May 10, 2024
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mike Jasa   Wisconsin Track Club 2:05.59 1:49.89 1:56.62 1:52.13 1:18.49 1:37.56 2:15.68
2 Steven Potter SR-4 Wis.-Oshkosh 2:18.00 2:15.74 1:25.97 1:53.11 1:19.18 1:21.44 2:14.60
3 Dylan Wachter SR-4 Wis.-River Falls 1:21.68 1:45.50 1:27.35 1:53.44 1:29.62 1:34.16 1:47.77
4 Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh 2:29.73 2:17.06 1:59.78 1:55.17 1:22.93 1:54.02 1:59.78
5 Parker Heintz SO-2 Wis.-La Crosse 1:44.09 1:39.46 1:27.90 1:55.65 1:57.97 2:22.25 1:55.65
6 Silas Green SO-2 Wis.-Stout 1:31.46 1:51.14 1:27.99 1:55.77 2:20.09 1:24.52 2:17.77
7 Rhett Reuter SO-2 Wis.-Whitewater 2:18.32 2:27.62 1:28.34 1:56.23 1:55.07 2:10.18 2:04.37
8 Lucas Nicholson FR-1 Wis.-Oshkosh 1:56.65 1:27.49 1:28.66 1:56.65 1:57.82 1:33.32 1:47.32
9 Owen Klaus FR-1 Wis.-La Crosse 1:36.06 2:29.94 1:24.34 1:57.14 1:36.06 1:33.72 1:46.60
10 Adam Eiden FR-1 Wis.-Stevens Point 2:11.62 2:19.84 1:31.66 1:57.51 2:19.84 2:06.91 2:08.09
11 Nate Bilben SO-2 Wis.-Eau Claire 2:20.15 1:22.44 1:46.00 1:57.77 1:35.40 2:06.02 1:33.04
12 Tommy Landt Junior Wisconsin Track Club 2:21.02 2:09.17 2:05.61 1:58.50 1:57.32 1:52.58 2:13.91
13 Lawrence Huffman FR-1 St. Norbert 2:09.30 1:49.13 1:30.16 1:58.62 1:59.81 1:34.90 2:22.35
14 Danny Ness Freshman Wisconsin Track Club 1:32.80 2:19.81 2:00.52 2:00.52 2:29.45 1:31.60 1:32.80
15 Josh Anhalt FR-1 Wis.-Whitewater 1:29.66 1:41.77 1:46.62 2:01.15 1:56.31 1:29.66 1:57.52
16 Stewart Gundry FR-1 Wis.-Eau Claire 1:32.47 2:12.61 2:00.45 2:01.66 1:28.82 2:22.35 2:35.73
17 Wes Bruning FR-1 Wis.-Eau Claire 1:58.39 1:51.07 2:09.38 2:02.05 2:11.82 2:37.45 1:58.39
18 Caden Zens   Wisconsin Track Club 1:43.83 2:37.58 2:25.36 2:02.15 1:53.60 2:24.14 1:58.49
19 Ryan Reed JR-3 Wis.-Stevens Point 2:10.85 2:32.87 1:39.06 2:02.29 2:15.75 2:02.29 2:05.96
20 David Collins SR-4 Wis.-Superior 1:52.85 1:44.27 2:08.80 2:02.66 2:03.89 2:24.74 2:27.20
21 Dalton Hoel FR-1 Wis.-Eau Claire 2:16.40 2:27.46 1:49.37 2:02.88 1:26.02 2:06.57 2:05.34
22 Dylan King SO-2 Wis.-Platteville 1:53.41 2:08.20 2:09.44 2:03.27 2:39.02 1:36.15 1:32.46
23 Braxton Osterhaus FR-1 Wis.-Eau Claire 1:42.53 1:59.83 1:30.18 2:03.53 2:33.18 2:13.42 1:42.53
24 Phillip Dart FR-1 Wis.-Platteville 1:56.40 2:29.84 2:40.98 2:03.83 1:31.64 1:42.78 1:53.93
25 Harrison Allard FR-1 Wis.-Platteville 1:58.34 2:08.30 1:42.14 2:04.56 1:45.88 1:47.13 2:36.95
26 Nathan Johannsen SO-2 Wis.-Eau Claire 1:45.92 2:37.01 2:18.32 2:04.61 2:39.50 1:42.18 2:09.60
27 Jonah Husslein SO-2 Wis.-Eau Claire 2:01.02 1:33.57 1:56.03 2:04.76 2:06.01 1:32.33 2:04.76
28 Dylan Jensen SR-4 Wis.-Stevens Point 2:23.40 2:20.89 2:09.57 2:05.79 2:13.34 2:17.12 2:27.18
29 Max Sporaa FR-1 Wis.-Platteville 2:16.12 2:14.86 1:54.69 2:06.03 2:08.55 1:47.13 1:42.09
30 Tate Bruckhart FR-1 Wis.-Stevens Point 1:28.88 2:42.53 2:28.56 2:06.97 2:13.32 2:03.16 2:00.63
31 Spencer Thiry FR-1 Wis.-Platteville 1:38.41 2:08.59 1:50.22 2:11.21 2:08.59 2:49.26 1:55.47
32 Nolan Baumhardt JR-3 Wis.-Platteville 1:35.98 1:32.03 2:00.96 2:11.47 2:14.10 2:03.59 2:23.31
33 Mason Vagle Sophomore Wisconsin Track Club 2:33.36 2:45.46 2:06.45 2:14.52 1:43.58 2:01.07 1:43.58
  Drew Davey SO-2 Wis.-Whitewater DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ
  Eric Kordus SR-4 Wis.-Eau Claire DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
16 Stewart Gundry FR-1 Wis.-Eau Claire 2:01.66 2:22.35 1:45.85
20 David Collins SR-4 Wis.-Superior 2:02.66 2:06.34 2:18.61
22 Dylan King SO-2 Wis.-Platteville 2:03.27 2:37.79 1:43.55
25 Harrison Allard FR-1 Wis.-Platteville 2:04.56 2:22.00 2:33.21
28 Dylan Jensen SR-4 Wis.-Stevens Point 2:05.79 2:37.24 2:08.31
29 Max Sporaa FR-1 Wis.-Platteville 2:06.03 1:54.69 1:40.83
30 Tate Bruckhart FR-1 Wis.-Stevens Point 2:06.97 2:34.91 2:28.56
31 Spencer Thiry FR-1 Wis.-Platteville 2:11.21 1:56.78 1:46.28
32 Nolan Baumhardt JR-3 Wis.-Platteville 2:11.47 1:58.33 2:45.66
33 Mason Vagle Sophomore Wisconsin Track Club 2:14.52 2:07.80 1:34.17
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Josh Anhalt FR-1 Wis.-Whitewater 2:01.15 2:21.75
17 Wes Bruning FR-1 Wis.-Eau Claire 2:02.05 1:55.95
18 Caden Zens   Wisconsin Track Club 2:02.15 2:33.91
19 Ryan Reed JR-3 Wis.-Stevens Point 2:02.29 2:21.86
21 Dalton Hoel FR-1 Wis.-Eau Claire 2:02.88 1:51.82
23 Braxton Osterhaus FR-1 Wis.-Eau Claire 2:03.53 1:36.36
24 Phillip Dart FR-1 Wis.-Platteville 2:03.83 2:06.31
26 Nathan Johannsen SO-2 Wis.-Eau Claire 2:04.61 1:28.48
27 Jonah Husslein SO-2 Wis.-Eau Claire 2:04.76 2:34.71
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Rhett Reuter SO-2 Wis.-Whitewater 1:58.56 1:21.37 1:41.12 2:13.67 1:50.42 1:56.23 2:29.94
10 Adam Eiden FR-1 Wis.-Stevens Point 2:31.59 1:23.44 2:12.79 1:55.16 1:50.46 1:57.51 1:31.66
11 Nate Bilben SO-2 Wis.-Eau Claire 2:26.04 1:47.17 1:50.71 1:38.93 2:03.66 1:57.77 1:36.58
12 Tommy Landt Junior Wisconsin Track Club 2:31.68 1:46.65 1:58.50 2:23.39 2:17.46 1:58.50 2:30.50
13 Lawrence Huffman FR-1 St. Norbert 1:32.53 2:24.72 2:01.00 1:40.83 2:19.98 1:58.62 1:43.20
14 Danny Ness Freshman Wisconsin Track Club 1:44.86 1:47.27 2:00.52 1:40.04 2:13.78 2:00.52 1:58.11
  Drew Davey SO-2 Wis.-Whitewater DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ
  Eric Kordus SR-4 Wis.-Eau Claire DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Mike Jasa   Wisconsin Track Club 1:38.68 2:01.10 1:52.13 1:42.04
2 Steven Potter SR-4 Wis.-Oshkosh 2:06.69 2:02.16 1:53.11 2:04.43
3 Dylan Wachter SR-4 Wis.-River Falls 1:51.18 2:05.92 1:53.44 1:42.10
4 Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh 2:27.42 2:05.54 1:55.17 2:25.12
5 Parker Heintz SO-2 Wis.-La Crosse 1:38.31 1:42.93 1:55.65 1:45.25
6 Silas Green SO-2 Wis.-Stout 1:24.52 2:25.87 1:55.77 2:24.72
8 Lucas Nicholson FR-1 Wis.-Oshkosh 2:09.49 1:33.32 1:56.65 2:04.82
9 Owen Klaus FR-1 Wis.-La Crosse 1:30.20 2:11.20 1:57.14 2:31.11
  Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF