May 15-16, 2024
|
SUNY Cortland - Cortland, NY
ICON KEY: AARTFC Empire 8 NESCAC MAC Liberty League

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Alex Hillyard JR-3 SUNY Geneseo 10:31.00 7:22.24 8:48.53 9:42.46 8:59.31 6:17.52 10
2 Cade Eells JR-3 Nazareth 10:57.05 10:13.61 11:29.63 9:13.87 9:03.01 6:25.54 8
3 Pierce Young FR-1 SUNY Geneseo 9:02.32 9:18.92 9:46.59 6:27.37 9:13.38 10:41.92 6
4 Bennett Melita FR-1 Utica 11:28.24 10:21.64 8:41.73 10:10.54 9:15.03 10:38.29 5
5 David Durdaller SR-4 Carnegie Mellon 8:22.78 10:44.01 6:35.45 11:51.80 9:24.92 7:31.94 4
6 Jonthomas Bierman SR-4 Oneonta 7:11.21 10:35.47 10:07.10 9:50.08 9:27.38 9:55.75 3
7 John Quinn FR-1 Hamilton 6:50.35 11:46.72 8:27.24 11:46.72 9:29.93 9:41.33 2
8 Michael Singley SO-2 Grove City 10:42.54 10:48.27 7:38.96 11:05.48 9:33.69 12:02.85 1
9 Aidan Mayer SR-4 Vassar 12:08.62 8:01.92 7:27.50 9:39.45 9:33.71 9:39.45 -
10 Ethan Kenyon JR-3 Nazareth 11:12.80 10:32.20 7:49.80 8:36.20 9:40.00 7:20.80 -
11 Donald Miller SO-2 Lebanon Valley 7:50.93 11:49.30 6:46.98 11:08.60 9:41.39 11:37.67 -
12 Eric Shelton JR-3 Lebanon Valley 12:27.54 11:17.46 7:53.05 10:36.57 9:44.01 10:01.53 -
13 Caleb Clevenger JR-3 Rowan 8:00.31 11:25.32 6:55.88 12:18.04 9:45.74 9:28.17 -
14 Patrick Russell SO-2 St. Lawrence 9:11.76 12:01.98 9:23.50 10:10.45 9:46.97 11:09.15 -
15 Aidan Domencic SR-4 PSU-Behrend 9:03.65 10:14.56 10:32.29 8:34.10 9:50.92 7:35.01 -
16 Chris Schimkus FR-1 Oneonta 12:43.93 7:47.83 8:17.44 10:45.49 9:52.19 12:38.01 -
17 Daniel Squicciarini JR-3 Stockton 7:15.87 10:32.90 9:57.07 10:44.84 9:57.07 8:33.48 -
18 Matthew Mullen JR-3 Cortland St. 10:03.87 7:16.46 12:03.45 8:22.23 9:57.89 9:39.96 -
19 Tyler Hunt JR-3 York (Pa.) 11:33.47 11:09.35 11:15.38 10:57.28 10:03.01 10:09.04 -
20 Patrick Bierach SR-4 Ithaca 7:46.91 9:54.25 10:54.88 12:25.84 10:06.37 12:19.78 -
  Dillon VanDemortel SR-4 Brockport St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
10 Ethan Kenyon JR-3 Nazareth 11:47.60 8:36.20 9:40.00 -
11 Donald Miller SO-2 Lebanon Valley 11:37.67 8:02.56 9:41.39 -
13 Caleb Clevenger JR-3 Rowan 12:00.46 8:53.03 9:45.74 -
16 Chris Schimkus FR-1 Oneonta 12:14.32 12:20.24 9:52.19 -
17 Daniel Squicciarini JR-3 Stockton 12:08.43 9:21.25 9:57.07 -
20 Patrick Bierach SR-4 Ithaca 8:05.10 7:10.53 10:06.37 -
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Alex Hillyard JR-3 SUNY Geneseo 7:33.02 8:59.31 9:26.28 10
2 Cade Eells JR-3 Nazareth 6:52.69 9:03.01 8:03.28 8
3 Pierce Young FR-1 SUNY Geneseo 6:38.44 9:13.38 8:51.25 6
4 Bennett Melita FR-1 Utica 7:07.38 9:15.03 10:10.54 5
5 David Durdaller SR-4 Carnegie Mellon 11:29.21 9:24.92 8:56.68 4
6 Jonthomas Bierman SR-4 Oneonta 7:16.89 9:27.38 7:05.54 3
7 John Quinn FR-1 Hamilton 8:32.94 9:29.93 7:30.25 2
8 Michael Singley SO-2 Grove City 8:13.38 9:33.69 8:01.90 1
9 Aidan Mayer SR-4 Vassar 12:08.62 9:33.71 6:41.60 -
12 Eric Shelton JR-3 Lebanon Valley 10:48.26 9:44.01 11:58.34 -
14 Patrick Russell SO-2 St. Lawrence 10:10.45 9:46.97 10:10.45 -
15 Aidan Domencic SR-4 PSU-Behrend 8:10.47 9:50.92 12:06.84 -
18 Matthew Mullen JR-3 Cortland St. 11:33.56 9:57.89 10:27.79 -
19 Tyler Hunt JR-3 York (Pa.) 11:15.38 10:03.01 8:50.65 -
  Dillon VanDemortel SR-4 Brockport St. DNF DNF DNF -