May 22-24, 2024
|
Indiana Wesleyan - Marion, IN
ICON KEY: NAIA A NAIA B Cascade Conference Appalachian AC NCCAA

Women's 5000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kiana Gibson SR-4 British Columbia 17:15.54 18:38.39 12:56.66 19:50.87 12:25.59 10
2 Amelia Pfohl JR-3 British Columbia 17:31.03 21:22.26 19:05.63 13:39.81 19:26.65 8
3 Ellyse Tingelstad SR-4 College of Idaho 17:33.77 22:28.83 16:20.01 22:28.83 19:19.15 6
4 Alina Boshchuk FR-1 Cumberlands 17:34.80 15:59.87 16:52.61 22:19.60 15:38.78 5
5 Mercy Chebet JR-3 Goshen 17:36.91 19:43.74 21:50.57 15:30.08 18:40.33 4
6 Zoe Doorenspleet JR-3 British Columbia 17:38.77 17:17.60 21:31.70 14:49.37 12:42.32 3
7 Alauna Carstens SO-2 Evergreen St. 17:43.21 21:26.49 14:10.57 18:04.48 22:51.54 2
8 Elizabeth Barrett SO-2 Indiana Wesleyan 17:46.51 16:53.19 17:46.51 20:15.83 15:06.54 1
9 Louise Cocking JR-3 Oklahoma City 17:54.48 16:50.02 17:54.48 19:20.44 20:46.40 -
10 Alyssa Johnson FR-1 Southern Oregon 17:58.24 17:04.33 23:00.15 17:15.11 21:23.11 -
11 Reagan Hiebert SR-4 St. Mary (Kan.) 18:06.48 23:21.56 13:45.73 15:45.24 17:12.16 -
12 Kirsten Geary SO-2 Georgetown (Ky.) 18:12.84 20:56.77 15:39.85 17:29.13 20:56.77 -
13 Hasnae Goulamzi FR-1 Texas Wesleyan 18:43.20 21:09.22 23:35.24 18:31.97 15:21.03 -
14 Allison Ramsey SR-4 St. Francis (Ill.) 18:44.50 20:36.95 14:59.60 22:18.16 13:18.40 -
  Elke Wijkmans JR-3 Cumberlands DNF DNF DNF DNF DNF   
  Ana Pineda SR-4 St. Francis (Ill.) DNF DNF DNF DNF DNF   

Women's 5000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Reagan Hiebert SR-4 St. Mary (Kan.) 12:20.71 20:16.88 14:48.85 19:45.13 16:13.50 17:38.15
2 Kiana Gibson SR-4 British Columbia 14:27.76 18:31.16 22:55.72 12:41.94 14:48.93 17:38.24
3 Elke Wijkmans JR-3 Cumberlands 18:31.44 22:03.14 14:49.15 22:13.73 13:35.06 17:38.51
4 Hasnae Goulamzi FR-1 Texas Wesleyan 13:45.91 20:38.87 20:28.28 12:42.38 13:56.50 17:38.86
5 Louise Cocking JR-3 Oklahoma City 19:56.87 20:28.64 19:25.09 21:32.19 22:14.56 17:39.17
6 Kirsten Geary SO-2 Georgetown (Ky.) 22:36.20 16:46.56 21:00.84 13:57.03 15:42.99 17:39.53
7 Alyssa Johnson FR-1 Southern Oregon 20:09.57 18:55.30 17:41.02 17:41.02 19:37.74 17:41.02
8 Elizabeth Barrett SO-2 Indiana Wesleyan 13:47.94 19:38.22 20:52.53 18:02.69 20:10.07 17:41.46
9 Alauna Carstens SO-2 Evergreen St. 22:40.62 18:36.13 17:11.09 17:53.61 16:49.84 17:42.98
10 Zoe Doorenspleet JR-3 British Columbia 21:05.65 22:30.74 16:29.12 15:14.67 16:18.49 17:43.57
11 Mercy Chebet JR-3 Goshen 21:05.72 15:04.09 20:12.54 17:43.63 14:42.82 17:43.63
12 Amelia Pfohl JR-3 British Columbia 17:43.63 21:37.63 20:23.18 12:56.45 21:48.27 17:43.63
13 Alina Boshchuk FR-1 Cumberlands 19:19.83 18:58.55 21:38.16 13:07.41 20:44.95 17:44.06
14 Ana Pineda SR-4 St. Francis (Ill.) 21:06.34 17:54.80 12:24.91 15:04.53 19:30.57 17:44.15
15 Ellyse Tingelstad SR-4 College of Idaho 18:05.65 22:10.45 19:41.44 16:08.57 13:07.63 17:44.36
16 Allison Ramsey SR-4 St. Francis (Ill.) 21:08.71 13:30.27 21:19.37 16:31.51 21:40.69 17:46.14
17 Audrey Brinkruff JR-3 Taylor 22:57.20 21:21.11 21:53.14 21:10.44 17:26.24 17:47.59
18 Emma Timmermans JR-3 Hope Int'l 16:12.95 16:45.02 14:36.72 12:49.81 15:08.80 17:49.17
19 Caitlin Dominy SR-4 Milligan 17:29.35 14:05.90 21:46.33 16:14.40 17:40.06 17:50.76
20 Addi Dewey JR-3 Indiana Wesleyan 19:29.11 13:02.98 20:01.28 19:18.38 20:44.19 17:52.57
21 Malarie Pinwar FR-1 Huntington 19:13.97 15:27.49 21:23.38 22:28.09 14:01.21 17:58.47
22 Kristen Torres FR-1 Our Lady of the Lake 19:58.48 21:03.26 20:30.87 16:44.13 16:54.93 17:59.71
23 Kate Baranski JR-3 Vanguard 21:16.54 16:46.09 14:14.63 17:07.72 19:39.18 18:01.81
24 Sam Patterson FR-1 Taylor 18:34.29 15:52.01 14:47.10 20:54.93 17:40.20 18:01.83
25 Kate Madsen JR-3 St. Mary (Kan.) 18:57.74 13:32.67 20:24.43 22:56.13 22:45.29 18:03.56
26 Esther Cameron SO-2 Grace 22:13.29 15:32.22 19:52.37 12:38.78 12:38.78 18:03.97
27 Ali Ray JR-3 Montreat 15:00.21 19:31.35 12:39.21 14:27.67 13:11.75 18:04.58
28 Haley Nieuwkoop SR-4 Cornerstone 23:34.39 18:18.87 20:18.55 15:24.80 19:45.91 18:07.99
29 Aubrey Bahner JR-3 Tabor 20:42.43 13:25.90 14:33.06 16:47.37 23:30.32 18:39.30
30 Lismar Betancourt FR-1 Cumberlands 22:41.15 20:03.66 24:11.14 19:29.91 15:33.68 18:44.91
  Alex Ebetino SR-4 St. Francis (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kyla Becker SR-4 British Columbia DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Marley Beckett SR-4 British Columbia DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Alejandra Lopez SR-4 Southern Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 5000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Alauna Carstens SO-2 Evergreen St. 16:39.21 13:59.76 17:42.98 17:53.61 16:07.32 16:39.21
10 Zoe Doorenspleet JR-3 British Columbia 17:22.30 18:26.12 17:43.57 20:33.75 22:52.01 19:51.20
11 Mercy Chebet JR-3 Goshen 21:58.91 14:42.82 17:43.63 20:33.81 14:21.54 21:58.91
12 Amelia Pfohl JR-3 British Columbia 14:10.91 21:37.63 17:43.63 13:49.64 20:44.45 16:07.91
13 Alina Boshchuk FR-1 Cumberlands 18:26.63 14:53.81 17:44.06 15:04.45 16:18.94 13:07.41
14 Ana Pineda SR-4 St. Francis (Ill.) 21:16.98 19:09.29 17:44.15 13:28.76 21:06.34 20:55.70
15 Ellyse Tingelstad SR-4 College of Idaho 17:23.08 20:02.73 17:44.36 13:18.27 20:13.37 15:57.93
18 Emma Timmermans JR-3 Hope Int'l 16:23.64 22:16.47 17:49.17 21:33.70 21:12.32 23:09.93
19 Caitlin Dominy SR-4 Milligan 18:44.30 19:27.13 17:50.76 14:16.61 17:50.76 20:09.96
21 Malarie Pinwar FR-1 Huntington 20:51.03 13:50.43 17:58.47 20:51.03 21:44.95 22:49.66
22 Kristen Torres FR-1 Our Lady of the Lake 17:27.32 20:20.08 17:59.71 15:06.96 17:16.53 19:47.69
25 Kate Madsen JR-3 St. Mary (Kan.) 21:18.60 17:52.73 18:03.56 13:32.67 14:59.36 21:51.11
26 Esther Cameron SO-2 Grace 22:24.13 20:57.41 18:03.97 14:59.70 13:32.98 16:04.74
27 Ali Ray JR-3 Montreat 16:26.97 22:14.04 18:04.58 20:14.73 16:05.28 19:42.20
29 Aubrey Bahner JR-3 Tabor 19:57.66 17:09.76 18:39.30 14:44.25 19:46.46 23:30.32
30 Lismar Betancourt FR-1 Cumberlands 23:37.39 13:52.44 18:44.91 17:03.67 20:14.91 13:41.19
  Kyla Becker SR-4 British Columbia DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 5000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Reagan Hiebert SR-4 St. Mary (Kan.) 14:27.69 17:38.15 13:24.20 19:13.39 12:31.29 13:03.04 13:34.78
2 Kiana Gibson SR-4 British Columbia 21:20.47 17:38.24 15:41.84 20:27.56 16:03.00 13:24.27 22:45.13
3 Elke Wijkmans JR-3 Cumberlands 19:03.19 17:38.51 22:03.14 13:13.89 17:27.93 20:17.29 17:38.51
4 Hasnae Goulamzi FR-1 Texas Wesleyan 18:10.63 17:38.86 17:49.45 13:56.50 16:56.51 14:49.45 14:49.45
5 Louise Cocking JR-3 Oklahoma City 15:10.89 17:39.17 13:24.97 13:56.75 18:10.95 12:53.20 22:35.74
6 Kirsten Geary SO-2 Georgetown (Ky.) 22:46.80 17:39.53 20:07.87 14:39.41 19:25.49 22:57.39 15:42.99
7 Alyssa Johnson FR-1 Southern Oregon 21:55.67 17:41.02 19:37.74 14:19.43 21:02.62 13:05.16 21:23.84
8 Elizabeth Barrett SO-2 Indiana Wesleyan 14:30.40 17:41.46 14:41.02 14:51.63 19:27.61 13:47.94 17:09.62
16 Allison Ramsey SR-4 St. Francis (Ill.) 19:11.44 17:46.14 17:14.16 12:26.30 15:59.53 22:12.68 15:06.22
17 Audrey Brinkruff JR-3 Taylor 12:59.34 17:47.59 14:56.78 19:45.03 19:23.68 15:18.13 19:34.35
20 Addi Dewey JR-3 Indiana Wesleyan 18:24.75 17:52.57 14:39.51 18:35.48 19:07.65 22:09.99 20:22.73
23 Kate Baranski JR-3 Vanguard 15:41.18 18:01.81 21:48.99 17:07.72 18:01.81 12:58.91 22:32.27
24 Sam Patterson FR-1 Taylor 23:26.38 18:01.83 17:07.74 20:22.47 17:18.56 22:32.29 13:42.19
28 Haley Nieuwkoop SR-4 Cornerstone 18:07.99 18:07.99 18:29.75 22:29.11 21:12.95 22:18.23 14:08.64
  Marley Beckett SR-4 British Columbia DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Alejandra Lopez SR-4 Southern Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Alex Ebetino SR-4 St. Francis (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS