May 3- 4, 2024
|
UW-Platteville - Platteville, WI

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 1:51.88 2:25.45 10
2 Steven Potter SR-4 Wis.-Oshkosh 1:52.81 2:04.10 8
3 Braedon Gilles JR-3 Wis.-Stevens Point 1:53.07 1:47.42 6
4 Dylan Wachter SR-4 Wis.-River Falls 1:53.40 2:05.88 5
5 Michael Madoch SR-4 Wis.-La Crosse 1:53.62 2:15.21 4
6 Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh 1:54.44 1:38.42 3
7 Parker Heintz SO-2 Wis.-La Crosse 1:55.62 1:47.53 2
8 Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire 1:56.17 1:30.62 1
9 Owen Klaus FR-1 Wis.-La Crosse 1:57.89 2:03.79 -

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Steven Potter SR-4 Wis.-Oshkosh 1:53.08 1:50.86 2:01.95 1:59.73 2:07.49 2:03.06 2:08.60
2 Braedon Gilles JR-3 Wis.-Stevens Point 1:19.37 1:51.78 1:22.72 1:47.31 2:04.08 1:49.55 1:30.55
3 Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh 1:23.28 1:52.54 1:41.29 1:37.91 2:09.43 1:48.04 1:43.54
4 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 2:12.32 1:51.19 1:36.74 1:41.19 1:35.63 2:16.77 1:38.96
5 Dylan Wachter SR-4 Wis.-River Falls 2:26.22 1:52.47 1:19.86 1:34.48 1:29.98 1:23.23 2:11.59
6 Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire 1:35.92 1:52.84 2:01.87 2:17.67 1:37.05 1:50.59 1:59.61
7 Parker Heintz SO-2 Wis.-La Crosse 1:58.88 1:52.15 2:16.83 1:51.03 2:15.71 1:34.21 1:38.70
8 Owen Klaus FR-1 Wis.-La Crosse 1:49.70 1:53.09 1:33.87 2:20.24 2:16.84 1:44.05 2:15.71
9 Michael Madoch SR-4 Wis.-La Crosse 1:37.34 1:53.18 1:40.73 2:27.14 1:35.08 1:28.28 1:28.28
10 Silas Green SO-2 Wis.-Stout 1:53.32 1:53.32 2:12.59 1:30.66 1:41.99 2:04.66 1:48.79
11 Justin Krause JR-3 Wis.-Whitewater 1:39.73 1:53.33 2:26.20 1:43.13 1:54.47 1:22.73 2:17.13
12 Lucas Nicholson FR-1 Wis.-Oshkosh 1:23.91 1:53.38 1:47.71 2:19.46 2:25.13 2:18.33 1:52.25
13 Rhett Reuter SO-2 Wis.-Whitewater 2:18.04 1:54.08 1:43.82 1:54.08 1:23.28 2:00.93 1:36.97
14 Logan Munson SO-2 Wis.-River Falls 1:48.39 1:54.09 1:38.12 1:23.29 2:08.93 1:23.29 2:10.07
15 Reid Marquardt SR-4 Wis.-Oshkosh 1:45.09 1:54.22 2:23.92 2:22.78 2:19.35 2:06.79 1:23.38
16 Blake Lobner FR-1 Wis.-Stevens Point 1:46.58 1:54.60 1:48.87 1:48.87 1:37.41 1:54.60 2:00.33
17 Caleb Boudreau SO-2 Wis.-Eau Claire 1:46.76 1:54.79 2:16.60 1:36.43 1:30.69 1:21.50 1:22.65
18 Drew Davey SO-2 Wis.-Whitewater 1:56.29 1:55.13 1:49.38 2:14.71 1:35.56 2:14.71 1:48.23
19 Xavier Lasee JR-3 Wis.-Oshkosh 2:21.02 1:55.59 1:59.06 1:32.48 1:57.91 1:46.35 1:26.70
20 Joshua Stone SO-2 Wis.-Platteville 1:52.20 1:55.67 1:52.20 2:04.93 1:40.64 2:13.02 1:20.97
21 Tyler Nosko SO-2 Wis.-Stevens Point 2:06.22 1:55.79 1:52.32 2:13.16 2:24.74 1:32.64 2:12.00
22 Colin Lewandowski SO-2 Wis.-Whitewater 2:19.44 1:56.20 1:57.37 2:24.09 2:19.44 2:07.82 1:30.64
23 Kory Wiegert JR-3 Wis.-Stout 1:56.47 1:56.47 2:30.25 1:57.64 1:55.31 1:26.19 1:41.33
24 Addison Wong SO-2 Wis.-Eau Claire 2:23.77 1:56.88 1:35.85 1:48.70 1:58.05 1:39.35 2:22.60
25 Paul Treiber SO-2 Wis.-Platteville 1:56.96 1:56.96 1:37.08 2:09.83 1:56.96 2:25.03 2:02.81
26 Evan Guenther SO-2 Wis.-Eau Claire 2:30.97 1:57.94 2:00.30 1:28.46 2:17.99 2:12.10 2:23.89
27 Aiden Leist SO-2 Wis.-Stevens Point 1:51.40 1:58.51 2:09.18 1:40.74 1:40.74 1:54.96 1:33.63
28 Eric Kordus SR-4 Wis.-Eau Claire 2:13.71 1:59.38 2:16.10 2:13.71 2:11.32 1:51.03 2:28.04
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Braedon Gilles JR-3 Wis.-Stevens Point 1:51.78 2:07.43
5 Dylan Wachter SR-4 Wis.-River Falls 1:52.47 2:14.97
8 Owen Klaus FR-1 Wis.-La Crosse 1:53.09 1:46.31
11 Justin Krause JR-3 Wis.-Whitewater 1:53.33 2:00.13
12 Lucas Nicholson FR-1 Wis.-Oshkosh 1:53.38 1:20.50
14 Logan Munson SO-2 Wis.-River Falls 1:54.09 2:00.94
16 Blake Lobner FR-1 Wis.-Stevens Point 1:54.60 1:22.52
19 Xavier Lasee JR-3 Wis.-Oshkosh 1:55.59 2:27.96
21 Tyler Nosko SO-2 Wis.-Stevens Point 1:55.79 1:54.64
25 Paul Treiber SO-2 Wis.-Platteville 1:56.96 1:32.40
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh 1:53.67 1:52.54
6 Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire 1:43.82 1:52.84
9 Michael Madoch SR-4 Wis.-La Crosse 2:04.50 1:53.18
13 Rhett Reuter SO-2 Wis.-Whitewater 2:12.34 1:54.08
22 Colin Lewandowski SO-2 Wis.-Whitewater 1:51.56 1:56.20
23 Kory Wiegert JR-3 Wis.-Stout 2:25.59 1:56.47
24 Addison Wong SO-2 Wis.-Eau Claire 1:21.82 1:56.88
27 Aiden Leist SO-2 Wis.-Stevens Point 2:15.11 1:58.51
28 Eric Kordus SR-4 Wis.-Eau Claire 2:02.97 1:59.38
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Steven Potter SR-4 Wis.-Oshkosh 2:03.06 2:19.69 2:16.36 1:50.86 1:43.10 1:19.82 1:56.41
4 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 1:53.42 2:17.88 1:25.62 1:51.19 1:24.51 1:38.96 2:23.44
7 Parker Heintz SO-2 Wis.-La Crosse 1:24.12 1:25.24 1:58.88 1:52.15 1:39.82 2:22.43 1:46.55
10 Silas Green SO-2 Wis.-Stout 1:29.53 1:28.39 1:41.99 1:53.32 1:48.79 1:22.73 1:45.39
15 Reid Marquardt SR-4 Wis.-Oshkosh 1:45.09 2:02.22 1:56.51 1:54.22 2:19.35 1:27.95 1:22.24
17 Caleb Boudreau SO-2 Wis.-Eau Claire 2:25.79 1:22.65 1:38.72 1:54.79 1:29.54 1:30.69 1:53.65
18 Drew Davey SO-2 Wis.-Whitewater 1:51.68 1:37.86 2:17.01 1:55.13 2:04.34 1:34.41 2:05.50
20 Joshua Stone SO-2 Wis.-Platteville 1:26.76 1:34.85 2:16.49 1:55.67 2:00.30 1:23.29 1:56.83
26 Evan Guenther SO-2 Wis.-Eau Claire 2:22.71 1:26.10 2:06.20 1:57.94 1:59.12 1:56.76 1:34.36