April 25-26, 2024
|
Mylan Park - Morgantown, WV
ICON KEY: AARTFC NCCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Tim Patterson SR-4 St. Vincent (Pa.) 14:55.57 10
2 Dom Flitcraft FR-1 Washington & Jefferson 15:37.66 8
3 Brock Pennington JR-3 Washington & Jefferson 15:39.78 6
4 Andrew Kasper SR-4 Waynesburg 15:43.10 5
5 Julian Paul JR-3 Washington & Jefferson 15:50.82 4
6 John Syms JR-3 St. Vincent (Pa.) 15:51.86 3
7 Karter Reath SO-2 Geneva 15:54.06 2
8 Jonah DeWitt JR-3 Grove City 15:57.53 1
9 Luke Roberts SO-2 Grove City 16:00.48 -
10 Max Ware FR-1 Grove City 16:01.42 -
11 Caleb Hawke SO-2 Grove City 16:05.01 -
12 Michael Singley SO-2 Grove City 16:11.29 -
13 Jeffrey Raynor JR-3 St. Vincent (Pa.) 16:17.11 -
14 Josh Lamey SO-2 Geneva 16:25.69 -
15 Seamus Sommers FR-1 Franciscan (Ohio) 16:26.35 -
16 Josh Bout JR-3 Geneva 16:27.99 -
17 Xavier Grove JR-3 Allegheny 16:28.75 -
18 Tommy Corbin SO-2 Geneva 16:30.36 -
19 Eli Eisenberger SO-2 Geneva 16:39.00 -
20 August Anderson JR-3 St. Vincent (Pa.) 16:41.25 -
21 Nick Gallo FR-1 Allegheny 16:44.95 -
22 Caleb Freeman SO-2 Allegheny 16:45.88 -
23 Quintin Weaver SR-4 Waynesburg 16:51.08 -
24 Daniel Deal JR-3 Washington & Jefferson 16:51.11 -
25 Shaun Walker FR-1 Washington & Jefferson 16:54.23 -
26 Michael Drazga JR-3 St. Vincent (Pa.) 17:10.64 -
27 Nathaniel Turner FR-1 Thiel 17:30.50 -
28 Luke Whisel JR-3 Waynesburg 17:31.02 -
29 Andrew Yocum FR-1 Thiel 17:44.22 -
30 Benjamin Brown JR-3 Chatham 17:55.91 -
31 Eduardo Torres FR-1 Franciscan (Ohio) 18:05.73 -
32 Jacob Soyars SO-2 Bethany (W.V.) 19:50.16 -
33 Dominic Young FR-1 Franciscan (Ohio) 20:41.55 -
  Peter Lantz SR-4 Allegheny DNF -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
8 Jonah DeWitt JR-3 Grove City 17:23.71 18:49.89 15:57.53 1
9 Luke Roberts SO-2 Grove City 12:38.78 13:07.60 16:00.48 -
15 Seamus Sommers FR-1 Franciscan (Ohio) 21:02.53 16:16.49 16:26.35 -
17 Xavier Grove JR-3 Allegheny 17:08.30 15:39.32 16:28.75 -
19 Eli Eisenberger SO-2 Geneva 13:19.20 15:19.08 16:39.00 -
20 August Anderson JR-3 St. Vincent (Pa.) 17:41.33 17:41.33 16:41.25 -
21 Nick Gallo FR-1 Allegheny 11:43.47 20:26.04 16:44.95 -
25 Shaun Walker FR-1 Washington & Jefferson 18:35.66 15:02.67 16:54.23 -
26 Michael Drazga JR-3 St. Vincent (Pa.) 15:06.97 16:39.72 17:10.64 -
27 Nathaniel Turner FR-1 Thiel 22:35.15 14:10.91 17:30.50 -
28 Luke Whisel JR-3 Waynesburg 18:02.55 21:32.76 17:31.02 -
29 Andrew Yocum FR-1 Thiel 14:53.95 16:08.44 17:44.22 -
30 Benjamin Brown JR-3 Chatham 17:45.15 18:17.43 17:55.91 -
31 Eduardo Torres FR-1 Franciscan (Ohio) 20:26.88 22:37.17 18:05.73 -
32 Jacob Soyars SO-2 Bethany (W.V.) 23:24.39 22:01.08 19:50.16 -
33 Dominic Young FR-1 Franciscan (Ohio) 20:29.14 19:51.89 20:41.55 -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Tim Patterson SR-4 St. Vincent (Pa.) 10:35.86 14:55.57 13:52.88 10
2 Dom Flitcraft FR-1 Washington & Jefferson 20:00.21 15:37.66 12:39.51 8
3 Brock Pennington JR-3 Washington & Jefferson 18:28.94 15:39.78 12:41.23 6
4 Andrew Kasper SR-4 Waynesburg 17:36.28 15:43.10 19:48.31 5
5 Julian Paul JR-3 Washington & Jefferson 15:12.79 15:50.82 17:06.89 4
6 John Syms JR-3 St. Vincent (Pa.) 16:01.38 15:51.86 15:32.83 3
7 Karter Reath SO-2 Geneva 17:39.01 15:54.06 16:03.60 2
10 Max Ware FR-1 Grove City 13:37.21 16:01.42 20:21.01 -
11 Caleb Hawke SO-2 Grove City 17:41.52 16:05.01 13:20.96 -
12 Michael Singley SO-2 Grove City 17:48.42 16:11.29 20:33.54 -
13 Jeffrey Raynor JR-3 St. Vincent (Pa.) 18:04.60 16:17.11 13:31.01 -
14 Josh Lamey SO-2 Geneva 19:13.26 16:25.69 13:38.13 -
16 Josh Bout JR-3 Geneva 20:44.87 16:27.99 14:59.07 -
18 Tommy Corbin SO-2 Geneva 20:37.95 16:30.36 20:57.76 -
22 Caleb Freeman SO-2 Allegheny 20:27.18 16:45.88 15:35.47 -
23 Quintin Weaver SR-4 Waynesburg 21:44.30 16:51.08 20:43.63 -
24 Daniel Deal JR-3 Washington & Jefferson 17:01.23 16:51.11 16:41.00 -
  Peter Lantz SR-4 Allegheny DNF DNF DNF -