May 9, 2024
|
Army - West Point, NY
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Luke Griner SR-4 Army West Point 1:25.89 1:47.36
2 Justin O'Toole SR-4 Columbia 1:27.38 1:47.87
3 Edose Ibadin   Under Armour 1:25.97 1:48.82
4 Mitchell Burr SR-4 Army West Point 2:18.27 1:48.87
5 Titus Bretzke JR-3 Penn 1:55.47 1:48.93
6 Denis Gallagher SR-4 Penn 2:11.10 1:49.25
7 Collin Ochs SR-4 Rhode Island 2:18.87 1:49.34
8 Robert Downs Senior Under Armour 1:48.61 1:49.70
9 Zalen Nelson   Empire Elite TC 2:16.07 1:49.73
10 Hassan Abidi JR-3 Albany 2:19.49 1:49.83
11 Thomas Cirrito JR-3 Yale 2:07.59 1:49.99
12 Nicholas Couyoumjian Senior Unattached 1:49.16 1:50.26
13 Matt Gatune SO-2 Columbia 1:37.32 1:50.59
14 Steve Hines JR-3 Albany 1:19.68 1:50.66
15 Russell Dinkins Senior Unattached 2:00.65 1:50.68
16 Kosani Dunkley JR-3 Goldey-Beacom 1:29.98 1:51.08
17 Kenton Bachmann   Empire Elite TC 2:11.16 1:51.15
18 Gideon Rothschild JR-3 Army West Point 2:01.62 1:51.57
19 Isaac Graber FR-1 Albany 2:20.35 1:52.28
20 Drew Burns   ARE Racing Team 1:52.35 1:52.35
21 Amare Fields FR-1 Yale 2:15.21 1:52.67
22 Dakin Ebmeyer FR-1 Colgate 1:24.11 1:53.65
23 Harrison Lavery FR-1 Army West Point 1:39.25 1:54.08
24 Lance Clemons SR-4 USMMA 1:21.24 1:54.41
25 Antonio Bravo FR-1 Yale 1:50.02 1:54.60
26 Benjamin Horner JR-3 Colgate 1:42.59 1:55.26
27 Jon Diaz Senior Unattached 1:50.69 1:55.30
28 Jack Coyne FR-1 Adelphi 2:22.57 1:55.91
29 Jorge Rocha JR-3 NYU 2:31.57 1:56.59
30 Anthony Schmitz JR-3 Army West Point 1:22.95 1:56.82
31 Austin Rios-Colon Sophomore Unattached 1:57.10 1:57.10
32 Nick Trapani SR-4 Franklin & Marshall 2:27.74 1:57.25
33 Jake Sisk Sophomore Unattached 2:32.74 1:57.49
34 Nicholas Athanasidy   N&N Track 1:30.66 1:57.74
35 William Cornick FR-1 NYU 2:10.97 2:00.15
36 Neil Fitzgerald   Central Park TC Tracksmit 1:36.32 2:17.60
  Ammon Smith FR-1 Army West Point DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luke Griner SR-4 Army West Point 1:30.19 1:39.85 1:37.70 1:16.23 1:47.36 1:38.78 1:22.67
2 Justin O'Toole SR-4 Columbia 1:15.51 1:57.58 1:29.54 1:18.75 1:47.87 1:21.99 1:56.50
4 Mitchell Burr SR-4 Army West Point 1:55.41 1:35.81 1:39.08 2:11.74 1:48.87 1:35.81 2:18.27
5 Titus Bretzke JR-3 Penn 1:59.83 1:43.49 1:30.42 1:29.33 1:48.93 2:08.54 1:20.61
7 Collin Ochs SR-4 Rhode Island 1:50.44 2:19.96 2:17.77 1:39.50 1:49.34 1:53.72 1:17.64
11 Thomas Cirrito JR-3 Yale 1:48.89 1:17.00 1:45.59 1:48.89 1:49.99 1:26.90 2:21.89
  Ammon Smith FR-1 Army West Point DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Edose Ibadin   Under Armour 1:53.18 1:42.29 1:48.82 1:19.44 2:05.15 1:58.62
6 Denis Gallagher SR-4 Penn 2:10.01 2:06.73 1:49.25 1:27.40 1:18.66 1:53.62
8 Robert Downs Senior Under Armour 1:37.64 2:06.16 1:49.70 1:59.58 1:36.54 1:42.03
9 Zalen Nelson   Empire Elite TC 1:50.83 2:02.90 1:49.73 2:19.36 1:49.73 1:22.30
10 Hassan Abidi JR-3 Albany 1:44.34 1:32.26 1:49.83 2:03.01 1:32.26 1:41.05
12 Nicholas Couyoumjian Senior Unattached 1:42.55 1:50.26 1:50.26 2:10.11 1:44.75 1:54.67
13 Matt Gatune SO-2 Columbia 2:06.08 1:22.95 1:50.59 1:50.59 1:48.38 2:17.14
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
14 Steve Hines JR-3 Albany 1:36.28 1:50.66 1:36.28
15 Russell Dinkins Senior Unattached 2:01.75 1:50.68 1:47.36
16 Kosani Dunkley JR-3 Goldey-Beacom 2:19.96 1:51.08 1:57.75
17 Kenton Bachmann   Empire Elite TC 1:56.71 1:51.15 1:47.82
18 Gideon Rothschild JR-3 Army West Point 1:39.30 1:51.57 1:19.22
21 Amare Fields FR-1 Yale 1:23.38 1:52.67 1:57.18
27 Jon Diaz Senior Unattached 2:18.36 1:55.30 1:23.02
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Isaac Graber FR-1 Albany 1:52.28
20 Drew Burns   ARE Racing Team 1:52.35
22 Dakin Ebmeyer FR-1 Colgate 1:53.65
23 Harrison Lavery FR-1 Army West Point 1:54.08
24 Lance Clemons SR-4 USMMA 1:54.41
26 Benjamin Horner JR-3 Colgate 1:55.26
30 Anthony Schmitz JR-3 Army West Point 1:56.82
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
25 Antonio Bravo FR-1 Yale 2:19.82 1:52.31 1:51.17 1:50.02 2:28.98 1:54.60
28 Jack Coyne FR-1 Adelphi 1:39.69 1:54.75 2:02.87 1:26.94 1:29.25 1:55.91
29 Jorge Rocha JR-3 NYU 1:56.59 1:33.28 1:46.10 1:53.10 2:04.76 1:56.59
31 Austin Rios-Colon Sophomore Unattached 1:52.42 1:54.76 1:53.59 1:53.59 2:27.55 1:57.10
32 Nick Trapani SR-4 Franklin & Marshall 2:21.88 2:07.81 2:17.19 2:25.39 2:03.12 1:57.25
33 Jake Sisk Sophomore Unattached 2:30.39 1:48.09 2:03.37 1:51.62 2:26.87 1:57.49
34 Nicholas Athanasidy   N&N Track 1:56.57 2:29.53 1:45.97 2:18.94 1:45.97 1:57.74
35 William Cornick FR-1 NYU 2:16.98 1:28.92 1:39.73 1:49.34 2:19.38 2:00.15
36 Neil Fitzgerald   Central Park TC Tracksmit 1:41.83 2:01.09 2:52.00 1:39.08 1:56.96 2:17.60