May 1- 3, 2024
|
Hillsdale - Hillsdale, MI
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Claire Rethman SO-2 Walsh 4:26.36 10
2 Emily Walsh SO-2 Cedarville 4:27.50 8
3 Elizabeth Wamsley JR-3 Hillsdale 4:29.69 6
4 A'Zaria Thomas JR-3 Ursuline (Ohio) 4:34.04 5
5 Raena Willett JR-3 Lake Erie 4:36.92 4
6 Lily Dowdell JR-3 Ashland 4:37.86 3
7 Hailey Wilson JR-3 Findlay 4:37.90 2
8 Audrianna Enns SO-2 Cedarville 4:41.28 1
9 Savannah Fraley FR-1 Hillsdale 4:44.30 -
10 Taylor Hopkins SO-2 Northwood 4:45.96 -
11 Laura Rodgers JR-3 Walsh 4:47.33 -
12 Katherine Haupt JR-3 Northwood 4:49.09 -

Women's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 A'Zaria Thomas JR-3 Ursuline (Ohio) 4:36.91 4:36.91 3:22.15 4:09.22 3:30.46 3:38.76
2 Raena Willett JR-3 Lake Erie 6:03.95 4:42.13 6:06.77 4:44.96 5:30.10 3:59.81
3 Claire Rethman SO-2 Walsh 5:50.57 4:45.01 3:48.01 3:25.21 5:07.81 4:30.76
4 Elizabeth Wamsley JR-3 Hillsdale 5:21.46 4:39.53 5:46.62 3:21.27 5:01.90 4:42.33
5 Savannah Fraley FR-1 Hillsdale 4:19.78 4:42.36 5:50.13 4:59.31 5:33.19 5:13.42
6 Taylor Hopkins SO-2 Northwood 5:08.01 4:45.19 3:19.64 3:59.56 5:33.68 4:56.60
7 Emily Walsh SO-2 Cedarville 4:51.11 4:39.91 4:11.92 5:41.49 3:41.13 3:43.93
8 Hailey Wilson JR-3 Findlay 4:36.75 4:42.39 5:21.93 4:50.87 4:42.39 5:44.52
9 Lily Dowdell JR-3 Ashland 3:51.05 4:45.24 5:02.36 4:56.65 5:45.14 4:16.72
10 Laura Rodgers JR-3 Walsh 5:42.00 4:42.64 3:40.46 3:26.33 3:23.50 4:05.90
11 Audrianna Enns SO-2 Cedarville 5:28.74 4:45.86 5:08.73 4:34.43 3:37.26 3:42.97
12 Katherine Haupt JR-3 Northwood 4:20.39 4:46.14 5:23.34 3:46.05 4:54.73 4:28.98
13 Emma Hinkle SR-4 Ashland 5:32.69 4:51.83 5:47.28 4:46.00 5:06.43 3:50.55
14 Greta Macadam SO-2 Tiffin 6:05.22 4:52.17 4:25.88 4:55.10 4:02.51 6:11.06
15 Jenna Cassidy SO-2 Malone 5:42.58 4:52.80 6:20.64 4:29.38 5:22.08 5:27.94
16 Zaynah Tate FR-1 Tiffin 5:20.56 4:54.09 4:18.80 5:58.79 4:57.03 4:01.16
17 Libby Howard SR-4 Walsh 3:52.70 4:54.55 6:11.14 3:46.81 5:41.68 5:56.41
18 Vera Thompson JR-3 Hillsdale 3:38.87 4:55.77 5:46.05 6:15.63 4:20.28 6:06.76
19 Jocelyn Dornbirer SO-2 Ursuline (Ohio) 5:26.98 4:57.25 4:00.78 3:28.08 4:09.69 5:47.79
20 Mary Miller SR-4 Cedarville 5:12.63 4:57.74 4:13.08 6:27.07 4:22.02 4:13.08
21 Allison Henegar JR-3 Tiffin 5:57.66 5:00.55 4:51.54 4:36.51 5:12.58 4:48.53
22 Emilie Lemon JR-3 Ashland 6:24.28 5:02.58 5:11.66 6:12.18 6:18.23 6:18.23
23 Andi Mann JR-3 Walsh 5:38.58 5:07.80 4:09.32 6:06.29 5:04.73 6:06.29
24 Kristin Yeager SO-2 Malone 3:57.47 5:08.40 4:52.98 5:45.41 6:03.92 4:31.40
25 Dyllan Hasler SO-2 Thomas More 4:16.38 5:12.65 6:12.06 4:16.38 5:50.17 5:00.15
26 Karoline Pees JR-3 Cedarville 5:21.85 5:15.54 4:15.59 4:56.61 5:34.48 5:53.41
27 Dominique Weisz FR-1 Ursuline (Ohio) 6:38.43 5:16.21 4:54.08 5:22.54 4:57.24 3:44.51
28 Hope Ilias SO-2 Trevecca Nazarene 6:07.23 5:16.57 6:07.23 4:35.42 5:03.91 4:16.43
29 Marisa Brown FR-1 Malone 4:35.67 5:16.86 3:57.65 4:48.35 4:10.32 4:32.50
30 Rachel Whetstone FR-1 Malone 3:47.36 5:24.79 6:13.51 5:21.55 5:41.03 4:03.60
31 Elisabeth Willett FR-1 Ashland 4:55.88 5:25.14 4:13.61 4:55.88 4:26.62 6:43.18
32 Madeline Patton JR-3 Trevecca Nazarene 4:53.50 5:26.11 7:00.69 6:08.51 6:21.55 5:55.46
33 Gabrielle Reed FR-1 Ohio Dominican 6:58.54 5:32.17 5:55.43 5:05.60 6:18.68 6:51.89
34 Kathryn Williams FR-1 Trevecca Nazarene 4:12.57 5:41.31 6:52.99 7:13.47 6:22.27 7:16.88
35 Tyra McClain FR-1 Ohio Dominican 5:25.07 5:42.17 7:21.40 4:02.94 5:11.38 7:21.40
36 Kylee Henry JR-3 Ohio Dominican 5:47.73 5:44.28 7:27.57 5:09.86 5:33.96 6:15.27
37 Alyza Camp FR-1 Ohio Dominican 6:54.30 5:57.15 4:35.01 5:50.01 5:35.72 5:14.30
38 Ayleen Villacres SO-2 Lake Erie 7:30.34 6:18.43 7:41.69 4:40.04 5:10.32 7:11.41
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Raena Willett JR-3 Lake Erie 5:41.38 4:42.13 5:13.17 3:23.14 4:53.42
5 Savannah Fraley FR-1 Hillsdale 4:50.83 4:42.36 4:42.36 3:51.54 3:43.07
8 Hailey Wilson JR-3 Findlay 4:22.63 4:42.39 3:54.39 3:45.92 3:17.68
11 Audrianna Enns SO-2 Cedarville 4:34.43 4:45.86 4:48.72 3:37.26 4:40.15
16 Zaynah Tate FR-1 Tiffin 4:27.63 4:54.09 4:42.33 4:07.04 4:27.63
18 Vera Thompson JR-3 Hillsdale 4:35.07 4:55.77 6:15.63 5:34.22 3:38.87
22 Emilie Lemon JR-3 Ashland 5:29.82 5:02.58 6:00.07 4:59.56 5:51.00
25 Dyllan Hasler SO-2 Thomas More 5:47.05 5:12.65 3:41.99 5:50.17 6:27.69
26 Karoline Pees JR-3 Cedarville 6:28.12 5:15.54 6:50.21 6:37.58 5:56.56
29 Marisa Brown FR-1 Malone 5:32.71 5:16.86 6:36.08 6:10.73 6:17.07
35 Tyra McClain FR-1 Ohio Dominican 6:30.08 5:42.17 4:33.74 5:21.64 5:11.38
36 Kylee Henry JR-3 Ohio Dominican 6:11.83 5:44.28 6:15.27 5:47.73 6:01.50
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 A'Zaria Thomas JR-3 Ursuline (Ohio) 5:12.91 4:20.30 3:27.69 4:36.91 5:01.84 3:38.76 4:11.99
4 Elizabeth Wamsley JR-3 Hillsdale 4:28.35 5:07.49 5:13.08 4:39.53 4:50.72 5:46.62 5:10.28
7 Emily Walsh SO-2 Cedarville 5:44.29 5:13.50 6:01.09 4:39.91 5:33.10 4:45.51 3:41.13
10 Laura Rodgers JR-3 Walsh 4:22.86 4:11.55 5:22.21 4:42.64 4:25.69 4:45.47 3:31.98
13 Emma Hinkle SR-4 Ashland 3:44.71 6:04.79 4:34.32 4:51.83 3:38.88 4:40.16 4:28.49
19 Jocelyn Dornbirer SO-2 Ursuline (Ohio) 5:32.92 5:15.09 4:42.39 4:57.25 5:12.12 6:05.62 5:50.76
20 Mary Miller SR-4 Cedarville 3:58.20 5:09.65 6:24.09 4:57.74 5:00.72 5:42.41 6:03.25
21 Allison Henegar JR-3 Tiffin 5:24.60 4:15.47 5:09.57 5:00.55 3:48.42 6:27.71 4:42.52
24 Kristin Yeager SO-2 Malone 5:08.40 5:51.58 4:31.40 5:08.40 4:28.31 6:34.76 4:12.89
28 Hope Ilias SO-2 Trevecca Nazarene 5:51.40 5:07.08 4:10.09 5:16.57 4:19.59 6:19.89 5:07.08
32 Madeline Patton JR-3 Trevecca Nazarene 5:48.94 6:08.51 4:20.89 5:26.11 5:22.85 6:28.07 4:07.85
34 Kathryn Williams FR-1 Trevecca Nazarene 5:48.14 4:22.81 5:34.49 5:41.31 5:17.42 7:13.47 6:22.27
37 Alyza Camp FR-1 Ohio Dominican 6:18.58 7:05.01 6:54.30 5:57.15 6:47.15 4:17.15 5:21.44
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Claire Rethman SO-2 Walsh 3:42.31 4:45.01 6:07.67 5:19.22 4:45.01 5:30.62 3:33.76
6 Taylor Hopkins SO-2 Northwood 4:59.45 4:45.19 5:02.31 5:36.53 4:19.53 4:30.93 5:10.86
9 Lily Dowdell JR-3 Ashland 4:39.54 4:45.24 3:51.05 5:22.33 4:02.46 4:33.83 4:22.42
12 Katherine Haupt JR-3 Northwood 6:06.26 4:46.14 4:14.67 3:26.02 4:26.11 5:54.82 6:03.40
14 Greta Macadam SO-2 Tiffin 4:34.64 4:52.17 5:00.94 5:50.61 3:59.58 5:06.78 5:38.92
15 Jenna Cassidy SO-2 Malone 4:23.52 4:52.80 4:17.67 5:10.37 5:19.16 4:23.52 3:27.89
17 Libby Howard SR-4 Walsh 3:37.97 4:54.55 4:30.99 5:21.06 5:53.46 5:03.39 5:41.68
23 Andi Mann JR-3 Walsh 5:32.43 5:07.80 5:47.82 5:47.82 6:24.75 3:44.70 5:01.65
27 Dominique Weisz FR-1 Ursuline (Ohio) 6:19.46 5:16.21 5:09.89 4:31.94 6:38.43 4:31.94 5:13.05
30 Rachel Whetstone FR-1 Malone 3:47.36 5:24.79 5:31.29 4:58.81 6:33.00 4:06.84 6:16.76
31 Elisabeth Willett FR-1 Ashland 4:03.86 5:25.14 4:46.13 6:17.17 4:36.37 6:49.68 6:52.93
33 Gabrielle Reed FR-1 Ohio Dominican 5:05.60 5:32.17 4:12.45 4:19.10 6:35.29 6:22.00 4:45.67
38 Ayleen Villacres SO-2 Lake Erie 7:03.85 6:18.43 5:21.67 7:53.04 7:49.26 4:47.61 5:14.10