April 19-20, 2024
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jack Kinzer JR-3 Wartburg 8:55.59 6:45.75 11:43.30 9:01.00 9:11.82 10
2 Clay Pehl JR-3 Wartburg 8:32.16 9:43.75 10:16.79 9:10.70 7:09.55 8
3 Mason Shea JR-3 Wis.-Eau Claire 8:43.36 11:02.55 8:32.22 9:16.76 10:40.28 6
4 Jackson Dutcher FR-1 South Dakota St. 9:47.67 11:00.43 7:55.73 9:19.68 11:22.81 5
5 Colby Branch SR-4 MSOE 7:23.31 8:47.49 11:58.28 9:21.15 11:47.05 4
6 Jason Ford JR-3 Wis.-Oshkosh 9:37.00 7:49.52 11:52.76 9:25.68 11:24.48 3
7 Kyle Samluk SR-4 Michigan Tech 7:06.02 12:18.43 9:56.43 9:28.02 8:08.50 2
8 Jesse Peterson JR-3 Wis.-Eau Claire 8:31.31 9:39.49 10:41.98 9:28.12 10:47.66 1
9 Trent Chadwick SO-2 Wis.-Oshkosh 8:32.06 8:09.30 7:18.10 9:28.95 10:14.47 -
10 Callen Carrier JR-3 Michigan Tech 11:59.88 8:51.34 8:22.77 9:31.33 7:02.79 -
11 Carl Lundgren JR-3 Wis.-Eau Claire 9:28.18 12:26.10 8:42.27 9:33.92 11:05.75 -
12 Ian Barnes SO-2 Wis.-Eau Claire 6:43.79 8:10.31 9:48.37 9:36.83 9:19.53 -
13 Max Bailey JR-3 Wis.-Stout 8:07.02 7:43.83 10:20.37 9:39.78 12:27.92 -
14 Hutton Edney FR-1 Wartburg 11:37.31 12:12.18 8:48.80 9:41.09 9:35.28 -
15 Casey Deboth JR-3 Wis.-Stout 8:16.61 11:52.78 8:45.82 9:44.24 7:12.34 -
16 Samuel McPeak FR-1 MSOE 9:37.79 7:10.40 9:14.21 9:49.58 11:47.50 -
17 Owen Pries SO-2 Wartburg 11:11.63 9:12.76 8:31.15 9:54.36 12:11.07 -
18 Alex Peterson FR-1 Wis.-Oshkosh 12:11.52 7:26.05 8:01.74 9:54.73 7:14.16 -
19 Tyler Ott SR-4 MSOE 6:58.66 10:22.01 10:04.06 9:58.08 11:45.74 -
20 Ander Julian SO-2 Wartburg 7:34.58 7:04.67 8:22.42 9:58.12 9:46.16 -
21 Alex Suelflow JR-3 Wis.-Stout 11:34.86 8:17.18 12:58.72 9:59.01 9:29.06 -
22 Zebedee Swager FR-1 Michigan Tech 7:56.27 7:56.27 10:57.13 10:02.87 10:20.96 -
23 Jackson Braun FR-1 MSOE 10:09.24 10:57.49 10:03.20 10:03.20 10:33.36 -
24 Zach Brandenburg SR-4 Wis.-Stevens Point 7:29.21 8:48.12 12:44.86 10:07.03 12:38.79 -
25 Zion Taylor FR-1 Wartburg 12:55.83 8:59.98 8:53.77 10:20.66 10:14.46 -
26 Joe Huber FR-1 Wis.-Stout 11:11.07 13:10.23 13:10.23 10:27.16 7:37.83 -
27 Ethan Hoff FR-1 Michigan Tech 8:11.57 13:07.77 12:17.35 10:30.21 12:17.35 -
28 Cody Zenyuh SO-2 MSOE 8:26.65 10:45.98 13:11.64 10:33.31 11:36.65 -
29 Matthew Schaber SO-2 MSOE 12:54.52 10:21.01 11:30.79 11:37.76 13:50.34 -
  Austin True Senior Unattached 9:41.26 9:35.73 8:51.44 9:13.58 11:37.51 -
  Kade Layton Freshman Unattached 10:16.15 12:12.40 11:25.90 9:41.27 8:37.33 -
  Zachary Shoemaker-Allen   Unattached 8:01.09 9:02.62 7:16.34 9:19.40 9:58.56 -
  Austin Smelker Sophomore Unattached 7:05.61 11:25.70 10:14.77 9:51.12 9:51.12 -
  Jayden Zywicki SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF -
  Joey Sullivan FR-1 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF -
  Elias Ritzke SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF -
  Luke Chaffin SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF -
  Mason Brown FR-1 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
11 Carl Lundgren JR-3 Wis.-Eau Claire 8:07.84 9:39.66 9:33.92 -
13 Max Bailey JR-3 Wis.-Stout 8:18.61 10:43.56 9:39.78 -
14 Hutton Edney FR-1 Wartburg 7:04.20 10:45.01 9:41.09 -
15 Casey Deboth JR-3 Wis.-Stout 11:35.25 11:46.93 9:44.24 -
16 Samuel McPeak FR-1 MSOE 12:34.67 8:15.25 9:49.58 -
17 Owen Pries SO-2 Wartburg 12:05.12 11:05.69 9:54.36 -
18 Alex Peterson FR-1 Wis.-Oshkosh 9:42.84 10:24.47 9:54.73 -
19 Tyler Ott SR-4 MSOE 7:46.51 8:34.35 9:58.08 -
20 Ander Julian SO-2 Wartburg 12:21.67 9:52.14 9:58.12 -
21 Alex Suelflow JR-3 Wis.-Stout 8:53.12 11:46.84 9:59.01 -
22 Zebedee Swager FR-1 Michigan Tech 9:20.67 7:20.10 10:02.87 -
23 Jackson Braun FR-1 MSOE 12:15.91 10:21.30 10:03.20 -
24 Zach Brandenburg SR-4 Wis.-Stevens Point 10:37.39 10:00.96 10:07.03 -
25 Zion Taylor FR-1 Wartburg 11:10.32 8:35.15 10:20.66 -
26 Joe Huber FR-1 Wis.-Stout 9:24.45 9:36.99 10:27.16 -
27 Ethan Hoff FR-1 Michigan Tech 7:21.15 10:49.12 10:30.21 -
28 Cody Zenyuh SO-2 MSOE 12:27.31 12:27.31 10:33.31 -
29 Matthew Schaber SO-2 MSOE 14:04.29 8:08.44 11:37.76 -
  Austin Smelker Sophomore Unattached 8:04.72 8:10.63 9:51.12 -
  Kade Layton Freshman Unattached 11:02.65 10:16.15 9:41.27 -
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jack Kinzer JR-3 Wartburg 11:00.02 9:01.00 10
2 Clay Pehl JR-3 Wartburg 6:31.00 9:10.70 8
3 Mason Shea JR-3 Wis.-Eau Claire 6:52.01 9:16.76 6
4 Jackson Dutcher FR-1 South Dakota St. 9:36.47 9:19.68 5
5 Colby Branch SR-4 MSOE 11:41.44 9:21.15 4
6 Jason Ford JR-3 Wis.-Oshkosh 11:41.45 9:25.68 3
7 Kyle Samluk SR-4 Michigan Tech 10:41.87 9:28.02 2
8 Jesse Peterson JR-3 Wis.-Eau Claire 8:14.27 9:28.12 1
9 Trent Chadwick SO-2 Wis.-Oshkosh 8:43.44 9:28.95 -
10 Callen Carrier JR-3 Michigan Tech 7:42.78 9:31.33 -
12 Ian Barnes SO-2 Wis.-Eau Claire 7:18.39 9:36.83 -
  Austin True Senior Unattached 11:15.37 9:13.58 -
  Zachary Shoemaker-Allen   Unattached 7:16.34 9:19.40 -
  Mason Brown FR-1 Wis.-La Crosse DNF DNF -
  Luke Chaffin SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF -
  Elias Ritzke SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF -
  Joey Sullivan FR-1 Wis.-La Crosse DNF DNF -
  Jayden Zywicki SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF -