April 19-20, 2024
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Isaac Wegner SR-4 Wis.-La Crosse 26:21.69 22:48.42 37:01.47 28:08.32 29:37.17 37:19.24 22:12.88 10
2 Luke Witvliet JR-3 Calvin 26:25.72 38:18.40 27:19.17 30:17.34 29:41.70 38:18.40 25:50.08 8
3 Corey Fairchild JR-3 Wis.-La Crosse 38:23.45 36:18.46 35:42.75 34:49.18 29:45.62 24:24.21 26:29.21 6
4 Matthew Thomas JR-3 Wis.-Stout 27:37.53 21:01.17 29:43.65 32:43.81 30:01.66 26:07.45 28:13.56 5
5 David Lynn JR-3 St. Olaf 31:14.48 39:03.10 37:51.00 29:44.36 30:02.38 31:14.48 23:43.88 4
6 Andrew Skemp JR-3 St. Olaf 35:15.87 30:08.43 33:27.36 29:32.27 30:08.43 37:58.63 31:38.86 3
7 Mohammed Bati SO-2 Augsburg 34:41.93 22:01.57 39:13.48 28:03.65 30:10.37 38:37.28 33:11.41 2
8 Cormick Logue SO-2 South Dakota St. 36:18.47 39:01.86 24:48.62 33:16.93 30:15.39 22:59.70 33:35.09 1
9 Lars DeWall SR-4 St. Scholastica 24:13.07 31:10.82 38:08.58 22:24.09 30:16.33 27:32.86 25:25.72 -
10 Caleb Christiansen SR-4 Wis.-Platteville 38:45.29 26:02.31 33:18.30 39:21.62 30:16.63 32:23.80 21:11.65 -
11 Max Fore JR-3 Wis.-Stout 36:43.26 29:08.04 37:19.67 25:29.53 30:20.87 35:48.63 36:25.05 -
12 Elijah Marszalek SO-2 Wis.-Stout 21:57.09 28:02.94 37:11.73 25:18.31 30:29.28 24:41.72 35:21.97 -
13 Andrew Carlson JR-3 Wis.-Stout 21:25.30 35:11.55 23:15.46 28:45.97 30:36.13 26:19.08 33:03.02 -
14 Alex Horstman FR-1 Wartburg 26:01.38 24:47.90 32:27.13 36:07.56 30:36.91 22:20.95 32:27.13 -
15 Zach Slevin JR-3 Wis.-La Crosse 25:44.19 22:40.36 24:12.28 25:07.43 30:38.32 25:25.81 30:56.71 -
16 Isaiah Hammerand FR-1 Wartburg 28:48.76 34:01.41 27:53.59 25:44.85 30:39.10 25:08.07 35:33.36 -
17 Logan Murphy FR-1 Wis.-Stevens Point 28:30.78 24:31.64 38:37.82 34:01.89 30:39.54 30:39.54 28:49.17 -
18 Joe Freng SO-2 Wis.-Oshkosh 24:51.88 27:56.06 22:42.95 32:50.75 30:41.82 33:27.59 29:09.73 -
19 Mike Brown SO-2 Wis.-Stevens Point 28:52.01 34:05.25 37:09.50 31:37.84 30:42.56 39:18.48 38:04.78 -
20 Patrick Lee SO-2 MSOE 21:30.02 27:38.60 22:43.74 29:10.74 30:42.88 25:11.17 24:52.74 -
21 Kyle Pflug SR-4 Wis.-Stevens Point 24:35.00 35:01.88 30:06.88 31:57.50 30:43.75 31:02.19 31:39.07 -
22 Gael Manzur Strandlund SO-2 St. Olaf 24:16.99 30:07.40 28:35.18 28:35.18 30:44.28 39:20.68 26:26.08 -
23 Joseph Kehoe SR-4 Wis.-Oshkosh 24:57.69 35:07.86 24:20.71 30:49.00 30:49.00 35:26.35 35:44.84 -
24 Aidan Schleutermann JR-3 Wis.-Stevens Point 31:11.25 35:12.10 36:26.21 22:32.49 30:52.72 27:47.45 25:00.71 -
25 Paul Hoopes JR-3 Wartburg 23:10.41 34:54.89 34:36.35 27:29.96 30:53.88 30:16.81 32:26.58 -
26 Zach Sporaa FR-1 Wis.-Platteville 27:59.74 26:45.08 34:31.67 34:31.67 31:06.37 22:05.13 25:30.43 -
27 Dawson Fricke FR-1 Wartburg 25:31.78 26:09.14 39:32.39 37:02.95 31:08.02 31:26.70 22:24.98 -
28 Matt Seeber JR-3 Ripon 27:05.22 29:53.34 24:54.45 31:08.06 31:08.06 33:00.15 24:17.09 -
29 Paul Proteau SO-2 Wis.-Oshkosh 37:09.09 21:51.23 24:39.82 37:27.82 31:13.18 29:39.53 29:02.06 -
30 Xander Gottner JR-3 MSOE 32:49.32 27:30.48 33:45.59 27:49.23 31:15.54 30:56.79 33:08.08 -
31 Ryan Rininger SO-2 Wis.-Stevens Point 38:56.86 27:00.73 40:31.09 35:10.71 31:24.56 37:22.63 22:18.04 -
32 Harris Anderson JR-3 St. Thomas (Minn.) 31:46.02 27:59.56 37:06.83 23:16.49 31:27.14 36:29.09 36:29.09 -
33 Marc Medici SR-4 Simpson (Iowa) 36:33.59 31:31.02 30:15.38 33:05.58 31:31.02 23:38.27 32:27.75 -
34 Jack Gatti SR-4 Simpson (Iowa) 27:26.95 23:01.92 35:20.21 29:58.39 31:33.04 36:54.86 26:49.09 -
35 Nels Trandahl JR-3 Wis.-Stout 35:02.58 32:31.04 24:18.55 35:21.52 31:34.21 30:18.45 38:30.94 -
36 Julian Van Antwerp FR-1 Wis.-Stout 36:56.86 39:47.39 39:09.49 33:09.49 31:34.75 22:06.33 26:50.54 -
37 George Edgar FR-1 St. Thomas (Minn.) 37:18.61 30:59.18 37:56.55 34:27.86 31:37.12 25:17.70 40:28.32 -
38 Gabriel Trevino SR-4 Jamestown 36:44.47 36:06.46 33:15.42 28:30.36 31:40.40 38:38.49 39:16.50 -
39 Cooper Feltz SO-2 Wis.-Eau Claire 38:01.88 40:34.00 23:27.16 40:34.00 31:41.56 25:02.24 25:59.28 -
40 Joe McNulty FR-1 Wis.-Stevens Point 31:05.41 35:50.94 36:48.04 27:55.07 31:43.48 26:57.96 37:07.08 -
41 Dylan Jensen SR-4 Wis.-Stevens Point 29:50.35 28:15.12 30:09.39 30:28.44 31:44.62 23:48.47 38:43.64 -
42 Troy Humpal SR-4 Wis.-Platteville 35:41.32 41:25.46 40:47.22 39:30.75 31:51.89 26:07.75 30:16.30 -
43 Dean Montour FR-1 Wis.-Stevens Point 30:09.22 37:51.15 27:54.49 24:22.78 32:04.70 34:00.19 24:22.78 -
44 Kolby Dax SO-2 MSOE 29:12.76 30:10.54 34:59.45 31:27.58 32:06.10 26:57.93 40:07.63 -
45 Brady Lewis FR-1 Wis.-Oshkosh 37:57.49 25:24.76 22:50.35 29:54.97 32:10.07 41:10.49 23:48.26 -
46 Landon Thompson SO-2 Jamestown 38:13.69 34:20.43 28:11.11 30:27.18 32:23.80 35:57.62 31:25.49 -
47 Ryan Neubauer JR-3 Wartburg 27:13.38 26:34.49 30:47.27 22:41.15 32:24.49 35:00.05 28:11.71 -
48 Garrett Exo SR-4 Wis.-Stevens Point 32:45.55 41:31.00 30:48.79 41:50.46 32:26.09 24:39.03 39:53.69 -
49 Joseph Hertel SO-2 Wis.-Oshkosh 37:20.89 37:01.41 35:04.49 24:40.94 32:28.60 30:12.20 26:57.34 -
50 Arthur Meyers SO-2 Wartburg 25:20.97 41:16.45 33:47.96 34:26.96 32:29.96 38:20.96 28:35.97 -
51 Derek Coulter FR-1 Wartburg 39:40.31 24:03.80 33:29.61 38:41.78 32:31.07 38:41.78 27:38.41 -
52 Damon Zielke JR-3 Wis.-Stout 32:36.86 39:47.37 40:26.51 34:53.84 32:36.86 32:56.43 23:09.37 -
53 Cam Noreen SO-2 Wartburg 23:11.13 36:14.86 24:49.09 30:02.59 32:39.33 35:35.67 27:45.43 -
54 Isaac Steers SR-4 Michigan Tech 30:03.62 29:44.01 38:33.34 34:18.48 32:40.45 30:42.83 29:04.80 -
55 Mauricio Vite JR-3 St. Olaf 36:17.93 32:59.93 29:41.94 42:53.91 32:59.93 23:05.96 32:00.54 -
56 Joey Thaler SR-4 Wis.-Eau Claire 37:41.73 38:21.76 39:01.79 30:41.41 33:21.53 35:41.64 27:01.24 -
57 Joshua Krueger JR-3 MSOE 38:36.39 43:38.53 31:53.54 41:57.82 33:34.25 43:18.39 24:10.26 -
  Josh Schraeder   Unattached 35:44.02 30:35.13 36:56.70 39:03.88 30:16.96 37:51.20 29:04.29 -
  Tyler Lance   Unattached 28:22.63 30:33.60 32:25.86 34:55.55 31:11.02 36:10.39 25:52.95 -
  Nash Merklein Freshman Unattached 36:27.83 41:13.20 24:43.92 26:19.05 31:42.46 39:00.03 34:14.66 -
  Chris Pahnke   Unattached 25:07.71 21:59.25 22:55.78 36:07.33 31:24.63 31:43.48 28:53.86 -
  Dylan Ponomar   Unattached 23:16.75 33:20.75 30:12.00 33:20.75 31:27.50 28:37.63 22:39.00 -
  Ben Stangel Junior Unattached 21:12.70 21:12.70 25:27.23 23:01.78 30:18.13 23:38.15 33:38.13 -
  Alec Taylor   Unattached 33:27.68 27:59.50 27:40.20 38:55.86 32:10.46 23:09.94 35:42.81 -
  Eli Traeder JR-3 Wis.-Oshkosh DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  Nathan Petesch   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  Spencer Kirsteatter SR-4 Carroll (Wis.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  Aidan Matthai SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  David Golisch SO-2 MSOE DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 10,000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
39 Cooper Feltz SO-2 Wis.-Eau Claire 24:43.22 31:41.56 25:21.25 37:04.83 34:13.69 39:17.94 29:28.45 -
40 Joe McNulty FR-1 Wis.-Stevens Point 39:20.32 31:43.48 28:33.14 30:08.31 39:58.39 23:09.54 39:20.32 -
41 Dylan Jensen SR-4 Wis.-Stevens Point 33:19.85 31:44.62 23:48.47 37:27.46 37:08.41 36:30.32 29:31.30 -
43 Dean Montour FR-1 Wis.-Stevens Point 34:00.19 32:04.70 41:03.62 27:54.49 25:20.52 22:46.54 39:27.39 -
45 Brady Lewis FR-1 Wis.-Oshkosh 33:46.58 32:10.07 27:59.16 38:36.09 29:54.97 36:01.68 23:48.26 -
46 Landon Thompson SO-2 Jamestown 25:16.17 32:23.80 34:00.99 23:19.54 25:35.61 39:31.44 27:12.80 -
47 Ryan Neubauer JR-3 Wartburg 41:09.51 32:24.49 39:32.28 35:38.94 37:55.06 41:09.51 27:52.27 -
48 Garrett Exo SR-4 Wis.-Stevens Point 40:13.16 32:26.09 33:05.02 39:14.77 25:37.42 23:01.73 23:21.19 -
49 Joseph Hertel SO-2 Wis.-Oshkosh 42:13.18 32:28.60 33:46.55 27:55.80 39:17.81 34:25.52 26:57.34 -
50 Arthur Meyers SO-2 Wartburg 23:23.98 32:29.96 42:14.95 36:04.46 39:38.96 25:20.97 39:58.45 -
51 Derek Coulter FR-1 Wartburg 26:39.88 32:31.07 27:57.92 34:47.65 42:16.40 29:15.97 28:56.46 -
52 Damon Zielke JR-3 Wis.-Stout 31:57.73 32:36.86 36:31.69 40:46.08 39:08.24 32:36.86 32:17.30 -
53 Cam Noreen SO-2 Wartburg 24:49.09 32:39.33 26:27.06 29:42.99 32:00.15 41:28.35 34:36.89 -
55 Mauricio Vite JR-3 St. Olaf 39:35.92 32:59.93 31:20.94 27:23.35 23:05.96 30:01.74 37:56.92 -
56 Joey Thaler SR-4 Wis.-Eau Claire 35:21.63 33:21.53 30:21.40 30:41.41 30:41.41 41:01.89 29:01.34 -
57 Joshua Krueger JR-3 MSOE 32:33.83 33:34.25 36:35.54 27:11.55 38:36.39 35:14.97 33:34.25 -
  Alec Taylor   Unattached 40:13.08 32:10.46 29:36.03 31:51.16 40:13.08 25:44.37 37:19.34 -
  Nash Merklein Freshman Unattached 35:11.73 31:42.46 31:23.44 40:54.18 40:16.13 25:21.97 26:38.07 -
  Eli Traeder JR-3 Wis.-Oshkosh DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  David Golisch SO-2 MSOE DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 10,000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
13 Andrew Carlson JR-3 Wis.-Stout 30:36.13 29:59.41 34:34.83 24:28.91 28:27.60 28:27.60 29:59.41 -
14 Alex Horstman FR-1 Wartburg 30:36.91 39:11.25 38:16.14 39:11.25 39:11.25 32:45.50 21:25.84 -
16 Isaiah Hammerand FR-1 Wartburg 30:39.10 37:23.71 30:57.50 30:57.50 34:01.41 39:14.05 28:30.37 -
17 Logan Murphy FR-1 Wis.-Stevens Point 30:39.54 31:34.73 22:04.47 35:33.87 39:14.62 33:43.50 35:15.48 -
18 Joe Freng SO-2 Wis.-Oshkosh 30:41.82 35:36.52 31:37.08 22:06.11 25:10.30 34:41.26 24:15.04 -
19 Mike Brown SO-2 Wis.-Stevens Point 30:42.56 32:14.69 39:00.06 38:04.78 31:56.27 27:01.46 38:23.20 -
20 Patrick Lee SO-2 MSOE 30:42.88 26:43.31 26:43.31 29:47.60 35:19.32 39:37.32 31:01.31 -
24 Aidan Schleutermann JR-3 Wis.-Stevens Point 30:52.72 25:00.71 26:14.82 33:39.47 25:00.71 21:36.91 38:17.38 -
25 Paul Hoopes JR-3 Wartburg 30:53.88 25:01.65 30:16.81 35:13.43 30:16.81 37:23.20 30:53.88 -
26 Zach Sporaa FR-1 Wis.-Platteville 31:06.37 34:31.67 39:48.96 26:45.08 30:29.05 25:49.09 32:58.36 -
27 Dawson Fricke FR-1 Wartburg 31:08.02 26:27.82 29:53.30 23:21.02 27:05.18 29:53.30 32:41.43 -
28 Matt Seeber JR-3 Ripon 31:08.06 33:00.15 40:28.48 26:27.85 28:38.62 25:13.13 34:14.87 -
29 Paul Proteau SO-2 Wis.-Oshkosh 31:13.18 38:42.75 26:50.94 25:17.28 25:54.74 26:32.21 35:54.16 -
30 Xander Gottner JR-3 MSOE 31:15.54 30:56.79 26:15.46 37:30.65 35:38.12 39:41.94 29:04.26 -
31 Ryan Rininger SO-2 Wis.-Stevens Point 31:24.56 25:26.50 26:41.88 34:33.02 28:34.95 27:00.73 29:31.49 -
32 Harris Anderson JR-3 St. Thomas (Minn.) 31:27.14 32:42.63 26:25.20 30:49.40 22:38.74 39:56.67 24:13.10 -
33 Marc Medici SR-4 Simpson (Iowa) 31:31.02 33:24.49 34:40.13 29:56.47 34:59.04 26:09.55 33:43.40 -
34 Jack Gatti SR-4 Simpson (Iowa) 31:33.04 26:11.23 25:52.30 29:58.39 36:54.86 34:04.49 31:51.97 -
35 Nels Trandahl JR-3 Wis.-Stout 31:34.21 23:21.72 40:43.53 40:05.65 32:49.98 33:08.92 35:02.58 -
36 Julian Van Antwerp FR-1 Wis.-Stout 31:34.75 38:12.65 24:37.91 30:37.91 35:03.18 26:12.65 22:25.28 -
37 George Edgar FR-1 St. Thomas (Minn.) 31:37.12 33:49.92 37:56.55 37:18.61 31:56.10 37:56.55 27:49.47 -
38 Gabriel Trevino SR-4 Jamestown 31:40.40 39:54.51 24:23.31 29:08.37 31:59.41 29:27.38 31:40.40 -
42 Troy Humpal SR-4 Wis.-Platteville 31:51.89 32:30.13 25:10.40 26:26.87 22:56.56 22:37.45 30:16.30 -
44 Kolby Dax SO-2 MSOE 32:06.10 27:36.45 34:40.19 26:38.67 37:52.80 31:08.32 25:40.88 -
54 Isaac Steers SR-4 Michigan Tech 32:40.45 25:48.76 40:11.36 32:01.25 25:29.16 27:07.18 32:40.45 -
  Chris Pahnke   Unattached 31:24.63 26:23.09 32:40.02 32:58.87 38:19.25 30:09.25 22:55.78 -
Men's 10,000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Isaac Wegner SR-4 Wis.-La Crosse 22:30.65 33:45.98 32:52.66 29:37.17 10
2 Luke Witvliet JR-3 Calvin 21:22.83 30:17.34 30:35.16 29:41.70 8
3 Corey Fairchild JR-3 Wis.-La Crosse 36:00.60 31:32.76 31:50.62 29:45.62 6
4 Matthew Thomas JR-3 Wis.-Stout 32:07.78 30:55.71 27:19.51 30:01.66 5
5 David Lynn JR-3 St. Olaf 29:44.36 33:38.67 27:56.22 30:02.38 4
6 Andrew Skemp JR-3 St. Olaf 23:12.50 36:46.29 26:31.42 30:08.43 3
7 Mohammed Bati SO-2 Augsburg 31:59.00 38:37.28 37:24.86 30:10.37 2
8 Cormick Logue SO-2 South Dakota St. 37:49.24 27:32.01 39:01.86 30:15.39 1
9 Lars DeWall SR-4 St. Scholastica 30:16.33 36:55.93 38:08.58 30:16.33 -
10 Caleb Christiansen SR-4 Wis.-Platteville 32:05.63 26:02.31 32:41.96 30:16.63 -
11 Max Fore JR-3 Wis.-Stout 34:54.00 25:11.33 34:54.00 30:20.87 -
12 Elijah Marszalek SO-2 Wis.-Stout 24:41.72 35:58.55 24:05.14 30:29.28 -
15 Zach Slevin JR-3 Wis.-La Crosse 29:06.41 28:11.26 24:12.28 30:38.32 -
21 Kyle Pflug SR-4 Wis.-Stevens Point 36:52.50 21:49.07 38:24.69 30:43.75 -
22 Gael Manzur Strandlund SO-2 St. Olaf 25:30.76 25:49.20 31:58.06 30:44.28 -
23 Joseph Kehoe SR-4 Wis.-Oshkosh 37:35.78 35:44.84 36:58.80 30:49.00 -
  Tyler Lance   Unattached 25:52.95 38:58.78 35:51.68 31:11.02 -
  Dylan Ponomar   Unattached 34:55.13 27:22.13 26:25.50 31:27.50 -
  Josh Schraeder   Unattached 32:42.32 39:22.05 27:51.61 30:16.96 -
  Ben Stangel Junior Unattached 36:21.76 33:01.77 34:50.85 30:18.13 -
  Nathan Petesch   Unattached DNF DNF DNF DNF -
  Aidan Matthai SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF -
  Spencer Kirsteatter SR-4 Carroll (Wis.) DNF DNF DNF DNF -