April 19-20, 2024
|
Georgia Tech-George C. Griffin Track - Atlanta, GA
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Kenzie Walls SR-4 Georgia Tech 18:50.39 16:58.37
2 Hallie Porterfield   Unattached 18:31.96 17:00.14
3 Madison Clay SO-2 Catawba 22:09.25 17:02.50
4 Mikayla Jones JR-3 Catawba 20:24.89 17:18.04
5 Clara Crain FR-1 Belmont 17:46.59 17:25.67
6 Mollie Longmire SR-4 Lipscomb 15:41.12 17:25.68
7 Kennedy Roush FR-1 Anderson (S.C.) 17:15.78 17:26.24
8 Katherine Lacksen-Mahlberg   Unattached 16:47.89 17:40.93
9 Emily Berry SR-4 Mississippi College 18:24.00 17:41.53
10 Emily Golden JR-3 Anderson (S.C.) 22:18.93 17:42.64
11 Kallie Henderson FR-1 Charleston Southern 13:59.85 17:43.10
12 Hannah Eastman SR-4 SE Missouri 20:05.33 17:46.66
13 Aly Negovetich SO-2 Lipscomb 20:49.52 17:47.96
14 Hannah Martin SR-4 North Florida 15:40.80 17:49.09
15 Maddy Malczewski JR-3 Belmont 21:23.78 17:49.81
16 Alaina Williams FR-1 Tampa 14:07.71 17:53.05
17 Kara Moore RS/Una UNAT-Oglethorpe 16:17.16 17:53.80
18 Jordan Thornton FR-1 USC Upstate 15:56.40 17:54.60
19 Isa Leen JR-3 North Florida 17:55.35 17:55.35
20 Abigail Horevay SO-2 Lipscomb 21:09.57 17:55.90
21 Leah Boyd SO-2 Chattanooga 13:49.45 17:57.20
22 Katie Hamfeldt SO-2 Georgia Tech 20:51.64 17:59.00
23 Billie Castillo SR-4 North Florida 15:06.90 17:59.64
24 Faith Bobak   Unattached 17:21.93 18:05.34
25 Avery Bender FR-1 Charleston Southern 19:11.33 18:06.16
26 Madison Kennedy SO-2 Augusta 13:02.68 18:07.05
27 Emma Millson SO-2 North Florida 16:43.14 18:10.36
28 Annette Rodriguez JR-3 Mercer 21:52.28 18:13.56
29 Lucy Schmitt SO-2 Anderson (S.C.) 22:25.29 18:13.73
30 Catherine Breault JR-3 App State 18:24.89 18:13.95
31 Faith Nelson JR-3 Anderson (S.C.) 15:32.98 18:17.62
32 Caroline Pierce SO-2 Augusta 19:12.75 18:17.85
33 Grace McGuckin SO-2 Lipscomb 22:54.57 18:19.65
34 Kayla Vogelsang SO-2 SE Missouri 15:13.54 18:20.65
35 Ashley Doyle JR-3 Austin Peay 22:34.34 18:21.09
36 Iris Porter SO-2 Mercer 13:25.44 18:23.34
37 Andrea Ellis SO-2 Chattanooga 18:46.19 18:24.10
38 Samantha Hennen SO-2 Kennesaw State 21:00.91 18:26.06
39 Lexie Dockstader FR-1 SE Missouri 18:55.44 18:33.17
40 Hannah Caudill FR-1 Catawba 20:25.40 18:34.00
41 Sophie Lundin SO-2 UNC-Asheville 15:47.98 18:35.27
42 Ava Wardlaw SO-2 Mississippi College 13:34.71 18:36.04
43 Natalie Warner JR-3 Montevallo 18:48.97 18:37.79
44 Paige Patterson SR-4 Lee (Tenn.) 21:26.93 18:39.07
45 Mclayne Wyatt JR-3 Anderson (S.C.) 20:56.35 18:41.74
46 Julia Halterman SO-2 Lee (Tenn.) 21:46.26 18:46.08
47 Samantha Burmeister FR-1 Kennesaw State 13:31.88 18:47.60
48 Aylin Vega SO-2 Alabama-Huntsville 19:10.44 18:47.88
49 Lindsay Fletcher SO-2 Jacksonville St. 20:30.86 18:49.23
50 Josie Whipp JR-3 Mississippi College 16:01.56 18:51.24
51 Caroline Perry SR-4 Mississippi College 20:46.01 18:52.73
52 Sarah Myers JR-3 Mercer 16:37.21 18:53.19
53 Mary Biagini FR-1 App State 23:50.23 18:55.10
54 Ella Bailey   Unattached 15:55.60 18:57.61
55 Penelope Jackson JR-3 Mercer 18:29.83 19:04.15
56 Ansley Graddy FR-1 Augusta 19:19.09 19:07.61
57 Catherine Greer SO-2 West Georgia 21:16.70 19:10.18
58 Sarah Rudolph SO-2 Anderson (S.C.) 19:21.94 19:10.43
59 Maria Biondollilo FR-1 Augusta 22:07.35 19:14.21
60 Ava Coffey   Unattached 14:06.18 19:19.14
61 Haley Gilbert JR-3 Augusta 19:19.54 19:19.54
62 Gabriela Osornio FR-1 Kennesaw State 21:52.22 19:21.25
63 Katherine LaCroix RS/Una UNAT-Valdosta State 15:17.72 19:21.67
64 Lola Baker FR-1 Chattanooga 21:18.27 19:22.06
65 Michaela Dabney FR-1 Chattanooga 25:31.39 19:37.99
66 Reese Robertson JR-3 Mercer 16:47.81 19:45.65
67 Rachel Overby JR-3 Catawba 25:12.51 19:50.95
68 Molly Meeks FR-1 Kennesaw State 21:50.26 19:51.14
  Katy Earwood SR-4 Georgia Tech DNF DNF
  Kristal McQueen FR-1 West Georgia DNF DNF
  Ella Moore FR-1 UNC-Asheville DNF DNF
  Samantha Aromin JR-3 Georgia DNF DNF
  Grace Driskill JR-3 Georgia Tech DNF DNF
  Erica Fisher SR-4 North Florida DNF DNF
  Abigail Green SR-4 Georgia Tech DNF DNF
  Kate Jortberg SO-2 Georgia Tech DNF DNF
  Rachel Dodsworth JR-3 Kennesaw State DNF DNF
  Olivia Jones SO-2 Mercer DNF DNF
  Kathy Hammond SO-2 Mississippi College DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kenzie Walls SR-4 Georgia Tech 20:22.05 20:42.42 14:35.80 21:02.78 16:58.37 12:33.60 21:23.15
2 Hallie Porterfield   Unattached 12:14.50 20:13.97 20:03.77 18:42.16 17:00.14 15:18.13 16:19.34
3 Madison Clay SO-2 Catawba 19:46.10 19:05.20 13:07.33 20:16.78 17:02.50 16:01.15 19:25.65
4 Mikayla Jones JR-3 Catawba 16:26.14 14:52.72 12:58.53 22:08.70 17:18.04 13:19.29 15:55.00
5 Clara Crain FR-1 Belmont 15:20.19 18:28.41 21:15.72 12:11.97 17:25.67 18:07.50 21:36.63
6 Mollie Longmire SR-4 Lipscomb 18:38.88 17:46.60 13:04.26 18:28.42 17:25.68 18:49.34 13:46.09
7 Kennedy Roush FR-1 Anderson (S.C.) 17:47.17 18:29.02 12:54.22 12:22.83 17:26.24 20:55.49 14:59.77
8 Katherine Lacksen-Mahlberg   Unattached 15:33.62 21:02.51 12:54.48 17:40.93 17:40.93 18:23.37 12:43.87
9 Emily Berry SR-4 Mississippi College 22:17.53 13:58.61 18:24.00 20:20.76 17:41.53 18:34.61 17:20.30
10 Emily Golden JR-3 Anderson (S.C.) 18:35.78 22:08.30 22:50.81 12:23.85 17:42.64 18:25.15 16:38.89
11 Kallie Henderson FR-1 Charleston Southern 17:43.10 22:30.14 13:27.96 21:15.72 17:43.10 15:35.53 15:24.90
12 Hannah Eastman SR-4 SE Missouri 22:02.66 13:52.00 14:02.67 15:49.33 17:46.66 12:37.33 17:14.66
13 Aly Negovetich SO-2 Lipscomb 19:13.40 22:36.31 13:10.29 14:57.09 17:47.96 12:59.61 14:25.05
14 Hannah Martin SR-4 North Florida 13:32.51 14:36.66 17:59.78 14:15.28 17:49.09 13:21.82 18:10.48
15 Maddy Malczewski JR-3 Belmont 20:19.59 14:26.55 15:52.13 19:58.19 17:49.81 22:17.27 22:06.57
18 Jordan Thornton FR-1 USC Upstate 20:57.29 16:17.89 21:40.27 21:08.03 17:54.60 20:57.29 17:43.86
19 Isa Leen JR-3 North Florida 17:12.34 17:33.85 22:13.44 15:14.05 17:55.35 16:29.33 19:32.14
20 Abigail Horevay SO-2 Lipscomb 13:37.69 13:26.93 16:19.07 12:43.89 17:55.90 16:08.31 18:28.18
21 Leah Boyd SO-2 Chattanooga 21:43.42 19:23.38 18:07.98 20:28.01 17:57.20 19:01.84 22:58.82
22 Katie Hamfeldt SO-2 Georgia Tech 23:01.12 13:50.83 19:57.69 21:45.59 17:59.00 15:38.73 18:31.37
23 Billie Castillo SR-4 North Florida 19:04.42 15:06.90 15:28.49 14:12.92 17:59.64 18:42.83 21:13.98
24 Faith Bobak   Unattached 16:05.96 17:32.78 22:36.68 19:43.02 18:05.34 18:37.90 20:48.14
27 Emma Millson SO-2 North Florida 16:32.23 15:26.81 12:43.26 18:10.36 18:10.36 16:21.33 16:54.04
28 Annette Rodriguez JR-3 Mercer 22:46.95 22:14.15 21:41.34 20:35.73 18:13.56 14:12.98 17:40.76
30 Catherine Breault JR-3 App State 18:13.95 18:13.95 23:42.14 13:51.41 18:13.95 18:13.95 20:14.29
34 Kayla Vogelsang SO-2 SE Missouri 17:36.63 22:22.80 16:30.59 15:24.55 18:20.65 22:44.81 23:06.82
38 Samantha Hennen SO-2 Kennesaw State 18:48.19 23:57.88 21:34.09 17:41.82 18:26.06 13:38.49 16:24.40
40 Hannah Caudill FR-1 Catawba 14:06.64 12:59.80 18:56.28 17:04.88 18:34.00 15:13.48 19:40.84
41 Sophie Lundin SO-2 UNC-Asheville 22:29.48 16:21.44 18:01.82 19:31.04 18:35.27 17:17.21 14:52.22
44 Paige Patterson SR-4 Lee (Tenn.) 18:16.69 14:10.50 22:00.51 18:05.50 18:39.07 21:26.93 17:20.74
46 Julia Halterman SO-2 Lee (Tenn.) 21:12.47 13:42.04 20:04.91 17:38.52 18:46.08 22:53.82 23:16.34
  Erica Fisher SR-4 North Florida DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Rachel Dodsworth JR-3 Kennesaw State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Kate Jortberg SO-2 Georgia Tech DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Grace Driskill JR-3 Georgia Tech DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Samantha Aromin JR-3 Georgia DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Kristal McQueen FR-1 West Georgia DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Alaina Williams FR-1 Tampa 20:44.74 17:53.05
17 Kara Moore RS/Una UNAT-Oglethorpe 17:32.33 17:53.80
25 Avery Bender FR-1 Charleston Southern 15:55.82 18:06.16
26 Madison Kennedy SO-2 Augusta 18:28.80 18:07.05
29 Lucy Schmitt SO-2 Anderson (S.C.) 13:18.43 18:13.73
31 Faith Nelson JR-3 Anderson (S.C.) 19:56.41 18:17.62
32 Caroline Pierce SO-2 Augusta 13:54.37 18:17.85
33 Grace McGuckin SO-2 Lipscomb 14:06.73 18:19.65
35 Ashley Doyle JR-3 Austin Peay 22:34.34 18:21.09
36 Iris Porter SO-2 Mercer 18:01.28 18:23.34
37 Andrea Ellis SO-2 Chattanooga 17:17.86 18:24.10
39 Lexie Dockstader FR-1 SE Missouri 17:48.65 18:33.17
42 Ava Wardlaw SO-2 Mississippi College 23:59.70 18:36.04
43 Natalie Warner JR-3 Montevallo 21:59.00 18:37.79
45 Mclayne Wyatt JR-3 Anderson (S.C.) 19:15.40 18:41.74
47 Samantha Burmeister FR-1 Kennesaw State 16:21.02 18:47.60
48 Aylin Vega SO-2 Alabama-Huntsville 17:40.21 18:47.88
49 Lindsay Fletcher SO-2 Jacksonville St. 15:59.85 18:49.23
50 Josie Whipp JR-3 Mississippi College 14:42.37 18:51.24
51 Caroline Perry SR-4 Mississippi College 22:05.30 18:52.73
52 Sarah Myers JR-3 Mercer 23:59.16 18:53.19
53 Mary Biagini FR-1 App State 20:59.97 18:55.10
54 Ella Bailey   Unattached 17:37.98 18:57.61
55 Penelope Jackson JR-3 Mercer 22:30.10 19:04.15
56 Ansley Graddy FR-1 Augusta 14:43.66 19:07.61
57 Catherine Greer SO-2 West Georgia 22:37.22 19:10.18
58 Sarah Rudolph SO-2 Anderson (S.C.) 19:33.44 19:10.43
59 Maria Biondollilo FR-1 Augusta 22:41.97 19:14.21
60 Ava Coffey   Unattached 19:42.33 19:19.14
61 Haley Gilbert JR-3 Augusta 22:36.67 19:19.54
62 Gabriela Osornio FR-1 Kennesaw State 24:11.57 19:21.25
63 Katherine LaCroix RS/Una UNAT-Valdosta State 18:00.36 19:21.67
64 Lola Baker FR-1 Chattanooga 15:29.65 19:22.06
65 Michaela Dabney FR-1 Chattanooga 19:02.65 19:37.99
66 Reese Robertson JR-3 Mercer 18:22.66 19:45.65
67 Rachel Overby JR-3 Catawba 21:14.32 19:50.95
68 Molly Meeks FR-1 Kennesaw State 21:14.52 19:51.14
  Olivia Jones SO-2 Mercer DNF DNF
  Kathy Hammond SO-2 Mississippi College DNF DNF
  Abigail Green SR-4 Georgia Tech DNF DNF
  Katy Earwood SR-4 Georgia Tech DNF DNF
  Ella Moore FR-1 UNC-Asheville DNF DNF