April 19, 2024
|
Otterbein - Westerville, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B North Coast AC

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Seth Davis Junior Unattached - Ohio 3:55.17 4:27.23 10
2 Trevor Lanoy FR-1 Shawnee State 3:50.72 4:28.27 8
3 Reece Page FR-1 Wright State 5:16.77 4:28.45 6
4 Dylan French JR-3 Shawnee State 4:07.24 4:28.74 5
5 Felix Boeing   Ohio State Running Club 4:29.28 4:29.28 4
6 Brandon Wiedl   Ohio State Running Club 5:12.96 4:29.79 3
7 Oscar Dueno Alda Freshman Unattached 4:43.45 4:29.95   
8 Chase Drange JR-3 Tiffin 3:58.42 4:30.93 2
9 Gavin Hutchinson FR-1 Wright State 5:12.47 4:31.71 1
10 Matthew Tschantz SO-2 Mount Union 5:36.94 4:31.72 -
11 Luke Dininger FR-1 Malone 5:46.12 4:32.53 -
12 Gavin Kelly SO-2 Otterbein 4:24.80 4:32.99 -
13 Payton Herron JR-3 Ohio Christian 5:52.77 4:33.46 -
14 David Horton FR-1 Ohio Wesleyan 3:57.00 4:35.58 -
15 Kaiden Lanoy FR-1 Shawnee State 4:16.44 4:35.74 -
16 Eli Miller FR-1 Tiffin 4:58.11 4:36.02 -
17 Bryan Ransburgh SO-2 Otterbein 3:14.57 4:37.95 -
18 Benjamin Herbert Senior Unattached 3:56.58 4:38.32   
19 Noah Stinson FR-1 Spalding 4:19.62 4:39.16 -
20 Nathan Gerhart FR-1 Malone 4:14.43 4:39.59 -
21 Josiah Hicks SO-2 Malone 4:48.54 4:40.13 -
22 Brendan Krych   Ohio State Running Club 3:46.36 4:42.95 -
23 Logan Smrek   Ohio State Running Club 5:53.19 4:44.83 -
24 Sean Murdock FR-1 Muskingum 5:09.91 4:46.95 -
25 Aidan Judd SO-2 Shawnee State 3:52.89 4:47.51 -
26 Dalton Atchison Senior Kingdom Track Club 5:02.33 4:47.93 -
27 Nick Stuck SR-4 Capital 4:12.70 4:50.46 -
28 Edward Devaney SO-2 Ohio Dominican 4:10.06 4:50.76 -
29 Kolin Brake FR-1 Capital 5:18.56 4:52.25 -
30 Braeden Jones SO-2 Tiffin 6:17.24 4:52.43 -
31 Blake Miller FR-1 Muskingum 4:14.68 4:52.73 -
32 Nicholas Costas FR-1 Tiffin 5:31.57 4:53.42 -
32 Alec Spangler SO-2 Otterbein 6:03.84 4:53.42 -
34 Carson Reed   Ohio State Running Club 5:09.08 4:54.36 -
35 Korey Kakascik SO-2 Muskingum 3:26.35 4:54.78 -
36 David Warner FR-1 Thomas More 6:11.72 4:55.01 -
37 Luke Butler FR-1 Shawnee State 4:49.17 4:58.11 -
38 Connor Bacome   Ohio State Running Club 6:27.72 4:58.24 -
39 Chance Carpenter JR-3 Muskingum 3:29.16 4:58.79 -
40 Saylor Wood   Ohio State Running Club 5:17.73 4:59.74 -
41 Toby McGuire   Ohio State Running Club 3:39.34 5:00.46 -
42 Shane Funk JR-3 Muskingum 4:06.74 5:00.90 -
43 Daniel George SO-2 Cedarville 6:33.61 5:02.77 -
44 Alex Combs FR-1 Wright State 4:13.94 5:05.95 -
45 John Wills 5 UC Run Club 5:59.92 5:07.62 -
46 Jared Flowers SO-2 Shawnee State 4:18.34 5:18.93 -
47 Corey White JR JR-3 Tiffin 4:36.46 5:41.30 -
  Will Hanak SR-4 Cedarville DNS DNS   
  Jude Theriot SO-2 Thomas More DNS DNS   
  Izaiha Browning JR-3 Wheeling DNS DNS   
  Khaled Hamil   Ohio State Running Club DNS DNS   
  Andy Clemens   Ohio State Running Club DNS DNS   
  Hunter Tomich SO-2 Wheeling DNS DNS   
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
22 Brendan Krych   Ohio State Running Club 4:42.95 4:31.64 3:37.88 -
23 Logan Smrek   Ohio State Running Club 4:44.83 3:25.08 4:56.23 -
27 Nick Stuck SR-4 Capital 4:50.46 5:34.03 4:41.75 -
28 Edward Devaney SO-2 Ohio Dominican 4:50.76 4:07.15 3:58.43 -
30 Braeden Jones SO-2 Tiffin 4:52.43 5:18.75 5:24.60 -
31 Blake Miller FR-1 Muskingum 4:52.73 5:42.50 5:10.30 -
32 Nicholas Costas FR-1 Tiffin 4:53.42 4:15.28 4:32.88 -
34 Carson Reed   Ohio State Running Club 4:54.36 4:36.70 5:20.86 -
35 Korey Kakascik SO-2 Muskingum 4:54.78 5:56.69 5:27.21 -
36 David Warner FR-1 Thomas More 4:55.01 4:43.21 4:34.36 -
37 Luke Butler FR-1 Shawnee State 4:58.11 4:25.32 3:46.57 -
38 Connor Bacome   Ohio State Running Club 4:58.24 5:28.07 5:10.17 -
39 Chance Carpenter JR-3 Muskingum 4:58.79 4:49.83 3:38.12 -
40 Saylor Wood   Ohio State Running Club 4:59.74 5:02.74 5:20.73 -
41 Toby McGuire   Ohio State Running Club 5:00.46 5:39.52 4:09.39 -
42 Shane Funk JR-3 Muskingum 5:00.90 5:18.96 4:42.85 -
44 Alex Combs FR-1 Wright State 5:05.95 6:07.14 4:53.72 -
45 John Wills 5 UC Run Club 5:07.62 6:39.91 4:09.18 -
46 Jared Flowers SO-2 Shawnee State 5:18.93 4:24.72 6:00.39 -
47 Corey White JR JR-3 Tiffin 5:41.30 6:52.98 6:08.61 -
  Andy Clemens   Ohio State Running Club DNS DNS DNS   
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
9 Gavin Hutchinson FR-1 Wright State 4:31.71 3:18.35 1
13 Payton Herron JR-3 Ohio Christian 4:33.46 3:22.36 -
14 David Horton FR-1 Ohio Wesleyan 4:35.58 4:21.81 -
16 Eli Miller FR-1 Tiffin 4:36.02 5:14.67 -
17 Bryan Ransburgh SO-2 Otterbein 4:37.95 4:07.38 -
19 Noah Stinson FR-1 Spalding 4:39.16 5:37.79 -
21 Josiah Hicks SO-2 Malone 4:40.13 4:56.94 -
24 Sean Murdock FR-1 Muskingum 4:46.95 3:52.43 -
25 Aidan Judd SO-2 Shawnee State 4:47.51 3:35.64 -
26 Dalton Atchison Senior Kingdom Track Club 4:47.93 3:27.31 -
29 Kolin Brake FR-1 Capital 4:52.25 6:05.32 -
32 Alec Spangler SO-2 Otterbein 4:53.42 6:03.84 -
43 Daniel George SO-2 Cedarville 5:02.77 4:50.66 -
  Hunter Tomich SO-2 Wheeling DNS DNS   
  Will Hanak SR-4 Cedarville DNS DNS   
  Jude Theriot SO-2 Thomas More DNS DNS   
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Seth Davis Junior Unattached - Ohio 3:39.13 4:27.23 5:26.02 10
2 Trevor Lanoy FR-1 Shawnee State 4:01.45 4:28.27 3:13.16 8
3 Reece Page FR-1 Wright State 4:06.98 4:28.45 5:27.51 6
4 Dylan French JR-3 Shawnee State 5:46.68 4:28.74 5:35.93 5
5 Felix Boeing   Ohio State Running Club 5:17.75 4:29.28 4:10.43 4
6 Brandon Wiedl   Ohio State Running Club 5:48.03 4:29.79 5:42.64 3
7 Oscar Dueno Alda Freshman Unattached 3:57.56 4:29.95 3:35.96   
8 Chase Drange JR-3 Tiffin 5:25.12 4:30.93 4:09.26 2
10 Matthew Tschantz SO-2 Mount Union 5:45.09 4:31.72 3:10.21 -
11 Luke Dininger FR-1 Malone 4:59.79 4:32.53 5:07.96 -
12 Gavin Kelly SO-2 Otterbein 3:11.10 4:32.99 5:43.97 -
15 Kaiden Lanoy FR-1 Shawnee State 3:35.08 4:35.74 3:46.11 -
18 Benjamin Herbert Senior Unattached 4:02.14 4:38.32 5:59.04   
20 Nathan Gerhart FR-1 Malone 3:35.29 4:39.59 3:32.49 -
  Izaiha Browning JR-3 Wheeling DNS DNS DNS   
  Khaled Hamil   Ohio State Running Club DNS DNS DNS