April 27-28, 2024
|
St. Thomas (Fla.) - Miami, FL
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Joseph Taylor SR-4 Southeastern U. 47.29 35.00 10
2 Davien Worrels JR-3 Southeastern U. 47.63 50.02 8
3 Omar Kelly JR-3 Florida Memorial 47.66 43.37 6
4 Omar Vasquez FR-1 Warner 47.95 52.27 5
5 Mkhori Crabbe SO-2 St. Thomas (Fla.) 49.16 37.86 4
6 Maxwell Mesais SO-2 St. Thomas (Fla.) 49.41 37.06 3
7 kenzie knowles SO-2 St. Thomas (Fla.) 49.50 48.02 2
  Malik John SO-2 St. Thomas (Fla.) DNF DNF   

Men's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Davien Worrels JR-3 Southeastern U. 52.41 48.08 44.72 37.03 45.20
2 Omar Kelly JR-3 Florida Memorial 43.99 48.34 1:01.88 49.31 56.56
3 Joseph Taylor SR-4 Southeastern U. 43.19 49.07 53.00 37.79 46.13
4 Omar Vasquez FR-1 Warner 57.47 49.12 55.51 45.19 55.51
5 kenzie knowles SO-2 St. Thomas (Fla.) 1:02.01 49.21 49.21 54.14 42.32
6 Mkhori Crabbe SO-2 St. Thomas (Fla.) 53.92 49.92 1:01.90 42.44 47.93
7 Maxwell Mesais SO-2 St. Thomas (Fla.) 46.03 50.03 35.03 38.53 42.03
8 Malik John SO-2 St. Thomas (Fla.) 1:00.73 50.19 50.70 41.66 40.16
9 Marcus Higgins SO-2 Webber 1:00.47 50.81 41.67 1:03.52 42.68
10 Zakaiel Crawford FR-1 Southeastern U. 54.18 51.11 41.40 50.09 1:01.34
11 Carlos Quarles FR-1 Keiser 44.04 51.20 38.40 52.74 37.38
12 Keylon Leno SO-2 Southeastern U. 39.99 51.26 54.34 59.47 41.52
13 Nathan Dawes FR-1 Warner 1:04.87 51.48 59.72 48.40 58.18
14 Phillip Clarke FR-1 Southeastern U. 1:00.28 51.52 54.62 46.89 38.13
15 Seth Sawyer FR-1 Webber 39.77 51.65 50.62 37.71 1:05.08
16 Zachery Russell FR-1 Warner 56.97 52.26 59.58 1:03.24 44.43
17 Masqal Pierre FR-1 Webber 44.09 52.48 45.14 59.31 55.63
18 Julian Archie JR-3 St. Thomas (Fla.) 1:04.91 52.77 55.41 59.11 49.61
19 Thomas O'Meara FR-1 Ave Maria 50.33 54.11 50.87 1:02.77 43.29
  Jaiden Morris FR-1 Webber DNS DNS DNS DNS DNS
  Kaleb Roth FR-1 Webber DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Davien Worrels JR-3 Southeastern U. 48.08 50.01
2 Omar Kelly JR-3 Florida Memorial 48.34 55.11
6 Mkhori Crabbe SO-2 St. Thomas (Fla.) 49.92 37.44
10 Zakaiel Crawford FR-1 Southeastern U. 51.11 1:03.38
13 Nathan Dawes FR-1 Warner 51.48 1:06.41
14 Phillip Clarke FR-1 Southeastern U. 51.52 44.31
  Jaiden Morris FR-1 Webber DNS DNS
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Joseph Taylor SR-4 Southeastern U. 53.49 44.17 57.42 49.07
5 kenzie knowles SO-2 St. Thomas (Fla.) 52.66 51.67 50.20 49.21
7 Maxwell Mesais SO-2 St. Thomas (Fla.) 54.04 47.03 40.03 50.03
11 Carlos Quarles FR-1 Keiser 44.55 40.96 1:01.44 51.20
12 Keylon Leno SO-2 Southeastern U. 42.04 54.85 46.14 51.26
19 Thomas O'Meara FR-1 Ave Maria 37.88 46.54 50.87 54.11
  Kaleb Roth FR-1 Webber DNS DNS DNS DNS
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
4 Omar Vasquez FR-1 Warner 49.12 38.32
8 Malik John SO-2 St. Thomas (Fla.) 50.19 43.67
9 Marcus Higgins SO-2 Webber 50.81 1:06.06
15 Seth Sawyer FR-1 Webber 51.65 41.32
16 Zachery Russell FR-1 Warner 52.26 1:06.37
17 Masqal Pierre FR-1 Webber 52.48 56.68
18 Julian Archie JR-3 St. Thomas (Fla.) 52.77 43.80