April 19-20, 2024
|
Moravian College - Bethlehem, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC AARTFC MAC Liberty League

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Trevor Richwine SO-2 Dickinson 1:50.74
2 Timothy Lanahan SR-4 Scranton 1:54.35
3 David Seel FR-1 Muhlenberg 1:54.90
4 Ryan Pena SO-2 Ramapo 1:56.44
5 Christian Snee JR-3 Scranton 1:56.48
6 Bryan Kerchner SO-2 Moravian 1:56.60
7 Damjan Dimitrovski SO-2 Montclair State 1:57.26
8 Charles Ohanian SR-4 Muhlenberg 1:57.52
9 Port Habalar JR-3 Kutztown 1:57.79
10 Josh Kimotho JR-3 Susquehanna 1:57.82
11 Aidan LaTourette FR-1 Lehigh 1:58.30
12 Saim Syed SO-2 Ramapo 1:58.31
13 Paul Petre SR-4 Moravian 1:58.43
14 Sebastian Ruiz SR-4 Montclair State 1:58.50
15 Noah Halterman-Mitchell SR-4 Muhlenberg 1:58.61
16 Casey Frank SR-4 Moravian 1:58.86
17 Jordan Gagner FR-1 Moravian 1:58.86
18 Kareem Beck JR-3 Susquehanna 1:59.45
19 Ryan Scully SR-4 Ramapo 1:59.46
20 Ethan Davis SR-4 Lehigh 1:59.93
21 Geoffrey Kleinberg JR-3 Moravian 2:00.61
22 Thomas Arnold SO-2 Lehigh 2:01.11
23 Adam Mocho SO-2 Ithaca 2:01.32
24 Daniel Lanahan FR-1 Scranton 2:01.87
25 Brendon Ward SR-4 Moravian 2:01.91
26 Jackson Royds SO-2 Moravian 2:02.44
27 Nathan Caldwell FR-1 Dickinson 2:02.47
28 Lukas VanDine FR-1 Susquehanna 2:02.60
29 Brett Pevec FR-1 Kutztown 2:02.85
30 Carter Rothwell SO-2 Ithaca 2:02.86
31 Ian Anderson FR-1 Susquehanna 2:02.95
32 Chris Licata JR-3 Ithaca 2:03.61
33 Anthony Bertollo SR-4 Ramapo 2:04.48
34 Jakob Seamans FR-1 Marywood 2:04.58
35 Adam Abushanab SR-4 Rutgers-Newark 2:05.16
36 Jack Compton FR-1 Susquehanna 2:06.42
37 Nate Gale Sophomore Valley Forge 2:06.64
38 Nathanael Walker SO-2 Scranton 2:07.02
39 Benjamin Singizwa Freshman Valley Forge 2:10.25
40 Max Collins JR-3 Dickinson 2:10.32
41 Lamine Diop FR-1 PSU-Schuylkill 2:14.33
42 Paul Nadrowski Sophomore Valley Forge 2:14.61
43 Ethan Yazdanyar JR-3 Muhlenberg 2:16.98
44 Kyle Savannah SR-4 FDU-Florham 2:17.63
45 Robert Casey SO-2 Scranton 2:18.01
46 William Schmidheini Jr. Freshman Valley Forge 2:19.35
47 Ryan Huss   Lehigh Running Club 2:20.27
48 Beckett Burcat FR-1 FDU-Florham 2:22.58
49 Irie Kimichika   Lehigh Running Club 2:22.64
50 Kun Yao FR-1 PSU-Abington 2:31.37
51 Blaise Richburg   Lehigh Running Club 2:36.49
52 Nicholas Worrall SO-2 PSU-Abington 2:43.90
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Trevor Richwine SO-2 Dickinson 1:45.21 1:52.96 1:35.24 1:46.31 1:50.74
2 Timothy Lanahan SR-4 Scranton 1:23.48 2:28.66 1:23.48 2:28.66 1:54.35
3 David Seel FR-1 Muhlenberg 1:25.03 1:26.18 2:21.33 1:31.92 1:54.90
6 Bryan Kerchner SO-2 Moravian 1:56.60 2:09.43 1:56.60 1:35.62 1:56.60
16 Casey Frank SR-4 Moravian 2:03.62 1:55.30 2:29.77 2:32.14 1:58.86
17 Jordan Gagner FR-1 Moravian 2:03.62 1:50.54 2:20.26 2:27.39 1:58.86
20 Ethan Davis SR-4 Lehigh 2:04.73 2:10.73 2:15.52 1:43.14 1:59.93
21 Geoffrey Kleinberg JR-3 Moravian 1:37.70 2:27.15 2:07.85 2:31.97 2:00.61
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Ryan Pena SO-2 Ramapo 1:56.44 1:25.01 1:29.66
5 Christian Snee JR-3 Scranton 1:56.48 2:31.43 2:02.31
8 Charles Ohanian SR-4 Muhlenberg 1:57.52 2:30.43 1:31.67
9 Port Habalar JR-3 Kutztown 1:57.79 2:19.00 1:29.52
12 Saim Syed SO-2 Ramapo 1:58.31 1:32.29 2:26.71
18 Kareem Beck JR-3 Susquehanna 1:59.45 2:30.51 1:41.54
25 Brendon Ward SR-4 Moravian 2:01.91 1:43.63 1:53.38
26 Jackson Royds SO-2 Moravian 2:02.44 2:39.18 2:17.14
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Damjan Dimitrovski SO-2 Montclair State 1:57.26 2:32.44 1:59.61 1:24.43
10 Josh Kimotho JR-3 Susquehanna 1:57.82 2:11.96 2:14.32 2:16.68
11 Aidan LaTourette FR-1 Lehigh 1:58.30 2:32.61 2:18.42 1:32.28
13 Paul Petre SR-4 Moravian 1:58.43 1:39.49 1:46.59 1:59.62
14 Sebastian Ruiz SR-4 Montclair State 1:58.50 1:31.25 2:13.91 1:49.02
15 Noah Halterman-Mitchell SR-4 Muhlenberg 1:58.61 2:05.73 2:33.01 1:58.61
19 Ryan Scully SR-4 Ramapo 1:59.46 1:45.13 2:28.13 1:55.88
22 Thomas Arnold SO-2 Lehigh 2:01.11 2:21.70 2:01.11 2:20.49
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
23 Adam Mocho SO-2 Ithaca 1:43.13 2:30.44 2:01.32 1:39.49 2:28.01
27 Nathan Caldwell FR-1 Dickinson 1:26.96 1:33.08 2:02.47 2:24.52 1:44.10
28 Lukas VanDine FR-1 Susquehanna 2:18.54 2:18.54 2:02.60 1:49.12 1:38.08
29 Brett Pevec FR-1 Kutztown 1:50.57 1:43.20 2:02.85 1:50.57 2:37.25
30 Carter Rothwell SO-2 Ithaca 1:38.29 2:37.26 2:02.86 2:22.52 1:49.35
31 Ian Anderson FR-1 Susquehanna 2:28.77 1:59.27 2:02.95 2:31.23 1:42.05
32 Chris Licata JR-3 Ithaca 2:20.92 1:45.07 2:03.61 2:29.57 1:26.53
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
24 Daniel Lanahan FR-1 Scranton 2:01.87 2:14.06 2:17.72
33 Anthony Bertollo SR-4 Ramapo 2:04.48 2:15.69 1:59.50
34 Jakob Seamans FR-1 Marywood 2:04.58 2:08.32 1:44.65
35 Adam Abushanab SR-4 Rutgers-Newark 2:05.16 2:41.46 1:56.40
36 Jack Compton FR-1 Susquehanna 2:06.42 1:46.20 1:53.78
38 Nathanael Walker SO-2 Scranton 2:07.02 2:01.94 2:45.13
39 Benjamin Singizwa Freshman Valley Forge 2:10.25 1:55.93 1:53.32
40 Max Collins JR-3 Dickinson 2:10.32 2:10.32 1:46.87
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
37 Nate Gale Sophomore Valley Forge 2:06.64
42 Paul Nadrowski Sophomore Valley Forge 2:14.61
43 Ethan Yazdanyar JR-3 Muhlenberg 2:16.98
44 Kyle Savannah SR-4 FDU-Florham 2:17.63
45 Robert Casey SO-2 Scranton 2:18.01
47 Ryan Huss   Lehigh Running Club 2:20.27
49 Irie Kimichika   Lehigh Running Club 2:22.64
51 Blaise Richburg   Lehigh Running Club 2:36.49
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
41 Lamine Diop FR-1 PSU-Schuylkill 2:14.33 1:43.44 1:48.81 1:59.56 2:27.77
46 William Schmidheini Jr. Freshman Valley Forge 2:19.35 1:44.52 2:58.37 2:33.29 2:51.40
48 Beckett Burcat FR-1 FDU-Florham 2:22.58 2:36.84 2:35.42 1:45.51 1:56.92
50 Kun Yao FR-1 PSU-Abington 2:31.37 2:17.75 2:05.64 2:19.26 2:05.64
52 Nicholas Worrall SO-2 PSU-Abington 2:43.90 3:28.16 2:48.82 2:42.27 3:01.93