May 9-11, 2024
|
Utah Valley - Orem, UT
|
4706 ft. elevation

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Matias Reynaga JR-3 CBU 3:43.67 3:01.18 4:32.88 10
2 Valentin Soca JR-3 CBU 3:44.34 4:31.46 4:04.53 8
3 Nathan Kapel FR-1 Stephen F. Austin 3:45.24 3:54.25 3:27.22 6
4 Travis Feeny SR-4 Southern Utah 3:48.46 3:16.48 3:09.63 5
5 Lanse Larsen SO-2 Southern Utah 3:48.75 3:41.89 4:57.38 4
6 Kevin Baez SR-4 Tarleton State 3:49.04 3:07.82 3:00.95 3
7 Garrison Shindler JR-3 Abilene Christian 3:49.18 3:33.14 3:37.73 2
8 Gilbert Olivas JR-3 Utah Valley 3:49.65 2:45.35 3:45.06 1
9 Isaiah Labra SR-4 Southern Utah 3:49.66 3:51.96 4:03.44 -
10 Abdulsalam Farah FR-1 Utah Valley 3:52.50 4:32.03 2:56.70 -
11 Hayden Harward JR-3 Southern Utah 3:57.69 4:42.86 4:59.49 -
12 Clayton Adams SR-4 Southern Utah 4:03.31 2:55.19 4:22.78 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME WIND
1 Matias Reynaga JR-3 CBU 3:22.36 4:38.24 4:19.85 3:49.95 3.6
2 Hayden Harward JR-3 Southern Utah 4:09.80 3:30.48 4:51.43 3:51.29 3.6
3 Travis Feeny SR-4 Southern Utah 3:00.43 2:44.23 2:55.80 3:51.31 3.6
4 Kevin Baez SR-4 Tarleton State 4:37.92 3:37.71 3:07.60 3:51.60 3.6
5 Nathan Kapel FR-1 Stephen F. Austin 3:21.69 3:14.73 4:31.23 3:51.82 4.5
6 Gilbert Olivas JR-3 Utah Valley 2:56.39 4:03.70 4:24.59 3:52.09 4.5
7 Clayton Adams SR-4 Southern Utah 4:24.61 3:08.01 2:42.48 3:52.11 4.5
8 Isaiah Labra SR-4 Southern Utah 3:05.76 3:40.59 4:45.61 3:52.20 4.5
9 Valentin Soca JR-3 CBU 3:46.26 3:06.60 3:04.27 3:53.25 2.5
10 Abdulsalam Farah FR-1 Utah Valley 3:23.56 4:05.67 4:19.71 3:53.97 3.6
11 Jacob Egan JR-3 Utah Valley 4:11.41 3:50.26 4:56.05 3:54.96 3.6
12 Lanse Larsen SO-2 Southern Utah 2:59.11 4:38.08 4:45.15 3:55.66 2.5
13 Matej Hrebacka FR-1 CBU 3:58.13 5:06.51 3:03.90 3:55.77 4.5
14 Garrison Shindler JR-3 Abilene Christian 3:13.93 2:52.65 4:41.44 3:56.50 2.5
15 Jason Hoffman SO-2 Utah Valley 5:03.79 4:42.43 4:11.57 3:57.33 2.5
16 Jace Poole FR-1 Tarleton State 4:41.75 3:13.41 4:39.36 3:58.77 2.5
17 Giedrius Valincius SR-4 CBU 2:49.57 3:11.06 3:20.61 3:58.82 2.5
18 Jacob Ye SR-4 UT-Arlington 4:26.35 3:33.56 2:50.37 3:59.95 4.5
19 Pierce Vittone JR-3 Utah Valley 2:58.03 4:55.92 5:10.35 4:00.58 4.5
20 Brendan Hebert SR-4 Grand Canyon 3:51.89 4:04.09 4:52.91 4:04.09 2.5
21 Massimiliano Berti JR-3 CBU 3:59.16 4:46.49 2:54.39 4:09.12 3.6
22 Emmanuel Corral SO-2 Grand Canyon 5:04.72 4:02.28 3:32.31 4:09.77 2.5
23 Alex Rafferty JR-3 Grand Canyon 3:53.55 2:58.31 5:23.96 4:11.13 3.6
24 Luis Chavez SR-4 CBU 4:17.04 5:22.56 4:49.80 4:12.00 2.5
25 Zack Sundt SR-4 Seattle U. 3:13.93 4:25.37 3:34.34 4:15.16 3.6
26 Parker Wagnild SO-2 Seattle U. 3:30.05 4:31.52 5:27.88 4:16.15 2.5
27 Roman Zozulya SR-4 CBU 4:16.72 5:13.77 4:55.62 4:19.31 4.5
28 Tyler Tickner JR-3 CBU 4:53.61 3:45.45 5:11.96 4:22.15 3.6
29 Evan McReynolds JR-3 CBU 3:25.37 5:36.06 3:17.37 4:26.71 4.5
30 Grant Napierala SO-2 CBU 5:27.19 3:33.62 4:00.66 4:30.40 3.6
31 Dan Barreto FR-1 Seattle U. 3:47.82 3:28.14 5:09.39 4:41.26 4.5
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Matias Reynaga JR-3 CBU 3:26.96 4:38.24 4:24.45 4:45.14 3:49.95 4:03.75
2 Hayden Harward JR-3 Southern Utah 3:58.23 3:00.41 4:23.67 3:21.23 3:51.29 4:00.55
3 Travis Feeny SR-4 Southern Utah 3:09.68 3:14.30 3:16.62 4:49.14 3:51.31 4:49.14
4 Kevin Baez SR-4 Tarleton State 4:17.08 2:51.39 3:44.66 3:28.44 3:51.60 4:33.29
10 Abdulsalam Farah FR-1 Utah Valley 4:38.43 3:23.56 4:47.79 4:29.07 3:53.97 3:07.18
11 Jacob Egan JR-3 Utah Valley 3:07.97 4:09.06 4:27.86 3:57.31 3:54.96 3:00.92
21 Massimiliano Berti JR-3 CBU 4:04.14 3:41.72 5:16.39 5:06.42 4:09.12 4:16.60
23 Alex Rafferty JR-3 Grand Canyon 5:13.92 4:03.60 3:38.49 3:35.98 4:11.13 5:06.38
25 Zack Sundt SR-4 Seattle U. 3:52.20 4:30.47 3:47.10 3:36.89 4:15.16 4:22.82
28 Tyler Tickner JR-3 CBU 5:09.34 3:32.35 3:53.32 4:56.23 4:22.15 3:13.99
30 Grant Napierala SO-2 CBU 4:33.11 3:39.03 4:30.40 3:47.14 4:30.40 4:11.48
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Nathan Kapel FR-1 Stephen F. Austin 3:51.82 4:24.28 2:56.19 4:38.19
6 Gilbert Olivas JR-3 Utah Valley 3:52.09 3:26.56 4:08.34 4:15.30
7 Clayton Adams SR-4 Southern Utah 3:52.11 4:40.86 4:33.89 4:08.36
8 Isaiah Labra SR-4 Southern Utah 3:52.20 2:49.51 2:51.83 4:22.39
13 Matej Hrebacka FR-1 CBU 3:55.77 2:54.47 3:48.70 2:47.40
18 Jacob Ye SR-4 UT-Arlington 3:59.95 4:28.75 3:09.56 4:57.54
19 Pierce Vittone JR-3 Utah Valley 4:00.58 4:22.24 4:17.42 5:10.35
27 Roman Zozulya SR-4 CBU 4:19.31 3:06.71 4:50.43 5:03.40
29 Evan McReynolds JR-3 CBU 4:26.71 4:48.05 4:13.38 3:41.37
31 Dan Barreto FR-1 Seattle U. 4:41.26 5:26.27 5:48.77 5:45.95
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Valentin Soca JR-3 CBU 3:25.26 3:53.25 3:18.27
12 Lanse Larsen SO-2 Southern Utah 4:47.51 3:55.66 4:56.94
14 Garrison Shindler JR-3 Abilene Christian 3:49.41 3:56.50 4:05.96
15 Jason Hoffman SO-2 Utah Valley 3:09.87 3:57.33 4:06.83
16 Jace Poole FR-1 Tarleton State 4:36.98 3:58.77 5:10.41
17 Giedrius Valincius SR-4 CBU 5:00.92 3:58.82 4:13.15
20 Brendan Hebert SR-4 Grand Canyon 3:00.63 4:04.09 4:38.27
22 Emmanuel Corral SO-2 Grand Canyon 3:44.80 4:09.77 3:12.33
24 Luis Chavez SR-4 CBU 3:06.48 4:12.00 4:47.28
26 Parker Wagnild SO-2 Seattle U. 4:16.15 4:16.15 3:22.36