April 5- 6, 2024
|
USD - Greenfield, SD
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Christian Noble FR-1 South Dakota St. 16:15.84 15:03.55 15:03.55 17:10.05 12:20.92 18:58.48
2 Ryan Montera JR-3 Creighton 13:05.07 19:19.35 15:12.87 14:36.36 12:55.94 13:32.46
3 James Dorado SO-2 MSU-Moorhead 12:01.98 19:48.06 15:13.89 14:28.20 16:27.01 18:07.53
4 Micade Shumway JR-3 Sioux Falls 15:50.93 16:54.93 15:14.35 18:26.37 17:13.22 14:19.49
5 Piercze Marshall FR-1 South Dakota 11:27.14 12:12.95 15:16.18 18:10.26 12:58.76 12:22.11
6 Nathan Alto SO-2 Northern State 14:34.10 13:57.30 15:20.10 13:29.69 11:11.68 16:52.11
7 Tage Hulstein SO-2 Dordt 19:36.14 13:34.96 15:26.09 18:12.79 17:17.22 11:06.79
8 Logan Ferrari JR-3 Mount Marty 11:37.49 13:01.19 15:29.98 19:03.88 14:52.78 16:16.48
9 Ben VanDeBerg SO-2 Northwestern (Iowa) 15:59.88 16:37.16 15:31.92 18:19.67 20:11.50 19:34.22
10 Danny Bohnemann SR-4 Creighton 15:23.11 15:32.52 15:41.94 19:18.59 19:18.59 19:09.17
11 Luke Swanson SO-2 Dordt 12:49.62 15:59.65 15:50.14 14:34.13 16:18.65 12:02.11
12 Martin Bailey RS/Una UNAT-Dakota State 14:34.34 19:00.44 15:50.36 19:09.94 20:35.47 11:14.76
13 Kaden Sadler JR-3 Buena Vista 15:11.62 13:54.86 15:59.60 11:59.70 18:23.54 17:45.16
14 Jack Sorensen SO-2 Creighton 14:33.39 17:35.75 15:59.77 11:21.44 20:09.31 11:40.64
15 Harrison Greathouse FR-1 Dakota State 15:22.32 17:27.22 16:00.75 11:31.74 20:20.16 11:22.14
16 Kaden Van Wyngarden FR-1 Dordt 20:49.36 14:44.16 16:01.04 19:51.69 11:51.17 12:48.84
17 Joel Brault SO-2 MSU-Moorhead 20:11.63 18:16.24 16:01.61 17:08.93 11:22.75 19:33.17
18 Taylor Myers SR-4 Dakota State 14:58.67 13:41.37 16:06.31 11:16.42 18:21.60 17:13.96
19 Preston Drew FR-1 South Dakota Mines 15:37.73 17:33.74 16:06.73 14:39.73 11:55.38 19:39.41
20 John Swotek SR-4 South Dakota 19:32.18 14:02.81 16:08.74 19:41.87 15:29.99 20:30.30
21 Drew Ekstrum FR-1 South Dakota Mines 17:04.60 12:50.89 16:15.81 16:35.33 18:03.15 16:35.33
22 Derrek Vander Leest SO-2 Dordt 19:50.71 12:21.76 16:15.99 12:51.04 12:21.76 20:29.75
23 Patrick Vogel SO-2 Augustana (S.D.) 12:23.48 20:52.18 16:18.26 13:12.39 18:54.79 14:40.44
24 Grayson Bonilla Senior Unattached 18:27.42 16:00.41 16:20.01 16:00.41 13:04.01 20:15.22
25 Soren Weeg SO-2 Augustana (S.D.) 19:37.53 17:59.40 16:21.27 11:26.89 14:13.71 14:43.15
26 Dylan Austad SO-2 Buena Vista 13:38.31 17:44.79 16:25.91 12:29.30 15:26.76 13:48.17
27 Joshua Tucker FR-1 Dakota State 18:38.56 13:21.80 16:29.87 17:39.16 12:42.20 19:47.85
28 Daniel Ayoroa FR-1 South Dakota 19:11.62 13:44.00 16:32.77 21:00.82 18:41.83 14:43.57
29 Everett Sandbo FR-1 South Dakota Mines 20:12.03 17:52.94 16:33.46 11:55.30 12:35.03 17:23.14
30 Camden Jasmin Junior Unattached 20:44.72 17:35.52 16:35.77 13:06.66 20:24.80 11:47.00
31 Chase Kamp SO-2 Dordt 21:27.66 14:28.42 16:38.18 12:48.60 21:07.69 17:48.06
32 Jake Jenkins FR-1 Minot State 18:43.81 17:13.51 16:43.40 17:23.54 12:32.55 12:22.52
33 Easton Van Den Berg FR-1 Dordt 11:44.51 17:46.83 16:46.44 18:37.15 14:15.48 15:25.93
34 Hadyn Piskorski SO-2 Buena Vista 18:16.48 13:42.36 16:55.26 12:41.45 20:38.62 18:46.94
35 Jonah Thiele FR-1 Dakota State 14:06.45 21:55.56 16:59.81 16:19.02 14:06.45 15:07.63
36 Braeden Brough SO-2 Northwestern (Iowa) 20:24.69 21:05.51 17:00.57 15:49.13 19:54.07 14:07.08
37 Ashton Hughes FR-1 Northwestern (Iowa) 20:15.67 22:08.05 17:01.57 13:57.69 14:28.34 17:11.79
38 Miles Mitchell FR-1 Chadron State 19:33.62 15:05.96 17:09.49 19:23.33 21:26.87 13:43.60
39 Maxwell Ivanov FR-1 South Dakota Mines 18:57.06 19:49.70 17:32.83 15:26.49 15:05.44 15:58.08
40 Brayden Dirks SO-2 Northwestern (Iowa) 17:14.04 19:31.21 17:35.14 22:51.69 12:29.15 14:25.22
41 Dylan Saur SO-2 Sioux Falls 15:48.23 12:55.83 17:57.53 12:34.28 12:45.05 14:11.25
42 Rafael Lima   Southeast CC 16:47.14 17:41.29 18:02.94 17:52.11 19:40.41 22:12.02
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Christian Noble FR-1 South Dakota St. 14:45.48 15:03.55 15:39.70
2 Ryan Montera JR-3 Creighton 18:42.83 15:12.87 14:08.97
3 James Dorado SO-2 MSU-Moorhead 16:54.42 15:13.89 15:50.45
4 Micade Shumway JR-3 Sioux Falls 12:11.48 15:14.35 16:45.79
5 Piercze Marshall FR-1 South Dakota 11:45.46 15:16.18 14:12.05
6 Nathan Alto SO-2 Northern State 18:14.92 15:20.10 17:19.72
7 Tage Hulstein SO-2 Dordt 17:07.96 15:26.09 18:22.05
8 Logan Ferrari JR-3 Mount Marty 11:00.29 15:29.98 19:31.78
9 Ben VanDeBerg SO-2 Northwestern (Iowa) 19:52.86 15:31.92 18:47.63
10 Danny Bohnemann SR-4 Creighton 16:57.30 15:41.94 13:30.07
11 Luke Swanson SO-2 Dordt 18:31.67 15:50.14 15:02.64
12 Martin Bailey RS/Una UNAT-Dakota State 11:24.26 15:50.36 17:53.91
13 Kaden Sadler JR-3 Buena Vista 18:13.95 15:59.60 17:35.56
14 Jack Sorensen SO-2 Creighton 14:14.20 15:59.77 20:18.91
17 Joel Brault SO-2 MSU-Moorhead 14:35.07 16:01.61 18:35.47
18 Taylor Myers SR-4 Dakota State 18:21.60 16:06.31 20:07.89
22 Derrek Vander Leest SO-2 Dordt 12:41.28 16:15.99 13:00.80
23 Patrick Vogel SO-2 Augustana (S.D.) 20:52.18 16:18.26 12:52.83
25 Soren Weeg SO-2 Augustana (S.D.) 20:36.40 16:21.27 21:15.66
28 Daniel Ayoroa FR-1 South Dakota 20:01.26 16:32.77 16:52.63
31 Chase Kamp SO-2 Dordt 16:18.22 16:38.18 20:47.73
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Harrison Greathouse FR-1 Dakota State 19:51.33 15:03.11 16:00.75 13:46.25 11:41.35 12:29.39
16 Kaden Van Wyngarden FR-1 Dordt 15:32.21 14:24.94 16:01.04 20:20.52 18:25.20 20:10.91
19 Preston Drew FR-1 South Dakota Mines 14:39.73 13:22.39 16:06.73 19:10.41 14:59.06 11:26.38
20 John Swotek SR-4 South Dakota 20:49.68 15:39.68 16:08.74 14:02.81 16:37.81 18:34.06
21 Drew Ekstrum FR-1 South Dakota Mines 13:29.93 16:06.06 16:15.81 12:31.38 14:57.75 20:19.77
24 Grayson Bonilla Senior Unattached 20:44.62 18:37.22 16:20.01 15:21.21 19:06.62 12:34.61
26 Dylan Austad SO-2 Buena Vista 14:37.46 12:19.44 16:25.91 15:07.04 17:05.35 20:42.25
27 Joshua Tucker FR-1 Dakota State 17:29.27 19:28.05 16:29.87 12:02.61 19:08.25 13:11.90
29 Everett Sandbo FR-1 South Dakota Mines 20:12.03 21:01.70 16:33.46 17:52.94 12:05.23 13:34.64
30 Camden Jasmin Junior Unattached 14:26.32 17:55.44 16:35.77 19:25.05 13:06.66 21:24.55
32 Jake Jenkins FR-1 Minot State 12:32.55 11:52.42 16:43.40 16:53.44 18:43.81 18:53.85
33 Easton Van Den Berg FR-1 Dordt 14:15.48 14:05.41 16:46.44 19:47.60 11:54.58 14:15.48
34 Hadyn Piskorski SO-2 Buena Vista 21:09.08 14:02.67 16:55.26 20:28.47 19:17.40 17:35.87
35 Jonah Thiele FR-1 Dakota State 12:44.86 15:28.03 16:59.81 13:05.26 16:29.22 12:04.07
36 Braeden Brough SO-2 Northwestern (Iowa) 20:24.69 14:37.69 17:00.57 15:49.13 21:25.92 18:01.81
37 Ashton Hughes FR-1 Northwestern (Iowa) 20:36.10 15:39.85 17:01.57 12:05.32 17:22.01 17:32.22
38 Miles Mitchell FR-1 Chadron State 17:40.38 13:02.42 17:09.49 17:30.08 14:35.07 18:21.56
39 Maxwell Ivanov FR-1 South Dakota Mines 21:03.40 18:14.95 17:32.83 18:25.48 15:47.55 16:08.61
40 Brayden Dirks SO-2 Northwestern (Iowa) 13:53.56 12:50.26 17:35.14 21:37.83 14:35.77 20:02.86
41 Dylan Saur SO-2 Sioux Falls 21:33.04 22:16.14 17:57.53 12:55.83 17:25.21 14:32.80
42 Rafael Lima   Southeast CC 23:06.17 14:58.84 18:02.94 14:26.36 15:42.16 18:57.09