April 5- 6, 2024
|
USD - Greenfield, SD
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Mason Sindelar SO-2 South Dakota 3:12.62 3:52.07
2 Ryan Hartman JR-3 Augustana (S.D.) 2:59.24 3:52.77
3 Craig Becker SO-2 Dordt 4:18.66 3:55.14
4 Caleb Rivera JR-3 Sioux Falls 4:14.75 3:55.88
5 Tyson Ricker FR-1 Augustana (S.D.) 2:51.00 3:57.49
6 Eric Steiger   FSDP 4:15.02 3:58.33
7 Colten Brand SR-4 Augustana (S.D.) 3:09.41 3:59.75
8 Jadon Boots SO-2 Iowa Central CC 4:16.84 4:00.03
9 Owen Hansmann JR-3 South Dakota Mines 4:24.54 4:00.49
10 Colin O'Farrell SO-2 MSU-Moorhead 3:24.67 4:00.78
11 Nathan Notgrass RS/Una UNAT-South Dakota St. 3:42.18 4:01.50
12 Tommy Murray FR-1 Creighton 4:02.88 4:02.88
13 Luke Johnson FR-1 South Dakota St. 5:08.93 4:03.25
14 Cormick Logue SO-2 South Dakota St. 3:22.21 4:03.62
15 Isaac Fink JR-3 Augustana (S.D.) 2:58.14 4:04.02
16 Marcos Gonzalez JR-3 Creighton 3:25.00 4:04.04
17 Parker Fitzgerald SO-2 Augustana (S.D.) 4:12.02 4:04.68
18 Evan Myran JR-3 Augustana (S.D.) 4:56.26 4:04.84
19 Caleb Sayler JR-3 Dakota Wesleyan 5:11.07 4:04.93
20 Cole Haith SO-2 Creighton 4:04.95 4:04.95
21 Josh Martin SO-2 Northern State 4:14.80 4:05.00
22 Guillermo Fregoso SR-4 U-Mary 3:04.23 4:05.64
23 Trevor Thomsen Freshman Unattached 2:54.95 4:06.40
24 Brady Hogan FR-1 Augustana (S.D.) 4:41.80 4:07.19
25 Gabriel Trevino SR-4 Jamestown 4:04.98 4:07.45
26 Andrew Johnson Sophomore Borderline Track Club 3:32.94 4:07.60
27 Alex Otten SO-2 Augustana (S.D.) 4:38.47 4:08.63
28 Curtis Johnson SO-2 Dakota State 5:00.93 4:08.70
29 Alexander Wear FR-1 South Dakota 3:39.41 4:09.32
30 Eli Moore SO-2 Creighton 5:14.20 4:09.36
31 Kadin Groen SO-2 Augustana (S.D.) 5:11.83 4:09.46
32 Nick Bachelor SO-2 Augustana (S.D.) 4:17.06 4:09.57
33 Henry Slagle SO-2 Creighton 4:02.16 4:09.65
34 Jonathan Burkhalter JR-3 Northern State 3:47.43 4:09.92
35 Beau Brock JR-3 Augustana (S.D.) 3:40.26 4:10.29
36 Eli Hansen FR-1 U-Mary 5:00.82 4:10.68
37 Joran Lamoreaux SO-2 South Dakota Mines 4:08.67 4:11.18
38 Jacob Bennett SO-2 Minnesota State 3:53.86 4:11.46
39 Justin Quammen JR-3 South Dakota Mines 4:47.28 4:12.00
40 Josiah Wittenberg SO-2 Dordt 5:04.71 4:13.92
41 Ben Haberman JR-3 Augustana (S.D.) 5:12.57 4:14.12
42 Miles Olofson JR-3 Sioux Falls 5:23.16 4:14.45
43 Patrick Heffernan FR-1 Iowa Western CC 5:00.77 4:14.89
44 Caden Tegethoff SR-4 Augustana (S.D.) 3:26.66 4:15.13
45 Tyler O'Neil SO-2 South Dakota St. 4:18.03 4:15.47
46 Nikita Neyshtadt SO-2 Minot State 5:19.83 4:15.86
47 Dominic Ricci SO-2 Creighton 3:27.64 4:16.34
48 Matthew Tolman SO-2 Creighton 4:36.91 4:16.39
49 Justin Sorensen SR-4 South Dakota 5:25.87 4:16.59
50 Jose Lara SO-2 Iowa Western CC 5:31.24 4:16.77
51 Eein McKinley FR-1 Morningside 5:26.48 4:17.07
52 Trevor Hiatt FR-1 South Dakota 3:33.65 4:17.41
53 Evan Slominski SR-4 Dakota State 3:15.66 4:17.44
54 Marco Murillo JR-3 Minot State 5:11.52 4:17.45
55 Seth Meikle FR-1 U-Mary 5:03.94 4:17.57
56 Owen Krabill FR-1 Dordt 4:51.48 4:17.94
57 Mikele Walu FR-1 Sioux Falls 5:32.91 4:18.07
58 Zachary Matzner SR-4 Sioux Falls 4:11.01 4:18.77
59 David Martin SR-4 Jamestown 3:19.53 4:19.13
60 Grant Dixon FR-1 South Dakota 4:47.65 4:19.14
61 Erek Ross FR-1 Minnesota State 5:38.24 4:20.18
62 Noah Gandley JR-3 Augustana (S.D.) 5:14.83 4:20.19
63 Evan Armstrong FR-1 Dakota State 4:54.11 4:20.27
64 Landon Thompson SO-2 Jamestown 3:14.10 4:22.29
65 Kyler Chappell FR-1 Iowa Western CC 5:03.31 4:23.74
66 Sam May SO-2 Dordt 3:23.37 4:24.11
67 Trey Engelmann JR-3 Northwestern (Iowa) 4:03.29 4:24.44
68 Ethan Schaffer FR-1 U-Mary 3:47.54 4:24.58
69 Aiden Egertson FR-1 Buena Vista 4:59.35 4:24.91
70 Andrew Scheer FR-1 U-Mary 4:56.74 4:24.94
71 David Preciado FR-1 Iowa Western CC 3:37.80 4:25.60
72 Tanner Reinert FR-1 South Dakota Mines 5:18.78 4:25.65
73 Justin Steffensmeier SR-4 Sioux Falls 4:36.98 4:26.32
74 Kaden Vermillion FR-1 Minot State 4:48.26 4:29.40
75 Kanyon Vermillion JR-3 Jamestown 5:01.88 4:29.53
76 Ethan Sherva JR-3 Jamestown 4:27.42 4:30.12
77 Casey Kruger SO-2 Morningside 3:14.57 4:30.23
78 Filmon Wolday FR Sioux Falls 3:39.41 4:30.87
79 Benjmin Gesslin FR-1 Minnesota State 4:25.93 4:31.35
80 Caleb Hansen SO-2 U-Mary 4:17.97 4:31.54
81 RC Hicks SO-2 Morningside 3:52.44 4:33.46
82 Gavin Stalzer SO-2 Iowa Central CC 4:48.21 4:34.48
83 Cole Campbell FR-1 Jamestown 3:45.23 4:34.66
84 Ben Reyes FR-1 Iowa Central CC 3:52.25 4:36.48
85 Christian Lietz JR-3 Sioux Falls 4:53.63 4:37.01
86 Austin Ramold SO-2 Morningside 5:00.34 4:38.09
87 Donny De'Sersa FR-1 Mount Marty 5:03.30 4:38.25
88 Oliver Dooley   Viking Distance Project 3:15.31 4:39.01
89 Tommy Tracy SO-2 Northwestern (Iowa) 5:34.89 4:39.07
90 Emmanuel Kipkogei FR-1 Iowa Central CC 4:45.40 4:39.80
91 Brayden Mahlum JR-3 Buena Vista 3:16.82 4:41.16
92 Luke Olson SR-4 South Dakota 4:59.80 4:42.83
93 Andrew Huber SR-4 Waldorf 6:09.70 4:44.38
94 Jace Cofer FR-1 Sioux Falls 3:44.96 4:44.75
95 Ian Olivier   Viking Distance Project 4:22.99 4:45.85
96 Azam Shaik   Viking Distance Project 3:54.52 4:46.00
97 Ezra Brouwer FR-1 Iowa Western CC 3:25.97 4:46.07
98 Camron Myers   Southeast CC 5:18.65 4:47.07
99 Kenny Nolan SR-4 Briar Cliff 5:54.24 4:52.76
100 Guta Buta FR-1 Sioux Falls 3:26.78 4:55.40
101 Brandon Speckmann   Southeast CC 6:04.23 4:56.12
102 Nate Hall FR-1 Dakota State 3:54.66 4:57.03
103 Bannyeny Riek   Southeast CC 4:57.85 4:57.85
104 Michael Cessna SR-4 Sioux Falls 5:31.16 4:58.34
105 Jackson Reece   Viking Distance Project 5:08.81 4:59.81
106 Kaiden Akey FR-1 Dakota State 5:17.53 5:05.31
107 Liam Pospisil SO-2 Jamestown 5:42.98 5:06.23
108 Khalid Ali   Southeast CC 6:45.81 5:19.53
109 David Phillips JR-3 Mount Marty 6:38.19 5:23.73
110 Moises Lupercio JR-3 Briar Cliff 4:46.86 5:25.97
111 Alan Santiago FR-1 Mount Marty 6:57.16 5:31.08
  Jake Ziebarth SO-2 Creighton DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Mason Sindelar SO-2 South Dakota 3:52.07 2:49.42 4:03.68 4:43.13
2 Ryan Hartman JR-3 Augustana (S.D.) 3:52.77 3:13.20 4:43.98 4:04.41
3 Craig Becker SO-2 Dordt 3:55.14 3:01.06 4:28.06 3:03.41
4 Caleb Rivera JR-3 Sioux Falls 3:55.88 5:04.29 4:21.83 3:55.88
6 Eric Steiger   FSDP 3:58.33 2:53.98 3:34.50 2:53.98
7 Colten Brand SR-4 Augustana (S.D.) 3:59.75 2:57.42 3:33.38 3:57.36
11 Nathan Notgrass RS/Una UNAT-South Dakota St. 4:01.50 2:58.71 3:01.13 3:47.01
12 Tommy Murray FR-1 Creighton 4:02.88 4:02.88 4:56.32 3:14.31
16 Marcos Gonzalez JR-3 Creighton 4:04.04 3:10.36 2:58.15 5:09.93
21 Josh Martin SO-2 Northern State 4:05.00 4:39.30 4:44.20 4:05.00
22 Guillermo Fregoso SR-4 U-Mary 4:05.64 4:40.03 4:27.75 3:14.06
26 Andrew Johnson Sophomore Borderline Track Club 4:07.60 4:52.17 3:23.04 3:35.42
27 Alex Otten SO-2 Augustana (S.D.) 4:08.63 5:03.33 4:21.07 5:15.76
92 Luke Olson SR-4 South Dakota 4:42.83 4:31.52 4:03.24 5:59.20
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Tyson Ricker FR-1 Augustana (S.D.) 4:35.49 3:14.75 3:57.49 3:19.50 3:33.75
8 Jadon Boots SO-2 Iowa Central CC 3:33.63 4:33.64 4:00.03 4:31.24 3:04.83
9 Owen Hansmann JR-3 South Dakota Mines 4:41.38 4:14.92 4:00.49 4:31.76 4:58.21
10 Colin O'Farrell SO-2 MSU-Moorhead 5:10.61 2:58.18 4:00.78 3:34.30 3:36.71
13 Luke Johnson FR-1 South Dakota St. 3:00.01 4:47.04 4:03.25 3:48.66 3:21.90
14 Cormick Logue SO-2 South Dakota St. 3:14.90 5:14.27 4:03.62 2:57.85 3:34.39
18 Evan Myran JR-3 Augustana (S.D.) 4:17.09 3:10.98 4:04.84 3:01.19 3:59.95
19 Caleb Sayler JR-3 Dakota Wesleyan 4:19.63 4:22.08 4:04.93 3:01.25 2:53.90
24 Brady Hogan FR-1 Augustana (S.D.) 4:44.27 3:25.17 4:07.19 5:06.52 4:19.55
25 Gabriel Trevino SR-4 Jamestown 5:16.74 4:12.40 4:07.45 3:50.13 4:49.52
28 Curtis Johnson SO-2 Dakota State 4:50.98 4:55.96 4:08.70 5:00.93 4:31.09
40 Josiah Wittenberg SO-2 Dordt 4:46.93 2:57.75 4:13.92 3:38.38 4:26.62
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
15 Isaac Fink JR-3 Augustana (S.D.) 2:53.26 4:04.02 4:55.27 4:18.67
17 Parker Fitzgerald SO-2 Augustana (S.D.) 3:47.56 4:04.68 3:52.45 3:13.30
20 Cole Haith SO-2 Creighton 2:58.82 4:04.95 3:40.46 2:58.82
23 Trevor Thomsen Freshman Unattached 3:49.16 4:06.40 4:55.68 3:39.30
29 Alexander Wear FR-1 South Dakota 3:54.36 4:09.32 4:04.34 3:36.91
31 Kadin Groen SO-2 Augustana (S.D.) 3:54.50 4:09.46 4:41.89 5:11.83
33 Henry Slagle SO-2 Creighton 4:17.14 4:09.65 5:02.08 3:27.21
36 Eli Hansen FR-1 U-Mary 5:00.82 4:10.68 4:15.70 5:10.85
38 Jacob Bennett SO-2 Minnesota State 4:08.95 4:11.46 5:14.33 4:31.58
42 Miles Olofson JR-3 Sioux Falls 5:15.52 4:14.45 4:57.71 3:38.83
45 Tyler O'Neil SO-2 South Dakota St. 3:44.82 4:15.47 4:30.80 3:47.37
47 Dominic Ricci SO-2 Creighton 3:07.13 4:16.34 5:17.87 4:00.96
53 Evan Slominski SR-4 Dakota State 3:41.40 4:17.44 4:43.19 5:16.66
66 Sam May SO-2 Dordt 3:57.70 4:24.11 4:53.17 5:43.35
  Jake Ziebarth SO-2 Creighton DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Eli Moore SO-2 Creighton 3:17.00 3:04.53 3:02.04 4:09.36 4:31.81 3:07.02
32 Nick Bachelor SO-2 Augustana (S.D.) 3:49.61 3:44.62 3:52.10 4:09.57 5:06.98 3:42.12
35 Beau Brock JR-3 Augustana (S.D.) 3:07.72 4:22.81 3:02.72 4:10.29 4:27.81 4:50.34
41 Ben Haberman JR-3 Augustana (S.D.) 4:19.21 3:08.05 4:21.75 4:14.12 4:29.37 4:59.87
43 Patrick Heffernan FR-1 Iowa Western CC 5:08.42 3:13.72 4:09.80 4:14.89 5:31.36 3:46.86
44 Caden Tegethoff SR-4 Augustana (S.D.) 5:26.57 3:21.56 4:48.30 4:15.13 4:10.03 3:47.07
48 Matthew Tolman SO-2 Creighton 3:22.55 3:19.99 5:12.80 4:16.39 3:53.32 4:31.78
49 Justin Sorensen SR-4 South Dakota 4:34.56 3:35.54 4:03.76 4:16.59 5:18.18 3:58.63
52 Trevor Hiatt FR-1 South Dakota 5:26.91 4:01.97 5:19.19 4:17.41 3:43.95 4:19.99
58 Zachary Matzner SR-4 Sioux Falls 3:39.96 5:28.64 3:32.20 4:18.77 4:29.12 4:31.71
60 Grant Dixon FR-1 South Dakota 4:16.55 3:48.05 3:11.77 4:19.14 5:18.75 4:16.55
62 Noah Gandley JR-3 Augustana (S.D.) 3:56.78 5:09.63 5:01.82 4:20.19 4:12.39 5:04.43
68 Ethan Schaffer FR-1 U-Mary 5:17.50 5:43.96 4:58.98 4:24.58 4:56.33 4:11.35
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Jonathan Burkhalter JR-3 Northern State 3:49.93 4:37.42 4:49.91 4:09.92 4:44.91 5:22.40 4:17.42
37 Joran Lamoreaux SO-2 South Dakota Mines 3:51.09 3:25.97 3:08.39 4:11.18 4:48.86 5:19.00 3:36.02
39 Justin Quammen JR-3 South Dakota Mines 4:19.56 5:22.56 3:26.64 4:12.00 4:34.68 4:09.48 2:56.40
54 Marco Murillo JR-3 Minot State 3:33.69 5:01.22 3:18.24 4:17.45 3:02.79 3:00.22 3:02.79
55 Seth Meikle FR-1 U-Mary 3:51.82 3:26.06 3:51.82 4:17.57 5:21.97 5:19.39 3:15.76
56 Owen Krabill FR-1 Dordt 4:43.74 5:35.33 4:38.58 4:17.94 4:02.47 4:43.74 5:25.01
63 Evan Armstrong FR-1 Dakota State 4:43.70 5:25.34 4:22.88 4:20.27 4:15.07 3:49.04 4:59.31
64 Landon Thompson SO-2 Jamestown 5:17.37 5:38.36 3:03.61 4:22.29 3:45.57 4:17.05 4:43.28
69 Aiden Egertson FR-1 Buena Vista 5:41.74 5:23.19 3:37.23 4:24.91 5:25.84 5:15.25 4:27.56
70 Andrew Scheer FR-1 U-Mary 3:47.85 4:06.40 3:21.36 4:24.94 5:02.04 4:09.05 5:17.93
73 Justin Steffensmeier SR-4 Sioux Falls 5:27.58 4:58.28 5:46.22 4:26.32 4:39.64 4:26.32 4:34.31
75 Kanyon Vermillion JR-3 Jamestown 3:43.71 4:18.75 5:12.66 4:29.53 4:51.10 4:16.06 3:30.24
80 Caleb Hansen SO-2 U-Mary 4:07.11 5:01.41 5:09.56 4:31.54 5:50.29 4:28.83 3:15.51
85 Christian Lietz JR-3 Sioux Falls 3:33.30 5:10.26 5:18.57 4:37.01 3:58.23 3:47.15 5:43.50
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
46 Nikita Neyshtadt SO-2 Minot State 4:15.86 3:19.57 4:44.01 4:00.51 3:17.02
50 Jose Lara SO-2 Iowa Western CC 4:16.77 3:58.80 4:34.75 3:38.26 3:58.80
51 Eein McKinley FR-1 Morningside 4:17.07 5:03.35 3:10.24 3:33.37 5:16.20
59 David Martin SR-4 Jamestown 4:19.13 5:00.59 5:03.19 4:11.36 4:37.27
72 Tanner Reinert FR-1 South Dakota Mines 4:25.65 5:29.41 4:49.56 4:15.03 4:49.56
76 Ethan Sherva JR-3 Jamestown 4:30.12 3:57.71 3:36.10 3:46.90 4:13.92
77 Casey Kruger SO-2 Morningside 4:30.23 5:40.49 3:19.97 3:57.81 3:09.17
81 RC Hicks SO-2 Morningside 4:33.46 5:47.30 5:55.50 5:30.89 4:47.14
83 Cole Campbell FR-1 Jamestown 4:34.66 4:26.42 5:21.36 4:31.92 4:34.66
84 Ben Reyes FR-1 Iowa Central CC 4:36.48 5:06.90 3:46.72 5:42.84 3:27.36
86 Austin Ramold SO-2 Morningside 4:38.09 3:59.16 5:42.05 3:45.26 5:17.03
87 Donny De'Sersa FR-1 Mount Marty 4:38.25 4:13.21 4:27.12 5:06.08 5:39.47
89 Tommy Tracy SO-2 Northwestern (Iowa) 4:39.07 3:32.10 5:09.77 4:19.54 3:15.35
91 Brayden Mahlum JR-3 Buena Vista 4:41.16 5:03.66 3:22.44 5:17.71 5:43.02
Men's 1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
74 Kaden Vermillion FR-1 Minot State 3:08.58 4:29.40 5:28.67 3:22.05 4:24.02 3:57.08
82 Gavin Stalzer SO-2 Iowa Central CC 5:01.93 4:34.48 3:23.12 4:31.74 5:56.83 3:47.82
88 Oliver Dooley   Viking Distance Project 5:37.61 4:39.01 4:30.64 4:05.53 4:19.48 5:04.12
90 Emmanuel Kipkogei FR-1 Iowa Central CC 3:41.05 4:39.80 3:46.64 4:17.42 5:44.16 4:59.39
93 Andrew Huber SR-4 Waldorf 3:30.45 4:44.38 4:01.73 5:41.26 5:01.45 4:24.48
95 Ian Olivier   Viking Distance Project 4:43.00 4:45.85 4:57.29 6:00.18 3:42.97 5:17.30
96 Azam Shaik   Viking Distance Project 5:37.48 4:46.00 4:23.12 5:23.18 4:14.54 4:08.82
97 Ezra Brouwer FR-1 Iowa Western CC 4:20.33 4:46.07 5:17.54 5:17.54 4:48.93 4:08.88
98 Camron Myers   Southeast CC 5:47.36 4:47.07 6:04.58 5:44.49 3:35.31 4:41.33
99 Kenny Nolan SR-4 Briar Cliff 4:26.42 4:52.76 5:22.04 5:27.90 4:35.20 4:14.71
101 Brandon Speckmann   Southeast CC 5:52.39 4:56.12 4:26.51 5:58.31 5:22.77 4:23.55
102 Nate Hall FR-1 Dakota State 6:26.14 4:57.03 3:30.90 5:20.80 3:45.75 5:26.74
103 Bannyeny Riek   Southeast CC 6:24.23 4:57.85 4:22.11 6:03.38 5:18.70 5:03.81
104 Michael Cessna SR-4 Sioux Falls 4:13.59 4:58.34 5:31.16 6:01.00 3:58.68 3:37.79
105 Jackson Reece   Viking Distance Project 3:47.86 4:59.81 4:23.84 5:59.78 6:05.77 4:41.83
107 Liam Pospisil SO-2 Jamestown 4:20.30 5:06.23 6:35.04 5:18.48 5:18.48 5:24.61
109 David Phillips JR-3 Mount Marty 4:15.75 5:23.73 4:02.80 6:57.62 4:41.65 4:35.17
Men's 1500 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
57 Mikele Walu FR-1 Sioux Falls 3:41.94 4:18.07 5:14.85
61 Erek Ross FR-1 Minnesota State 5:33.03 4:20.18 4:35.79
65 Kyler Chappell FR-1 Iowa Western CC 4:29.02 4:23.74 5:05.94
67 Trey Engelmann JR-3 Northwestern (Iowa) 3:13.05 4:24.44 3:31.56
71 David Preciado FR-1 Iowa Western CC 3:48.42 4:25.60 5:10.76
78 Filmon Wolday FR Sioux Falls 4:28.17 4:30.87 5:22.34
79 Benjmin Gesslin FR-1 Minnesota State 3:20.80 4:31.35 4:15.07
94 Jace Cofer FR-1 Sioux Falls 5:30.31 4:44.75 5:10.38
100 Guta Buta FR-1 Sioux Falls 4:05.19 4:55.40 4:58.36
106 Kaiden Akey FR-1 Dakota State 5:48.06 5:05.31 5:54.16
108 Khalid Ali   Southeast CC 6:13.85 5:19.53 4:34.80
110 Moises Lupercio JR-3 Briar Cliff 5:39.01 5:25.97 4:01.22
111 Alan Santiago FR-1 Mount Marty 6:37.30 5:31.08 4:14.94