April 5- 6, 2024
|
High Point - High Point, NC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC

Men 800 M Participate

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Elias Harrison FR-1 USC Upstate 1:56.83 2:24.87 1:26.46
2 Jalen Chin SR-4 N. Carolina A&T 1:57.02 1:58.19 1:46.49
3 Laderique McNeil SR-4 N.C. Central 1:57.30 1:58.48 2:25.46
4 Mitchell Hill SO-2 Winthrop 1:57.46 2:20.96 2:24.48
5 Austin Ezzell JR-3 Methodist 1:58.02 1:47.40 1:34.42
6 Zach Davis FR-1 High Point 1:58.28 2:01.83 1:29.90
7 Jorge Becerra JR-3 Campbell 1:58.40 2:07.88 2:23.27
8 Nathan Stamey JR-3 Montreat 1:58.87 2:20.27 1:51.74
9 Camren Stamp Junior Unattached 1:58.90 1:26.80 2:14.36
10 Corey Little SO-2 N.C. Central 1:59.03 1:32.85 1:48.32
11 Bennett Cupps SR-4 Bridgewater (Va.) 1:59.28 1:35.43 1:48.55
12 Mason Greene FR-1 USC Upstate 1:59.49 2:22.20 2:28.17
13 Dae'Shawn Griffin SR-4 N. Carolina A&T 1:59.62 2:03.21 1:32.11
14 Will Berger SO-2 Wofford 1:59.63 1:46.47 2:10.40
15 Jayden Feliciano SO-2 High Point 1:59.85 2:07.05 2:17.83
16 Griffin McNeish SO-2 Winthrop 1:59.93 2:22.72 1:34.75
17 Robert Wetherholt FR-1 Campbell 1:59.99 2:25.19 1:34.80
18 Kylan Willis JR-3 N. Carolina A&T 2:00.51 1:25.57 2:34.26
19 Mikey Arnone FR-1 Capital 2:00.83 2:09.29 2:26.21
20 Gabrel Morrison FR-1 Barton 2:00.91 1:31.90 2:32.35
21 Nigel Dos Santos SR-4 USC Upstate 2:00.93 1:58.52 2:13.03
22 Kolin Brake FR-1 Capital 2:01.12 1:52.65 2:18.08
23 Calvin Hulleman SO-2 Bridgewater (Va.) 2:01.36 2:05.00 2:11.07
24 Alex Topoly SO-2 Methodist 2:01.58 1:42.13 2:27.12
25 Carter Sexton SR-4 USC Upstate 2:01.63 1:45.82 1:44.61
26 Glodi Mvovi FR-1 UNC-Greensboro 2:01.71 2:22.40 2:09.02
27 Cameron Rejonis FR-1 High Point 2:01.78 1:28.90 1:26.47
28 Darren Frasier SR-4 Winthrop 2:02.03 2:28.88 1:29.09
29 Bowen Varney SR-4 Bridgewater (Va.) 2:02.06 1:51.08 1:59.62
30 Octavious Smith SO-2 N.C. Central 2:02.27 1:46.38 2:29.17
31 Logan Ades FR-1 Campbell 2:02.46 2:01.24 2:28.18
32 Lamont Mitchell SR-4 USC Upstate 2:02.48 1:33.09 1:28.19
33 Naim Bell SR-4 Queens (N.C.) 2:02.66 2:07.57 2:29.65
34 Ethan Villaver FR-1 Mount St. Mary's 2:02.68 2:35.81 2:07.59
35 Gavin Gallo FR-1 Mount St. Mary's 2:02.76 1:41.89 2:34.68
36 Derek Staton SR-4 USC Upstate 2:03.06 2:25.21 1:48.30
37 William Sanchez FR-1 Campbell 2:03.29 1:26.31 2:31.65
38 Andrew Knapp FR-1 Winthrop 2:03.36 2:39.14 2:03.36
39 Anderson Patry FR-1 Davidson 2:03.47 1:37.55 1:58.54
40 Sean Toliver JR-3 Roanoke 2:03.69 2:06.17 1:46.38
41 Gabe Herron JR-3 USC Upstate 2:03.80 1:37.81 1:48.95
42 Branden Ruiz JR-3 Queens (N.C.) 2:04.21 2:19.12 1:55.52
43 Mason Parish SO-2 USC Upstate 2:04.26 2:05.51 2:35.33
44 Jacob-Kurtis Guy SR-4 Wingate 2:04.62 2:12.10 2:10.86
45 Donovan Slattery JR-3 Capital 2:04.85 2:38.56 2:41.06
46 Tim Hoffstaetter SR-4 Roanoke 2:04.92 1:32.44 1:42.44
47 Trent Rivers SR-4 Pfeiffer 2:05.12 2:31.40 1:55.11
48 Jack Donovan SR-4 Bridgewater (Va.) 2:05.51 2:15.55 2:28.11
49 Cooper Thompson SR-4 Queens (N.C.) 2:05.81 1:38.14 1:55.75
50 Irenge Nkere SO-2 Belmont Abbey 2:06.26 2:02.48 1:56.16
51 Rafael Shilengitha SO-2 Methodist 2:06.47 2:24.18 2:12.80
52 Payne Sisson FR-1 Winthrop 2:06.60 1:31.16 2:21.80
53 Kolbe Zuniga FR-1 Belmont Abbey 2:06.82 1:36.39 2:04.29
54 Timothy Salicco SR-4 Queens (N.C.) 2:06.90 1:44.06 1:45.33
55 Jafari McEachron JR-3 Wingate 2:07.05 2:38.82 1:36.56
56 Lee Thomas SR-4 Barton 2:07.63 2:31.88 2:24.23
57 Joshua Moore FR-1 Belmont Abbey 2:07.93 2:43.75 1:46.19
58 Monroe Thompkins SR-4 USC Upstate 2:07.99 2:32.31 1:57.75
59 Ian Fellows FR-1 Roanoke 2:08.45 1:41.48 1:46.62
60 Nate Adams FR-1 Queens (N.C.) 2:08.56 2:35.56 2:16.28
61 Elmore Johnson FR-1 N.C. Central 2:09.13 2:16.88 1:52.35
62 Jashon Alford FR-1 Campbell 2:09.21 2:16.97 2:16.97
63 Kayden Ryder SO-2 Ferrum 2:09.24 2:04.07 2:37.68
64 Zach Glotzbecker SO-2 Capital 2:09.26 2:41.58 2:19.60
65 Jacob Oliver FR-1 Barton 2:09.59 2:29.03 2:10.89
66 Colin Muller SO-2 Queens (N.C.) 2:14.35 1:54.20 2:21.07
67 Alexander Turner FR-1 Campbell 2:16.03 2:22.84 2:33.72
68 Somto NnannaKalu SO-2 Wingate 2:19.79 1:53.23 2:30.98
69 Elijah Harris FR-1 Pfeiffer 2:22.71 2:44.12 1:48.46
70 Joseph Smith SO-2 Pfeiffer 2:25.52 2:25.52 1:52.05
71 Joseph Yanez SO-2 Guilford 2:29.09 2:49.97 3:01.89
  William Peterson FR-1 Campbell DNF DNF DNF
Men 800 M Participate Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Elias Harrison FR-1 USC Upstate 1:56.83
2 Jalen Chin SR-4 N. Carolina A&T 1:57.02
4 Mitchell Hill SO-2 Winthrop 1:57.46
5 Austin Ezzell JR-3 Methodist 1:58.02
7 Jorge Becerra JR-3 Campbell 1:58.40
10 Corey Little SO-2 N.C. Central 1:59.03
14 Will Berger SO-2 Wofford 1:59.63
17 Robert Wetherholt FR-1 Campbell 1:59.99
28 Darren Frasier SR-4 Winthrop 2:02.03
30 Octavious Smith SO-2 N.C. Central 2:02.27
Men 800 M Participate Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Laderique McNeil SR-4 N.C. Central 1:57.30 1:22.11
6 Zach Davis FR-1 High Point 1:58.28 1:26.35
8 Nathan Stamey JR-3 Montreat 1:58.87 2:26.21
9 Camren Stamp Junior Unattached 1:58.90 2:10.79
11 Bennett Cupps SR-4 Bridgewater (Va.) 1:59.28 2:12.40
12 Mason Greene FR-1 USC Upstate 1:59.49 1:23.65
18 Kylan Willis JR-3 N. Carolina A&T 2:00.51 1:34.00
26 Glodi Mvovi FR-1 UNC-Greensboro 2:01.71 1:25.20
32 Lamont Mitchell SR-4 USC Upstate 2:02.48 1:58.81
34 Ethan Villaver FR-1 Mount St. Mary's 2:02.68 1:52.87
39 Anderson Patry FR-1 Davidson 2:03.47 2:15.82
42 Branden Ruiz JR-3 Queens (N.C.) 2:04.21 1:31.92
63 Kayden Ryder SO-2 Ferrum 2:09.24 1:36.93
Men 800 M Participate Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
13 Dae'Shawn Griffin SR-4 N. Carolina A&T 1:59.62 1:33.31 1:29.72 1:58.43
15 Jayden Feliciano SO-2 High Point 1:59.85 2:02.25 1:39.48 1:41.88
16 Griffin McNeish SO-2 Winthrop 1:59.93 1:25.15 1:41.94 2:20.32
21 Nigel Dos Santos SR-4 USC Upstate 2:00.93 2:36.00 2:05.77 1:46.42
22 Kolin Brake FR-1 Capital 2:01.12 2:16.87 2:08.39 1:50.22
23 Calvin Hulleman SO-2 Bridgewater (Va.) 2:01.36 2:35.34 1:39.52 1:39.52
27 Cameron Rejonis FR-1 High Point 2:01.78 2:31.01 2:37.10 1:28.90
29 Bowen Varney SR-4 Bridgewater (Va.) 2:02.06 2:14.27 2:03.28 2:36.24
33 Naim Bell SR-4 Queens (N.C.) 2:02.66 1:57.76 1:52.85 2:17.38
35 Gavin Gallo FR-1 Mount St. Mary's 2:02.76 2:10.13 1:46.81 2:16.27
43 Mason Parish SO-2 USC Upstate 2:04.26 1:45.63 2:05.51 2:41.54
44 Jacob-Kurtis Guy SR-4 Wingate 2:04.62 2:07.12 1:45.93 1:27.24
Men 800 M Participate Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
19 Mikey Arnone FR-1 Capital 1:36.67 2:32.25 2:00.83 1:49.96 1:49.96
20 Gabrel Morrison FR-1 Barton 1:51.24 1:30.69 2:00.91 1:48.82 2:10.59
24 Alex Topoly SO-2 Methodist 2:34.41 2:14.96 2:01.58 1:53.07 1:27.54
31 Logan Ades FR-1 Campbell 2:33.08 2:20.83 2:02.46 2:01.24 2:39.20
36 Derek Staton SR-4 USC Upstate 2:12.91 1:31.07 2:03.06 2:01.83 2:36.29
41 Gabe Herron JR-3 USC Upstate 2:07.52 1:39.04 2:03.80 1:37.81 1:29.14
45 Donovan Slattery JR-3 Capital 2:04.85 2:12.35 2:04.85 1:28.65 2:13.59
47 Trent Rivers SR-4 Pfeiffer 2:02.62 2:10.13 2:05.12 2:21.39 1:30.09
48 Jack Donovan SR-4 Bridgewater (Va.) 1:47.94 1:52.96 2:05.51 2:25.60 1:29.12
50 Irenge Nkere SO-2 Belmont Abbey 2:35.30 1:33.44 2:06.26 2:22.68 2:18.89
51 Rafael Shilengitha SO-2 Methodist 1:46.24 2:38.09 2:06.47 1:44.97 1:28.53
53 Kolbe Zuniga FR-1 Belmont Abbey 1:47.80 2:19.51 2:06.82 2:14.43 1:31.31
58 Monroe Thompkins SR-4 USC Upstate 2:06.71 1:33.44 2:07.99 1:55.20 2:14.39
59 Ian Fellows FR-1 Roanoke 2:34.14 2:04.60 2:08.45 1:31.20 2:41.85
  William Peterson FR-1 Campbell DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800 M Participate Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
25 Carter Sexton SR-4 USC Upstate 2:01.63 2:33.26 1:43.39 1:33.66 1:56.77 2:06.50 1:44.61
37 William Sanchez FR-1 Campbell 2:03.29 2:30.42 1:54.66 1:30.01 2:36.58 1:39.87 1:48.50
38 Andrew Knapp FR-1 Winthrop 2:03.36 1:38.69 2:21.87 2:10.77 2:36.67 1:36.22 2:21.87
40 Sean Toliver JR-3 Roanoke 2:03.69 1:37.72 2:39.56 2:25.96 1:52.56 1:45.14 2:28.43
46 Tim Hoffstaetter SR-4 Roanoke 2:04.92 2:34.90 2:39.90 1:39.94 1:57.43 2:09.92 1:51.18
49 Cooper Thompson SR-4 Queens (N.C.) 2:05.81 2:05.81 1:57.01 2:07.07 1:55.75 1:58.27 2:38.52
52 Payne Sisson FR-1 Winthrop 2:06.60 1:53.94 1:43.82 2:02.81 2:31.92 1:29.89 1:41.28
54 Timothy Salicco SR-4 Queens (N.C.) 2:06.90 1:47.87 2:06.90 2:32.28 2:18.33 2:33.55 2:13.25
56 Lee Thomas SR-4 Barton 2:07.63 2:08.91 2:22.95 1:56.15 1:42.11 2:17.84 1:29.35
60 Nate Adams FR-1 Queens (N.C.) 2:08.56 2:02.14 1:49.28 2:13.71 2:25.28 2:18.85 2:45.85
61 Elmore Johnson FR-1 N.C. Central 2:09.13 2:07.84 2:25.92 2:47.87 1:44.60 2:33.67 1:30.39
62 Jashon Alford FR-1 Campbell 2:09.21 2:18.26 2:04.05 2:14.38 2:33.76 1:58.88 2:05.34
65 Jacob Oliver FR-1 Barton 2:09.59 1:32.01 2:30.33 2:38.10 2:03.11 1:33.31 2:26.44
Men 800 M Participate Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
55 Jafari McEachron JR-3 Wingate 2:07.05 1:44.19
57 Joshua Moore FR-1 Belmont Abbey 2:07.93 2:28.40
64 Zach Glotzbecker SO-2 Capital 2:09.26 2:29.95
66 Colin Muller SO-2 Queens (N.C.) 2:14.35 1:34.05
67 Alexander Turner FR-1 Campbell 2:16.03 2:52.76
68 Somto NnannaKalu SO-2 Wingate 2:19.79 1:42.05
69 Elijah Harris FR-1 Pfeiffer 2:22.71 2:59.82
70 Joseph Smith SO-2 Pfeiffer 2:25.52 2:15.34
71 Joseph Yanez SO-2 Guilford 2:29.09 2:02.26