May 3- 4, 2024
|
Mount Holyoke - South Hadley, MA
ICON KEY: NESCAC DIII NE

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jacob Cobb SO-2 MIT 8:20.13 11:45.73 10:05.71 10:27.93 9:15.69 10
2 Ian Dopp SR-4 Amherst 8:18.48 8:35.29 8:01.68 10:49.71 9:20.09 8
3 Trey Generali SR-4 Roger Williams 11:38.95 10:20.04 9:40.58 8:04.76 9:23.67 6
4 Ellis Iurilli-Hough FR-1 Connecticut College 7:57.20 9:11.05 10:53.31 7:00.39 9:28.09 5
5 Lucas Dia JR-3 Brandeis 9:00.46 10:59.93 8:09.26 7:57.88 9:28.90 4
6 Nathan Sylven FR-1 Westfield State 12:00.83 11:32.00 8:56.30 8:21.70 9:36.66 3
7 Josh Lehmann JR-3 Endicott 11:14.98 11:49.59 9:59.98 8:16.14 9:36.90 2
8 Harrison Talcott FR-1 Amherst 10:00.39 7:47.61 8:51.11 11:44.30 9:37.29 1
9 Dashiell Janicki JR-3 Brandeis 10:57.74 9:59.54 11:21.03 7:51.48 9:42.07 -
10 Nathan Evans FR-1 Roger Williams 11:18.58 11:18.58 10:20.08 9:56.68 9:44.98 -
11 Daniel Cassata FR-1 Bates 11:43.54 8:04.80 8:16.62 7:47.06 9:51.21 -
12 Frederick Alfonso-Frank FR-1 Middlebury 11:31.91 10:15.03 9:09.98 11:43.73 9:51.37 -
13 Freddie Curtis JR-3 Bates 11:20.36 10:15.28 9:16.12 12:25.43 9:51.61 -
14 Jack Newton FR-1 Wentworth 11:12.11 7:26.09 12:05.64 9:42.89 9:54.78 -
15 Nick Lacroix SO-2 Wheaton (Mass.) 7:11.05 9:04.79 11:04.53 9:46.70 9:58.67 -
16 Justin Castaldo JR-3 Maine-Farmington 10:19.06 10:25.08 12:25.28 8:06.84 10:01.03 -
17 Addison Davis JR-3 Bowdoin 8:07.93 9:38.29 13:03.10 7:31.79 10:02.38 -
18 Ben Lockwood SO-2 RIC 9:10.13 11:35.21 13:05.89 10:04.53 10:04.53 -
19 Ian Matheson SR-4 Bowdoin 8:35.50 12:32.03 9:17.96 8:35.50 10:06.47 -
20 Cameron Coffey SR-4 Bowdoin 11:19.15 11:31.38 10:24.08 10:30.20 10:11.84 -
21 Griffin Urnezis FR-1 Keene State 12:14.43 10:42.63 8:21.86 9:16.94 10:12.02 -
22 Almond Nickerson FR-1 Babson 10:58.71 9:32.52 7:29.40 8:24.80 10:15.61 -
23 Connor Freeman JR-3 Maine-Farmington 12:56.12 13:08.53 10:39.52 11:22.98 10:20.89 -
24 Jake Thoenen SR-4 Coast Guard 7:32.50 7:38.79 10:41.04 7:38.79 10:28.47 -
  Luke Cloutier SO-2 Plymouth State DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Daniel Cassata FR-1 Bates 7:23.41 10:08.95 9:09.83 9:51.21 8:46.18 10:14.86 9:15.74 -
12 Frederick Alfonso-Frank FR-1 Middlebury 11:37.82 12:42.87 7:17.62 9:51.37 12:25.13 8:52.24 12:31.04 -
13 Freddie Curtis JR-3 Bates 8:40.62 9:22.03 12:31.35 9:51.61 12:01.77 9:51.61 10:44.86 -
15 Nick Lacroix SO-2 Wheaton (Mass.) 10:22.62 8:10.91 8:46.83 9:58.67 8:16.90 12:16.37 10:40.58 -
16 Justin Castaldo JR-3 Maine-Farmington 12:19.27 9:49.01 12:43.31 10:01.03 10:49.12 9:30.98 10:43.11 -
17 Addison Davis JR-3 Bowdoin 8:38.05 8:50.10 12:32.98 10:02.38 12:32.98 7:55.88 12:02.86 -
18 Ben Lockwood SO-2 RIC 10:04.53 7:33.40 9:04.08 10:04.53 7:15.27 11:53.35 7:39.45 -
19 Ian Matheson SR-4 Bowdoin 12:07.77 8:59.76 9:54.34 10:06.47 11:55.64 10:18.60 7:53.05 -
20 Cameron Coffey SR-4 Bowdoin 7:57.24 7:32.77 7:45.00 10:11.84 10:17.96 9:04.54 10:11.84 -
22 Almond Nickerson FR-1 Babson 10:58.71 10:21.77 10:34.08 10:15.61 9:01.74 11:47.96 7:35.56 -
23 Connor Freeman JR-3 Maine-Farmington 11:54.03 10:14.69 7:20.84 10:20.89 10:14.69 10:27.10 13:02.33 -
24 Jake Thoenen SR-4 Coast Guard 8:41.63 10:09.62 13:24.45 10:28.47 12:46.74 9:31.91 11:31.32 -
  Luke Cloutier SO-2 Plymouth State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jacob Cobb SO-2 MIT 8:20.13 8:31.24 9:15.69 8:36.80 8:20.13 10
2 Ian Dopp SR-4 Amherst 10:04.90 7:16.87 9:20.09 7:33.68 11:56.92 8
3 Trey Generali SR-4 Roger Williams 10:20.04 11:27.68 9:23.67 11:50.23 10:14.40 6
4 Ellis Iurilli-Hough FR-1 Connecticut College 10:47.63 8:59.69 9:28.09 11:38.75 7:06.07 5
5 Lucas Dia JR-3 Brandeis 8:14.95 7:12.37 9:28.90 7:12.37 6:43.92 4
6 Nathan Sylven FR-1 Westfield State 8:04.40 12:00.83 9:36.66 9:59.73 11:03.16 3
7 Josh Lehmann JR-3 Endicott 7:01.14 9:13.83 9:36.90 9:59.98 9:42.67 2
8 Harrison Talcott FR-1 Amherst 11:32.75 8:04.93 9:37.29 8:56.88 12:01.62 1
9 Dashiell Janicki JR-3 Brandeis 8:20.58 10:17.00 9:42.07 8:26.40 10:57.74 -
10 Nathan Evans FR-1 Roger Williams 12:17.08 8:05.54 9:44.98 9:39.13 7:53.84 -
14 Jack Newton FR-1 Wentworth 12:41.32 7:32.04 9:54.78 9:01.25 6:56.35 -
21 Griffin Urnezis FR-1 Keene State 11:13.23 9:10.82 10:12.02 12:38.91 10:05.90 -