April 19-20, 2024
|
MIT Henry G. Steinbrenner Track - Cambridge, MA
ICON KEY: NCAA DII Prov NESCAC DIII NE

Men's 1,500m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Aidan Gemme SO-2 Amherst 4:01.91
2 Cyrus Kurd SR-4 Northeastern 4:03.83
3 Youssef Zerbouaa   Unattached 4:03.97
4 Evan McNeice SR-4 Franklin Pierce 4:05.15
5 Ryan Walker JR-3 Franklin Pierce 4:08.59
6 Howard Goff SR-4 Brandeis 4:08.78
7 Nathan Evans FR-1 Roger Williams 4:10.53
8 Trey Generali SR-4 Roger Williams 4:11.03
9 Drew Stephens SO-2 Amherst 4:11.04
10 Harrison Pelosi JR-3 Franklin Pierce 4:11.33
11 Declan Morgan SO-2 Franklin Pierce 4:12.10
12 Colin Czuchra SO-2 Roger Williams 4:13.16
13 Paolo Canigiula SO-2 Amherst 4:14.48
14 Liam Doherty FR-1 Franklin Pierce 4:14.79
15 Sean Jacobsen SO-2 Suffolk 4:15.16
16 Andrew Frezza FR-1 RIC 4:19.13
17 Brian Gall FR-1 Babson 4:20.24
18 John Viens FR-1 Franklin Pierce 4:20.86
19 Connor Hayward JR-3 Suffolk 4:23.41
20 Ryan Cotugno SO-2 Roger Williams 4:23.60
21 Jack Gramer FR-1 Babson 4:27.41
22 Zachary Paige SR-4 Gordon 4:29.45
23 Conor Garrity JR-3 Suffolk 4:30.83
24 Sean Bonefant SR-4 Roger Williams 4:31.07
25 Riley Tremblay SO-2 Franklin Pierce 4:32.16
26 Cameron Davis SR-4 Fitchburg St. 4:32.92
27 Stephen Kaelin SR-4 Gordon 4:36.70
28 Erik Lopez JR-3 Brandeis 4:36.85
29 Colby Winn SO-2 Roger Williams 4:37.16
30 Wesley Marquardt JR-3 Gordon 4:37.50
31 Louis Sader JR-3 Roger Williams 4:42.70
32 Dylan Whalen JR-3 Brandeis 4:46.76
33 Michael Curran SO-2 Lasell 4:47.88
34 Jack Whittlesey JR-3 Gordon 4:48.35
35 Tyssen LaBombard SR-4 Fitchburg St. 4:49.99
36 Luke Bullock FR-1 Lasell 4:53.06
37 Thomas Fidrocki JR-3 Suffolk 4:56.11
38 Casey LaCombe JR-3 Fitchburg St. 4:57.22
39 Aiden Cattelan SR-4 Fitchburg St. 4:57.86
40 Joshua Leaffer FR-1 Fitchburg St. 4:59.43
41 Jason Guerino JR-3 Castleton 5:09.96
  Evan Wright JR-3 Suffolk NT
  Hunter Miller FR-1 MIT NT
  William Krause FR-1 Roger Williams NT
  Adam Horwitz SR-4 Roger Williams NT
  Tommy Lapham Freshman Unattached DNF
  Oliver Spiva SR-4 Amherst DNS
  Thomas Stephens SO-2 Amherst DNS
  Tim Barry JR-3 Suffolk DNS
  Charlie Black FR-1 MIT DNS
  Joseph Thumann JR-3 Northeastern DNS
  Ryan Gruczka FR-1 Northeastern DNS
  Zac Segal FR-1 Boston University DNS
  Hayden Green SO-2 Suffolk DNS
  Cameron Fredette FR-1 Suffolk DNS
  Kely Maloney JR-3 Suffolk DNS
  Jadan Wenceslao JR-3 Suffolk DNS
Men's 1,500m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Aidan Gemme SO-2 Amherst 3:20.79 4:01.91
2 Cyrus Kurd SR-4 Northeastern 4:13.59 4:03.83
3 Youssef Zerbouaa   Unattached 3:00.54 4:03.97
4 Evan McNeice SR-4 Franklin Pierce 3:35.74 4:05.15
5 Ryan Walker JR-3 Franklin Pierce 3:51.19 4:08.59
6 Howard Goff SR-4 Brandeis 5:01.03 4:08.78
9 Drew Stephens SO-2 Amherst 4:13.55 4:11.04
  Thomas Stephens SO-2 Amherst DNS DNS
  Oliver Spiva SR-4 Amherst DNS DNS
  Charlie Black FR-1 MIT DNS DNS
  Hayden Green SO-2 Suffolk DNS DNS
  Tim Barry JR-3 Suffolk DNS DNS
  Zac Segal FR-1 Boston University DNS DNS
  Ryan Gruczka FR-1 Northeastern DNS DNS
  Joseph Thumann JR-3 Northeastern DNS DNS
Men's 1,500m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Nathan Evans FR-1 Roger Williams 4:10.53 5:05.65
8 Trey Generali SR-4 Roger Williams 4:11.03 4:13.54
10 Harrison Pelosi JR-3 Franklin Pierce 4:11.33 4:56.57
11 Declan Morgan SO-2 Franklin Pierce 4:12.10 4:39.84
12 Colin Czuchra SO-2 Roger Williams 4:13.16 5:13.92
13 Paolo Canigiula SO-2 Amherst 4:14.48 3:43.95
14 Liam Doherty FR-1 Franklin Pierce 4:14.79 4:14.79
15 Sean Jacobsen SO-2 Suffolk 4:15.16 5:26.61
20 Ryan Cotugno SO-2 Roger Williams 4:23.60 5:18.96
27 Stephen Kaelin SR-4 Gordon 4:36.70 4:31.17
  Tommy Lapham Freshman Unattached DNF DNF
  Cameron Fredette FR-1 Suffolk DNS DNS
  Kely Maloney JR-3 Suffolk DNS DNS
  Jadan Wenceslao JR-3 Suffolk DNS DNS
Men's 1,500m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Andrew Frezza FR-1 RIC 4:19.13 3:01.40
17 Brian Gall FR-1 Babson 4:20.24 4:38.46
18 John Viens FR-1 Franklin Pierce 4:20.86 5:33.90
19 Connor Hayward JR-3 Suffolk 4:23.41 5:00.29
21 Jack Gramer FR-1 Babson 4:27.41 4:38.11
22 Zachary Paige SR-4 Gordon 4:29.45 3:11.31
24 Sean Bonefant SR-4 Roger Williams 4:31.07 5:49.68
25 Riley Tremblay SO-2 Franklin Pierce 4:32.16 3:40.45
29 Colby Winn SO-2 Roger Williams 4:37.16 5:02.11
30 Wesley Marquardt JR-3 Gordon 4:37.50 3:50.33
34 Jack Whittlesey JR-3 Gordon 4:48.35 5:05.66
  Hunter Miller FR-1 MIT NT NT
  Evan Wright JR-3 Suffolk NT NT
  Adam Horwitz SR-4 Roger Williams NT NT
  William Krause FR-1 Roger Williams NT NT
Men's 1,500m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
23 Conor Garrity JR-3 Suffolk 5:11.46 4:41.67 4:30.83
26 Cameron Davis SR-4 Fitchburg St. 4:57.49 3:21.96 4:32.92
28 Erik Lopez JR-3 Brandeis 5:32.22 3:55.33 4:36.85
31 Louis Sader JR-3 Roger Williams 4:54.01 4:48.36 4:42.70
32 Dylan Whalen JR-3 Brandeis 5:32.65 5:58.45 4:46.76
33 Michael Curran SO-2 Lasell 4:59.40 6:02.73 4:47.88
35 Tyssen LaBombard SR-4 Fitchburg St. 4:44.19 4:41.29 4:49.99
36 Luke Bullock FR-1 Lasell 5:45.81 4:32.55 4:53.06
37 Thomas Fidrocki JR-3 Suffolk 5:55.34 4:14.66 4:56.11
38 Casey LaCombe JR-3 Fitchburg St. 4:48.31 5:41.81 4:57.22
39 Aiden Cattelan SR-4 Fitchburg St. 4:34.04 6:03.39 4:57.86
40 Joshua Leaffer FR-1 Fitchburg St. 5:32.37 3:53.56 4:59.43
41 Jason Guerino JR-3 Castleton 4:48.27 5:59.56 5:09.96