May 10-11, 2024
|
St. Francis (Ill.) - Joliet, IL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B HCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Luis Perez JR-3 St. Mary (Kan.) 1:52.74 1:48.23
2 Ernie Waterson JR-3 Illinois Wesleyan 1:54.74 2:00.48
3 Nathan Brainer SR-4 Taylor 1:55.89 2:01.69
4 Luke Moore   UNAT-Michigan Tech 1:55.96 1:51.33
5 Grayson VerBerkmoes JR-3 Cornerstone 1:56.20 1:39.94
6 Jonah Godina FR-1 St. Mary (Kan.) 1:56.46 2:23.25
7 David Olmos SO-2 Olivet Nazarene 1:56.94 1:45.25
8 Flynn Prather JR-3 Olivet Nazarene 1:56.95 1:46.43
9 Trae Corby JR-3 St. Ambrose 1:57.00 1:47.64
10 Blaine Brodersen FR-1 William Woods 1:57.35 1:57.35
11 Bernardo Saldivar   Northwestern University Club 1:57.35 2:31.39
12 David Fletcher SO-2 Missouri Baptist 1:57.40 1:50.36
13 Dillon Pottschmidt JR-3 Lewis 1:57.68 1:58.86
14 Aubrey Smith SR-4 Lewis 1:57.78 2:10.74
15 Ethan Wilson FR-1 William Woods 1:57.80 2:24.90
16 Caleb Boudreau SO-2 Wis.-Eau Claire 1:57.85 1:44.89
17 James Bates SR-4 Taylor 1:58.14 1:43.97
18 Elvis Rojas-King SR-4 St. Mary (Kan.) 1:58.17 2:28.90
19 Chapman Neal SO-2 Olivet Nazarene 1:58.38 1:28.79
20 Ben Eiffert SR-4 Taylor 1:58.39 1:22.88
21 Erickson Kunzler SO-2 Hope 1:59.00 1:54.24
22 Caleb Krueger JR-3 U. of Chicago 1:59.24 2:31.44
23 Liam Kelly JR-3 Aquinas 1:59.36 2:25.62
24 Brian Tullis   Indiana Elite AC 1:59.76 2:08.15
25 Seth Hamerski SO-2 Illinois Wesleyan 1:59.96 1:23.98
26 Malcolm McCormick SO-2 U. of Chicago 1:59.99 2:09.59
27 Nathan Boleyn JR-3 St. Ambrose 2:00.01 1:44.41
28 Joe Gibbons JR-3 Augustana (Ill.) 2:00.14 1:56.54
29 Steven Case FR-1 Indiana Kokomo 2:00.68 1:28.10
30 Vincent Crenshaw FR-1 U. of Chicago 2:00.96 1:24.68
31 Quint Stein FR-1 U. of Chicago 2:01.46 1:35.96
32 Granison Hill Freshman Unattached 2:01.57 2:01.57
33 Kevin Liddell JR-3 Goshen 2:01.78 2:13.96
34 Austin Howell FR-1 St. Mary (Kan.) 2:01.82 2:35.93
35 Brandon Wirth Senior Unattached 2:01.84 1:31.38
36 Harnoor Dosanjh SR-4 Indianapolis 2:02.05 2:27.68
37 Dalton Nunn JR-3 Transylvania 2:02.82 2:18.79
38 Chase Upmann SR-4 Carthage 2:03.33 2:05.80
39 Ian Schwierjohn JR-3 William Woods 2:03.41 2:08.35
40 Josiah Heras SO-2 Missouri Baptist 2:03.81 1:26.67
41 Russell Ward FR-1 Governors State 2:04.48 2:35.60
42 John Kajmowicz FR-1 Governors State 2:04.61 2:09.60
43 Randy Almarales   Unattached 2:05.32 2:15.35
44 Emiliano Almendariz FR-1 Augustana (Ill.) 2:06.36 1:43.62
45 Jacob Buit JR-3 Calvin 2:06.74 1:52.80
46 Kyan Shilpak   Northwestern University Club 2:06.82 1:36.39
47 daniel zavala Sophomore Unattached 2:09.91 1:58.22
48 Logan Lucas JR-3 Culver-Stockton 2:10.81 2:27.82
49 Nick Weston Sophomore SW Michigan 2:25.35 2:57.33
50 Harold Hunley III FR-1 Governors State 2:28.86 3:12.03
  Nate Conkel SR-4 Taylor NT NT
  Will Houser SR-4 Washington U. NT NT
  Chris Miserendino SO-2 St. Ambrose NT NT
  Ty Puskar Junior Unattached NT NT
  Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire NT NT
  Sean Waldvogel JR-3 Wis.-Parkside NT NT
  William Dehmler SR-4 Washington U. NT NT
  Braedon Gilles JR-3 Wis.-Stevens Point NT NT
  Caleb Hodgkinson SR-4 Aquinas NT NT
  Isaac Sytsma JR-3 St. Xavier NT NT
  Elijah Meder SR-4 Hope NT NT
  Jackson Cox SR-4 Washington U. NT NT
  James Corbett SO-2 Washington U. NT NT
  William Frohling FR-1 Washington U. NT NT
  Tommy Ashby JR-3 St. Ambrose DNF DNF
  Dante Miller FR-1 Governors State DNS DNS
  Andrew Sidamon-Eristoff SR-4 Washington U. DNS DNS
  Kevin Chaney SO-2 St. Ambrose DNS DNS
  Devontae Lopez FR-1 Governors State DNS DNS
  Blake Lobner FR-1 Wis.-Stevens Point DNS DNS
  Ryan Brown FR-1 Columbia (Mo.) DNS DNS
  Michael Herres FR-1 Carthage DNS DNS
  Armando Acosta FR-1 Aurora DNS DNS
  Oscar Curry FR-1 Columbia (Mo.) DNS DNS
  Lucas Nicholson FR-1 Wis.-Oshkosh DNS DNS
  Conner Diaz FR-1 Columbia (Mo.) DNS DNS
  Spencer VanderZwaag JR-3 Cornerstone DNS DNS
  Tyler Vandierdonck FR-1 Aquinas DNS DNS
  Rhett Reuter SO-2 Wis.-Whitewater DNS DNS
  Drew Davey SO-2 Wis.-Whitewater DNS DNS
  Josh Anhalt FR-1 Wis.-Whitewater DNS DNS
  Jeffrey Tsao FR-1 Augustana (Ill.) DNS DNS
  Brett Hulliberger SR-4 Olivet Nazarene DNS DNS
  Steven Potter SR-4 Wis.-Oshkosh DNS DNS
  Joey Puccillo SO-2 Olivet Nazarene DNS DNS
  Mabaraka Mmbumba SR-4 Olivet Nazarene DNS DNS
  Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
38 Chase Upmann SR-4 Carthage 1:27.57 2:03.33
  Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire NT NT
  Sean Waldvogel JR-3 Wis.-Parkside NT NT
  Elijah Meder SR-4 Hope NT NT
  Braedon Gilles JR-3 Wis.-Stevens Point NT NT
  William Dehmler SR-4 Washington U. NT NT
  Will Houser SR-4 Washington U. NT NT
  Steven Potter SR-4 Wis.-Oshkosh DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Ernie Waterson JR-3 Illinois Wesleyan 2:21.13 1:54.74 2:28.02 1:38.68 1:37.53 2:05.07
  William Frohling FR-1 Washington U. NT NT NT NT NT NT
  James Corbett SO-2 Washington U. NT NT NT NT NT NT
  Jackson Cox SR-4 Washington U. NT NT NT NT NT NT
  Nate Conkel SR-4 Taylor NT NT NT NT NT NT
  Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Spencer VanderZwaag JR-3 Cornerstone DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Nathan Brainer SR-4 Taylor 2:24.87 2:17.91 1:29.24 1:55.89 2:20.23 1:37.35
  Isaac Sytsma JR-3 St. Xavier NT NT NT NT NT NT
  Caleb Hodgkinson SR-4 Aquinas NT NT NT NT NT NT
  Chris Miserendino SO-2 St. Ambrose NT NT NT NT NT NT
  Ty Puskar Junior Unattached NT NT NT NT NT NT
  Andrew Sidamon-Eristoff SR-4 Washington U. DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Lucas Nicholson FR-1 Wis.-Oshkosh DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Rhett Reuter SO-2 Wis.-Whitewater DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
13 Dillon Pottschmidt JR-3 Lewis 1:42.39 1:57.68
16 Caleb Boudreau SO-2 Wis.-Eau Claire 2:19.07 1:57.85
29 Steven Case FR-1 Indiana Kokomo 2:23.61 2:00.68
36 Harnoor Dosanjh SR-4 Indianapolis 1:48.63 2:02.05
  Conner Diaz FR-1 Columbia (Mo.) DNS DNS
  Blake Lobner FR-1 Wis.-Stevens Point DNS DNS
  Armando Acosta FR-1 Aurora DNS DNS
  Joey Puccillo SO-2 Olivet Nazarene DNS DNS
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Luke Moore   UNAT-Michigan Tech 1:55.96
5 Grayson VerBerkmoes JR-3 Cornerstone 1:56.20
7 David Olmos SO-2 Olivet Nazarene 1:56.94
14 Aubrey Smith SR-4 Lewis 1:57.78
19 Chapman Neal SO-2 Olivet Nazarene 1:58.38
20 Ben Eiffert SR-4 Taylor 1:58.39
  Brett Hulliberger SR-4 Olivet Nazarene DNS
  Drew Davey SO-2 Wis.-Whitewater DNS
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Blaine Brodersen FR-1 William Woods 1:43.27 1:46.79 1:57.35 2:00.87 2:27.87
15 Ethan Wilson FR-1 William Woods 1:58.98 1:38.96 1:57.80 1:47.20 2:24.90
18 Elvis Rojas-King SR-4 St. Mary (Kan.) 2:24.17 1:35.72 1:58.17 1:26.27 1:33.36
21 Erickson Kunzler SO-2 Hope 1:25.68 1:55.43 1:59.00 2:27.56 1:26.87
25 Seth Hamerski SO-2 Illinois Wesleyan 1:58.76 2:03.56 1:59.96 1:39.57 2:31.15
30 Vincent Crenshaw FR-1 U. of Chicago 1:39.19 1:48.87 2:00.96 2:26.37 2:07.01
  Oscar Curry FR-1 Columbia (Mo.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Mabaraka Mmbumba SR-4 Olivet Nazarene DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Flynn Prather JR-3 Olivet Nazarene 1:34.73 1:44.09 1:40.58 1:58.12 1:56.95 2:26.19
11 Bernardo Saldivar   Northwestern University Club 2:24.34 1:37.40 2:26.69 1:59.70 1:57.35 1:45.62
17 James Bates SR-4 Taylor 1:59.33 1:27.43 2:32.40 1:54.60 1:58.14 1:32.15
23 Liam Kelly JR-3 Aquinas 1:59.36 1:45.04 1:27.14 1:59.36 1:59.36 2:10.11
26 Malcolm McCormick SO-2 U. of Chicago 2:08.39 1:46.80 2:07.19 2:04.79 1:59.99 2:11.99
28 Joe Gibbons JR-3 Augustana (Ill.) 2:20.57 1:34.91 1:49.33 2:13.36 2:00.14 2:12.16
40 Josiah Heras SO-2 Missouri Baptist 2:21.15 1:32.86 2:23.62 1:46.48 2:03.81 2:22.39
  Tyler Vandierdonck FR-1 Aquinas DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Jonah Godina FR-1 St. Mary (Kan.) 1:56.46
9 Trae Corby JR-3 St. Ambrose 1:57.00
12 David Fletcher SO-2 Missouri Baptist 1:57.40
22 Caleb Krueger JR-3 U. of Chicago 1:59.24
31 Quint Stein FR-1 U. of Chicago 2:01.46
33 Kevin Liddell JR-3 Goshen 2:01.78
34 Austin Howell FR-1 St. Mary (Kan.) 2:01.82
39 Ian Schwierjohn JR-3 William Woods 2:03.41
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Brian Tullis   Indiana Elite AC 2:21.32 1:59.76
27 Nathan Boleyn JR-3 St. Ambrose 2:33.62 2:00.01
37 Dalton Nunn JR-3 Transylvania 1:49.31 2:02.82
45 Jacob Buit JR-3 Calvin 2:35.89 2:06.74
  Tommy Ashby JR-3 St. Ambrose DNF DNF
  Ryan Brown FR-1 Columbia (Mo.) DNS DNS
  Michael Herres FR-1 Carthage DNS DNS
  Josh Anhalt FR-1 Wis.-Whitewater DNS DNS
Men's 800 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Granison Hill Freshman Unattached 2:01.57 2:04.01 2:38.05 2:33.18 1:55.50 1:57.93 1:55.50
35 Brandon Wirth Senior Unattached 2:01.84 1:41.13 1:25.29 2:26.21 1:49.66 1:42.35 1:54.53
41 Russell Ward FR-1 Governors State 2:04.48 1:44.57 2:19.42 2:03.24 2:28.14 2:09.46 1:34.61
42 John Kajmowicz FR-1 Governors State 2:04.61 2:05.86 1:47.17 1:44.68 2:33.27 1:34.71 1:57.14
44 Emiliano Almendariz FR-1 Augustana (Ill.) 2:06.36 2:41.74 1:54.99 2:06.36 2:15.21 1:49.94 1:32.25
46 Kyan Shilpak   Northwestern University Club 2:06.82 1:37.66 2:42.33 1:52.87 2:37.26 1:47.80 2:24.58
47 daniel zavala Sophomore Unattached 2:09.91 2:13.81 2:24.20 2:46.29 2:29.40 2:47.59 1:49.13
  Kevin Chaney SO-2 St. Ambrose DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
43 Randy Almarales   Unattached 2:05.32
48 Logan Lucas JR-3 Culver-Stockton 2:10.81
49 Nick Weston Sophomore SW Michigan 2:25.35
50 Harold Hunley III FR-1 Governors State 2:28.86
  Dante Miller FR-1 Governors State DNS
  Devontae Lopez FR-1 Governors State DNS
  Jeffrey Tsao FR-1 Augustana (Ill.) DNS
Men's 800 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luis Perez JR-3 St. Mary (Kan.) 1:52.74 2:19.80 1:55.00 1:53.87 1:42.60 2:19.80