April 19-20, 2024
|
Ohio State - Columbus, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Anthony Sweet SR-4 Bowling Green 13:15.33 14:24.49 14:07.20 14:41.78 11:14.31
2 Aiden Kammler SR-4 Shawnee State 12:15.92 14:25.78 16:26.99 16:26.99 13:33.84
3 Michael Tonkovich SR-4 Ohio 11:16.54 14:27.35 13:17.97 11:33.88 16:11.44
4 Liam Shaughnessy   UNAT-Ohio State 14:49.08 14:31.64 11:19.88 12:12.18 12:38.33
5 Sean Carney   UNAT-Ohio State 13:31.70 14:32.79 18:37.18 14:24.07 17:27.35
6 Sam Duncan SR-4 Dayton 12:48.40 14:33.18 18:02.75 16:17.97 11:29.82
7 Jack Agnew   UNAT-Ohio State 15:19.09 14:35.32 15:36.60 15:54.10 15:10.34
8 Nate Price JR-3 Miami (Ohio) 14:37.74 14:37.74 13:45.08 17:06.96 14:02.63
9 Colby Adams   UNAT-Ohio State 16:24.74 14:39.23 13:11.31 10:41.84 11:17.01
10 Hunter Hoover Senior CRC Elite 13:30.28 14:40.74 11:35.79 16:44.05 15:33.59
11 Owen Pukys SO-2 Dayton 11:01.95 14:42.59 18:14.42 12:47.86 14:42.59
12 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 19:07.50 14:42.69 13:05.60 11:54.98 18:23.37
13 Andrew Ye   Ohio State Running Club 11:30.64 14:45.43 14:54.29 10:19.80 15:47.41
14 Alex McCarty JR-3 Wright State 17:34.05 14:45.75 13:26.04 18:00.62 11:22.03
15 Mitchel Dunham SR-4 Walsh 10:55.71 14:46.09 12:06.60 14:01.79 16:50.15
16 Andrew Bracken FR-1 Ohio 16:32.90 14:46.51 16:50.63 15:48.57 13:09.00
17 Theo Papas FR-1 Walsh 18:02.94 14:47.65 10:39.11 14:29.90 18:02.94
18 Alex Keller FR-1 Walsh 12:44.56 14:49.02 14:57.91 11:15.66 17:55.72
19 Dalton Gleeson JR-3 Tiffin 17:11.28 14:49.03 11:51.23 18:04.62 17:46.84
20 Sean Ahern SO-2 Connecticut 12:27.08 14:49.38 15:07.17 13:11.55 14:31.60
21 Charles Slates FR-1 Ohio 18:31.85 14:49.48 18:31.85 12:27.17 11:07.11
22 Franklin Angelos Freshman Unattached 17:03.58 14:50.07 12:18.76 10:49.76 16:19.08
23 Noah Graham FR-1 Walsh 17:14.34 14:51.67 16:56.51 13:13.59 11:35.51
24 Blaze Fitcher FR-1 Youngstown St. 11:09.24 14:52.32 11:09.24 16:21.56 17:24.02
25 Keegan Freyhof   UNAT-Ohio State 18:26.96 14:52.71 14:08.08 14:08.08 14:17.01
26 Braeden Geist SO-2 Ashland 18:00.52 14:52.99 16:31.22 10:34.03 17:51.59
27 Andrew Schuster   Second City Track Club 11:29.46 14:55.40 11:38.42 13:25.86 13:25.86
28 Lane Goble JR-3 Malone 12:59.80 14:56.32 19:25.22 15:59.07 10:45.35
29 Noah Tobin SR-4 Wilmington (Ohio) 14:30.95 14:57.88 12:52.18 19:09.29 11:49.33
30 Calan Gizelbach SR-4 Dayton 15:45.04 15:00.03 14:15.03 18:18.04 13:03.03
31 Adam Jones SR-4 Dayton 12:02.92 15:03.65 11:35.81 18:40.53 17:46.31
32 Rocco DeVincent SO-2 Ohio 19:29.61 15:06.67 18:44.27 15:33.87 11:20.01
33 Ethan Neblock SO-2 Wright State 15:17.91 15:08.82 17:16.06 11:30.71 16:03.35
34 Anthony Toskin JR-3 Walsh 13:31.60 15:11.90 17:46.93 16:24.86 17:28.69
35 Jaden Wimbush JR-3 Tiffin 17:42.84 15:16.24 11:08.86 14:48.76 15:25.41
36 Isaac Burkart JR-3 Dayton 12:41.07 15:16.95 18:57.02 19:06.19 13:45.26
37 Ryan Blohm FR-1 Ohio 12:08.92 15:22.68 15:50.36 16:45.73 11:04.33
38 Beau Gorby SO-2 Youngstown St. 10:55.88 15:23.77 19:05.48 13:05.21 14:56.06
39 Mason Kutz JR-3 Mount Union 13:16.69 15:26.38 10:48.47 14:21.54 12:30.37
40 Zac Haley Freshman Unattached 13:27.94 15:28.66 13:55.80 11:36.50 17:20.10
41 Max Gucker JR-3 Malone 16:36.92 15:31.70 15:31.70 16:46.24 16:36.92
42 Chase Balko JR-3 Malone 11:10.89 15:31.78 19:06.09 19:24.73 11:01.57
43 Jameson Maynes SO-2 Dayton 16:28.76 15:41.67 15:41.67 14:54.59 14:16.92
44 Thomas Hunyadi FR-1 Youngstown St. 18:15.42 15:44.32 17:37.64 17:37.64 17:47.09
45 Jake Ethridge JR-3 Ohio 14:23.30 15:48.68 12:38.95 14:23.30 18:01.50
  Zubin Jha SR-4 Ohio State DNF DNF DNF DNF DNF
  John Cuozzo SR-4 Ohio State DNF DNF DNF DNF DNF
  Nathaniel Tamminga SR-4 Ohio State DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Anthony Sweet SR-4 Bowling Green 16:25.52 15:42.30 12:40.76 14:24.49 11:40.24 15:07.72 11:22.95
2 Aiden Kammler SR-4 Shawnee State 12:07.26 10:32.02 15:52.36 14:25.78 10:58.00 17:36.26 18:10.89
3 Michael Tonkovich SR-4 Ohio 11:42.56 11:42.56 14:27.35 14:27.35 11:25.21 16:37.46 14:53.37
4 Liam Shaughnessy   UNAT-Ohio State 15:06.51 17:34.69 16:07.52 14:31.64 10:18.87 13:39.35 11:46.03
5 Sean Carney   UNAT-Ohio State 11:20.78 13:14.24 13:14.24 14:32.79 13:14.24 17:09.90 13:40.43
6 Sam Duncan SR-4 Dayton 18:02.75 14:59.38 14:50.65 14:33.18 17:27.82 11:47.28 15:43.04
7 Jack Agnew   UNAT-Ohio State 11:14.00 12:15.27 16:20.36 14:35.32 10:56.49 17:12.88 18:14.15
8 Nate Price JR-3 Miami (Ohio) 12:17.31 16:58.18 13:01.19 14:37.74 14:11.41 17:24.51 14:02.63
9 Colby Adams   UNAT-Ohio State 16:07.16 19:03.00 15:31.99 14:39.23 16:33.53 10:59.43 10:59.43
10 Hunter Hoover Senior CRC Elite 16:08.82 18:20.93 12:37.44 14:40.74 18:56.16 18:03.31 17:54.51
11 Owen Pukys SO-2 Dayton 10:53.12 15:00.25 18:23.24 14:42.59 17:12.63 10:35.47 13:31.99
14 Alex McCarty JR-3 Wright State 11:39.75 18:53.76 14:10.32 14:45.75 15:30.04 13:17.18 13:17.18
15 Mitchel Dunham SR-4 Walsh 11:13.43 17:25.59 13:44.07 14:46.09 16:41.29 16:14.70 18:45.34
19 Dalton Gleeson JR-3 Tiffin 12:44.57 11:51.23 10:22.32 14:49.03 14:22.36 10:57.89 16:26.83
20 Sean Ahern SO-2 Connecticut 11:07.04 17:11.68 10:31.46 14:49.38 10:58.15 15:07.17 15:42.75
24 Blaze Fitcher FR-1 Youngstown St. 14:43.40 13:23.09 17:24.02 14:52.32 11:44.94 16:39.40 17:41.86
29 Noah Tobin SR-4 Wilmington (Ohio) 13:28.10 18:24.40 17:21.54 14:57.88 13:19.12 10:55.46 17:48.48
31 Adam Jones SR-4 Dayton 11:35.81 16:15.95 17:55.35 15:03.65 16:34.02 12:48.11 16:15.95
41 Max Gucker JR-3 Malone 10:52.19 10:52.19 13:49.22 15:31.70 11:01.51 13:58.53 17:51.46
  John Cuozzo SR-4 Ohio State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Nathaniel Tamminga SR-4 Ohio State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Zubin Jha SR-4 Ohio State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 15:53.31 14:42.69 12:12.64 12:30.29
13 Andrew Ye   Ohio State Running Club 14:01.16 14:45.43 16:22.83 14:54.29
16 Andrew Bracken FR-1 Ohio 14:55.38 14:46.51 13:53.32 11:31.48
17 Theo Papas FR-1 Walsh 15:58.67 14:47.65 10:30.24 10:47.99
18 Alex Keller FR-1 Walsh 17:11.27 14:49.02 15:06.80 14:49.02
21 Charles Slates FR-1 Ohio 13:38.33 14:49.48 13:11.64 16:54.01
22 Franklin Angelos Freshman Unattached 18:14.79 14:50.07 15:43.48 12:09.86
23 Noah Graham FR-1 Walsh 18:16.76 14:51.67 11:17.67 15:09.51
25 Keegan Freyhof   UNAT-Ohio State 14:25.93 14:52.71 19:20.53 17:24.47
26 Braeden Geist SO-2 Ashland 10:51.89 14:52.99 14:17.27 16:49.08
27 Andrew Schuster   Second City Track Club 12:14.23 14:55.40 12:14.23 18:57.16
28 Lane Goble JR-3 Malone 16:25.96 14:56.32 12:14.99 18:13.51
30 Calan Gizelbach SR-4 Dayton 11:24.03 15:00.03 11:51.03 17:33.04
32 Rocco DeVincent SO-2 Ohio 19:02.41 15:06.67 18:53.34 17:31.74
33 Ethan Neblock SO-2 Wright State 10:45.27 15:08.82 10:45.27 10:45.27
34 Anthony Toskin JR-3 Walsh 17:19.57 15:11.90 18:32.52 13:04.24
35 Jaden Wimbush JR-3 Tiffin 19:32.79 15:16.24 10:50.53 14:39.59
36 Isaac Burkart JR-3 Dayton 11:00.21 15:16.95 15:26.12 13:54.43
37 Ryan Blohm FR-1 Ohio 19:04.13 15:22.68 19:04.13 13:31.96
38 Beau Gorby SO-2 Youngstown St. 20:00.91 15:23.77 16:46.91 14:56.06
39 Mason Kutz JR-3 Mount Union 11:34.79 15:26.38 16:31.23 11:25.53
40 Zac Haley Freshman Unattached 11:45.79 15:28.66 16:24.38 11:08.64
42 Chase Balko JR-3 Malone 12:06.79 15:31.78 15:22.47 19:43.36
43 Jameson Maynes SO-2 Dayton 15:32.26 15:41.67 19:55.92 12:33.34
44 Thomas Hunyadi FR-1 Youngstown St. 17:47.09 15:44.32 11:01.03 20:08.73
45 Jake Ethridge JR-3 Ohio 15:20.22 15:48.68 18:20.47 17:42.53