April 19-20, 2024
|
Ohio State - Columbus, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Harry Ross-Hughes SO-2 Lake Erie 1:53.10 1:23.45 2:09.57 1:49.80
2 Daylen Madison SO-2 Ashland 2:17.46 1:35.33 1:18.71 1:50.85
3 Colton Thress FR-1 Ashland 1:32.19 1:33.31 1:23.19 1:52.42
4 Jaxson Eckert FR-1 Ohio State 2:26.04 1:19.25 2:11.33 1:53.21
5 Ivan Slyepkan SR-4 Ohio State 1:38.56 1:35.16 2:21.60 1:53.28
6 Lewis Cotterill JR-3 Tiffin 2:25.89 1:38.02 1:35.74 1:53.97
7 Nate Slater SO-2 Ashland 1:53.16 1:49.73 1:20.01 1:54.30
8 Nathaniel Ondracek SR-4 Tiffin 1:35.14 1:24.82 2:12.96 1:54.62
9 Eric Dehmer SO-2 Malone 1:24.87 1:48.95 1:43.22 1:54.68
10 Jack Fleming SO-2 Miami (Ohio) 1:26.05 2:10.80 2:09.65 1:54.73
11 Vova Herdman FR-1 Heidelberg 1:36.81 1:55.25 1:56.41 1:55.25
12 Cooper Citro FR-1 Ohio State 1:51.98 1:46.21 1:24.28 1:55.44
13 Tyler Twining SO-2 Malone 1:51.03 1:57.97 1:26.74 1:55.65
14 Isaac Ramseyer SR-4 Mount Vernon Nazarene 1:37.18 2:23.46 2:25.77 1:55.69
15 Charles Guigon SR-4 Tiffin 2:14.63 1:53.74 1:59.55 1:56.06
16 Elliot Rodstrom JR-3 Miami (Ohio) 1:37.61 1:46.91 2:25.25 1:56.20
17 Josh Otten SO-2 Detroit Mercy 1:38.96 1:42.45 1:50.60 1:56.42
18 Noah Meacham FR-1 Valparaiso 1:34.31 1:36.64 1:26.16 1:56.43
19 Chris Perkins FR-1 Miami (Ohio) 2:15.19 2:16.36 1:47.22 1:56.54
20 Aidan McCarthy Senior Ohio State Running Club 2:17.54 1:50.74 1:58.90 1:56.56
21 Simeon Ehm JR-3 Valparaiso 2:01.33 2:13.00 1:53.16 1:56.66
22 Tyler Clark JR-3 Youngstown St. 1:47.37 1:33.36 1:56.70 1:56.70
23 Tavian Richardson SR-4 West Liberty 1:35.71 2:10.73 1:39.22 1:56.72
24 Kaden Mendenhall Senior Unattached 1:44.02 1:51.03 1:56.87 1:56.87
25 Jack Klein SO-2 Miami (Ohio) 2:00.66 2:27.60 2:03.00 1:57.14
26 William Hanchosky SO-2 Youngstown St. 2:04.34 2:04.34 1:30.33 1:57.30
27 Eden Antrim FR-1 Cedarville 1:38.65 1:39.82 1:35.12 1:57.43
28 Stephen Sutton SR-4 Connecticut 1:55.32 2:21.21 2:11.79 1:57.67
29 Manamanya Opiew SR-4 Malone 1:54.16 2:14.17 1:48.28 1:57.69
30 Noah Clemens SO-2 Dayton 1:41.24 1:36.53 2:21.27 1:57.72
31 Tim Archibald Junior Unattached 1:33.21 1:59.16 2:19.22 1:57.98
32 Joseph Scheele FR-1 Valparaiso 2:29.21 1:37.11 1:46.58 1:58.42
33 Joel Pospisil SR-4 Ashland 2:24.57 1:27.69 1:41.91 1:58.50
34 Patrick Statzer SO-2 Wright State 1:58.64 2:24.74 2:02.20 1:58.64
35 Joey Stafford SR-4 Youngstown St. 1:31.36 1:50.35 1:37.30 1:58.65
36 Clayton Kuiper   Unattached 2:29.50 1:44.42 2:18.82 1:58.65
37 Benjamin Herbert Senior Unattached 2:33.24 1:37.41 1:35.04 1:58.79
38 Dhiren Brickman SO-2 Ashland 1:43.49 1:23.27 2:26.31 1:58.95
39 Victor Orsinelli SO-2 Miami (Ohio) 2:28.89 1:28.15 2:33.66 1:59.11
40 James Mroczka FR-1 Dayton 1:33.18 2:19.77 2:05.44 1:59.46
41 Weston Naville FR-1 Miami (Ohio) 2:28.36 2:18.79 2:12.80 1:59.64
42 Michael Snopik SO-2 Ashland 2:14.48 2:19.29 1:33.66 2:00.07
43 Sage Vavro FR-1 Youngstown St. 1:39.37 2:30.89 1:39.37 2:02.67
44 Tyler Fecher FR-1 Dayton 2:39.84 2:20.01 1:51.51 2:03.90
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Harry Ross-Hughes SO-2 Lake Erie 1:49.80 1:24.55 1:39.92 1:52.00
2 Daylen Madison SO-2 Ashland 1:50.85 1:39.77 1:49.75 1:43.09
3 Colton Thress FR-1 Ashland 1:52.42 2:05.91 1:33.31 2:17.16
4 Jaxson Eckert FR-1 Ohio State 1:53.21 1:36.23 1:45.29 1:29.44
5 Ivan Slyepkan SR-4 Ohio State 1:53.28 2:19.34 2:23.87 2:22.74
6 Lewis Cotterill JR-3 Tiffin 1:53.97 2:17.91 1:55.11 1:28.90
8 Nathaniel Ondracek SR-4 Tiffin 1:54.62 1:27.12 1:29.41 1:30.55
10 Jack Fleming SO-2 Miami (Ohio) 1:54.73 2:28.01 2:16.53 1:51.29
28 Stephen Sutton SR-4 Connecticut 1:57.67 1:30.61 2:10.62 1:24.73
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Nate Slater SO-2 Ashland 1:21.16 1:54.30 2:03.45
12 Cooper Citro FR-1 Ohio State 2:16.22 1:55.44 1:28.89
13 Tyler Twining SO-2 Malone 2:16.47 1:55.65 1:25.59
20 Aidan McCarthy Senior Ohio State Running Club 1:49.57 1:56.56 2:02.39
22 Tyler Clark JR-3 Youngstown St. 1:52.04 1:56.70 2:15.38
25 Jack Klein SO-2 Miami (Ohio) 1:46.60 1:57.14 2:25.26
26 William Hanchosky SO-2 Youngstown St. 2:03.17 1:57.30 2:09.03
29 Manamanya Opiew SR-4 Malone 1:29.45 1:57.69 2:02.40
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Eric Dehmer SO-2 Malone 2:21.06 2:17.62 1:44.36 1:54.68 2:19.91 2:08.45
14 Isaac Ramseyer SR-4 Mount Vernon Nazarene 2:03.79 1:58.01 2:04.95 1:55.69 2:01.48 1:51.07
15 Charles Guigon SR-4 Tiffin 1:28.21 2:11.15 1:49.10 1:56.06 2:15.79 2:27.40
18 Noah Meacham FR-1 Valparaiso 2:31.36 2:17.39 2:24.38 1:56.43 2:03.42 1:33.15
23 Tavian Richardson SR-4 West Liberty 1:49.72 2:03.73 2:18.90 1:56.72 1:39.22 2:14.23
24 Kaden Mendenhall Senior Unattached 2:07.39 1:40.51 1:39.34 1:56.87 1:40.51 1:49.86
35 Joey Stafford SR-4 Youngstown St. 2:04.59 2:08.15 1:49.16 1:58.65 1:32.55 1:56.28
38 Dhiren Brickman SO-2 Ashland 1:29.22 1:38.73 2:19.18 1:58.95 1:55.39 2:25.12
43 Sage Vavro FR-1 Youngstown St. 1:30.78 2:14.94 1:27.10 2:02.67 2:37.02 2:39.48
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Vova Herdman FR-1 Heidelberg 1:32.20 1:55.25
16 Elliot Rodstrom JR-3 Miami (Ohio) 1:23.67 1:56.20
19 Chris Perkins FR-1 Miami (Ohio) 2:16.36 1:56.54
27 Eden Antrim FR-1 Cedarville 1:33.95 1:57.43
31 Tim Archibald Junior Unattached 2:31.02 1:57.98
33 Joel Pospisil SR-4 Ashland 2:18.65 1:58.50
34 Patrick Statzer SO-2 Wright State 2:06.95 1:58.64
39 Victor Orsinelli SO-2 Miami (Ohio) 1:38.87 1:59.11
42 Michael Snopik SO-2 Ashland 2:16.88 2:00.07
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
17 Josh Otten SO-2 Detroit Mercy 1:56.42
21 Simeon Ehm JR-3 Valparaiso 1:56.66
30 Noah Clemens SO-2 Dayton 1:57.72
32 Joseph Scheele FR-1 Valparaiso 1:58.42
36 Clayton Kuiper   Unattached 1:58.65
37 Benjamin Herbert Senior Unattached 1:58.79
40 James Mroczka FR-1 Dayton 1:59.46
41 Weston Naville FR-1 Miami (Ohio) 1:59.64
44 Tyler Fecher FR-1 Dayton 2:03.90