April 12-13, 2024
|
UW-Platteville - Platteville, WI
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women 5000m Run Friday Night

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Cheyenne Moore   Unattached 17:32.94 19:31.02 16:24.05
2 Alexa Westley SR-4 Wisconsin 17:34.69 21:11.54 16:25.69
3 Bella Jacobsen FR-1 Wisconsin 16:25.75 18:24.04 16:25.75
4 Aubrie Fisher SR-4 Wartburg 17:37.91 16:28.70 16:28.70
5 Shaelyn Hostager JR-3 Wartburg 19:50.63 13:43.52 16:32.19
6 Evelyn Battleson-Gunkel JR-3 U. of Chicago 17:13.40 19:02.70 16:33.65
7 Deyanneira Colon Maldonado JR-3 Aurora 19:53.97 20:03.92 16:34.97
8 Ellen van Doorn Senior Unattached 12:39.37 17:49.11 16:39.16
9 Alexandra Blake SR-4 Washington U. 13:45.24 18:06.91 16:46.39
10 Caitlin Jorgensen SR-4 U. of Chicago 21:42.61 16:49.77 16:49.77
11 Rebecca Markham SR-4 Hope 19:22.06 15:59.96 16:50.48
12 Estelle Snider FR-1 U. of Chicago 16:41.03 18:42.37 16:51.14
13 Sophie Tedesco JR-3 U. of Chicago 16:51.91 11:48.34 16:51.91
14 Amelia Lehman JR-3 Wis.-Oshkosh 12:31.84 13:02.32 16:55.99
15 Lara Kallem JR-3 Simpson (Iowa) 15:46.63 12:23.06 16:57.88
16 Mckayla Felton JR-3 Wis.-Stout 12:44.91 21:55.64 16:59.87
17 Ellie Meyer JR-3 Wartburg 12:24.53 17:50.90 16:59.90
18 Zaira Malloy Salgado   Unattached 22:09.31 19:35.92 17:02.54
19 Teghan Booth JR-3 Simpson (Iowa) 13:18.08 21:29.21 17:03.18
20 Ashley Overgaauw FR-1 Augustana (S.D.) 13:03.00 19:34.50 17:10.26
21 Lauren Walda SO-2 St. Olaf 17:53.35 14:37.26 17:12.06
22 Ally Verbauwhede SR-4 Edgewood 18:14.00 17:01.75 17:12.07
23 Laura Thompson SO-2 Augustana (S.D.) 14:28.33 16:32.38 17:13.72
24 Katelyn Chadwick JR-3 Wis.-La Crosse 16:02.89 13:37.94 17:15.36
25 Emma Odle SR-4 Augustana (Ill.) 20:23.20 19:21.01 17:16.61
26 Erinn Hill SR-4 Wisconsin 18:11.58 20:47.52 17:19.60
27 Katie Rector SO-2 Washington U. 19:55.90 18:11.91 17:19.91
28 Jillian Heth SO-2 Washington U. 16:07.35 12:08.12 17:20.16
29 Eleni Lovgren SO-2 Augustana (S.D.) 14:03.25 14:55.30 17:21.04
30 Alison Bode JR-3 St. Olaf 12:09.96 15:28.09 17:22.79
31 Annika Elliott FR-1 Wisconsin 17:35.08 13:55.71 17:24.63
32 Abigail Patterson JR-3 Washington U. 16:04.62 20:58.20 17:28.50
33 Bella Call JR-3 St. Olaf 18:22.78 16:58.76 17:30.26
34 Arely Jaime Luevano SO-2 Wis.-Stout 19:41.01 21:05.37 17:34.47
35 Madelaine Sweeney SO-2 Wisconsin 14:36.64 17:25.63 17:36.19
36 Morgan Dahl SR-4 Wis.-Eau Claire 22:33.67 13:23.74 17:37.55
37 Mikaela Helling Freshman Unattached 22:13.13 14:27.60 17:38.04
38 Becca Diddia JR-3 Loras 17:07.59 19:35.90 17:39.37
39 Anna Boardman SR-4 Augustana (Ill.) 14:39.54 18:32.67 17:39.68
40 Cristyn Oliver JR-3 Lawrence 15:22.05 14:07.86 17:39.82
41 Gwen Hinz SO-2 Wis.-La Crosse 19:15.99 16:26.31 17:40.54
42 Ari De La Cerda JR-3 Wis.-Whitewater 14:19.78 21:24.36 17:41.45
43 Madelynn McIntyre JR-3 Wis.-La Crosse 21:04.34 17:21.22 17:42.47
44 Olivia Donohue JR-3 Wis.-Stout 20:24.60 17:44.87 17:44.87
45 Mallory Reiser FR-1 Wis.-La Crosse 15:05.36 13:18.84 17:45.12
46 Ashley Peterson SR-4 Wisconsin 19:56.35 22:36.58 17:48.17
47 Autumn Canavera SR-4 Wis.-Eau Claire 21:04.32 17:08.60 17:51.45
48 Brooklyn Luebke FR-1 Wis.-La Crosse 13:45.49 15:00.53 17:52.06
49 Keeley Behr SO-2 Wis.-Eau Claire 14:07.93 17:53.33 17:53.33
50 Christi Forman SR-4 Wis.-Eau Claire 22:33.37 13:47.06 17:54.10
51 Julia Patterson JR-3 Washington U. 18:38.30 15:57.00 17:55.28
52 Sierra Rabe SR-4 Wis.-La Crosse 20:25.96 17:23.14 17:55.40
53 Kirsten Ranke SR-4 Wis.-Eau Claire 22:24.95 15:14.57 17:55.96
54 Gracie Buchinger SO-2 Wis.-Oshkosh 13:27.60 17:56.80 17:56.80
55 Maddy Struck JR-3 Hope 20:41.58 23:01.93 17:59.63
56 Jenna Morey SR-4 Wartburg 19:04.45 13:40.55 17:59.67
57 Hannah Fliss SR-4 Wis.-Platteville 20:23.96 18:46.48 18:03.15
58 Teah Miller FR-1 Luther 21:29.73 13:32.85 18:03.80
59 Ryann Wagner SO-2 Wis.-Eau Claire 20:27.66 12:51.36 18:06.42
60 Ivy Coldren FR-1 Macalester 19:44.68 18:28.60 18:06.86
61 Libby Meyer JR-3 Wis.-Stout 13:46.96 13:36.08 18:08.10
62 Payton Scoggin SO-2 Wis.-Whitewater 13:04.75 17:59.03 18:09.93
63 Madison Etheridge SR-4 Aurora 14:11.44 15:27.85 18:11.58
64 Becca Immer FR-1 Wis.-La Crosse 15:07.32 16:23.84 18:13.15
65 Karlie Meyer JR-3 Wis.-La Crosse 19:45.22 18:06.45 18:17.42
66 Mary England FR-1 Hope 14:49.42 12:48.64 18:18.05
67 Claudia Lasiowski FR-1 Wis.-Stout 23:04.16 20:41.35 18:18.54
68 Kelly Giardina SO-2 Wartburg 22:11.28 16:52.22 18:20.23
69 Avery McCammon SR-4 Washington U. 18:31.32 22:55.39 18:20.31
70 Reagan Zimmerman SO-2 Wis.-Eau Claire 18:10.62 13:46.23 18:21.63
71 Paulina Wuestefeld   Wisconsin Track Club 22:38.01 13:59.10 18:24.07
72 Kylie Trousil JR-3 Wis.-La Crosse 19:00.96 21:24.96 18:27.72
73 Tori Gerber SR-4 Viterbo 18:51.40 22:22.15 18:29.21
74 Jenna Trzebiatowski SR-4 Wis.-Eau Claire 22:13.53 22:46.87 18:31.27
75 Allison Weissinger JR-3 Wis.-Eau Claire 21:18.39 19:27.23 18:31.64
76 Maddy Vantassel SR-4 Wis.-La Crosse 18:20.68 23:31.98 18:31.79
77 Ashley Bloomquist SR-4 Wartburg 20:29.84 15:27.97 18:38.03
78 Jamie Catania SO-2 Wis.-Oshkosh 23:32.14 13:04.52 18:40.74
79 Elizabeth Schwartz FR-1 Wis.-La Crosse 19:59.68 24:06.34 18:41.19
80 Kassie Bargender JR-3 Wis.-Eau Claire 15:44.63 16:07.12 18:44.55
81 Elise Wieland JR-3 Simpson (Iowa) 14:16.20 24:13.28 18:46.57
82 Julia Everest JR-3 St. Olaf 16:08.86 22:31.90 18:46.58
83 Molly Kate McCloskey SO-2 St. Olaf 21:02.56 15:58.19 18:47.28
84 Libby Beirne FR-1 Wis.-Eau Claire 16:43.47 17:39.84 18:47.49
85 Natalie Kreier SR-4 Wis.-Platteville 21:14.70 19:33.18 18:48.05
86 Bailey Vaughan SO-2 Loras 15:25.08 20:52.24 18:48.14
87 Audrey White JR-3 Hope 13:43.63 17:06.71 18:48.25
88 Abbey Wedwick JR-3 Wis.-Whitewater 18:25.79 23:41.73 18:48.35
89 Karle Kramer SO-2 Wartburg 16:11.16 16:11.16 18:49.25
90 Lauren Fitzsimmons Senior Wisconsin Track Club 23:33.33 19:01.97 18:50.66
91 Ella Pahl SO-2 Wis.-La Crosse 23:57.40 15:05.45 18:51.81
92 Elena Kozich FR-1 Wis.-La Crosse 19:27.14 18:30.48 18:53.14
93 Marika Kisgen JR-3 Wis.-Eau Claire 21:55.50 18:42.71 18:54.05
94 Lily Peterson SO-2 Wartburg 15:20.71 14:01.14 18:56.67
95 Faith Mertzig SR-4 St. Norbert 21:25.46 19:43.08 18:57.57
96 Chloe Pierson SR-4 St. Norbert 14:26.22 13:40.63 18:59.76
97 Molly Heidorn FR-1 Wis.-Eau Claire 19:00.67 19:34.89 19:00.67
98 Alexis Deighan SO-2 Hope 14:15.57 19:57.80 19:00.76
99 Jocelyn Ramirez FR-1 Wis.-Whitewater 17:41.98 15:02.11 19:01.91
100 Madison Prier SO-2 Wartburg 17:15.52 22:03.16 19:10.57
101 Eileen Zopel FR-1 Wis.-La Crosse 23:14.26 18:37.72 19:12.28
102 Sonja Olson FR-1 Wis.-Eau Claire 19:02.14 15:57.55 19:13.67
103 Gracia Larsen-Schmidt JR-3 St. Olaf 24:28.02 20:59.96 19:15.92
104 Timna Nevo FR-1 Macalester 21:24.21 22:45.19 19:16.94
105 Olivia Pietras FR-1 Wis.-La Crosse 13:29.94 23:43.18 19:17.05
106 Brenna Cisler SR-4 St. Norbert 17:22.39 19:29.80 19:18.21
107 Gwen Feitl SO-2 Wis.-Oshkosh 16:16.68 21:30.61 19:22.71
108 Maddie Oxborough SR-4 Wis.-Stevens Point 15:42.75 23:16.67 19:23.89
109 Bryanna Hoffman FR-1 Wis.-Stout 22:31.66 23:41.57 19:25.22
110 Judith Meister FR-1 Wis.-Stevens Point 20:25.43 24:07.17 19:27.07
111 Renee Forystek FR-1 Wis.-Whitewater 24:23.09 24:11.39 19:30.47
112 Alyson Kelly FR-1 Hope 24:13.05 14:50.58 19:31.81
113 Nicole Harrison JR-3 Wis.-Stout 15:19.03 18:51.11 19:38.24
114 Vanessa Thomas SR-4 Viterbo 15:07.67 16:30.19 19:38.79
115 Ani Oxborough JR-3 Wis.-Stevens Point 20:39.07 20:15.47 19:40.06
116 Julia Veit SR-4 Luther 23:31.33 15:13.22 19:45.99
117 Annika Sytsma FR-1 Hope 20:12.47 18:37.37 19:48.69
  Carolyn Shult JR-3 Wisconsin DNF DNF DNF
Women 5000m Run Friday Night Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
75 Allison Weissinger JR-3 Wis.-Eau Claire 23:09.55 18:31.64
78 Jamie Catania SO-2 Wis.-Oshkosh 22:58.51 18:40.74
80 Kassie Bargender JR-3 Wis.-Eau Claire 21:55.73 18:44.55
82 Julia Everest JR-3 St. Olaf 16:08.86 18:46.58
83 Molly Kate McCloskey SO-2 St. Olaf 22:44.01 18:47.28
84 Libby Beirne FR-1 Wis.-Eau Claire 18:24.94 18:47.49
86 Bailey Vaughan SO-2 Loras 15:25.08 18:48.14
87 Audrey White JR-3 Hope 18:59.54 18:48.25
89 Karle Kramer SO-2 Wartburg 22:01.23 18:49.25
91 Ella Pahl SO-2 Wis.-La Crosse 16:02.04 18:51.81
92 Elena Kozich FR-1 Wis.-La Crosse 18:19.15 18:53.14
93 Marika Kisgen JR-3 Wis.-Eau Claire 24:34.27 18:54.05
94 Lily Peterson SO-2 Wartburg 20:50.34 18:56.67
95 Faith Mertzig SR-4 St. Norbert 20:17.20 18:57.57
96 Chloe Pierson SR-4 St. Norbert 24:18.90 18:59.76
97 Molly Heidorn FR-1 Wis.-Eau Claire 23:34.43 19:00.67
98 Alexis Deighan SO-2 Hope 15:24.02 19:00.76
99 Jocelyn Ramirez FR-1 Wis.-Whitewater 16:10.63 19:01.91
100 Madison Prier SO-2 Wartburg 21:51.65 19:10.57
101 Eileen Zopel FR-1 Wis.-La Crosse 22:16.65 19:12.28
102 Sonja Olson FR-1 Wis.-Eau Claire 13:50.65 19:13.67
103 Gracia Larsen-Schmidt JR-3 St. Olaf 19:15.92 19:15.92
104 Timna Nevo FR-1 Macalester 14:04.57 19:16.94
105 Olivia Pietras FR-1 Wis.-La Crosse 16:23.50 19:17.05
106 Brenna Cisler SR-4 St. Norbert 23:56.18 19:18.21
107 Gwen Feitl SO-2 Wis.-Oshkosh 17:14.82 19:22.71
108 Maddie Oxborough SR-4 Wis.-Stevens Point 23:05.03 19:23.89
109 Bryanna Hoffman FR-1 Wis.-Stout 15:55.48 19:25.22
110 Judith Meister FR-1 Wis.-Stevens Point 24:42.18 19:27.07
111 Renee Forystek FR-1 Wis.-Whitewater 23:12.86 19:30.47
112 Alyson Kelly FR-1 Hope 15:25.73 19:31.81
113 Nicole Harrison JR-3 Wis.-Stout 23:33.89 19:38.24
114 Vanessa Thomas SR-4 Viterbo 18:28.07 19:38.79
115 Ani Oxborough JR-3 Wis.-Stevens Point 13:46.05 19:40.06
116 Julia Veit SR-4 Luther 25:41.79 19:45.99
117 Annika Sytsma FR-1 Hope 24:33.98 19:48.69
Women 5000m Run Friday Night Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
34 Arely Jaime Luevano SO-2 Wis.-Stout 17:34.47
36 Morgan Dahl SR-4 Wis.-Eau Claire 17:37.55
44 Olivia Donohue JR-3 Wis.-Stout 17:44.87
47 Autumn Canavera SR-4 Wis.-Eau Claire 17:51.45
49 Keeley Behr SO-2 Wis.-Eau Claire 17:53.33
50 Christi Forman SR-4 Wis.-Eau Claire 17:54.10
52 Sierra Rabe SR-4 Wis.-La Crosse 17:55.40
53 Kirsten Ranke SR-4 Wis.-Eau Claire 17:55.96
54 Gracie Buchinger SO-2 Wis.-Oshkosh 17:56.80
56 Jenna Morey SR-4 Wartburg 17:59.67
57 Hannah Fliss SR-4 Wis.-Platteville 18:03.15
58 Teah Miller FR-1 Luther 18:03.80
59 Ryann Wagner SO-2 Wis.-Eau Claire 18:06.42
60 Ivy Coldren FR-1 Macalester 18:06.86
61 Libby Meyer JR-3 Wis.-Stout 18:08.10
62 Payton Scoggin SO-2 Wis.-Whitewater 18:09.93
63 Madison Etheridge SR-4 Aurora 18:11.58
64 Becca Immer FR-1 Wis.-La Crosse 18:13.15
65 Karlie Meyer JR-3 Wis.-La Crosse 18:17.42
66 Mary England FR-1 Hope 18:18.05
67 Claudia Lasiowski FR-1 Wis.-Stout 18:18.54
68 Kelly Giardina SO-2 Wartburg 18:20.23
69 Avery McCammon SR-4 Washington U. 18:20.31
70 Reagan Zimmerman SO-2 Wis.-Eau Claire 18:21.63
72 Kylie Trousil JR-3 Wis.-La Crosse 18:27.72
73 Tori Gerber SR-4 Viterbo 18:29.21
74 Jenna Trzebiatowski SR-4 Wis.-Eau Claire 18:31.27
77 Ashley Bloomquist SR-4 Wartburg 18:38.03
79 Elizabeth Schwartz FR-1 Wis.-La Crosse 18:41.19
81 Elise Wieland JR-3 Simpson (Iowa) 18:46.57
85 Natalie Kreier SR-4 Wis.-Platteville 18:48.05
88 Abbey Wedwick JR-3 Wis.-Whitewater 18:48.35
90 Lauren Fitzsimmons Senior Wisconsin Track Club 18:50.66
Women 5000m Run Friday Night Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
17 Ellie Meyer JR-3 Wartburg 18:01.10 20:03.49 18:11.30 16:59.90 21:14.88 21:04.68 11:53.93
18 Zaira Malloy Salgado   Unattached 16:31.87 12:36.68 14:39.39 17:02.54 15:10.06 13:27.81 19:15.47
20 Ashley Overgaauw FR-1 Augustana (S.D.) 14:15.12 21:27.83 14:25.42 17:10.26 15:37.54 13:54.51 21:48.43
22 Ally Verbauwhede SR-4 Edgewood 12:54.06 16:30.79 20:07.53 17:12.07 12:02.45 19:15.92 18:24.32
23 Laura Thompson SO-2 Augustana (S.D.) 18:36.42 19:17.77 21:32.15 17:13.72 14:38.67 15:20.01 17:24.06
25 Emma Odle SR-4 Augustana (Ill.) 20:02.47 16:55.88 21:46.13 17:16.61 16:45.52 12:05.63 20:54.30
27 Katie Rector SO-2 Washington U. 14:23.13 17:51.11 14:02.33 17:19.91 19:24.70 15:04.73 12:18.34
28 Jillian Heth SO-2 Washington U. 12:08.12 18:12.17 16:07.35 17:20.16 22:11.41 19:56.19 12:08.12
29 Eleni Lovgren SO-2 Augustana (S.D.) 22:33.36 21:41.30 16:18.58 17:21.04 17:31.45 17:21.04 16:28.99
31 Annika Elliott FR-1 Wisconsin 14:58.39 22:06.68 19:09.10 17:24.63 21:56.24 12:42.58 14:16.60
32 Abigail Patterson JR-3 Washington U. 21:29.66 17:18.02 16:46.56 17:28.50 16:36.08 13:06.38 22:32.57
35 Madelaine Sweeney SO-2 Wisconsin 16:43.38 21:07.43 18:07.88 17:36.19 15:08.33 14:47.20 15:40.01
37 Mikaela Helling Freshman Unattached 12:41.79 22:02.55 20:16.75 17:38.04 17:38.04 16:13.40 20:06.17
38 Becca Diddia JR-3 Loras 14:07.50 15:21.66 12:53.34 17:39.37 21:53.62 14:28.69 19:46.50
39 Anna Boardman SR-4 Augustana (Ill.) 13:14.76 22:25.80 18:22.07 17:39.68 15:32.52 15:21.93 13:46.55
40 Cristyn Oliver JR-3 Lawrence 16:46.83 13:57.26 14:39.65 17:39.82 21:43.58 18:11.62 12:32.48
41 Gwen Hinz SO-2 Wis.-La Crosse 22:58.71 13:47.23 21:44.47 17:40.54 18:22.97 21:44.47 14:29.65
42 Ari De La Cerda JR-3 Wis.-Whitewater 19:59.44 12:33.63 21:13.74 17:41.45 17:52.07 18:55.76 14:51.62
45 Mallory Reiser FR-1 Wis.-La Crosse 22:32.71 15:47.96 14:12.10 17:45.12 16:19.91 23:04.66 16:19.91
46 Ashley Peterson SR-4 Wisconsin 17:05.45 13:53.18 21:00.44 17:48.17 22:47.26 21:43.17 13:31.81
48 Brooklyn Luebke FR-1 Wis.-La Crosse 12:41.17 12:51.89 15:21.98 17:52.06 20:54.31 19:39.27 18:56.39
51 Julia Patterson JR-3 Washington U. 18:38.30 20:04.32 23:17.87 17:55.28 16:18.51 23:17.87 22:24.10
55 Maddy Struck JR-3 Hope 12:35.75 15:06.89 20:30.78 17:59.63 19:36.80 19:58.39 19:36.80
71 Paulina Wuestefeld   Wisconsin Track Club 16:11.59 16:55.75 13:37.02 18:24.07 23:44.25 13:14.93 19:41.36
76 Maddy Vantassel SR-4 Wis.-La Crosse 18:54.03 20:22.97 17:25.09 18:31.79 14:49.44 16:07.26 21:29.68
Women 5000m Run Friday Night Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Cheyenne Moore   Unattached 15:54.53 12:27.88 17:13.26 16:24.05
2 Alexa Westley SR-4 Wisconsin 12:09.41 15:26.55 15:56.12 16:25.69
3 Bella Jacobsen FR-1 Wisconsin 15:16.75 12:09.46 15:46.32 16:25.75
4 Aubrie Fisher SR-4 Wartburg 13:50.51 11:51.87 20:16.11 16:28.70
5 Shaelyn Hostager JR-3 Wartburg 16:32.19 17:31.73 12:14.22 16:32.19
6 Evelyn Battleson-Gunkel JR-3 U. of Chicago 12:25.24 12:25.24 18:32.89 16:33.65
7 Deyanneira Colon Maldonado JR-3 Aurora 18:14.47 12:26.23 18:44.32 16:34.97
8 Ellen van Doorn Senior Unattached 12:49.36 21:38.91 19:49.00 16:39.16
9 Alexandra Blake SR-4 Washington U. 11:44.48 21:18.12 19:27.42 16:46.39
10 Caitlin Jorgensen SR-4 U. of Chicago 19:11.14 12:37.33 18:00.46 16:49.77
11 Rebecca Markham SR-4 Hope 19:01.85 17:41.01 14:08.81 16:50.48
12 Estelle Snider FR-1 U. of Chicago 13:59.25 20:53.82 19:22.82 16:51.14
13 Sophie Tedesco JR-3 U. of Chicago 18:43.22 20:04.18 21:25.13 16:51.91
14 Amelia Lehman JR-3 Wis.-Oshkosh 19:48.71 15:24.55 19:18.23 16:55.99
15 Lara Kallem JR-3 Simpson (Iowa) 12:33.24 12:23.06 21:02.18 16:57.88
16 Mckayla Felton JR-3 Wis.-Stout 18:52.06 20:54.44 15:58.68 16:59.87
19 Teghan Booth JR-3 Simpson (Iowa) 19:36.66 12:16.69 15:31.10 17:03.18
21 Lauren Walda SO-2 St. Olaf 16:51.42 21:40.40 12:12.77 17:12.06
24 Katelyn Chadwick JR-3 Wis.-La Crosse 13:17.23 21:23.85 17:25.72 17:15.36
26 Erinn Hill SR-4 Wisconsin 14:33.27 13:41.29 21:29.11 17:19.60
30 Alison Bode JR-3 St. Olaf 21:12.21 13:43.81 19:07.07 17:22.79
33 Bella Call JR-3 St. Olaf 14:10.71 17:09.26 17:30.26 17:30.26
43 Madelynn McIntyre JR-3 Wis.-La Crosse 13:06.23 17:42.47 18:56.85 17:42.47
  Carolyn Shult JR-3 Wisconsin DNF DNF DNF DNF