May 15-16, 2024
|
Augustana (Ill.) - Rock Island, IL
ICON KEY: NCCAA

Men 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Austin Springer FR-1 MSOE 1:20.27 1:53.05 1:22.53
2 Armando Acosta FR-1 Aurora 1:45.64 1:53.59 2:27.67
3 Hutton Edney FR-1 Wartburg 1:46.50 1:54.51 1:57.95
4 Leo Duffy SR-4 Luther 1:46.11 1:55.33 1:29.96
5 Aiden Housman JR-3 Wartburg 2:23.17 1:55.46 1:20.83
6 Luke Benson SR-4 Wartburg 1:26.71 1:55.61 1:37.12
7 Victor Lelinga FR-1 Bethel (Minn.) 2:23.60 1:55.80 2:00.44
8 Jalen Franz JR-3 Greenville 1:37.37 1:55.91 1:50.12
9 Drew Getty SR-4 Macalester 2:00.79 1:56.14 1:43.37
10 Jacob Jumbeck JR-3 Ripon 1:35.46 1:56.41 2:29.01
11 Caleb Krueger JR-3 U. of Chicago 2:09.73 1:56.87 1:24.15
12 MeKhii Morris-Heron SO-2 Aurora 2:10.91 1:56.88 1:47.53
13 Caleb Boudreau SO-2 Wis.-Eau Claire 2:28.44 1:56.88 1:48.70
14 Ben Roussell FR-1 Wartburg 1:32.35 1:56.89 1:41.70
15 Will Detmer JR-3 Illinois College 2:03.23 1:57.36 2:05.58
16 Blake Creed FR-1 Central College 2:27.89 1:57.37 2:11.46
17 Ethan Harper SR-4 U. of Chicago 1:28.05 1:57.40 2:27.93
18 John Logan SR-4 Wheaton (Ill.) 1:32.81 1:57.47 2:04.52
19 Alexei Hensel JR-3 St. John's (Minn.) 1:34.64 1:58.29 2:11.31
20 Carter Braun SO-2 Buena Vista 2:07.88 1:58.40 2:26.82
21 Sorley Swanstrom-Arnold JR-3 Luther 2:29.21 1:58.42 1:31.19
22 Hunter Snyder SR-4 Dubuque 2:23.41 1:58.52 2:05.64
23 Logan Thompson SO-2 Luther 1:33.78 1:58.70 1:55.14
24 Joe Gibbons JR-3 Augustana (Ill.) 1:45.71 1:58.77 2:16.59
25 Robert Perry Sophomore Unattached 1:23.16 1:58.80 2:01.18
26 James Palumbo SR-4 Elmhurst 1:56.58 1:58.96 1:42.31
27 Rylan Martin FR-1 Wartburg 1:43.57 1:59.04 1:28.09
28 Jacob Bohnert JR-3 Aurora 1:42.39 1:59.05 1:23.34
29 Randy Johnson SR-4 St. Norbert 1:53.24 1:59.20 1:42.52
30 Joey Barber SR-4 Elmhurst 1:56.92 1:59.30 1:24.71
31 Josh Rauvola SR-4 U. of Chicago 2:24.38 1:59.32 1:55.74
32 Joshua Beechler SO-2 Aurora 1:55.98 1:59.56 1:26.09
33 Daniel Kloeppner JR-3 St. John's (Minn.) 1:50.09 1:59.66 2:04.45
34 Jacob VanderWilt SR-4 Wartburg 1:38.17 1:59.71 2:20.06
35 Joseph Gathje JR-3 St. John's (Minn.) 1:45.51 1:59.89 2:22.67
36 Liam Evans SO-2 Aurora 2:34.91 2:00.08 2:02.49
37 Jaden Schultz SR-4 Wisconsin Lutheran 1:49.67 2:00.51 2:19.80
38 Nathan Johannsen SO-2 Wis.-Eau Claire 1:57.41 2:02.30 2:38.99
39 Zach Wawrzyniakowski   Unattached 1:58.19 2:03.11 1:36.03
40 Nicholas Hawn SR-4 North Central (Ill.) 1:37.84 2:03.84 2:37.28
41 Adam Miller FR-1 Augustana (Ill.) 1:42.80 2:05.36 2:40.46
42 Miles Rubio JR-3 Augustana (Ill.) 2:28.30 2:10.08 2:43.90
43 Caden Ludin SO-2 Augustana (Ill.) 2:11.60 2:10.29 2:46.78
44 Santiago Cuevas SR-4 Augustana (Ill.) 2:03.19 2:11.05 1:51.40
45 August Haak FR-1 Augustana (Ill.) 2:10.83 2:16.28 2:48.99
46 Jeffrey Tsao FR-1 Augustana (Ill.) 2:33.02 2:20.38 2:11.96
Men 800m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
29 Randy Johnson SR-4 St. Norbert 2:11.12 1:59.20
30 Joey Barber SR-4 Elmhurst 2:17.20 1:59.30
35 Joseph Gathje JR-3 St. John's (Minn.) 1:29.92 1:59.89
40 Nicholas Hawn SR-4 North Central (Ill.) 1:26.69 2:03.84
41 Adam Miller FR-1 Augustana (Ill.) 1:51.57 2:05.36
42 Miles Rubio JR-3 Augustana (Ill.) 2:03.58 2:10.08
43 Caden Ludin SO-2 Augustana (Ill.) 2:48.08 2:10.29
44 Santiago Cuevas SR-4 Augustana (Ill.) 2:41.20 2:11.05
45 August Haak FR-1 Augustana (Ill.) 1:43.58 2:16.28
46 Jeffrey Tsao FR-1 Augustana (Ill.) 2:44.25 2:20.38
Men 800m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Blake Creed FR-1 Central College 1:39.77 1:57.37
20 Carter Braun SO-2 Buena Vista 1:29.99 1:58.40
21 Sorley Swanstrom-Arnold JR-3 Luther 2:32.77 1:58.42
22 Hunter Snyder SR-4 Dubuque 1:44.30 1:58.52
25 Robert Perry Sophomore Unattached 1:24.35 1:58.80
31 Josh Rauvola SR-4 U. of Chicago 1:43.81 1:59.32
32 Joshua Beechler SO-2 Aurora 1:45.22 1:59.56
33 Daniel Kloeppner JR-3 St. John's (Minn.) 2:08.04 1:59.66
37 Jaden Schultz SR-4 Wisconsin Lutheran 1:25.57 2:00.51
39 Zach Wawrzyniakowski   Unattached 2:01.88 2:03.11
Men 800m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Hutton Edney FR-1 Wartburg 1:54.51
12 MeKhii Morris-Heron SO-2 Aurora 1:56.88
14 Ben Roussell FR-1 Wartburg 1:56.89
17 Ethan Harper SR-4 U. of Chicago 1:57.40
19 Alexei Hensel JR-3 St. John's (Minn.) 1:58.29
28 Jacob Bohnert JR-3 Aurora 1:59.05
34 Jacob VanderWilt SR-4 Wartburg 1:59.71
36 Liam Evans SO-2 Aurora 2:00.08
38 Nathan Johannsen SO-2 Wis.-Eau Claire 2:02.30
Men 800m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Luke Benson SR-4 Wartburg 2:26.83 1:55.61 1:46.37 1:48.68 2:09.49
8 Jalen Franz JR-3 Greenville 2:21.41 1:55.91 2:19.10 1:33.89 1:51.28
9 Drew Getty SR-4 Macalester 2:15.89 1:56.14 1:24.79 1:52.66 1:27.11
10 Jacob Jumbeck JR-3 Ripon 2:25.52 1:56.41 1:56.41 2:10.38 2:23.19
11 Caleb Krueger JR-3 U. of Chicago 1:59.21 1:56.87 1:49.86 2:06.22 1:35.84
18 John Logan SR-4 Wheaton (Ill.) 1:51.60 1:57.47 1:58.65 2:25.67 2:08.05
23 Logan Thompson SO-2 Luther 1:55.14 1:58.70 2:18.88 1:45.65 1:37.34
24 Joe Gibbons JR-3 Augustana (Ill.) 2:04.71 1:58.77 1:33.83 1:26.71 1:33.83
26 James Palumbo SR-4 Elmhurst 1:25.66 1:58.96 1:49.45 1:41.12 1:55.40
Men 800m Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Austin Springer FR-1 MSOE 2:02.10 1:48.53 1:51.92 2:24.71 1:53.05
2 Armando Acosta FR-1 Aurora 1:58.14 2:27.67 1:58.14 1:54.73 1:53.59
4 Leo Duffy SR-4 Luther 1:21.89 1:29.96 2:29.93 1:21.89 1:55.33
5 Aiden Housman JR-3 Wartburg 2:17.40 2:23.17 2:20.87 1:39.30 1:55.46
7 Victor Lelinga FR-1 Bethel (Minn.) 2:24.75 2:28.23 1:22.22 1:59.28 1:55.80
13 Caleb Boudreau SO-2 Wis.-Eau Claire 2:09.74 2:13.25 2:30.78 1:24.16 1:56.88
15 Will Detmer JR-3 Illinois College 2:04.41 2:09.10 1:22.16 1:49.15 1:57.36
27 Rylan Martin FR-1 Wartburg 1:42.38 1:53.09 2:07.38 1:49.52 1:59.04