May 15-16, 2024
|
Augustana (Ill.) - Rock Island, IL
ICON KEY: NAIA A NAIA B North Coast AC DIII NE

Men's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Will Reemtsma SR-4 St. Ambrose 50.83 37.62 10
2 David Myres JR-3 Bethel (Minn.) 53.02 41.89 8
3 Andrew Ray JR-3 U. of Chicago 53.19 38.30 7
4 Nathaniel Woolum SR-4 Hope 53.41 39.53 6
5 Ted Kruse JR-3 Loras 53.43 40.08 5
6 Ben Wilson JR-3 St. Ambrose 53.75 1:09.34 4
7 Josh Thomsen JR-3 Bethel (Minn.) 53.96 1:04.76 3
8 Dayton Lasack SO-2 Millikin 54.00 1:05.34 2
9 Asher Cousino JR-3 Adrian 54.08 45.97 1
10 Jordyn Williams JR-3 East Texas Baptist 54.12 47.09 -
11 Justin Johnson SR-4 Trinity (Tex.) 54.28 52.66 -
12 Brenden Godbout JR-3 Simpson (Iowa) 54.31 38.56 -
13 Maddox Cahill SO-2 Southern Maine 54.51 1:01.60 -
14 Cooper Smith FR-1 St. John's (Minn.) 54.65 1:06.13 -
15 Aaron Moody Senior Unattached 55.37 55.37 -
16 King David Adedapo JR-3 Albion 55.68 38.98 -
17 Jaxon Sander SO-2 Dubuque 55.80 55.80 -
18 Nathaniel Otis SO-2 Beloit 56.17 48.31 -
19 Noah Bauereis SO-2 Wartburg 56.27 1:01.90 -
20 Kaden Lowe SO-2 Capital 56.35 1:08.19 -
21 Cole Fuller JR-3 Oberlin 56.68 50.45 -
22 Peter Marra SR-4 Carroll (Wis.) 56.76 1:04.71 -
23 Sam Schulze JR-3 Gustavus Adolphus 56.94 50.11 -
24 Emmanuel Nwatu SO-2 Millikin 56.95 39.87 -
25 Kyle Obermeyer FR-1 U. of Chicago 57.01 1:09.56 -
26 AJ Banks FR-1 Augustana (Ill.) 57.44 1:02.04 -
27 Austin Rindels FR-1 Wartburg 57.57 58.73 -
28 Sam Baker SR-4 Webster 59.17 1:15.15 -
29 Dylan Russell SO-2 Augustana (Ill.) 59.61 1:07.36 -
30 Raymond Petzold SO-2 Aurora 1:00.12 1:17.56 -
31 Dorian Phillips SO-2 Ripon 1:00.85 45.64 -
32 Jack Schwarz FR-1 MSOE 1:01.09 43.99 -
33 DeShawn Wells FR-1 Wisconsin Lutheran 1:10.51 55.71 -
  Blake Hardison SR-4 Dubuque DNF DNF -
Men's 400 Hurdles Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
25 Kyle Obermeyer FR-1 U. of Chicago 1:05.57 40.48 1:01.57 42.76 1:01.57 57.01 -
27 Austin Rindels FR-1 Wartburg 50.67 45.48 43.18 1:08.51 1:05.63 57.57 -
28 Sam Baker SR-4 Webster 1:03.91 53.85 1:01.54 1:00.95 43.79 59.17 -
29 Dylan Russell SO-2 Augustana (Ill.) 1:05.58 1:08.56 45.90 48.88 1:09.75 59.61 -
30 Raymond Petzold SO-2 Aurora 42.69 1:04.33 56.52 44.49 43.29 1:00.12 -
31 Dorian Phillips SO-2 Ripon 1:09.98 42.60 48.08 55.99 46.86 1:00.85 -
32 Jack Schwarz FR-1 MSOE 42.77 48.27 1:13.92 1:19.42 1:01.70 1:01.09 -
33 DeShawn Wells FR-1 Wisconsin Lutheran 1:26.73 1:07.69 1:11.92 1:07.69 59.94 1:10.51 -
Men's 400 Hurdles Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
16 King David Adedapo JR-3 Albion 1:11.83 45.10 1:06.82 55.68 1:03.48 42.88 1:04.59 -
20 Kaden Lowe SO-2 Capital 58.04 59.17 1:09.88 56.35 1:08.19 42.83 1:03.68 -
24 Emmanuel Nwatu SO-2 Millikin 44.99 43.86 51.26 56.95 46.13 1:10.62 1:06.07 -
26 AJ Banks FR-1 Augustana (Ill.) 1:03.19 1:08.93 57.44 57.44 1:07.78 53.42 50.55 -
Men's 400 Hurdles Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
9 Asher Cousino JR-3 Adrian 59.49 45.43 54.08 1:10.31 1
13 Maddox Cahill SO-2 Southern Maine 1:03.24 1:10.87 54.51 58.87 -
14 Cooper Smith FR-1 St. John's (Minn.) 53.56 1:03.94 54.65 49.19 -
15 Aaron Moody Senior Unattached 46.51 1:11.43 55.37 54.27 -
17 Jaxon Sander SO-2 Dubuque 57.48 39.62 55.80 1:11.43 -
18 Nathaniel Otis SO-2 Beloit 44.94 58.42 56.17 1:02.91 -
19 Noah Bauereis SO-2 Wartburg 47.83 45.02 56.27 1:10.34 -
23 Sam Schulze JR-3 Gustavus Adolphus 55.81 54.10 56.94 41.00 -
Men's 400 Hurdles Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
2 David Myres JR-3 Bethel (Minn.) 53.02 44.54 1:03.63 46.66 8
4 Nathaniel Woolum SR-4 Hope 53.41 49.14 1:04.63 1:03.56 6
5 Ted Kruse JR-3 Loras 53.43 57.17 1:04.12 1:05.19 5
6 Ben Wilson JR-3 St. Ambrose 53.75 38.70 1:06.12 40.32 4
7 Josh Thomsen JR-3 Bethel (Minn.) 53.96 55.04 50.73 52.35 3
8 Dayton Lasack SO-2 Millikin 54.00 1:09.66 50.22 48.06 2
  Blake Hardison SR-4 Dubuque DNF DNF DNF DNF -
Men's 400 Hurdles Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Will Reemtsma SR-4 St. Ambrose 45.75 58.97 50.83 36.09 54.90 51.34 52.36 10
3 Andrew Ray JR-3 U. of Chicago 1:01.17 52.13 53.19 1:03.30 43.62 1:03.83 56.92 7
10 Jordyn Williams JR-3 East Texas Baptist 51.96 50.88 54.12 55.75 1:01.16 1:04.41 1:06.03 -
11 Justin Johnson SR-4 Trinity (Tex.) 49.40 1:03.51 54.28 1:00.80 1:01.34 59.17 1:01.34 -
12 Brenden Godbout JR-3 Simpson (Iowa) 44.54 1:00.29 54.31 58.66 39.65 1:05.18 59.20 -
21 Cole Fuller JR-3 Oberlin 44.21 1:03.49 56.68 1:07.45 1:06.89 55.55 1:02.92 -
22 Peter Marra SR-4 Carroll (Wis.) 40.30 1:05.28 56.76 52.22 44.28 44.28 1:09.25 -