April 20, 2024
|
Concordia University, St. Paul - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Emmett Gerres NA Unattached 2:19.05 1:53.97 1:30.04 2:03.09
2 Cameron Stocke NA Unattached 2:22.33 1:54.78 1:41.01 1:31.83
3 Logan Munson SO-2 Wis.-River Falls 2:29.60 1:55.07 1:36.66 2:00.83
4 Paul Lins FR-1 Minnesota State 2:20.55 1:56.15 2:29.84 1:52.67
5 Nick Jacobson SR-4 Minnesota-Duluth 1:30.10 1:57.01 1:34.78 1:58.18
6 George Altier FR Unattached 1:48.11 1:57.51 2:21.02 2:24.54
7 Finn Youberg JR-3 Minnesota-Duluth 2:22.35 1:58.62 2:08.11 2:04.56
8 Aidan Doherty JR-3 Wis.-Superior 1:35.14 1:58.92 2:06.06 2:29.84
9 Dylan Uitto FR-1 Wis.-Superior 2:35.99 2:00.92 1:40.37 1:44.00
10 David Collins SR-4 Wis.-Superior 2:23.16 2:01.32 1:24.93 2:00.11
11 Jackson Thoe SO-2 Minnesota State 2:25.71 2:01.42 1:39.57 1:54.14
12 Erek Ross FR-1 Minnesota State 2:14.74 2:02.49 1:29.42 2:36.79
13 Myles Rasmussen FR-1 Wis.-River Falls 2:21.40 2:02.95 2:20.17 2:23.86
14 Caden Speikers SR-4 Minnesota State 1:32.76 2:03.68 2:22.24 2:02.45
15 Magnus Korstad SO-2 Wis.-River Falls 2:18.95 2:04.06 2:36.32 1:45.46
16 Zach Suda   Minnesota Running Club 2:32.33 2:04.86 2:42.32 1:52.38
17 Nathaniel Brandt SO-2 Minnesota-Duluth 1:53.80 2:05.05 2:20.06 1:40.04
18 Wyatt Johnson FR-1 Wis.-River Falls 2:07.74 2:05.23 2:10.24 2:24.02
19 Garrett Converse SO-2 North Central (Minn.) 1:57.55 2:07.77 2:16.72 2:38.44
20 Chase Matuszak SO-2 Wis.-River Falls 2:35.37 2:09.47 1:39.70 2:45.73
21 Luke Lenz SO-2 Wis.-River Falls 2:44.12 2:10.25 1:46.81 2:40.21
22 Willow Mauel FR-1 Wis.-River Falls 1:48.73 2:11.00 1:35.63 2:13.62
23 Matthew Lee   Minnesota Running Club 1:51.32 2:14.11 2:15.46 1:56.68
24 Eli Blascyk   Minnesota Running Club 2:29.10 2:15.54 2:22.32 2:01.99
25 Michael Herr-Zielke JR-3 North Central (Minn.) 2:34.76 2:16.95 1:35.87 2:18.32
26 Drew Schutte FR-1 Wis.-River Falls 2:51.38 2:18.21 2:12.69 2:01.63
27 Hans Christopherson SR-4 Augsburg 2:57.16 2:18.40 2:15.64 2:58.54
28 JT Thomas III SO-2 Northwestern (Minn.) 2:09.93 2:21.22 1:47.33 2:05.69
29 Kevin Hufziger JR-3 Wis.-Superior 2:52.24 2:39.48 2:29.92 2:57.03
  Getinat Asfaw SR-4 Augsburg DNS DNS DNS DNS
  Emmanuel Clement FR-1 Augsburg DNS DNS DNS DNS
  Nathan Amundson FR-1 Minnesota-Duluth DNS DNS DNS DNS
  Bereket Wondimu SR-4 Augsburg DNS DNS DNS DNS
  Shareef Oty FR-1 Augsburg DNS DNS DNS DNS
  Eli Salonek SO-2 North Central (Minn.) DNS DNS DNS DNS
  Jack Olson   Minnesota Running Club DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emmett Gerres NA Unattached 1:36.88 2:14.49 2:08.79 1:53.97 1:36.88 2:22.47
2 Cameron Stocke NA Unattached 2:21.18 1:57.08 2:23.48 1:54.78 1:29.53 2:10.85
3 Logan Munson SO-2 Wis.-River Falls 2:23.84 1:57.38 2:01.98 1:55.07 1:40.11 1:22.85
4 Paul Lins FR-1 Minnesota State 2:13.58 2:04.28 2:04.28 1:56.15 2:06.61 2:29.84
5 Nick Jacobson SR-4 Minnesota-Duluth 2:21.59 1:24.25 1:25.42 1:57.01 2:29.78 1:57.01
6 George Altier FR Unattached 2:06.91 1:42.24 1:59.86 1:57.51 1:38.71 1:51.64
7 Finn Youberg JR-3 Minnesota-Duluth 2:25.91 1:34.90 2:34.21 1:58.62 2:29.47 2:24.72
10 David Collins SR-4 Wis.-Superior 2:23.16 1:52.83 2:36.51 2:01.32 1:39.49 2:01.32
11 Jackson Thoe SO-2 Minnesota State 2:23.28 2:08.71 2:26.92 2:01.42 1:51.71 2:14.78
14 Caden Speikers SR-4 Minnesota State 1:41.42 1:27.82 2:23.47 2:03.68 1:51.32 2:18.53
  Getinat Asfaw SR-4 Augsburg DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nathan Amundson FR-1 Minnesota-Duluth DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Aidan Doherty JR-3 Wis.-Superior 2:27.46 1:58.92
9 Dylan Uitto FR-1 Wis.-Superior 1:44.00 2:00.92
12 Erek Ross FR-1 Minnesota State 2:36.79 2:02.49
13 Myles Rasmussen FR-1 Wis.-River Falls 2:17.71 2:02.95
15 Magnus Korstad SO-2 Wis.-River Falls 1:26.85 2:04.06
16 Zach Suda   Minnesota Running Club 2:02.37 2:04.86
17 Nathaniel Brandt SO-2 Minnesota-Duluth 1:56.30 2:05.05
18 Wyatt Johnson FR-1 Wis.-River Falls 1:50.21 2:05.23
20 Chase Matuszak SO-2 Wis.-River Falls 1:56.53 2:09.47
23 Matthew Lee   Minnesota Running Club 1:58.02 2:14.11
  Bereket Wondimu SR-4 Augsburg DNS DNS
  Shareef Oty FR-1 Augsburg DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Garrett Converse SO-2 North Central (Minn.) 2:07.77 2:33.33
21 Luke Lenz SO-2 Wis.-River Falls 2:10.25 2:29.79
22 Willow Mauel FR-1 Wis.-River Falls 2:11.00 2:09.69
24 Eli Blascyk   Minnesota Running Club 2:15.54 1:53.86
25 Michael Herr-Zielke JR-3 North Central (Minn.) 2:16.95 2:30.65
26 Drew Schutte FR-1 Wis.-River Falls 2:18.21 2:58.29
27 Hans Christopherson SR-4 Augsburg 2:18.40 2:08.72
28 JT Thomas III SO-2 Northwestern (Minn.) 2:21.22 2:43.82
29 Kevin Hufziger JR-3 Wis.-Superior 2:39.48 2:25.13
  Jack Olson   Minnesota Running Club DNS DNS
  Emmanuel Clement FR-1 Augsburg DNS DNS
  Eli Salonek SO-2 North Central (Minn.) DNS DNS