May 4, 2024
|
Linfield College - McMinnville, OR
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Cascade Conference NWC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Cooper Carlson SR-4 Lewis-Clark 1:57.15 2:28.78 10
2 Chase Perez FR-1 Central Washington 1:57.26 2:06.64 7
2 Raphael Blandini FR-1 Southern Oregon 1:57.26 1:56.09 7
4 Justus Jackson FR-1 SW Oregon CC 1:57.33 1:28.00 5
5 Jack Pratapas SO-2 Central Washington 1:57.73 1:57.73 4
6 Alex Oathout JR-3 Linfield 1:57.95 2:05.03 3
7 Liam Bergevin FR-1 Willamette 1:58.21 1:52.30 2
8 Vitalii Shvets FR-1 Everett CC 1:58.34 1:35.86 1
9 Calvin Cahill JR-3 Linfield 1:59.27 1:33.03 -
10 RJ Kennedy SO-2 Lane CC 1:59.28 2:35.07 -
11 Josiah Sohus JR-3 George Fox 1:59.30 1:58.11 -
12 Conner May SR-4 Lewis-Clark 1:59.62 1:42.88 -
13 Avery Lucchi FR-1 Clackamas CC 2:00.04 2:00.04 -
14 Dublin Gingerich SO-2 Lane CC 2:00.29 2:03.90 -
15 Jacob Loudenslager FR-1 Umpqua CC 2:01.98 2:26.38 -
16 Jonathan Lieb FR-1 Seattle Pacific 2:02.19 1:58.53 -
17 Wyatt Pepiot FR-1 Bushnell 2:03.04 2:22.73 -
18 Ethan Erickson SO-2 Seattle Pacific 2:03.84 2:16.23 -
19 Mason Olsen   OSU Running Club 2:03.90 1:31.69 -
20 Elijah Mojica FR-1 Umpqua CC 2:04.09 2:09.06 -
21 Logan Gant FR-1 Bushnell 2:04.87 1:49.89 -
22 Sayer Pescosolido SO-2 Bushnell 2:04.92 2:07.42 -
23 Tristin O'Brien SO-2 Lewis-Clark 2:05.26 2:17.79 -
24 Vlad Stancescu   OSU Running Club 2:05.38 1:44.07 -
25 Drew Lockner FR-1 SW Oregon CC 2:05.76 1:28.04 -
26 Habtamu Hurty FR-1 SW Oregon CC 2:06.16 1:49.76 -
27 Aaron Brewer SO-2 Pacific (Ore.) 2:07.84 2:25.74 -
28 Evan Williams-Thill FR-1 Clark College 2:08.17 2:09.46 -
29 Edison Sanchez FR-1 Mt. Hood CC 2:11.65 2:14.29 -
30 Joey Grafton SR-4 Pacific (Ore.) 2:13.21 1:41.24 -
31 Ethan Kuntz FR-1 Southern Oregon 2:13.98 2:15.32 -
32 Bryce Lehmann FR-1 Lane CC 2:14.38 2:30.51 -
33 Carter Parsons   OSU Running Club 2:17.18 2:13.07 -
34 Isaac Bodley SO-2 Bushnell 2:20.04 2:15.84 -
35 Charlie Page FR-1 Lane CC 2:21.04 2:42.20 -
36 Brayden Weigel   OSU Running Club 2:28.17 2:28.17 -
  Connor Christy FR-1 George Fox DNF DNF -
  Yuji Yamada FR-1 SW Oregon CC DNS DNS -
  Eugene Kimutai FR-1 Everett CC DNS DNS -
  Jamin Potloff FR-1 Corban DNS DNS -
  Evan Gunning FR-1 Eastern Oregon DNS DNS -
  Justin Almendarez SO-2 Multnomah DNS DNS -
  Luke Lucchesi SR-4 Southern Oregon DNS DNS -
  Finley Taylor   OSU Running Club DNS DNS -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Cooper Carlson SR-4 Lewis-Clark 1:31.38 2:07.70 2:06.53 1:57.15 1:58.33 10
2 Chase Perez FR-1 Central Washington 1:42.02 1:44.37 1:39.68 1:57.26 1:40.85 7
4 Justus Jackson FR-1 SW Oregon CC 1:52.64 1:38.56 1:31.52 1:57.33 2:29.01 5
5 Jack Pratapas SO-2 Central Washington 2:22.46 2:07.15 1:24.77 1:57.73 1:37.72 4
6 Alex Oathout JR-3 Linfield 2:28.62 1:55.60 2:27.44 1:57.95 1:52.06 3
7 Liam Bergevin FR-1 Willamette 1:39.30 1:28.66 1:57.03 1:58.21 2:10.04 2
8 Vitalii Shvets FR-1 Everett CC 1:58.34 1:26.39 1:45.33 1:58.34 2:14.91 1
9 Calvin Cahill JR-3 Linfield 2:33.86 1:44.96 2:19.55 1:59.27 2:23.13 -
11 Josiah Sohus JR-3 George Fox 1:44.99 1:37.83 1:48.57 1:59.30 1:54.53 -
12 Conner May SR-4 Lewis-Clark 2:11.59 2:15.17 2:23.55 1:59.62 1:39.29 -
13 Avery Lucchi FR-1 Clackamas CC 1:38.44 2:08.45 1:44.44 2:00.04 2:36.06 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
2 Raphael Blandini FR-1 Southern Oregon 1:54.92 2:31.27 2:00.78 1:53.75 1:57.26 2:06.64 1:56.09 7
10 RJ Kennedy SO-2 Lane CC 2:01.67 1:48.55 1:50.93 1:29.46 1:59.28 2:13.60 2:11.21 -
14 Dublin Gingerich SO-2 Lane CC 1:50.67 1:55.48 1:29.02 1:32.63 2:00.29 2:31.57 2:17.13 -
15 Jacob Loudenslager FR-1 Umpqua CC 2:12.96 2:28.82 1:25.39 2:08.08 2:01.98 1:32.71 1:52.23 -
16 Jonathan Lieb FR-1 Seattle Pacific 1:49.98 2:33.96 2:07.08 1:43.87 2:02.19 2:07.08 1:54.86 -
19 Mason Olsen   OSU Running Club 2:28.68 1:36.65 2:03.90 1:57.71 2:03.90 2:41.07 2:41.07 -
20 Elijah Mojica FR-1 Umpqua CC 2:22.71 2:25.19 2:05.33 1:36.79 2:04.09 2:33.88 1:28.11 -
32 Bryce Lehmann FR-1 Lane CC 2:41.26 2:50.67 2:19.76 1:54.23 2:14.38 2:37.23 1:51.54 -
  Luke Lucchesi SR-4 Southern Oregon DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Justin Almendarez SO-2 Multnomah DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Finley Taylor   OSU Running Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
17 Wyatt Pepiot FR-1 Bushnell 2:27.65 2:03.04 -
18 Ethan Erickson SO-2 Seattle Pacific 2:41.00 2:03.84 -
21 Logan Gant FR-1 Bushnell 2:17.36 2:04.87 -
22 Sayer Pescosolido SO-2 Bushnell 2:06.17 2:04.92 -
23 Tristin O'Brien SO-2 Lewis-Clark 2:34.07 2:05.26 -
24 Vlad Stancescu   OSU Running Club 2:25.44 2:05.38 -
25 Drew Lockner FR-1 SW Oregon CC 2:40.98 2:05.76 -
26 Habtamu Hurty FR-1 SW Oregon CC 2:35.18 2:06.16 -
31 Ethan Kuntz FR-1 Southern Oregon 1:37.81 2:13.98 -
  Eugene Kimutai FR-1 Everett CC DNS DNS -
  Evan Gunning FR-1 Eastern Oregon DNS DNS -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
27 Aaron Brewer SO-2 Pacific (Ore.) 2:07.84 -
28 Evan Williams-Thill FR-1 Clark College 2:08.17 -
29 Edison Sanchez FR-1 Mt. Hood CC 2:11.65 -
30 Joey Grafton SR-4 Pacific (Ore.) 2:13.21 -
33 Carter Parsons   OSU Running Club 2:17.18 -
34 Isaac Bodley SO-2 Bushnell 2:20.04 -
35 Charlie Page FR-1 Lane CC 2:21.04 -
36 Brayden Weigel   OSU Running Club 2:28.17 -
  Connor Christy FR-1 George Fox DNF -
  Yuji Yamada FR-1 SW Oregon CC DNS -
  Jamin Potloff FR-1 Corban DNS -