April 12-14, 2024
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC North Coast AC AARTFC Empire 8 NESCAC DIII NE MAC Liberty League NCCAA

Men 1500m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Josh Otten SO-2 Detroit Mercy 3:57.61 3:57.61 3:29.10
2 Daniel Myers JR-3 Elizabethtown 4:26.36 3:57.82 4:07.34
3 Liam Davis FR-1 Colgate 3:27.29 3:58.26 3:58.26
4 Nick Logan SR-4 SUNY Cobleskill 3:34.89 3:58.76 2:54.30
5 Mason Jobe SR-4 California (Pa.) 3:01.63 3:58.98 3:06.41
6 Tucker McGrath JR-3 Ursinus 2:54.47 3:58.99 3:27.93
7 Carter Boullard FR-1 Bucknell 3:04.47 3:59.57 4:04.37
8 Jose Magana JR-3 Vassar 4:06.78 3:59.59 3:38.03
9 Brennan Wellock SO-2 Shippensburg 4:30.88 3:59.71 5:09.23
10 Jaxon Bunting JR-3 Roberts Wesleyan 3:50.18 3:59.77 3:54.98
11 Jakob Rager FR-1 Lock Haven 3:47.84 3:59.83 3:38.25
12 Nicholas Mills JR-3 Purdue Fort Wayne 4:43.30 4:00.08 4:28.89
13 Liam Cody FR-1 Binghamton 4:19.67 4:00.43 3:53.22
14 Hayden Schmidt SO-2 Malone 4:48.53 4:00.44 3:05.14
15 Julian Paul JR-3 Washington & Jefferson 4:19.99 4:00.73 3:05.37
16 Owen DeMatt FR-1 Colgate 3:07.80 4:00.76 4:46.51
17 Curtis Joppeck JR-3 Mount Union 3:58.55 4:00.96 3:03.13
18 Jesse Comanda FR-1 Gordon 5:10.97 4:01.06 4:27.58
19 Thomas Foulkes SO-2 UMBC 3:17.74 4:01.14 4:34.90
20 Eamon Brady JR-3 Carnegie Mellon 4:13.30 4:01.23 4:37.42
21 Jacob Pantoya SR-4 Cornell 5:01.58 4:01.26 3:17.84
22 Tobias Jones JR-3 Youngstown St. 3:17.88 4:01.31 4:15.79
23 Michael Burns JR-3 Oneonta 4:15.99 4:01.50 3:51.84
24 Jules Geffroy-Remot FR-1 Charleston (W.V.) 3:49.67 4:01.75 4:18.68
25 Brandon Baxter SR-4 Elizabethtown 3:42.61 4:01.96 3:15.99
26 Ben Colli SO-2 Duquesne 3:40.33 4:02.12 3:08.86
27 Alex Reese JR-3 Mount Union 3:13.85 4:02.31 3:13.85
28 Ben Guerin SR-4 Siena 3:45.38 4:02.34 3:28.42
29 Cory Demo JR-3 Buffalo 4:38.98 4:02.59 3:26.21
30 Roman Galioto FR-1 Robert Morris 4:49.36 4:03.16 3:04.81
31 Nick Bauman JR-3 SUNY Geneseo 5:07.44 4:04.00 3:32.28
32 Jannik Windelband JR-3 Point Park 5:05.19 4:04.15 4:18.80
33 Will Nagy SO-2 Amherst 4:11.50 4:04.17 4:38.36
34 Kehinde Oladapo SR-4 Purdue Fort Wayne 4:50.74 4:04.32 3:03.24
35 Zachary Winnicki SO-2 Cornell 4:31.24 4:04.36 4:58.12
36 Bryan Kerchner SO-2 Moravian 3:47.47 4:04.59 3:03.45
37 Cameron Szabo SR-4 Cortland St. 4:29.08 4:04.61 3:03.46
38 Gabe Shilling SO-2 Malone 4:02.28 4:04.72 4:58.56
39 Joshua Walters Senior Unattached 5:06.00 4:04.80 5:15.80
40 Nicholas Larson FR-1 Colgate 4:02.50 4:04.95 4:07.40
41 Noah Griffith JR-3 Ferris State 3:04.12 4:05.49 5:16.69
42 Jesse Campoverde SR-4 Rider 4:45.12 4:05.79 5:02.33
43 Danzil Monk FR-1 Buffalo 5:14.91 4:06.02 3:16.82
44 Patrick Statzer SO-2 Wright State 5:11.60 4:07.30 4:59.24
45 Amos Bixler SO-2 Houghton 3:40.13 4:07.33 3:50.02
46 Raidan Francis FR-1 Marywood 4:39.61 4:07.44 4:37.14
47 Lauge Rasmussen   UNAT-Gannon 3:00.72 4:07.56 4:07.56
48 Thomas Arnold SO-2 Lehigh 2:55.78 4:07.57 3:03.21
49 Landon Schreib JR-3 Roberts Wesleyan 2:55.83 4:07.64 4:59.65
50 Tyler Edson FR-1 UMBC 2:53.40 4:07.71 5:07.16
51 Mike Taranto FR-1 SUNY Geneseo 2:56.13 4:08.06 2:58.61
52 Christian Snee JR-3 Scranton 4:38.21 4:08.40 3:58.47
53 Aidan Glynn JR-3 SUNY Geneseo 4:03.47 4:08.43 3:58.50
54 Preston Jackson SO-2 Wright State 4:58.43 4:08.69 4:18.64
55 Aidan O'Leary JR-3 Charleston (W.V.) 3:41.35 4:08.70 4:11.19
56 Theodore Pintabona SR-4 Roberts Wesleyan 3:38.91 4:08.76 5:18.42
57 Nate Gilbert JR-3 Case Western 4:01.44 4:08.90 4:11.39
58 Collin Rice SR-4 Canisius 3:56.91 4:09.37 5:16.70
59 Ben Moseman SO-2 Dickinson 5:04.24 4:09.37 5:16.70
60 Sofiane Compaorg FR-1 UMBC 3:17.23 4:09.65 4:22.14
61 Evan Owens SO-2 RIT 3:14.79 4:09.73 5:19.66
62 Anthony Bradford JR-3 Charleston (W.V.) 3:57.35 4:09.84 5:17.30
63 Troy Hedrick FR-1 Ursinus 4:29.91 4:09.91 3:44.92
64 Tyler Ferlise FR-1 Colgate 3:30.15 4:10.17 4:12.68
65 Gavin Vansolkema SO-2 Ferris State 3:05.17 4:10.22 4:22.74
66 Tyler Tkaczyk FR-1 Siena 5:03.79 4:11.06 4:23.62
67 Colin Schweitzer SR-4 Dickinson 4:58.79 4:11.08 5:11.34
68 Jackson Turnbow JR-3 Northwood 3:28.60 4:11.32 4:16.35
69 Sean Miller FR-1 Vassar 4:36.58 4:11.43 4:16.46
70 Will Cunningham SR-4 Denison 5:22.50 4:11.95 3:01.41
71 Port Habalar JR-3 Kutztown 4:17.15 4:12.10 5:02.52
72 Eric Marquez FR-1 Wagner 4:58.12 4:12.64 2:56.85
73 Ryan Kachnowski JR-3 Ferris State 5:29.10 4:13.15 5:03.78
74 Philip White SR-4 West Liberty 3:40.71 4:13.69 3:50.86
75 John Flynn, Jr JR-3 Saint Francis 3:35.80 4:13.88 3:51.03
76 Casey Frank SR-4 Moravian 3:53.87 4:14.20 5:22.84
77 Brayden Graham JR-3 Bloomsburg 3:44.43 4:15.03 5:06.04
78 Owen Foytack JR-3 King's (Pa.) 5:24.02 4:15.13 4:22.79
79 Nick Dauphinee SR-4 Canisius 4:15.40 4:15.40 3:03.89
80 James McNaughton FR-1 SUNY Geneseo 5:19.34 4:15.47 4:23.14
81 Michael Hubert JR-3 Wagner 3:45.12 4:15.81 3:14.42
82 Logan Betyeman FR-1 Moravian 5:20.05 4:16.04 4:41.65
83 Justin Domencic JR-3 Robert Morris 5:09.09 4:17.57 5:34.85
84 Jason Putnam   Pacers/GRC New Balance 3:39.55 4:18.29 3:05.97
85 Ian Wiesinger SR-4 Marist 4:21.65 4:19.06 3:29.84
86 James Eustace JR-3 Houghton 4:29.70 4:19.32 5:06.00
87 Paul Siconolfi JR-3 Wagner 3:41.12 4:20.14 3:04.70
88 Bryce Thalheimer SR-4 Johns Hopkins 5:02.93 4:21.14 4:21.14
89 Noah Cyr SO-2 Denison 3:08.79 4:25.90 4:49.84
90 Tye Royal JR-3 St. Lawrence 5:10.86 4:27.98 4:19.94
91 Wyatt Burr FR-1 Bryant 3:32.39 4:28.84 3:29.70
  Thomas Lee JR-3 Marywood DNF DNF DNF
  Jaime Blazquez SO-2 Charleston (W.V.) DNF DNF DNF
Men 1500m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
46 Raidan Francis FR-1 Marywood 4:04.97 4:17.34 4:19.82 4:32.19 3:22.90 4:07.44 4:56.93
47 Lauge Rasmussen   UNAT-Gannon 5:19.36 4:52.12 3:18.05 2:55.77 4:10.04 4:07.56 3:50.23
58 Collin Rice SR-4 Canisius 4:06.88 4:51.77 5:21.69 3:51.92 2:54.56 4:09.37 3:12.02
61 Evan Owens SO-2 RIT 3:47.26 4:29.71 5:12.17 5:04.67 3:09.80 4:09.73 3:44.76
63 Troy Hedrick FR-1 Ursinus 3:02.44 3:02.44 3:39.92 4:07.41 3:39.92 4:09.91 3:12.43
64 Tyler Ferlise FR-1 Colgate 5:15.22 4:10.17 3:52.66 5:10.21 4:47.70 4:10.17 3:15.14
69 Sean Miller FR-1 Vassar 2:58.52 3:33.72 5:19.32 4:51.66 4:03.89 4:11.43 2:56.01
70 Will Cunningham SR-4 Denison 3:24.08 4:42.19 2:58.89 5:17.46 3:31.64 4:11.95 3:19.04
73 Ryan Kachnowski JR-3 Ferris State 3:32.65 4:56.19 4:30.87 4:35.94 3:52.90 4:13.15 3:19.99
83 Justin Domencic JR-3 Robert Morris 5:24.54 5:06.51 4:04.70 4:09.85 5:09.09 4:17.57 3:23.48
86 James Eustace JR-3 Houghton 5:34.53 3:11.90 3:43.02 4:53.04 5:24.15 4:19.32 3:14.49
89 Noah Cyr SO-2 Denison 4:52.49 4:20.59 3:08.79 3:40.70 4:52.49 4:25.90 5:19.08
90 Tye Royal JR-3 St. Lawrence 4:09.23 5:02.82 3:31.71 5:21.58 4:22.62 4:27.98 3:42.43
Men 1500m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
33 Will Nagy SO-2 Amherst 2:53.36 4:04.17 4:18.82
36 Bryan Kerchner SO-2 Moravian 5:03.30 4:04.59 4:43.73
40 Nicholas Larson FR-1 Colgate 4:19.65 4:04.95 4:12.30
49 Landon Schreib JR-3 Roberts Wesleyan 4:00.21 4:07.64 4:15.07
52 Christian Snee JR-3 Scranton 5:08.02 4:08.40 4:28.28
59 Ben Moseman SO-2 Dickinson 3:19.50 4:09.37 3:12.02
62 Anthony Bradford JR-3 Charleston (W.V.) 5:14.80 4:09.84 4:44.82
68 Jackson Turnbow JR-3 Northwood 5:21.69 4:11.32 4:44.00
72 Eric Marquez FR-1 Wagner 4:15.17 4:12.64 4:10.12
79 Nick Dauphinee SR-4 Canisius 4:48.61 4:15.40 3:03.89
80 James McNaughton FR-1 SUNY Geneseo 4:58.90 4:15.47 5:09.12
82 Logan Betyeman FR-1 Moravian 4:00.68 4:16.04 4:08.36
Men 1500m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Jacob Pantoya SR-4 Cornell 3:29.90 4:30.22 3:05.77 4:59.17 4:01.26 4:01.26
30 Roman Galioto FR-1 Robert Morris 4:15.32 2:57.51 4:51.80 3:19.40 3:09.67 4:03.16
35 Zachary Winnicki SO-2 Cornell 3:08.16 2:55.94 3:17.94 4:23.91 2:51.06 4:04.36
43 Danzil Monk FR-1 Buffalo 4:06.02 3:53.72 5:02.61 3:41.42 4:28.17 4:06.02
45 Amos Bixler SO-2 Houghton 4:41.96 5:16.59 3:45.07 4:34.54 5:11.64 4:07.33
48 Thomas Arnold SO-2 Lehigh 4:27.38 4:15.00 4:44.71 3:55.20 5:04.52 4:07.57
53 Aidan Glynn JR-3 SUNY Geneseo 5:03.09 5:22.96 4:15.89 3:48.56 3:38.62 4:08.43
54 Preston Jackson SO-2 Wright State 4:48.48 4:31.08 5:03.41 3:43.83 4:33.56 4:08.69
60 Sofiane Compaorg FR-1 UMBC 4:42.11 3:59.67 4:59.58 3:44.69 3:07.24 4:09.65
65 Gavin Vansolkema SO-2 Ferris State 3:12.67 3:52.71 3:45.20 4:07.72 4:25.24 4:10.22
66 Tyler Tkaczyk FR-1 Siena 4:43.70 5:03.79 3:28.38 3:00.77 4:53.74 4:11.06
75 John Flynn, Jr JR-3 Saint Francis 4:21.50 5:07.20 5:19.89 5:09.74 4:24.04 4:13.88
85 Ian Wiesinger SR-4 Marist 3:50.57 3:50.57 5:23.83 3:53.16 5:23.83 4:19.06
87 Paul Siconolfi JR-3 Wagner 5:12.17 4:25.35 4:14.94 5:06.97 5:09.57 4:20.14
Men 1500m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Jannik Windelband JR-3 Point Park 4:48.10 4:18.80 4:04.15 5:12.52 2:50.91 4:43.22
42 Jesse Campoverde SR-4 Rider 4:20.54 4:03.34 4:05.79 3:58.42 2:56.97 5:19.53
44 Patrick Statzer SO-2 Wright State 3:17.84 4:07.30 4:07.30 5:14.08 4:12.25 3:35.16
51 Mike Taranto FR-1 SUNY Geneseo 3:33.34 4:17.99 4:08.06 2:56.13 3:25.89 3:25.89
56 Theodore Pintabona SR-4 Roberts Wesleyan 4:51.05 3:04.09 4:08.76 3:09.06 4:23.69 3:36.43
67 Colin Schweitzer SR-4 Dickinson 5:23.90 4:28.66 4:11.08 3:53.51 5:23.90 3:43.47
71 Port Habalar JR-3 Kutztown 4:02.02 5:10.09 4:12.10 4:34.79 4:09.58 5:22.69
76 Casey Frank SR-4 Moravian 3:25.91 3:48.78 4:14.20 3:56.41 4:09.12 3:18.28
78 Owen Foytack JR-3 King's (Pa.) 4:15.13 4:17.69 4:15.13 5:13.81 4:40.65 5:08.71
84 Jason Putnam   Pacers/GRC New Balance 4:18.29 3:34.38 4:18.29 5:15.12 3:26.64 3:24.05
91 Wyatt Burr FR-1 Bryant 4:55.73 4:34.22 4:28.84 3:21.63 5:01.10 5:14.55
  Thomas Lee JR-3 Marywood DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 1500m Run Unseeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Josh Otten SO-2 Detroit Mercy 4:19.00 3:57.61
2 Daniel Myers JR-3 Elizabethtown 2:58.37 3:57.82
4 Nick Logan SR-4 SUNY Cobleskill 3:42.05 3:58.76
5 Mason Jobe SR-4 California (Pa.) 4:34.83 3:58.98
6 Tucker McGrath JR-3 Ursinus 4:18.11 3:58.99
7 Carter Boullard FR-1 Bucknell 4:57.07 3:59.57
8 Jose Magana JR-3 Vassar 4:52.30 3:59.59
9 Brennan Wellock SO-2 Shippensburg 4:18.89 3:59.71
10 Jaxon Bunting JR-3 Roberts Wesleyan 4:52.52 3:59.77
11 Jakob Rager FR-1 Lock Haven 4:54.99 3:59.83
16 Owen DeMatt FR-1 Colgate 3:43.91 4:00.76
19 Thomas Foulkes SO-2 UMBC 5:06.25 4:01.14
23 Michael Burns JR-3 Oneonta 2:51.47 4:01.50
26 Ben Colli SO-2 Duquesne 4:04.55 4:02.12
34 Kehinde Oladapo SR-4 Purdue Fort Wayne 2:53.47 4:04.32
39 Joshua Walters Senior Unattached 3:50.12 4:04.80
Men 1500m Run Unseeded Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Liam Davis FR-1 Colgate 3:58.26
12 Nicholas Mills JR-3 Purdue Fort Wayne 4:00.08
15 Julian Paul JR-3 Washington & Jefferson 4:00.73
17 Curtis Joppeck JR-3 Mount Union 4:00.96
18 Jesse Comanda FR-1 Gordon 4:01.06
24 Jules Geffroy-Remot FR-1 Charleston (W.V.) 4:01.75
25 Brandon Baxter SR-4 Elizabethtown 4:01.96
27 Alex Reese JR-3 Mount Union 4:02.31
28 Ben Guerin SR-4 Siena 4:02.34
38 Gabe Shilling SO-2 Malone 4:04.72
55 Aidan O'Leary JR-3 Charleston (W.V.) 4:08.70
74 Philip White SR-4 West Liberty 4:13.69
  Jaime Blazquez SO-2 Charleston (W.V.) DNF
Men 1500m Run Unseeded Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Liam Cody FR-1 Binghamton 4:00.43
14 Hayden Schmidt SO-2 Malone 4:00.44
20 Eamon Brady JR-3 Carnegie Mellon 4:01.23
22 Tobias Jones JR-3 Youngstown St. 4:01.31
29 Cory Demo JR-3 Buffalo 4:02.59
31 Nick Bauman JR-3 SUNY Geneseo 4:04.00
37 Cameron Szabo SR-4 Cortland St. 4:04.61
41 Noah Griffith JR-3 Ferris State 4:05.49
50 Tyler Edson FR-1 UMBC 4:07.71
57 Nate Gilbert JR-3 Case Western 4:08.90
77 Brayden Graham JR-3 Bloomsburg 4:15.03
81 Michael Hubert JR-3 Wagner 4:15.81
88 Bryce Thalheimer SR-4 Johns Hopkins 4:21.14