April 12-14, 2024
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC AARTFC Empire 8 NESCAC DIII NE MAC Liberty League

Men 5000m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 William Keiser FR-1 Colgate 15:03.95 18:49.94 14:45.88 14:27.80 15:58.19 13:15.48
2 Collin Brown FR-1 Siena 15:08.13 16:02.62 14:22.73 12:42.83 15:26.30 18:46.09
3 Joey Smith SO-2 RPI 15:08.25 15:44.58 13:28.35 15:17.34 13:46.51 11:57.52
4 Alexander Kasper SO-2 Cornell 15:10.29 18:30.56 14:24.78 15:19.40 11:50.03 13:57.47
5 Stephen Ulrich SO-2 Mount Union 15:13.19 17:48.44 11:15.76 13:05.35 14:00.14 17:57.57
6 Sam Gutzwiller FR-1 Robert Morris 15:13.43 10:48.54 19:29.19 12:10.75 13:05.55 11:15.94
7 Adam Brocato SO-2 Kutztown 15:13.86 18:34.91 19:11.47 12:11.09 17:49.22 10:48.84
8 Colten Morris SO-2 Robert Morris 15:14.17 12:38.77 18:35.29 16:27.31 12:47.91 18:07.87
9 Patrick Klinger JR-3 Brockport St. 15:14.20 13:42.78 18:07.90 11:16.51 11:07.37 12:02.22
10 Ryan Russell JR-3 Union (N.Y.) 15:15.85 18:28.18 14:48.38 19:41.45 13:25.95 14:48.38
11 Ely Personius   UNAT-Gannon 15:16.45 15:34.78 18:47.24 12:58.99 16:29.77 12:13.16
12 John Griffith SO-2 Colgate 15:16.66 12:04.17 18:01.66 15:16.66 17:43.33 13:54.16
13 Collin Brooks FR-1 Charleston (W.V.) 15:19.57 12:24.86 19:46.25 19:18.66 12:34.05 17:55.90
14 Landon Boyle SO-2 East Stroudsburg 15:19.81 19:46.56 17:46.98 19:00.57 12:43.45 12:52.64
15 Steven Viera SO-2 Marist 15:19.98 18:33.18 14:43.18 16:51.98 18:33.18 16:51.98
16 Alex Hill FR-1 Malone 15:21.21 17:48.61 17:57.82 14:53.58 14:53.58 19:39.15
17 Nathan Caldwell FR-1 Dickinson 15:21.45 13:40.09 19:02.60 15:03.03 14:44.60 13:58.52
18 Samuel Ash FR-1 Colgate 15:22.62 12:27.33 13:22.68 13:13.46 16:36.43 19:04.05
19 Stephen Henry SR-4 Case Western 15:23.19 17:23.21 20:00.15 15:41.66 15:50.89 15:13.96
20 Jack Hollar JR-3 Kutztown 15:24.46 17:43.13 13:24.28 13:52.02 17:15.40 19:34.07
21 Adam Beach JR-3 Cortland St. 15:25.26 16:30.03 11:15.44 14:20.50 15:53.02 19:25.83
22 Aidan Gemme SO-2 Amherst 15:25.41 15:53.18 14:11.38 14:39.14 15:16.16 13:43.62
23 Ben Devine FR-1 Marywood 15:26.06 13:44.20 11:34.55 14:49.02 16:30.89 11:06.77
24 Christopher DeForest JR-3 Siena 15:27.07 18:51.03 19:37.38 12:49.47 16:41.24 16:13.43
25 Brody Santagata SO-2 Siena 15:28.17 12:22.54 12:03.98 16:23.86 17:47.40 13:27.51
26 Chris Turner FR-1 Buffalo 15:30.00 11:18.90 14:43.50 17:21.60 11:28.20 13:38.40
27 Brian McGarrity JR-3 East Stroudsburg 15:30.66 11:00.77 13:01.76 15:49.28 10:51.47 11:00.77
28 Hunter Longo SO-2 Wagner 15:30.77 13:39.08 19:14.16 15:02.85 19:04.85 18:36.93
29 Matthew Fick JR-3 Elizabethtown 15:31.27 12:43.65 15:21.96 18:00.28 12:15.71 17:13.71
30 Griffin Roeder SO-2 St. Lawrence 15:32.81 19:54.00 13:12.89 12:26.25 17:24.75 18:30.05
31 Matt Schieber SR-4 Aquinas 15:33.98 14:28.61 16:20.68 12:36.53 19:55.50 14:09.93
32 Dennis Love FR-1 Marist 15:35.04 11:03.88 14:48.29 14:01.54 14:38.94 18:42.05
33 Evan Wooby JR-3 East Stroudsburg 15:35.20 13:14.92 16:03.26 17:18.08 15:53.91 12:28.16
34 Ryan Shulman SO-2 Misericordia 15:37.38 17:01.75 19:22.36 12:20.53 16:14.88 15:09.26
35 Amos Bixler SO-2 Houghton 15:37.77 19:41.59 14:50.89 11:52.71 14:41.51 13:07.73
36 Owen McCann JR-3 Franklin & Marshall 15:38.28 11:53.10 18:36.56 19:32.85 13:55.07 16:15.82
37 Mason Macek FR-1 Dickinson 15:38.70 19:14.61 11:34.64 17:50.12 16:53.80 20:20.31
38 Ben Allen SO-2 Houghton 15:40.79 12:42.04 19:17.18 11:55.00 10:58.56 14:16.12
39 Robby Lloyd FR-1 Kutztown 15:41.19 15:41.19 16:47.08 17:43.55 14:44.72 14:25.90
40 Ethan Holcomb FR-1 East Stroudsburg 15:42.21 11:37.24 18:31.81 12:05.51 14:17.42 13:30.30
41 Luke Malena   UNAT-Gannon 15:42.22 17:44.71 17:07.02 15:04.54 19:28.36 13:39.74
42 Noah Hall SR-4 Franklin & Marshall 15:43.87 15:25.00 18:43.21 12:25.66 15:15.56 11:57.35
43 Quinn Eberts Junior UNB REDS 15:44.58 14:57.36 18:53.50 13:32.34 18:25.16 20:18.51
44 Kai Chang JR-3 Vassar 15:44.78 19:50.43 19:40.98 18:44.29 19:40.98 20:28.22
45 Peyton Riley SO-2 Bloomsburg 15:45.56 15:17.20 14:48.83 18:07.40 11:20.81 13:33.19
46 Noah Greski JR-3 Siena 15:47.52 14:31.72 16:15.95 18:38.08 13:44.35 14:50.67
47 Peter Stubler FR-1 St. Lawrence 15:49.18 15:58.68 14:42.74 19:46.48 11:42.40 11:23.41
48 Arlo Rucker SO-2 Vassar 15:49.73 12:39.79 11:33.31 11:04.81 18:31.19 15:49.73
49 Juan David Hernandez SO-2 Aquinas 15:50.01 13:18.01 20:16.02 12:02.01 15:31.01 15:21.51
50 Max Leffler SO-2 Lehigh 15:50.38 15:21.87 20:06.99 15:50.38 18:50.96 11:05.27
51 Joseph Cardillo SO-2 Marywood 15:51.86 11:25.34 18:33.68 13:57.64 11:25.34 20:37.42
52 Marco Cardone SR-4 Indiana (Pa.) 15:53.29 16:50.49 15:15.16 20:10.68 13:01.70 16:50.49
53 Nick Mascia FR-1 Indiana (Pa.) 15:55.14 20:13.03 14:48.28 14:48.28 13:03.22 19:34.83
54 William Kane FR-1 Dickinson 15:57.62 18:21.27 13:53.13 18:21.27 11:19.91 11:19.91
55 Thomas Bricker SO-2 Misericordia 16:00.07 15:50.47 18:52.89 15:21.67 20:28.89 20:48.10
56 Ryan Baker FR-1 Lehigh 16:00.14 15:21.74 19:21.77 17:07.35 17:07.35 15:02.54
57 Nathan Moore FR-1 Moravian 16:03.68 15:15.50 12:31.67 19:16.42 19:26.06 14:56.23
58 Joel Beckwith SO-2 Indiana (Pa.) 16:08.24 18:43.16 18:43.16 14:12.06 16:56.66 13:43.01
59 Carson Lafferty SO-2 Aquinas 16:14.52 19:58.66 14:27.33 20:27.90 19:09.94 13:19.11
60 Henry Hagen FR-1 St. Lawrence 16:37.43 17:17.33 11:48.18 16:37.43 20:06.89 11:48.18
  Diego Llanos JR-3 Adelphi DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Drew Stephens SO-2 Amherst DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 John Griffith SO-2 Colgate 18:47.50 12:59.17 16:20.83 18:38.33 16:02.50 15:16.66
14 Landon Boyle SO-2 East Stroudsburg 16:24.20 18:42.17 15:47.41 16:42.60 19:18.96 15:19.81
15 Steven Viera SO-2 Marist 19:55.98 11:39.19 14:24.79 18:42.38 16:51.98 15:19.98
17 Nathan Caldwell FR-1 Dickinson 12:44.81 13:30.88 11:31.09 15:49.10 12:54.02 15:21.45
18 Samuel Ash FR-1 Colgate 16:27.21 17:31.79 15:13.40 17:59.47 19:13.28 15:22.62
20 Jack Hollar JR-3 Kutztown 15:24.46 13:24.28 10:56.37 12:10.33 14:56.73 15:24.46
21 Adam Beach JR-3 Cortland St. 11:06.19 19:25.83 17:25.55 14:01.99 13:52.74 15:25.26
28 Hunter Longo SO-2 Wagner 13:57.70 11:19.47 15:30.77 16:35.93 16:45.24 15:30.77
30 Griffin Roeder SO-2 St. Lawrence 17:06.10 18:11.39 15:23.49 15:51.47 11:39.61 15:32.81
32 Dennis Love FR-1 Marist 16:21.80 11:50.63 18:14.00 16:12.45 14:10.89 15:35.04
33 Evan Wooby JR-3 East Stroudsburg 13:33.63 12:37.52 14:29.74 14:39.09 16:50.02 15:35.20
35 Amos Bixler SO-2 Houghton 12:30.22 15:47.15 18:35.95 18:07.82 16:52.80 15:37.77
36 Owen McCann JR-3 Franklin & Marshall 11:15.57 18:45.94 19:32.85 11:34.33 13:45.69 15:38.28
37 Mason Macek FR-1 Dickinson 13:17.90 15:38.70 12:59.13 14:14.22 17:40.74 15:38.70
38 Ben Allen SO-2 Houghton 14:06.72 17:14.87 18:20.73 18:58.36 18:01.91 15:40.79
39 Robby Lloyd FR-1 Kutztown 11:55.31 18:49.43 11:08.25 19:55.32 20:14.14 15:41.19
40 Ethan Holcomb FR-1 East Stroudsburg 19:56.61 15:23.37 19:37.77 17:35.28 19:28.34 15:42.21
41 Luke Malena   UNAT-Gannon 15:42.22 10:59.56 14:45.69 19:00.09 14:55.11 15:42.22
42 Noah Hall SR-4 Franklin & Marshall 12:16.22 14:00.05 15:34.44 19:30.40 15:43.87 15:43.87
43 Quinn Eberts Junior UNB REDS 12:16.78 15:25.69 12:07.33 20:09.07 15:44.58 15:44.58
45 Peyton Riley SO-2 Bloomsburg 15:17.20 15:17.20 18:54.68 17:10.66 11:01.90 15:45.56
47 Peter Stubler FR-1 St. Lawrence 19:36.99 20:33.94 13:17.32 11:23.41 12:58.33 15:49.18
48 Arlo Rucker SO-2 Vassar 12:39.79 12:49.29 18:40.69 20:34.65 13:46.27 15:49.73
50 Max Leffler SO-2 Lehigh 15:12.37 15:02.87 19:28.97 17:25.42 15:21.87 15:50.38
51 Joseph Cardillo SO-2 Marywood 15:42.35 18:52.72 12:31.97 11:34.86 16:10.90 15:51.86
53 Nick Mascia FR-1 Indiana (Pa.) 14:29.18 11:18.15 18:47.07 14:57.84 14:10.08 15:55.14
54 William Kane FR-1 Dickinson 11:29.49 13:53.13 15:48.05 15:38.47 18:50.00 15:57.62
56 Ryan Baker FR-1 Lehigh 15:31.34 14:43.33 16:00.14 17:07.35 16:09.75 16:00.14
57 Nathan Moore FR-1 Moravian 17:01.50 11:43.49 17:49.69 19:06.78 14:08.04 16:03.68
60 Henry Hagen FR-1 St. Lawrence 15:57.54 17:07.36 12:48.03 19:27.00 20:26.84 16:37.43
Men 5000m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 William Keiser FR-1 Colgate 18:22.82 17:46.67 15:31.07 17:10.51 17:28.59 15:03.95
2 Collin Brown FR-1 Siena 15:26.30 17:06.19 11:12.02 16:48.03 18:18.84 15:08.13
3 Joey Smith SO-2 RPI 13:19.26 13:55.59 18:55.32 13:28.35 15:35.50 15:08.25
4 Alexander Kasper SO-2 Cornell 16:41.32 12:26.44 15:28.50 13:21.06 16:32.22 15:10.29
5 Stephen Ulrich SO-2 Mount Union 19:19.76 12:47.08 19:10.62 16:17.12 15:58.85 15:13.19
6 Sam Gutzwiller FR-1 Robert Morris 11:06.81 17:30.45 12:56.42 15:22.57 12:56.42 15:13.43
7 Adam Brocato SO-2 Kutztown 18:16.64 17:21.80 10:39.71 19:38.88 16:26.97 15:13.86
8 Colten Morris SO-2 Robert Morris 18:35.29 17:58.72 15:05.03 18:26.15 11:25.63 15:14.17
9 Patrick Klinger JR-3 Brockport St. 13:33.64 13:15.36 13:06.22 14:46.78 15:41.63 15:14.20
10 Ryan Russell JR-3 Union (N.Y.) 13:53.43 12:12.68 16:47.44 17:33.23 16:19.96 15:15.85
11 Ely Personius   UNAT-Gannon 15:43.95 13:26.48 19:51.39 13:17.32 16:11.44 15:16.45
13 Collin Brooks FR-1 Charleston (W.V.) 15:01.18 11:02.09 16:33.14 12:34.05 14:24.40 15:19.57
16 Alex Hill FR-1 Malone 16:53.34 14:16.73 18:34.67 11:40.12 12:26.18 15:21.21
19 Stephen Henry SR-4 Case Western 19:13.99 16:37.05 15:13.96 15:50.89 14:09.34 15:23.19
22 Aidan Gemme SO-2 Amherst 19:44.53 16:30.19 17:07.21 16:57.96 11:34.06 15:25.41
23 Ben Devine FR-1 Marywood 16:03.11 15:53.85 16:40.15 11:06.77 17:26.45 15:26.06
24 Christopher DeForest JR-3 Siena 20:05.20 12:58.74 16:41.24 11:53.85 12:49.47 15:27.07
25 Brody Santagata SO-2 Siena 12:31.82 11:45.41 14:41.77 15:56.02 10:59.00 15:28.17
26 Chris Turner FR-1 Buffalo 16:53.70 20:09.00 17:03.00 14:24.90 15:39.30 15:30.00
27 Brian McGarrity JR-3 East Stroudsburg 15:39.97 13:20.37 12:33.84 19:41.94 11:47.31 15:30.66
29 Matthew Fick JR-3 Elizabethtown 18:46.84 15:21.96 15:21.96 18:00.28 11:47.77 15:31.27
31 Matt Schieber SR-4 Aquinas 14:37.95 18:59.46 14:00.59 16:20.68 14:28.61 15:33.98
34 Ryan Shulman SO-2 Misericordia 17:20.50 18:54.23 19:59.85 14:22.39 11:43.04 15:37.38
44 Kai Chang JR-3 Vassar 16:41.47 13:23.07 19:50.43 17:47.61 14:00.86 15:44.78
46 Noah Greski JR-3 Siena 19:34.93 18:09.65 11:41.17 19:15.98 18:38.08 15:47.52
49 Juan David Hernandez SO-2 Aquinas 12:40.01 20:16.02 12:11.51 17:53.52 13:08.51 15:50.01
52 Marco Cardone SR-4 Indiana (Pa.) 18:54.42 13:20.77 20:29.75 12:42.64 11:26.37 15:53.29
55 Thomas Bricker SO-2 Misericordia 17:55.28 20:28.89 20:09.69 20:09.69 16:28.88 16:00.07
58 Joel Beckwith SO-2 Indiana (Pa.) 12:15.87 15:19.83 15:58.56 12:35.23 20:19.99 16:08.24
59 Carson Lafferty SO-2 Aquinas 12:40.13 20:08.41 16:53.50 11:22.17 12:10.89 16:14.52
  Diego Llanos JR-3 Adelphi DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Drew Stephens SO-2 Amherst DNF DNF DNF DNF DNF DNF