April 12-14, 2024
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC AARTFC Empire 8 MAC Liberty League NCCAA

Women 1500m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Marge Dalseth JR-3 Cornell 4:42.04
2 Gabrielle DeAngelis FR-1 Siena 4:43.93
3 Sarah-Rose Sullivan JR-3 Oakland 4:44.76
4 Alexis Tepper FR-1 UMBC 4:44.78
5 Jennalee Dunn SO-2 Cornell 4:45.12
6 Kelley MacElhiney FR-1 Bryant 4:45.34
7 Keira Mansure SO-2 Rider 4:45.76
8 Erin Smith SR-4 Mount Union 4:47.43
9 Allison Newton JR-3 Buffalo 4:47.45
10 Callie Jones SR-4 Johns Hopkins 4:47.73
11 Jacqueline Liu SO-2 Carnegie Mellon 4:48.26
12 Reese Wilber FR-1 Buffalo 4:48.51
13 Abby Matthews JR-3 Ohio Northern 4:49.01
14 Isis Diaz SO-2 Johns Hopkins 4:49.20
15 Olivia Wilson SR-4 Duquesne 4:49.31
16 Riley Morrell JR-3 Lehigh 4:49.42
17 Sydney Urbine SR-4 Pittsburgh 4:50.10
18 Mattingly O'Rourke SO-2 Siena 4:50.42
19 Brooke Hirsch SO-2 Cornell 4:51.12
20 Sarah Eskew JR-3 Rider 4:51.24
21 Lexi Mogensen JR-3 Towson 4:51.25
22 Sierra Danieu JR-3 RIT 4:51.29
23 Erika Nyberg FR-1 Army West Point 4:51.51
24 Mia Vizcaino SR-4 Brockport St. 4:51.64
25 Devon Sutton FR-1 Lehigh 4:51.70
26 Allison Plassio JR-3 Point Park 4:51.98
27 Anna Cohen SO-2 Pittsburgh 4:51.98
28 Madison Kammer SO-2 Misericordia 4:52.12
29 Morgan McNaughton SO-2 Saint Francis 4:52.39
30 Casey MacElhiney JR-3 Lafayette 4:52.45
31 Leah Richardson FR-1 Army West Point 4:52.66
32 Amaiah McIntosh JR-3 Johns Hopkins 4:53.21
33 Holly Chambers JR-3 East Stroudsburg 4:53.30
34 Franny Kabana JR-3 Robert Morris 4:53.31
35 Elizabeth Jenulis FR-1 Lehigh 4:53.36
36 Norah Reade FR-1 Vassar 4:53.77
37 Amelia Gilbert SR-4 RIT 4:53.81
38 Christina Bolcer JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:53.94
39 Lily Dineen SR-4 Lafayette 4:54.14
40 Kenzy Beckett FR-1 Youngstown St. 4:54.16
41 Nicole Dauberman FR-1 Rider 4:54.17
42 Sarah Hurst JR-3 Pittsburgh 4:54.47
43 Katherine Haupt JR-3 Northwood 4:54.52
44 Jennifer Cichra SO-2 Slippery Rock 4:54.79
45 Magui Calvo FR-1 Wagner 4:54.95
46 Grace Sullivan SR-4 Bryant 4:55.29
47 Libby Howard SR-4 Walsh 4:55.32
48 Laura Rodgers JR-3 Walsh 4:55.43
49 Kristin Yeager SO-2 Malone 4:55.56
50 Lily Tremba FR-1 Johns Hopkins 4:55.66
51 Kelty Oaster SR-4 Elizabethtown 4:55.66
52 Ariel Warner FR-1 Northwood 4:55.79
53 Ava Lane FR-1 Pittsburgh 4:55.91
54 Emma Kothari SO-2 Johns Hopkins 4:56.04
55 Belle Painter Senior Unattached 4:56.39
56 Genavieve Kushner-Lopez FR-1 Oakland 4:56.51
57 Sydney Burgard SR-4 RIT 4:56.76
58 Maddy Murtland SR-4 Slippery Rock 4:56.99
59 Olivia Tullman SR-4 Scranton 4:57.15
60 Emma Nadolski FR-1 Bryant 4:57.19
61 Sydney Werner FR-1 Bloomsburg 4:57.25
62 Daisy Englund JR-3 Ferris State 4:57.33
63 Claire Hunt SO-2 Detroit Mercy 4:57.37
64 Abigail Nautel SO-2 RIT 4:57.63
65 Cassie Carr JR-3 Washington & Jefferson 4:57.67
66 Hailey Bradley FR-1 Colgate 4:57.76
67 Hannah Sweda SR-4 Millersville 4:57.92
68 Hope Trimmer FR-1 Lehigh 4:57.96
69 Alex Fleck SO-2 Pittsburgh 4:58.00
70 Avery Palmucci FR-1 Quinnipiac 4:58.03
71 Grace Hughes FR-1 Lehigh 4:58.39
72 Simone Davey SR-4 Lehigh 4:58.39
73 Kayla Hawkins FR-1 Marist 4:58.61
74 Carla Bautista FR-1 East Stroudsburg 4:58.64
75 Adelaide Nyhan FR-1 Vassar 4:58.92
76 Angelina Olah SO-2 Wagner 4:59.23
77 Alayna Cuevas JR-3 Youngstown St. 4:59.35
78 Aubrie Custer SO-2 West Virginia 4:59.82
79 Chloe Poulos SO-2 Siena 4:59.88
80 Malayh Metcalf FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:59.99
81 Sarah Conant SR-4 Johns Hopkins 5:00.19
82 Baara Stewart FR-1 Towson 5:00.32
83 Emma Jiacristoforo FR-1 Robert Morris 5:00.35
84 Ava Pultorak FR-1 Pittsburgh 5:00.43
85 Tabitha Clark SR-4 Houghton 5:00.82
86 Ella Impaglia SO-2 Nazareth 5:00.96
87 Olivia Grinnell SO-2 St. John Fisher 5:01.05
88 Raven Stanet JR-3 Marist 5:01.42
89 Julianne Wilson JR-3 Brockport St. 5:01.61
90 Sydney Smith SR-4 Cortland St. 5:01.70
91 Margaret Ann Healy SO-2 Carnegie Mellon 5:01.78
92 Kayla Ondy SO-2 Bryant 5:01.92
93 Carolyn Bennett FR-1 Aquinas 5:02.46
94 Lyna Beraich SO-2 UMBC 5:02.94
95 Olesya Mertz SR-4 Ohio Northern 5:03.43
96 Sierra Basco JR-3 Oneonta 5:03.79
97 Hailey Reinhard FR-1 Bucknell 5:03.81
98 Caitlin Voloshen SO-2 St. John Fisher 5:05.23
99 Madison Castro JR-3 Geneva 5:05.51
100 Kaitlyn Hastings JR-3 Marist 5:06.66
101 Miranda Cincotta SO-2 St. Vincent (Pa.) 5:07.12
102 Molly Hopple SO-2 Youngstown St. 5:08.87
103 Paige Redman Sophomore FrontRunner AC 5:10.76
104 Laura Posh FR-1 Bucknell 5:11.00
105 Mia Sideris SO-2 Ursinus 5:12.36
106 Morgan Loewe SO-2 Towson 5:12.42
107 Leah Costello SR-4 Mount Union 5:12.45
108 Ava Severino FR-1 Lafayette 5:13.22
109 Veronica Dailey SR-4 Brockport St. 5:16.22
110 Kyra Binney SO-2 Houghton 5:17.34
111 Laura Croco JR-3 Robert Morris 5:17.68
112 Alaina Keller 8 Unattached 5:19.25
113 Lauren Yonko JR-3 Brockport St. 5:22.04
  Bri Pollock FR-1 Millersville DNF
  Tazanna Epps JR-3 West Virginia DNF
  Brynn Hogan FR-1 Binghamton DNF
  Haileigh Bissett SO-2 Oakland DNF
Women 1500m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
75 Adelaide Nyhan FR-1 Vassar 3:41.20 5:01.91 6:13.65 4:46.97 4:20.06 4:20.06 4:58.92
87 Olivia Grinnell SO-2 St. John Fisher 6:28.36 6:19.33 3:30.74 4:09.88 3:36.76 4:18.91 5:01.05
96 Sierra Basco JR-3 Oneonta 5:34.17 4:54.68 4:57.72 3:41.77 6:22.78 5:52.40 5:03.79
102 Molly Hopple SO-2 Youngstown St. 5:52.12 6:29.18 4:56.52 5:05.79 6:35.36 5:39.76 5:08.87
104 Laura Posh FR-1 Bucknell 3:37.70 5:07.89 4:52.34 6:19.42 5:54.54 3:43.92 5:11.00
110 Kyra Binney SO-2 Houghton 6:49.37 5:58.60 4:26.57 4:39.26 6:20.81 6:01.77 5:17.34
112 Alaina Keller 8 Unattached 5:09.68 6:39.07 4:47.33 6:13.53 4:24.98 5:22.45 5:19.25
Women 1500m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
29 Morgan McNaughton SO-2 Saint Francis 4:52.39
36 Norah Reade FR-1 Vassar 4:53.77
63 Claire Hunt SO-2 Detroit Mercy 4:57.37
69 Alex Fleck SO-2 Pittsburgh 4:58.00
70 Avery Palmucci FR-1 Quinnipiac 4:58.03
76 Angelina Olah SO-2 Wagner 4:59.23
77 Alayna Cuevas JR-3 Youngstown St. 4:59.35
78 Aubrie Custer SO-2 West Virginia 4:59.82
85 Tabitha Clark SR-4 Houghton 5:00.82
88 Raven Stanet JR-3 Marist 5:01.42
90 Sydney Smith SR-4 Cortland St. 5:01.70
93 Carolyn Bennett FR-1 Aquinas 5:02.46
113 Lauren Yonko JR-3 Brockport St. 5:22.04
  Tazanna Epps JR-3 West Virginia DNF
Women 1500m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
52 Ariel Warner FR-1 Northwood 3:32.97 4:02.55 6:21.57 4:46.92 4:55.79 6:24.53
55 Belle Painter Senior Unattached 5:26.03 6:19.38 4:38.61 4:41.57 4:56.39 5:37.89
57 Sydney Burgard SR-4 RIT 4:24.12 3:27.74 4:09.28 4:27.09 4:56.76 4:15.22
61 Sydney Werner FR-1 Bloomsburg 4:15.64 6:11.57 5:12.12 6:02.65 4:57.25 5:50.76
64 Abigail Nautel SO-2 RIT 4:24.89 5:51.21 4:42.75 3:31.32 4:57.63 4:39.78
67 Hannah Sweda SR-4 Millersville 4:37.07 5:51.55 4:31.11 6:06.45 4:57.92 3:49.40
84 Ava Pultorak FR-1 Pittsburgh 4:27.39 4:21.38 5:03.44 5:24.47 5:00.43 5:12.45
86 Ella Impaglia SO-2 Nazareth 5:34.07 4:18.83 3:54.75 4:33.88 5:00.96 3:51.74
89 Julianne Wilson JR-3 Brockport St. 4:31.45 5:40.82 5:46.86 3:55.26 5:01.61 3:40.18
95 Olesya Mertz SR-4 Ohio Northern 3:35.44 3:32.40 5:48.95 6:22.33 5:03.43 3:32.40
98 Caitlin Voloshen SO-2 St. John Fisher 6:18.49 6:21.54 5:54.07 4:07.24 5:05.23 4:37.76
100 Kaitlyn Hastings JR-3 Marist 4:02.27 6:14.13 6:04.93 5:49.60 5:06.66 5:22.00
106 Morgan Loewe SO-2 Towson 5:15.55 5:53.04 4:31.81 4:00.57 5:12.42 6:24.28
  Bri Pollock FR-1 Millersville DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Mattingly O'Rourke SO-2 Siena 4:41.71 6:05.93 4:50.42 6:03.03 3:58.15 4:35.90
19 Brooke Hirsch SO-2 Cornell 6:06.82 3:49.99 4:51.12 4:01.63 3:58.72 4:19.10
30 Casey MacElhiney JR-3 Lafayette 3:45.19 3:39.34 4:52.45 4:23.21 3:27.64 5:33.40
32 Amaiah McIntosh JR-3 Johns Hopkins 5:02.01 3:28.18 4:53.21 4:20.96 4:59.08 5:19.60
41 Nicole Dauberman FR-1 Rider 4:10.05 4:15.93 4:54.17 5:50.07 5:20.65 4:51.23
49 Kristin Yeager SO-2 Malone 4:55.56 4:52.61 4:55.56 3:50.54 5:07.39 5:54.68
56 Genavieve Kushner-Lopez FR-1 Oakland 4:32.79 4:41.69 4:56.51 6:16.57 4:44.65 4:44.65
59 Olivia Tullman SR-4 Scranton 5:32.81 5:50.64 4:57.15 4:51.21 4:39.32 4:48.24
71 Grace Hughes FR-1 Lehigh 4:58.39 3:49.76 4:58.39 3:43.80 4:25.57 5:55.09
74 Carla Bautista FR-1 East Stroudsburg 3:46.97 5:28.51 4:58.64 6:19.28 3:49.96 3:29.05
94 Lyna Beraich SO-2 UMBC 5:09.00 5:30.21 5:02.94 4:47.80 4:05.39 3:59.33
99 Madison Castro JR-3 Geneva 5:05.51 5:48.29 5:05.51 4:47.18 6:31.06 6:12.73
103 Paige Redman Sophomore FrontRunner AC 3:40.64 3:56.18 5:10.76 5:10.76 4:58.33 4:36.58
108 Ava Severino FR-1 Lafayette 6:25.26 6:19.00 5:13.22 5:57.07 4:57.56 4:23.11
111 Laura Croco JR-3 Robert Morris 4:20.50 5:55.81 5:17.68 6:40.28 4:36.39 6:11.69
Women 1500m Run Unseeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
24 Mia Vizcaino SR-4 Brockport St. 5:58.72 5:41.22 4:51.64
35 Elizabeth Jenulis FR-1 Lehigh 4:03.49 5:46.17 4:53.36
39 Lily Dineen SR-4 Lafayette 4:21.79 4:39.44 4:54.14
42 Sarah Hurst JR-3 Pittsburgh 5:00.36 4:10.30 4:54.47
44 Jennifer Cichra SO-2 Slippery Rock 5:15.43 5:24.27 4:54.79
46 Grace Sullivan SR-4 Bryant 6:17.98 3:32.61 4:55.29
47 Libby Howard SR-4 Walsh 4:13.98 5:04.18 4:55.32
50 Lily Tremba FR-1 Johns Hopkins 4:49.75 4:40.88 4:55.66
58 Maddy Murtland SR-4 Slippery Rock 4:59.96 6:14.21 4:56.99
60 Emma Nadolski FR-1 Bryant 4:39.36 4:24.50 4:57.19
66 Hailey Bradley FR-1 Colgate 6:15.18 4:42.88 4:57.76
91 Margaret Ann Healy SO-2 Carnegie Mellon 3:43.32 4:07.46 5:01.78
97 Hailey Reinhard FR-1 Bucknell 4:21.28 4:51.66 5:03.81
105 Mia Sideris SO-2 Ursinus 3:51.15 6:30.45 5:12.36
Women 1500m Run Unseeded Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Abby Matthews JR-3 Ohio Northern 4:28.78 4:40.34 5:20.81 3:25.20 4:54.79 4:49.01
23 Erika Nyberg FR-1 Army West Point 5:00.26 5:26.50 6:13.14 5:00.26 4:25.28 4:51.51
26 Allison Plassio JR-3 Point Park 4:46.14 4:51.98 5:12.42 4:22.79 5:29.94 4:51.98
28 Madison Kammer SO-2 Misericordia 3:47.86 5:27.18 5:44.71 5:50.55 5:44.71 4:52.12
31 Leah Richardson FR-1 Army West Point 3:36.57 6:17.54 4:23.40 3:51.21 4:29.25 4:52.66
38 Christina Bolcer JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:42.19 4:42.19 5:35.10 4:48.07 3:46.34 4:53.94
40 Kenzy Beckett FR-1 Youngstown St. 3:25.92 5:00.05 4:10.04 5:05.93 4:54.16 4:54.16
68 Hope Trimmer FR-1 Lehigh 3:58.37 4:13.27 5:42.66 5:15.84 4:07.31 4:57.96
80 Malayh Metcalf FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:14.99 4:00.00 5:26.99 4:41.99 6:23.99 4:59.99
83 Emma Jiacristoforo FR-1 Robert Morris 5:00.35 4:30.32 6:09.43 6:06.43 3:54.28 5:00.35
107 Leah Costello SR-4 Mount Union 6:14.94 4:13.09 6:39.94 6:11.82 4:56.83 5:12.45
109 Veronica Dailey SR-4 Brockport St. 4:47.76 6:13.14 6:22.63 6:13.14 5:28.87 5:16.22
Women 1500m Run Unseeded Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Gabrielle DeAngelis FR-1 Siena 5:32.20 4:43.93 3:35.79 4:46.77 3:27.27 3:27.27 4:01.34
8 Erin Smith SR-4 Mount Union 3:21.21 4:47.43 4:35.94 4:44.56 3:38.45 4:07.19 6:10.79
11 Jacqueline Liu SO-2 Carnegie Mellon 5:19.97 4:48.26 5:34.39 4:36.73 5:28.62 5:43.03 4:16.56
16 Riley Morrell JR-3 Lehigh 3:39.96 4:49.42 4:11.80 5:06.79 4:52.32 3:57.33 4:46.53
21 Lexi Mogensen JR-3 Towson 5:17.47 4:51.25 3:29.70 3:38.44 4:16.30 3:29.70 5:29.12
22 Sierra Danieu JR-3 RIT 5:29.16 4:51.29 4:25.08 4:45.47 3:55.95 4:25.08 5:08.77
27 Anna Cohen SO-2 Pittsburgh 4:05.27 4:51.98 3:33.15 5:12.42 3:30.23 5:24.10 6:10.82
33 Holly Chambers JR-3 East Stroudsburg 4:21.04 4:53.30 4:15.18 5:37.30 4:18.11 3:42.91 5:49.03
48 Laura Rodgers JR-3 Walsh 3:47.49 4:55.43 5:01.34 6:21.11 4:02.26 5:51.57 3:29.76
54 Emma Kothari SO-2 Johns Hopkins 3:42.03 4:56.04 3:53.88 4:47.16 5:43.41 5:52.29 4:47.16
73 Kayla Hawkins FR-1 Marist 5:52.36 4:58.61 4:46.67 5:55.35 5:37.43 5:55.35 3:40.98
82 Baara Stewart FR-1 Towson 4:21.28 5:00.32 5:48.38 4:03.26 4:03.26 4:57.32 3:30.23
  Haileigh Bissett SO-2 Oakland DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run Unseeded Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Sarah-Rose Sullivan JR-3 Oakland 4:44.76 5:04.70 4:56.15
4 Alexis Tepper FR-1 UMBC 4:44.78 3:50.68 4:02.07
5 Jennalee Dunn SO-2 Cornell 4:45.12 5:36.45 5:27.89
6 Kelley MacElhiney FR-1 Bryant 4:45.34 3:45.42 4:59.61
9 Allison Newton JR-3 Buffalo 4:47.45 3:21.22 4:47.45
10 Callie Jones SR-4 Johns Hopkins 4:47.73 4:33.35 3:41.56
12 Reese Wilber FR-1 Buffalo 4:48.51 5:02.94 3:53.70
14 Isis Diaz SO-2 Johns Hopkins 4:49.20 4:17.39 4:17.39
17 Sydney Urbine SR-4 Pittsburgh 4:50.10 6:14.23 6:08.43
20 Sarah Eskew JR-3 Rider 4:51.24 4:59.98 4:16.30
25 Devon Sutton FR-1 Lehigh 4:51.70 5:12.12 6:16.30
37 Amelia Gilbert SR-4 RIT 4:53.81 5:02.63 3:31.55
43 Katherine Haupt JR-3 Northwood 4:54.52 3:35.00 5:23.98
65 Cassie Carr JR-3 Washington & Jefferson 4:57.67 5:03.63 4:16.00
72 Simone Davey SR-4 Lehigh 4:58.39 4:22.59 5:37.18
79 Chloe Poulos SO-2 Siena 4:59.88 4:56.89 3:29.92
Women 1500m Run Unseeded Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Marge Dalseth JR-3 Cornell 4:42.04 3:40.00
7 Keira Mansure SO-2 Rider 4:45.76 5:11.48
15 Olivia Wilson SR-4 Duquesne 4:49.31 3:57.24
34 Franny Kabana JR-3 Robert Morris 4:53.31 5:02.11
45 Magui Calvo FR-1 Wagner 4:54.95 4:49.06
51 Kelty Oaster SR-4 Elizabethtown 4:55.66 3:29.92
53 Ava Lane FR-1 Pittsburgh 4:55.91 4:47.04
62 Daisy Englund JR-3 Ferris State 4:57.33 3:37.05
81 Sarah Conant SR-4 Johns Hopkins 5:00.19 5:24.21
92 Kayla Ondy SO-2 Bryant 5:01.92 3:40.41
101 Miranda Cincotta SO-2 St. Vincent (Pa.) 5:07.12 5:07.12
  Brynn Hogan FR-1 Binghamton DNF DNF