April 12-14, 2024
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC NESCAC DIII NE Liberty League NCCAA

Men 1500m Run Invite

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Evan Hilbert SR-4 Buffalo 4:27.65 4:05.16 3:44.91
2 Jack Miller SR-4 Pittsburgh 3:04.81 3:07.06 3:45.37
3 Finn Walsh JR-3 Pittsburgh 2:45.11 4:08.79 3:46.17
4 Ryan Watson FR-1 Penn State 3:24.00 3:01.33 3:46.66
5 Dillan Haviland SR-4 Northwood 2:41.29 2:57.20 3:47.17
6 Tanner Piotrowski JR-3 Penn State 4:02.00 2:53.51 3:48.30
7 Samuel Whittaker SR-4 Central Connecticut 4:54.58 3:02.68 3:48.35
8 Luke Simpson JR-3 Pittsburgh 3:59.97 4:18.25 3:48.54
9 Luke Seymour FR-1 Penn State 3:32.56 3:23.41 3:48.55
10 Ryan Buzby SR-4 Buffalo 4:27.89 3:35.23 3:48.96
11 Quintin Gatons Junior Unattached 3:00.95 4:14.25 3:49.05
12 Kevin Arseneaux JR-3 Geneva 4:14.33 4:07.45 3:49.12
13 Noah Bernarding JR-3 California (Pa.) 3:47.21 3:33.44 3:49.50
14 Ramen Felumlee SR-4 Cedarville 3:52.07 3:54.37 3:49.77
15 Jake Ireland SR-4 Central Connecticut 2:59.40 4:15.29 3:49.99
16 Kevin Haas JR-3 Penn State 4:29.76 3:02.15 3:50.56
17 Luke Miller JR-3 Pittsburgh 4:39.01 2:46.02 3:50.58
18 Jared Howse Junior UNB REDS 2:50.89 4:11.72 3:50.93
19 Vincent Giumenti JR-3 Mount Union 2:57.85 3:34.81 3:50.97
20 Jinwoo Kang SR-4 Williams 4:30.25 3:34.82 3:50.98
21 Nate Lentz SR-4 Williams 4:28.03 4:53.45 3:51.06
22 Colin McLaughlin JR-3 Carnegie Mellon 3:07.17 3:18.72 3:51.07
23 Max Westerlund FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:51.33 3:37.45 3:51.33
24 Aidan Hickey SR-4 Bryant 2:55.82 5:00.75 3:51.34
25 Yami Albrecht SR-4 Oakland 4:26.07 4:21.44 3:51.36
26 Nicholas Sloff Freshman Unattached 4:07.66 3:25.99 3:51.45
27 Adam Martinson FR-1 Cornell 4:51.72 4:23.94 3:51.52
28 Samuel Idiens FR-1 Charleston (W.V.) 3:26.26 3:49.44 3:51.75
29 Killian McNamee JR-3 Siena 4:15.02 3:58.79 3:51.83
30 Mike Formica SO-2 Indiana (Pa.) 3:12.79 2:56.53 3:52.27
31 Braedon Killion SR-4 Cedarville 4:20.21 4:41.12 3:52.33
32 Dakin Ebmeyer FR-1 Colgate 3:08.26 2:47.35 3:52.42
33 Tyler Greene SO-2 Siena 3:40.93 3:24.65 3:52.55
34 James Partlow Senior Unattached 4:50.69 4:36.74 3:52.55
35 Colden Longley SR-4 Cornell 4:39.24 3:06.16 3:52.70
36 Matt Lecky   Goat House TC 3:41.16 4:18.41 3:52.80
37 Joey Cintavey SR-4 Slippery Rock 2:43.32 3:55.65 3:53.31
38 Joseph LoRusso   Pacers/GRC New Balance 4:05.17 3:16.14 3:53.49
39 Noah Brightman SO-2 Buffalo 5:03.65 3:20.87 3:53.57
40 Mitchell Burr SR-4 Army West Point 3:44.56 3:07.13 3:53.91
41 Ryan Karker SR-4 Roberts Wesleyan 4:12.68 3:11.85 3:53.96
42 Preston Earl JR-3 Northwood 2:46.17 4:36.16 3:54.03
43 Owen Brady FR-1 Youngstown St. 4:45.53 2:50.85 3:54.04
44 Matthew Short FR-1 Carnegie Mellon 4:03.48 3:21.34 3:54.11
45 Timothy Lanahan SR-4 Scranton 5:04.46 3:35.47 3:54.20
46 Logan Detweiler FR-1 Oakland 3:54.46 5:02.46 3:54.46
47 Gobi Thurairajah SR-4 Rider 3:59.28 3:59.28 3:54.58
48 Charles Alekson JR-3 Union (N.Y.) 4:22.97 4:30.01 3:54.79
49 Johann Matzal SR-4 Buffalo 2:46.78 3:00.88 3:54.90
50 Nathan Davis SO-2 Army West Point 3:45.58 2:46.84 3:54.98
51 Maxime Ricci JR-3 Wagner 4:53.89 3:29.25 3:55.11
52 Jacob Smith SO-2 Penn State 4:53.94 4:25.72 3:55.15
53 Matthew Laframboise SR-4 Siena 3:19.97 4:54.07 3:55.25
54 Ryan Mahalsky   Philadelphia Runner Track 2:58.94 3:31.90 3:55.44
55 Tyler French   Pacers/GRC New Balance 4:04.90 3:39.00 3:55.48
56 William Boyle Junior UNB REDS 3:36.72 3:41.43 3:55.56
57 Quinn Worrell SO-2 Lafayette 4:55.04 5:02.12 3:56.03
58 Jonathan Zavala JR-3 Brockport St. 5:04.84 3:01.96 3:56.31
59 Christopher Paxis JR-3 Marist 3:04.33 3:01.97 3:56.32
60 Richie Castaneda SR-4 Rider 3:27.98 4:31.80 3:56.34
61 Dennis Mutai JR-3 Toledo 3:37.51 3:09.14 3:56.42
62 Riley Jackson JR-3 Youngstown St. 4:27.31 4:17.84 3:56.55
63 Mark Unger JR-3 UMBC 3:30.60 4:39.22 3:56.62
64 Alfred Sanford II JR-3 Lafayette 3:49.63 4:36.98 3:56.73
65 Carter Paul FR-1 Bucknell 5:03.72 4:23.38 3:57.28
66 Stan Craig FR-1 Amherst 4:23.62 4:16.49 3:57.49
67 Andrew Leblanc Sophomore UNB REDS 4:07.21 3:36.31 3:57.70
68 Davis Piercy SR-4 RPI 5:04.41 4:26.36 3:57.82
69 Christian Cadmus SR-4 Bucknell 3:34.20 4:19.41 3:57.99
70 Max Lagunoff JR-3 Bucknell 2:53.75 3:27.07 3:58.01
71 Lucas Ward FR-1 Bucknell 2:58.58 4:40.96 3:58.10
72 Blaze Fitcher FR-1 Youngstown St. 4:00.61 3:34.40 3:58.22
73 Mason Kutz JR-3 Mount Union 3:39.30 4:07.91 3:58.37
74 James Kisker Sophomore Unattached 4:32.48 3:42.28 3:59.01
75 Jack Baronski JR-3 Marywood 3:49.48 3:51.87 3:59.04
76 Tyler Perry JR-3 Marist 2:47.37 3:56.71 3:59.10
77 Gabe Watson SO-2 Buffalo 3:04.16 5:10.93 3:59.17
78 Jack Barnhisel SO-2 Duquesne 3:30.47 4:42.22 3:59.17
79 Cory Kennedy JR-3 RPI 4:27.98 2:59.45 3:59.26
80 Thomas Kressly JR-3 Brockport St. 2:52.30 3:11.44 3:59.30
81 Johnny Sokoll JR-3 Wagner 3:59.58 4:09.17 3:59.58
82 Andrew Myers JR-3 Johns Hopkins 4:21.53 3:47.94 3:59.93
83 Travis Lahr SR-4 Rider 3:16.87 3:33.68 4:00.08
84 Josh Stone JR-3 Binghamton 4:31.35 3:45.73 4:00.13
85 Ryan Johnson SO-2 Cornell 4:22.17 3:17.23 4:00.52
86 Alex Heidemann SO-2 Lehigh 3:46.30 3:43.89 4:00.74
87 Daniel Malatesta SO-2 Lehigh 3:10.62 3:51.63 4:01.28
88 Devon Navaroli SR-4 Slippery Rock 4:23.41 3:18.17 4:01.66
89 Liam Blake FR-1 Mount Union 3:08.59 2:51.67 4:01.78
90 Ryan Hagan FR-1 SUNY Geneseo 3:07.10 4:56.44 4:02.98
91 Jake Borgesi   Unattached 3:41.14 4:17.59 4:03.01
92 Jayson Chichelli SO-2 Siena 4:12.91 5:16.14 4:03.18
93 Dylan Rosemark JR-3 RPI 4:17.22 5:18.47 4:04.97
94 Sage Vavro FR-1 Youngstown St. 2:55.07 4:48.49 4:06.57
95 Aleksei Seletskiy JR-3 Carnegie Mellon 4:45.30 3:33.35 4:08.08
  Justin Healey SO-2 Penn State DNF DNF DNF
Men 1500m Run Invite Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
24 Aidan Hickey SR-4 Bryant 3:51.34
25 Yami Albrecht SR-4 Oakland 3:51.36
37 Joey Cintavey SR-4 Slippery Rock 3:53.31
44 Matthew Short FR-1 Carnegie Mellon 3:54.11
45 Timothy Lanahan SR-4 Scranton 3:54.20
46 Logan Detweiler FR-1 Oakland 3:54.46
47 Gobi Thurairajah SR-4 Rider 3:54.58
49 Johann Matzal SR-4 Buffalo 3:54.90
51 Maxime Ricci JR-3 Wagner 3:55.11
55 Tyler French   Pacers/GRC New Balance 3:55.48
63 Mark Unger JR-3 UMBC 3:56.62
71 Lucas Ward FR-1 Bucknell 3:58.10
77 Gabe Watson SO-2 Buffalo 3:59.17
81 Johnny Sokoll JR-3 Wagner 3:59.58
89 Liam Blake FR-1 Mount Union 4:01.78
92 Jayson Chichelli SO-2 Siena 4:03.18
Men 1500m Run Invite Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
18 Jared Howse Junior UNB REDS 2:46.27 4:41.74 4:44.05 3:50.93
27 Adam Martinson FR-1 Cornell 4:40.14 4:12.36 2:53.64 3:51.52
29 Killian McNamee JR-3 Siena 3:54.15 3:14.74 3:19.38 3:51.83
30 Mike Formica SO-2 Indiana (Pa.) 2:54.21 4:17.82 3:19.76 3:52.27
50 Nathan Davis SO-2 Army West Point 4:51.38 3:07.99 4:44.33 3:54.98
57 Quinn Worrell SO-2 Lafayette 3:27.71 4:05.48 4:57.40 3:56.03
62 Riley Jackson JR-3 Youngstown St. 2:52.69 4:15.48 5:00.42 3:56.55
65 Carter Paul FR-1 Bucknell 3:26.44 5:03.72 3:21.69 3:57.28
67 Andrew Leblanc Sophomore UNB REDS 4:19.10 4:40.49 4:30.98 3:57.70
69 Christian Cadmus SR-4 Bucknell 4:38.45 4:33.69 5:07.01 3:57.99
70 Max Lagunoff JR-3 Bucknell 5:07.04 4:45.62 3:03.27 3:58.01
75 Jack Baronski JR-3 Marywood 3:20.80 3:44.70 3:42.31 3:59.04
76 Tyler Perry JR-3 Marist 3:20.85 4:42.14 4:30.19 3:59.10
82 Andrew Myers JR-3 Johns Hopkins 4:47.92 5:02.32 3:11.95 3:59.93
85 Ryan Johnson SO-2 Cornell 3:10.01 3:19.64 4:36.60 4:00.52
88 Devon Navaroli SR-4 Slippery Rock 3:08.50 4:04.08 3:27.83 4:01.66
91 Jake Borgesi   Unattached 4:03.01 4:22.45 3:38.71 4:03.01
93 Dylan Rosemark JR-3 RPI 5:11.12 3:38.03 4:12.32 4:04.97
Men 1500m Run Invite Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
33 Tyler Greene SO-2 Siena 4:20.46 4:34.41 2:42.79 3:52.55 3:40.93
39 Noah Brightman SO-2 Buffalo 3:58.25 4:40.29 4:54.30 3:53.57 2:50.51
42 Preston Earl JR-3 Northwood 4:57.22 3:58.71 4:59.56 3:54.03 3:32.97
48 Charles Alekson JR-3 Union (N.Y.) 3:05.49 4:53.49 2:56.10 3:54.79 4:41.75
53 Matthew Laframboise SR-4 Siena 5:05.83 4:32.89 2:44.68 3:55.25 2:56.44
56 William Boyle Junior UNB REDS 4:04.99 4:54.45 4:49.74 3:55.56 3:39.07
60 Richie Castaneda SR-4 Rider 5:00.16 3:09.08 4:43.61 3:56.34 2:45.44
64 Alfred Sanford II JR-3 Lafayette 3:40.16 3:25.96 3:16.49 3:56.73 2:50.45
73 Mason Kutz JR-3 Mount Union 3:34.54 4:15.06 3:05.93 3:58.37 4:43.66
78 Jack Barnhisel SO-2 Duquesne 4:15.92 3:37.65 3:44.82 3:59.17 3:49.61
80 Thomas Kressly JR-3 Brockport St. 4:25.63 5:11.09 4:37.59 3:59.30 2:59.48
83 Travis Lahr SR-4 Rider 3:04.87 4:00.08 4:19.29 4:00.08 3:36.08
84 Josh Stone JR-3 Binghamton 3:24.11 4:02.54 3:48.13 4:00.13 3:50.53
87 Daniel Malatesta SO-2 Lehigh 4:56.78 4:35.06 5:08.84 4:01.28 4:03.70
94 Sage Vavro FR-1 Youngstown St. 4:11.51 3:14.79 4:04.11 4:06.57 4:06.57
Men 1500m Run Invite Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
26 Nicholas Sloff Freshman Unattached 3:14.42 3:51.45 3:23.68
28 Samuel Idiens FR-1 Charleston (W.V.) 2:53.82 3:51.75 4:26.52
31 Braedon Killion SR-4 Cedarville 3:17.48 3:52.33 4:50.42
32 Dakin Ebmeyer FR-1 Colgate 4:57.50 3:52.42 2:42.70
34 James Partlow Senior Unattached 4:06.51 3:52.55 4:15.81
35 Colden Longley SR-4 Cornell 3:52.70 3:52.70 2:56.86
36 Matt Lecky   Goat House TC 3:45.82 3:52.80 3:57.46
38 Joseph LoRusso   Pacers/GRC New Balance 3:30.15 3:53.49 3:23.14
41 Ryan Karker SR-4 Roberts Wesleyan 2:55.47 3:53.96 4:47.77
54 Ryan Mahalsky   Philadelphia Runner Track 4:44.89 3:55.44 4:37.82
59 Christopher Paxis JR-3 Marist 4:45.95 3:56.32 4:55.40
66 Stan Craig FR-1 Amherst 3:59.87 3:57.49 3:24.25
68 Davis Piercy SR-4 RPI 4:04.96 3:57.82 4:52.52
72 Blaze Fitcher FR-1 Youngstown St. 4:14.90 3:58.22 2:46.76
79 Cory Kennedy JR-3 RPI 2:59.45 3:59.26 3:11.41
86 Alex Heidemann SO-2 Lehigh 4:41.67 4:00.74 4:24.82
Men 1500m Run Invite Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Tanner Piotrowski JR-3 Penn State 3:48.30 4:36.25 3:34.61 3:27.76 3:23.19 3:46.02
12 Kevin Arseneaux JR-3 Geneva 3:49.12 2:54.14 3:12.46 4:32.66 3:12.46 4:32.66
14 Ramen Felumlee SR-4 Cedarville 3:49.77 4:58.71 4:33.43 3:42.88 3:47.48 3:45.18
15 Jake Ireland SR-4 Central Connecticut 3:49.99 3:08.60 3:22.40 3:54.59 4:45.19 4:15.29
16 Kevin Haas JR-3 Penn State 3:50.56 3:34.42 3:50.56 4:43.59 3:57.48 4:04.40
19 Vincent Giumenti JR-3 Mount Union 3:50.97 3:04.78 4:21.00 4:09.45 3:55.59 4:57.96
21 Nate Lentz SR-4 Williams 3:51.06 4:53.45 3:00.23 4:55.76 3:07.16 3:04.85
22 Colin McLaughlin JR-3 Carnegie Mellon 3:51.07 4:00.32 2:46.37 4:44.22 3:11.79 3:21.03
23 Max Westerlund FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:51.33 4:49.17 4:58.42 4:32.97 2:46.56 4:58.42
40 Mitchell Burr SR-4 Army West Point 3:53.91 4:40.70 3:37.54 3:07.13 3:44.56 3:58.59
43 Owen Brady FR-1 Youngstown St. 3:54.04 4:31.49 4:24.47 3:18.94 3:44.68 3:58.72
52 Jacob Smith SO-2 Penn State 3:55.15 4:25.72 3:22.23 3:26.94 3:08.12 4:11.61
58 Jonathan Zavala JR-3 Brockport St. 3:56.31 3:11.42 3:46.86 4:38.85 2:47.78 4:24.67
74 James Kisker Sophomore Unattached 3:59.01 5:10.72 4:08.57 4:22.92 4:49.21 3:37.50
95 Aleksei Seletskiy JR-3 Carnegie Mellon 4:08.08 3:53.20 4:22.97 4:15.53 3:38.31 2:56.14
Men 1500m Run Invite Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Evan Hilbert SR-4 Buffalo 4:32.15 4:41.14 4:05.16 3:44.91
2 Jack Miller SR-4 Pittsburgh 4:01.15 3:34.11 3:43.12 3:45.37
3 Finn Walsh JR-3 Pittsburgh 2:38.32 4:04.27 4:11.05 3:46.17
4 Ryan Watson FR-1 Penn State 3:21.73 2:54.53 3:28.53 3:46.66
5 Dillan Haviland SR-4 Northwood 2:54.92 4:28.06 3:40.36 3:47.17
7 Samuel Whittaker SR-4 Central Connecticut 3:50.64 4:22.61 3:50.64 3:48.35
8 Luke Simpson JR-3 Pittsburgh 4:13.68 4:36.54 3:21.12 3:48.54
9 Luke Seymour FR-1 Penn State 4:45.69 3:11.99 4:20.55 3:48.55
10 Ryan Buzby SR-4 Buffalo 3:23.78 2:54.01 2:40.28 3:48.96
11 Quintin Gatons Junior Unattached 4:14.25 4:44.03 4:02.80 3:49.05
13 Noah Bernarding JR-3 California (Pa.) 4:00.98 4:10.16 4:51.47 3:49.50
17 Luke Miller JR-3 Pittsburgh 4:41.31 4:29.78 4:04.42 3:50.58
20 Jinwoo Kang SR-4 Williams 4:11.77 4:07.15 4:27.94 3:50.98
61 Dennis Mutai JR-3 Toledo 4:43.71 3:13.87 3:18.60 3:56.42
90 Ryan Hagan FR-1 SUNY Geneseo 3:09.53 2:59.81 3:09.53 4:02.98
  Justin Healey SO-2 Penn State DNF DNF DNF DNF