April 6, 2024
|
Luther College - Decorah, IA
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Alison Bode JR-3 St. Olaf 4:49.14 10
2 Teah Miller FR-1 Luther 4:50.57 8
3 Bella Call JR-3 St. Olaf 4:51.37 6
4 Sophie Abernethy JR-3 St. Olaf 4:51.60 5
5 Lauren Walda SO-2 St. Olaf 4:54.28 4
6 Sophie Call JR-3 St. Olaf 4:56.15 3
7 Kristina Rohrer SR-4 St. Olaf 4:57.53 2
8 Macie Langstraat JR-3 SW Minnesota St. 4:59.27 1
9 Siri Erickson FR-1 St. Olaf 4:59.69 -
10 Kailyn Walukas JR-3 Gustavus Adolphus 5:00.62 -
11 Molly Kate McCloskey SO-2 St. Olaf 5:04.71 -
12 Julia Everest JR-3 St. Olaf 5:05.30 -
13 Gracia Larsen-Schmidt JR-3 St. Olaf 5:05.36 -
14 Sofia Carlson JR-3 St. Olaf 5:05.88 -
15 Mari Paulsen SO-2 Luther 5:15.26 -
16 Nadia Vaughn SO-2 Bemidji State 5:16.96 -
17 Cate Gleason JR-3 St. Olaf 5:17.52 -
18 Lucy Corbin SO-2 Luther 5:19.68 -
19 Anna Omdal JR-3 Gustavus Adolphus 5:20.45 -
20 Catherine Ihrke JR-3 SW Minnesota St. 5:20.72 -
21 Madelyn Tung-Mabry FR-1 St. Olaf 5:22.24 -
22 Kathleen Madden FR-1 St. Olaf 5:23.83 -
23 Veronica Wahman FR-1 Gustavus Adolphus 5:27.69 -
24 Hadley Stuehrenberg FR-1 Bemidji State 5:29.16 -
25 Natalie Jorschumb SO-2 SW Minnesota St. 5:31.36 -
26 Erin Anderson FR-1 St. Olaf 5:32.03 -
27 Aubrey Mair JR-3 Gustavus Adolphus 5:33.60 -
28 Julia Newman SR-4 St. Olaf 5:34.67 -
29 Emily Dehn FR-1 Gustavus Adolphus 5:34.75 -
30 Sarah Grams JR-3 Luther 5:38.75 -
31 Kjerstin Halverson SR-4 Luther 5:38.85 -
32 Anna Schwartz FR-1 Bethany Lutheran 5:39.32 -
33 Eleanor Osmond FR-1 Gustavus Adolphus 5:39.66 -
34 Emma Hochhalter FR-1 UNAT-Bemidji State 5:40.27 -
35 Amelia Dewberry FR-1 Gustavus Adolphus 5:42.95 -
36 Frances Lindgren FR-1 Gustavus Adolphus 5:46.75 -
37 Kayla Tobin JR-3 Bethany Lutheran 5:48.72 -
38 Savanna Busch JR-3 SW Minnesota St. 5:55.58 -
39 Sydnie Price FR-1 Bemidji State 5:59.08 -
40 Isabella Hornbostel   Iowa State Running Club 6:06.16 -
41 Callie Montgomery JR-3 Bethany Lutheran 6:07.92 -
42 Summer Jensen FR-1 Luther 6:18.59 -
43 Hannah Rethemeyer JR-3 Bethany Lutheran 6:28.78 -
44 Megan Anton   Iowa State Running Club 6:50.00 -
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
24 Hadley Stuehrenberg FR-1 Bemidji State 5:29.16 7:04.62 -
32 Anna Schwartz FR-1 Bethany Lutheran 5:39.32 5:35.93 -
34 Emma Hochhalter FR-1 UNAT-Bemidji State 5:40.27 7:22.36 -
37 Kayla Tobin JR-3 Bethany Lutheran 5:48.72 6:30.57 -
39 Sydnie Price FR-1 Bemidji State 5:59.08 7:21.67 -
40 Isabella Hornbostel   Iowa State Running Club 6:06.16 4:52.93 -
41 Callie Montgomery JR-3 Bethany Lutheran 6:07.92 7:32.55 -
42 Summer Jensen FR-1 Luther 6:18.59 4:40.16 -
43 Hannah Rethemeyer JR-3 Bethany Lutheran 6:28.78 7:23.21 -
44 Megan Anton   Iowa State Running Club 6:50.00 7:51.50 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
17 Cate Gleason JR-3 St. Olaf 5:14.35 5:17.52 5:20.70 3:48.62 -
19 Anna Omdal JR-3 Gustavus Adolphus 5:36.48 5:20.45 4:32.39 4:45.20 -
22 Kathleen Madden FR-1 St. Olaf 6:18.89 5:23.83 4:09.35 6:28.60 -
23 Veronica Wahman FR-1 Gustavus Adolphus 6:49.62 5:27.69 4:41.82 5:30.97 -
25 Natalie Jorschumb SO-2 SW Minnesota St. 5:47.93 5:31.36 4:05.21 6:17.75 -
27 Aubrey Mair JR-3 Gustavus Adolphus 4:53.57 5:33.60 6:30.32 5:13.59 -
28 Julia Newman SR-4 St. Olaf 4:41.13 5:34.67 5:11.25 6:48.30 -
29 Emily Dehn FR-1 Gustavus Adolphus 5:28.06 5:34.75 6:11.58 5:58.19 -
31 Kjerstin Halverson SR-4 Luther 4:24.31 5:38.85 5:18.52 5:59.19 -
33 Eleanor Osmond FR-1 Gustavus Adolphus 6:44.20 5:39.66 6:10.23 6:47.60 -
35 Amelia Dewberry FR-1 Gustavus Adolphus 5:29.24 5:42.95 7:15.55 7:12.12 -
36 Frances Lindgren FR-1 Gustavus Adolphus 5:29.42 5:46.75 6:17.96 5:01.68 -
38 Savanna Busch JR-3 SW Minnesota St. 6:09.81 5:55.58 5:37.81 6:09.81 -
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
7 Kristina Rohrer SR-4 St. Olaf 4:01.00 4:15.88 4:57.53 5:27.29 2
11 Molly Kate McCloskey SO-2 St. Olaf 5:35.19 5:19.95 5:04.71 3:42.44 -
12 Julia Everest JR-3 St. Olaf 4:37.83 3:52.03 5:05.30 3:55.09 -
13 Gracia Larsen-Schmidt JR-3 St. Olaf 6:00.33 4:47.04 5:05.36 4:31.77 -
15 Mari Paulsen SO-2 Luther 4:56.35 4:18.52 5:15.26 5:05.81 -
16 Nadia Vaughn SO-2 Bemidji State 4:19.91 5:45.49 5:16.96 6:26.70 -
18 Lucy Corbin SO-2 Luther 5:13.29 5:00.50 5:19.68 4:38.13 -
20 Catherine Ihrke JR-3 SW Minnesota St. 5:07.90 5:11.10 5:20.72 4:16.58 -
21 Madelyn Tung-Mabry FR-1 St. Olaf 4:21.02 5:09.35 5:22.24 6:07.36 -
26 Erin Anderson FR-1 St. Olaf 6:01.92 4:18.99 5:32.03 5:22.07 -
30 Sarah Grams JR-3 Luther 6:46.50 5:52.30 5:38.75 6:29.57 -
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Alison Bode JR-3 St. Olaf 4:49.14 6:07.21 5:38.30 4:34.69 4:08.66 10
2 Teah Miller FR-1 Luther 4:50.57 4:50.57 3:55.37 5:16.73 5:45.78 8
3 Bella Call JR-3 St. Olaf 4:51.37 3:35.62 4:25.15 4:42.63 5:20.51 6
4 Sophie Abernethy JR-3 St. Olaf 4:51.60 6:10.34 5:14.93 3:53.28 4:10.78 5
5 Lauren Walda SO-2 St. Olaf 4:54.28 4:13.08 5:17.83 4:42.51 5:17.83 4
6 Sophie Call JR-3 St. Olaf 4:56.15 5:37.61 4:29.50 6:13.15 5:37.61 3
8 Macie Langstraat JR-3 SW Minnesota St. 4:59.27 4:35.33 5:50.15 5:32.19 3:56.43 1
9 Siri Erickson FR-1 St. Olaf 4:59.69 4:53.70 4:20.73 3:53.76 6:26.60 -
10 Kailyn Walukas JR-3 Gustavus Adolphus 5:00.62 5:39.70 4:00.50 5:21.67 5:42.71 -
14 Sofia Carlson JR-3 St. Olaf 5:05.88 3:58.59 6:31.53 3:58.59 5:15.06 -