March 16, 2024
|
Lenoir-Rhyne - Hickory, NC
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas NJCAA DIII

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tyler Shumate FR-1 Newberry 1:58.21 1:53.49 2:19.49 1:28.66 2:21.86 2:23.04 1:36.94
2 Miller Brannen FR-1 App State 1:58.62 2:03.37 1:55.07 1:30.16 1:38.46 2:17.60 1:45.58
3 Devon Brodmyer SR-4 Brevard 1:58.66 1:33.75 1:46.80 1:42.05 1:56.29 1:59.85 1:55.10
4 Rylan Haskett JR-3 App State 1:58.75 2:20.13 1:57.57 1:54.00 1:24.32 1:23.13 1:54.00
5 Garrett Wilson FR-1 Carson-Newman 2:01.33 1:43.13 2:29.24 2:37.73 2:18.32 2:01.33 1:31.00
6 Bryson Burkett SO-2 Carson-Newman 2:01.95 1:50.98 1:42.44 1:40.00 2:17.81 1:40.00 1:33.91
7 Ethan Barber SR-4 App State 2:02.99 2:10.37 2:17.75 1:28.56 2:39.89 2:06.68 1:49.47
8 Conner Frizzell Junior Unattached 2:04.29 2:34.12 2:39.10 2:06.78 1:38.19 1:34.46 1:51.87
9 Scott Manning FR-1 Patrick & Henry CC 2:04.86 1:34.90 1:42.39 2:08.61 2:42.32 2:16.10 1:31.15
10 Owen Plucar SO-2 Brevard 2:05.10 2:01.35 1:58.85 1:38.83 1:47.59 1:36.33 1:35.08
11 Larry Scott JR-3 Newberry 2:05.14 1:57.64 2:42.69 1:48.88 1:41.37 1:38.86 1:42.62
12 Jackson Owens SO-2 Lenoir-Rhyne 2:05.25 1:41.46 1:36.45 1:55.23 1:50.22 1:30.18 1:33.94
13 Tavarian Thompson SO-2 Newberry 2:05.88 1:52.04 2:14.70 1:38.19 2:07.14 2:41.13 2:02.11
14 Brandon Wright FR-1 Mars Hill 2:06.54 2:11.61 2:33.12 1:37.44 1:46.30 2:38.18 1:28.58
15 Ben Gribbins JR-3 Lees-McRae 2:06.66 1:57.80 2:16.80 2:09.20 2:30.73 2:20.60 1:35.00
16 Brandon Jeffers FR-1 Livingstone 2:07.09 1:34.05 2:43.95 2:23.62 2:22.34 2:21.07 1:50.57
17 Dustin Boutell 0 ECU Club XC and Track 2:07.39 2:29.05 1:55.93 1:31.72 1:31.72 1:33.00 1:39.37
18 Ethan Urichko SO-2 Lees-McRae 2:07.56 2:36.90 2:24.15 2:36.90 2:11.39 1:35.67 2:13.94
19 Erik Darden SO-2 Lenoir-Rhyne 2:09.84 1:41.28 2:48.80 2:30.62 2:46.20 2:39.71 2:33.22
20 Shea Granger FR-1 Brevard 2:13.32 1:38.66 2:11.99 2:43.99 1:51.99 2:47.99 1:42.66
21 Marty Lovingood Freshman Cleveland CC 2:13.75 2:53.88 2:48.53 2:09.74 2:13.75 2:35.15 2:45.85
22 Seth Shaffer SR-4 Ferrum 2:14.73 2:55.15 2:10.69 2:09.34 1:46.44 2:52.46 1:43.75
23 Owen Newsome 0 ECU Club XC and Track 2:15.58 2:14.23 2:11.52 2:22.36 2:07.45 1:49.82 2:22.36
24 Garrett Spangler SR-4 Brevard 2:15.74 2:02.17 2:53.75 2:22.53 2:32.03 2:00.81 1:39.09
25 Darren Wharton SO-2 Livingstone 2:16.75 2:04.45 2:20.86 2:20.86 2:12.65 1:38.46 2:48.21
26 Kohen Johnson SO Cleveland CC 2:17.49 1:58.25 2:32.62 2:51.87 1:50.00 2:42.24 2:40.87
27 Justin Schmied FR-1 Averett 2:18.54 2:13.00 2:10.23 1:53.61 1:43.91 1:41.14 1:52.22
28 Azael Quintero FR-1 Averett 2:19.04 2:55.19 2:39.90 2:51.02 1:55.41 2:46.85 2:59.37
29 Justin King SR-4 Brevard 2:19.79 2:26.78 2:39.36 1:53.23 1:43.45 1:37.86 2:37.97
30 Greyson Crouch JR-3 Ferrum 2:22.71 1:51.32 2:02.73 2:32.70 2:17.01 3:04.10 1:52.74
31 Joseph Yanez SO-2 Guilford 2:32.78 1:54.59 3:03.34 1:51.53 1:54.59 3:17.09 1:51.53
32 Benjamin Flores FR-1 Patrick & Henry CC 2:41.45 3:04.06 2:35.00 2:25.31 3:18.59 3:23.43 2:41.45
33 Hunter Sizemore JR-3 Lees-McRae 2:51.81 3:41.64 2:12.30 2:36.35 3:14.15 2:19.17 3:14.15
  Kayden Ryder SO-2 Ferrum DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Tyler Shumate FR-1 Newberry 1:58.21
2 Miller Brannen FR-1 App State 1:58.62
3 Devon Brodmyer SR-4 Brevard 1:58.66
4 Rylan Haskett JR-3 App State 1:58.75
5 Garrett Wilson FR-1 Carson-Newman 2:01.33
7 Ethan Barber SR-4 App State 2:02.99
11 Larry Scott JR-3 Newberry 2:05.14
13 Tavarian Thompson SO-2 Newberry 2:05.88
14 Brandon Wright FR-1 Mars Hill 2:06.54
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Bryson Burkett SO-2 Carson-Newman 1:27.81 1:58.30 1:35.13 2:01.95 1:40.00 2:23.90
8 Conner Frizzell Junior Unattached 1:30.74 2:29.15 1:31.98 2:04.29 2:35.37 2:09.27
9 Scott Manning FR-1 Patrick & Henry CC 1:48.63 2:24.84 2:01.12 2:04.86 2:11.11 1:37.39
10 Owen Plucar SO-2 Brevard 1:40.08 1:35.08 2:21.37 2:05.10 1:57.60 2:17.61
12 Jackson Owens SO-2 Lenoir-Rhyne 1:30.18 2:06.51 2:39.07 2:05.25 2:37.82 2:05.25
15 Ben Gribbins JR-3 Lees-McRae 1:32.47 2:11.73 1:45.13 2:06.66 1:54.00 1:45.13
17 Dustin Boutell 0 ECU Club XC and Track 2:31.60 2:21.41 1:50.83 2:07.39 2:35.42 2:18.86
18 Ethan Urichko SO-2 Lees-McRae 1:33.12 2:22.87 2:38.18 2:07.56 2:21.60 1:48.43
22 Seth Shaffer SR-4 Ferrum 2:53.81 2:38.99 2:55.15 2:14.73 1:34.31 2:03.96
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
19 Erik Darden SO-2 Lenoir-Rhyne 2:09.84 1:32.19 2:39.71 2:25.42 1:34.79
20 Shea Granger FR-1 Brevard 2:13.32 2:31.99 2:49.32 2:25.32 2:29.32
23 Owen Newsome 0 ECU Club XC and Track 2:15.58 1:37.62 2:14.23 2:53.55 2:06.09
26 Kohen Johnson SO Cleveland CC 2:17.49 1:50.00 2:35.37 2:09.24 2:03.75
28 Azael Quintero FR-1 Averett 2:19.04 1:47.06 2:27.39 2:37.12 2:39.90
29 Justin King SR-4 Brevard 2:19.79 2:28.18 2:53.34 2:18.40 2:25.39
30 Greyson Crouch JR-3 Ferrum 2:22.71 2:52.68 2:58.39 1:58.45 2:55.54
  Kayden Ryder SO-2 Ferrum DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Brandon Jeffers FR-1 Livingstone 2:07.09 1:39.13 2:09.64 2:40.14 1:45.49
21 Marty Lovingood Freshman Cleveland CC 2:13.75 2:24.45 2:53.88 1:42.99 2:47.19
24 Garrett Spangler SR-4 Brevard 2:15.74 2:29.32 1:35.02 2:36.11 2:10.31
25 Darren Wharton SO-2 Livingstone 2:16.75 1:43.93 1:45.30 2:41.37 2:48.21
27 Justin Schmied FR-1 Averett 2:18.54 2:29.63 1:39.75 2:24.09 1:38.37
31 Joseph Yanez SO-2 Guilford 2:32.78 1:57.64 2:49.59 2:17.51 2:32.78
32 Benjamin Flores FR-1 Patrick & Henry CC 2:41.45 2:33.38 2:01.09 2:04.32 2:44.68
33 Hunter Sizemore JR-3 Lees-McRae 2:51.81 3:15.87 3:05.56 2:19.17 2:46.66