April 6, 2024
|
Taylor - Upland, IN
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Joel Mumaw SO-2 Taylor 4:44.60 3:59.16
2 Logan Rufenacht SR-4 Grace 3:26.03 3:59.57
3 Mathew Keitany JR-3 Goshen 3:31.94 4:00.84
4 Drew Hogan SO-2 Goshen 3:23.25 4:01.96
5 Anthony Roberts SO-2 Goshen 3:14.67 4:03.33
6 Ben Eiffert SR-4 Taylor 4:42.05 4:05.26
7 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 4:17.59 4:05.32
8 Cole Johnston SO-2 Grace 3:44.57 4:06.78
9 Teagen Rodriguez SO-2 Indiana East 2:58.05 4:07.29
10 Bryce Noble SO-2 Taylor 4:04.28 4:09.26
11 Jordan Garlinger JR-3 Goshen 3:20.73 4:10.91
12 Kevin Liddell JR-3 Goshen 3:09.09 4:12.11
13 Jordan Burden FR-1 Taylor 4:02.05 4:12.13
14 Grayson Rasmus JR-3 Taylor 3:44.56 4:12.31
15 Avery Richardson SR-4 Bethel (Ind.) 3:39.67 4:12.49
16 Samuel Swanger SR-4 Mount Vernon Nazarene 3:53.50 4:13.80
17 Leo Kurtz   Run Club at IU 5:00.59 4:14.73
18 Manny Villanueva SR-4 Goshen 4:18.18 4:15.62
19 Andrew Golba SO-2 Bethel (Ind.) 3:05.37 4:17.45
20 Jacob Stetzel SO-2 Indiana Tech 3:26.92 4:18.64
21 Mason Hendrickson SO-2 Mount Vernon Nazarene 4:10.96 4:18.72
22 DeAndre Hall SO-2 Indiana East 4:55.57 4:19.27
23 Jonas Brooks FR-1 Indiana Kokomo 4:04.62 4:20.23
24 Aaron Yeakey JR-3 Goshen 5:28.28 4:20.54
25 Alex Hayden SO-2 Mount Vernon Nazarene 4:02.33 4:20.57
26 Denis Kale FR-1 Indiana East 4:05.21 4:20.86
27 Edwin Kimutai SR-4 Goshen 4:28.94 4:21.10
28 Caden Shumaker JR-3 Indiana East 3:13.32 4:21.24
29 Drew Lovelace FR-1 Indiana Kokomo 5:35.10 4:21.79
30 Ian Harrold SO-2 Grace 4:38.99 4:23.19
31 Ethan Saylor FR-1 Goshen 5:32.13 4:23.59
32 Cobin Moriarity SO-2 St. Francis (Ind.) 4:31.51 4:23.60
33 Jacob Friesen FR-1 Goshen 3:50.47 4:24.90
34 Connor Jackson JR-3 St. Francis (Ind.) 4:52.92 4:26.29
35 Ian Cross FR-1 Grace 5:05.23 4:27.74
36 Ezra Troyer JR-3 Bethel (Ind.) 5:11.42 4:28.46
37 Alexander Reagan FR-1 St. Francis (Ind.) 3:31.25 4:30.83
38 Garrett Gemmaka SR-4 Mount Vernon Nazarene 5:47.15 4:33.34
39 Isaiah Kanable JR-3 Indiana Kokomo 4:28.37 4:33.84
40 Mason Summers FR-1 Mount Vernon Nazarene 4:35.07 4:35.07
41 Logan Mann FR-1 Bethel (Ind.) 3:43.70 4:36.17
42 Demetrio Garcia FR-1 Goshen 4:22.50 4:36.31
43 Gadiel Montiel SO-2 Bethel (Ind.) 5:20.27 4:43.42
44 Cameron Cearns JR-3 Mount Vernon Nazarene 4:29.84 4:44.04
45 Nick Houck JR-3 Indiana Wesleyan 4:29.54 4:49.82
46 Austin Wenta SO-2 Indiana East 3:49.57 4:50.59
  Josiah Railton SR-4 Bethel (Ind.) DNS DNS
  Juan Caballero FR-1 Indiana Tech DNS DNS
  Mylan Nocton SO-2 Indiana East DNS DNS
  Jared Stayte SO-2 Taylor DNS DNS
  Korey Allen FR-1 Indiana Tech DNS DNS
  Cameron Nocton SO-2 Indiana East DNS DNS
  Harrison Wealing SO-2 Grace DNS DNS
  Ian Reitzel FR-1 Indiana Tech DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Joel Mumaw SO-2 Taylor 5:10.91 3:11.33 5:01.35 3:59.16
2 Logan Rufenacht SR-4 Grace 5:06.65 4:25.93 3:23.64 3:59.57
3 Mathew Keitany JR-3 Goshen 3:39.17 3:24.72 4:10.48 4:00.84
4 Drew Hogan SO-2 Goshen 3:42.61 2:54.22 4:35.84 4:01.96
5 Anthony Roberts SO-2 Goshen 4:52.00 2:57.63 4:22.80 4:03.33
6 Ben Eiffert SR-4 Taylor 4:34.70 4:07.72 5:04.13 4:05.26
7 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 4:15.14 3:30.98 4:47.03 4:05.32
8 Cole Johnston SO-2 Grace 4:46.27 3:00.15 3:39.64 4:06.78
9 Teagen Rodriguez SO-2 Indiana East 4:14.71 3:30.20 5:14.06 4:07.29
10 Bryce Noble SO-2 Taylor 2:54.49 3:01.96 4:36.68 4:09.26
11 Jordan Garlinger JR-3 Goshen 5:26.19 3:03.17 4:05.90 4:10.91
12 Kevin Liddell JR-3 Goshen 5:12.62 4:07.07 4:17.16 4:12.11
13 Jordan Burden FR-1 Taylor 5:05.08 5:17.69 5:05.08 4:12.13
15 Avery Richardson SR-4 Bethel (Ind.) 4:15.02 3:37.15 4:07.44 4:12.49
33 Jacob Friesen FR-1 Goshen 4:16.96 5:15.23 3:50.47 4:24.90
38 Garrett Gemmaka SR-4 Mount Vernon Nazarene 5:03.41 5:17.08 5:52.61 4:33.34
  Korey Allen FR-1 Indiana Tech DNS DNS DNS DNS
  Juan Caballero FR-1 Indiana Tech DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Grayson Rasmus JR-3 Taylor 4:52.68 5:15.39 4:35.02 4:12.31
16 Samuel Swanger SR-4 Mount Vernon Nazarene 3:15.43 4:56.95 5:07.10 4:13.80
17 Leo Kurtz   Run Club at IU 5:20.96 3:05.96 3:39.07 4:14.73
18 Manny Villanueva SR-4 Goshen 3:44.95 3:29.61 4:51.41 4:15.62
19 Andrew Golba SO-2 Bethel (Ind.) 3:38.84 3:25.96 5:03.80 4:17.45
20 Jacob Stetzel SO-2 Indiana Tech 3:19.16 4:16.06 3:03.64 4:18.64
21 Mason Hendrickson SO-2 Mount Vernon Nazarene 5:18.23 3:16.63 4:03.20 4:18.72
23 Jonas Brooks FR-1 Indiana Kokomo 4:07.22 5:17.48 3:49.01 4:20.23
24 Aaron Yeakey JR-3 Goshen 4:20.54 5:12.65 4:23.15 4:20.54
25 Alex Hayden SO-2 Mount Vernon Nazarene 4:38.81 3:18.04 4:02.33 4:20.57
27 Edwin Kimutai SR-4 Goshen 4:52.44 3:02.77 3:15.83 4:21.10
30 Ian Harrold SO-2 Grace 5:15.83 4:57.41 4:49.51 4:23.19
31 Ethan Saylor FR-1 Goshen 3:07.15 3:25.60 4:20.96 4:23.59
34 Connor Jackson JR-3 St. Francis (Ind.) 3:30.37 3:49.01 3:43.69 4:26.29
39 Isaiah Kanable JR-3 Indiana Kokomo 5:03.97 5:23.14 5:01.23 4:33.84
  Cameron Nocton SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS
  Mylan Nocton SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS
  Jared Stayte SO-2 Taylor DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
22 DeAndre Hall SO-2 Indiana East 4:19.27
26 Denis Kale FR-1 Indiana East 4:20.86
28 Caden Shumaker JR-3 Indiana East 4:21.24
29 Drew Lovelace FR-1 Indiana Kokomo 4:21.79
32 Cobin Moriarity SO-2 St. Francis (Ind.) 4:23.60
35 Ian Cross FR-1 Grace 4:27.74
36 Ezra Troyer JR-3 Bethel (Ind.) 4:28.46
37 Alexander Reagan FR-1 St. Francis (Ind.) 4:30.83
40 Mason Summers FR-1 Mount Vernon Nazarene 4:35.07
41 Logan Mann FR-1 Bethel (Ind.) 4:36.17
42 Demetrio Garcia FR-1 Goshen 4:36.31
43 Gadiel Montiel SO-2 Bethel (Ind.) 4:43.42
44 Cameron Cearns JR-3 Mount Vernon Nazarene 4:44.04
45 Nick Houck JR-3 Indiana Wesleyan 4:49.82
46 Austin Wenta SO-2 Indiana East 4:50.59
  Josiah Railton SR-4 Bethel (Ind.) DNS
  Ian Reitzel FR-1 Indiana Tech DNS
  Harrison Wealing SO-2 Grace DNS