April 6, 2024
|
Taylor - Upland, IN
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joel Mumaw SO-2 Taylor 2:56.98 4:13.51 4:37.43 4:32.65 3:16.12 3:59.16 3:44.81
2 Logan Rufenacht SR-4 Grace 4:33.11 3:02.08 3:16.45 4:30.72 4:25.93 3:59.57 3:30.83
3 Mathew Keitany JR-3 Goshen 4:41.79 4:44.20 3:12.68 4:05.66 3:07.86 4:00.84 2:53.41
4 Drew Hogan SO-2 Goshen 3:45.03 4:35.84 3:42.61 4:52.78 4:16.48 4:01.96 3:01.47
5 Anthony Roberts SO-2 Goshen 4:44.70 4:49.57 5:11.47 5:06.60 3:07.37 4:03.33 4:05.77
6 Ben Eiffert SR-4 Taylor 3:50.55 3:18.66 3:43.19 3:53.00 3:48.10 4:05.26 4:56.77
7 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 3:55.51 4:54.39 3:35.89 4:02.87 3:01.54 4:05.32 5:06.65
8 Cole Johnston SO-2 Grace 3:44.57 4:16.66 5:10.95 5:03.54 4:09.25 4:06.78 3:12.49
9 Teagen Rodriguez SO-2 Indiana East 5:11.59 3:05.47 3:07.94 3:20.31 3:49.98 4:07.29 4:34.50
10 Bryce Noble SO-2 Taylor 5:16.56 5:24.04 3:19.41 2:54.49 4:36.68 4:09.26 4:29.20
11 Jordan Garlinger JR-3 Goshen 3:40.80 5:11.13 5:23.68 3:35.79 3:15.71 4:10.91 4:13.42
12 Kevin Liddell JR-3 Goshen 5:27.75 4:49.93 3:14.13 4:42.37 2:59.00 4:12.11 2:59.00
13 Jordan Burden FR-1 Taylor 4:19.70 5:12.65 4:24.74 4:47.43 4:04.57 4:12.13 5:12.65
14 Grayson Rasmus JR-3 Taylor 3:29.42 3:39.51 4:50.16 4:29.98 5:28.01 4:12.31 3:26.90
15 Avery Richardson SR-4 Bethel (Ind.) 3:44.72 4:09.97 3:47.25 3:34.62 3:22.00 4:12.49 5:00.47
16 Samuel Swanger SR-4 Mount Vernon Nazarene 4:34.11 3:43.35 3:35.73 3:40.81 3:23.04 4:13.80 5:04.56
17 Leo Kurtz   Run Club at IU 4:32.57 4:58.04 3:54.36 4:22.38 5:28.61 4:14.73 4:52.94
18 Manny Villanueva SR-4 Goshen 4:41.19 2:58.94 5:06.75 3:21.94 3:34.72 4:15.62 3:39.84
19 Andrew Golba SO-2 Bethel (Ind.) 5:03.80 3:25.96 3:18.24 5:06.37 5:34.69 4:17.45 4:04.58
20 Jacob Stetzel SO-2 Indiana Tech 3:24.33 3:32.09 4:36.75 4:18.64 3:01.05 4:18.64 4:36.75
21 Mason Hendrickson SO-2 Mount Vernon Nazarene 4:03.20 5:02.71 4:34.25 3:11.46 4:36.83 4:18.72 4:49.77
22 DeAndre Hall SO-2 Indiana East 3:42.98 3:22.23 5:31.87 5:13.72 4:34.83 4:19.27 3:55.94
23 Jonas Brooks FR-1 Indiana Kokomo 5:01.87 4:54.06 3:54.21 3:12.57 3:43.80 4:20.23 3:51.61
24 Aaron Yeakey JR-3 Goshen 4:20.54 3:31.04 4:15.33 4:36.18 3:59.70 4:20.54 3:33.65
25 Alex Hayden SO-2 Mount Vernon Nazarene 4:57.05 4:38.81 5:33.53 5:02.27 4:31.00 4:20.57 3:10.22
26 Denis Kale FR-1 Indiana East 4:15.65 5:10.43 4:23.47 4:15.65 4:46.95 4:20.86 3:46.95
27 Edwin Kimutai SR-4 Goshen 4:10.66 3:02.77 5:05.49 5:18.55 5:18.55 4:21.10 3:39.33
28 Caden Shumaker JR-3 Indiana East 4:16.02 4:52.59 4:26.47 3:47.28 4:00.34 4:21.24 4:36.92
29 Drew Lovelace FR-1 Indiana Kokomo 3:16.35 5:24.62 5:08.92 4:16.56 4:53.21 4:21.79 5:22.01
30 Ian Harrold SO-2 Grace 5:00.04 4:17.93 5:18.46 4:04.77 3:51.61 4:23.19 4:41.62
31 Ethan Saylor FR-1 Goshen 4:26.23 4:34.14 3:59.87 3:17.70 5:11.04 4:23.59 4:44.68
32 Cobin Moriarity SO-2 St. Francis (Ind.) 3:25.61 5:00.51 5:24.23 3:25.61 5:21.60 4:23.60 4:44.69
33 Jacob Friesen FR-1 Goshen 4:32.85 3:21.33 4:38.15 3:05.43 5:28.48 4:24.90 4:01.06
34 Connor Jackson JR-3 St. Francis (Ind.) 5:22.21 3:30.37 4:07.65 5:22.21 4:50.26 4:26.29 3:51.68
35 Ian Cross FR-1 Grace 4:59.87 4:09.00 4:22.39 3:07.42 4:22.39 4:27.74 5:26.65
36 Ezra Troyer JR-3 Bethel (Ind.) 4:55.31 4:57.99 4:47.26 5:22.16 4:01.62 4:28.46 4:20.41
37 Alexander Reagan FR-1 St. Francis (Ind.) 3:12.29 3:20.42 4:09.17 4:36.25 3:33.96 4:30.83 4:47.08
38 Garrett Gemmaka SR-4 Mount Vernon Nazarene 4:11.48 5:47.15 4:25.14 5:00.68 5:36.21 4:33.34 4:27.88
39 Isaiah Kanable JR-3 Indiana Kokomo 5:01.23 5:01.23 3:55.51 4:06.46 5:50.52 4:33.84 4:11.94
40 Mason Summers FR-1 Mount Vernon Nazarene 5:27.34 4:24.07 3:18.05 4:54.33 5:08.08 4:35.07 4:40.58
41 Logan Mann FR-1 Bethel (Ind.) 3:29.89 4:55.51 4:27.89 4:33.41 5:36.93 4:36.17 3:43.70
42 Demetrio Garcia FR-1 Goshen 4:05.92 5:39.87 4:11.45 4:55.66 5:48.15 4:36.31 3:16.18
43 Gadiel Montiel SO-2 Bethel (Ind.) 5:11.77 5:20.27 5:00.43 5:51.44 4:12.25 4:43.42 4:46.26
44 Cameron Cearns JR-3 Mount Vernon Nazarene 5:15.29 5:52.21 6:03.58 5:12.45 3:33.03 4:44.04 6:00.73
45 Nick Houck JR-3 Indiana Wesleyan 3:34.47 5:18.81 3:46.06 5:36.20 3:46.06 4:49.82 5:18.81
46 Austin Wenta SO-2 Indiana East 5:45.81 5:34.18 6:17.77 6:09.05 4:44.78 4:50.59 4:47.69
  Josiah Railton SR-4 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Juan Caballero FR-1 Indiana Tech DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mylan Nocton SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jared Stayte SO-2 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Korey Allen FR-1 Indiana Tech DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Cameron Nocton SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Harrison Wealing SO-2 Grace DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ian Reitzel FR-1 Indiana Tech DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joel Mumaw SO-2 Taylor 4:11.12 3:42.42 3:59.16 4:47.00 4:58.95 3:47.21 3:25.68
2 Logan Rufenacht SR-4 Grace 4:09.16 4:47.49 3:59.57 4:54.68 5:09.05 3:35.62 3:47.60
3 Mathew Keitany JR-3 Goshen 5:01.05 3:10.27 4:00.84 3:22.31 3:10.27 4:00.84 4:27.34
4 Drew Hogan SO-2 Goshen 4:26.16 3:08.73 4:01.96 4:18.90 3:49.87 3:03.89 4:23.74
5 Anthony Roberts SO-2 Goshen 4:34.97 3:48.73 4:03.33 4:13.07 5:04.17 3:17.10 3:51.17
6 Ben Eiffert SR-4 Taylor 3:35.83 3:33.38 4:05.26 5:01.67 4:07.72 3:11.31 4:05.26
7 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 3:53.06 2:56.63 4:05.32 3:13.81 3:18.71 4:54.39 5:11.56
8 Cole Johnston SO-2 Grace 3:32.23 5:08.48 4:06.78 4:28.99 5:01.08 3:12.49 2:57.69
9 Teagen Rodriguez SO-2 Indiana East 2:55.58 4:02.35 4:07.29 3:32.67 4:19.66 4:44.39 3:10.42
10 Bryce Noble SO-2 Taylor 5:24.04 4:01.79 4:09.26 4:09.26 3:21.90 5:16.56 4:51.64
11 Jordan Garlinger JR-3 Goshen 3:48.33 3:48.33 4:10.91 2:55.64 4:56.08 4:30.99 3:20.73
12 Kevin Liddell JR-3 Goshen 4:37.33 3:56.99 4:12.11 3:39.34 3:39.34 4:24.72 4:34.80
13 Jordan Burden FR-1 Taylor 4:19.70 4:17.18 4:12.13 4:22.22 3:29.27 3:14.14 4:32.30
15 Avery Richardson SR-4 Bethel (Ind.) 4:09.97 5:10.57 4:12.49 3:06.85 4:07.44 4:50.37 4:07.44
33 Jacob Friesen FR-1 Goshen 4:38.15 4:09.01 4:24.90 3:10.73 4:54.04 4:03.71 4:30.20
38 Garrett Gemmaka SR-4 Mount Vernon Nazarene 5:44.41 5:08.88 4:33.34 4:08.74 5:30.75 5:06.14 5:36.21
  Korey Allen FR-1 Indiana Tech DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Juan Caballero FR-1 Indiana Tech DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Grayson Rasmus JR-3 Taylor 4:12.31 5:10.35 4:19.88 3:11.76 5:12.87 4:22.41 5:07.82
16 Samuel Swanger SR-4 Mount Vernon Nazarene 4:13.80 3:30.66 3:00.20 4:36.65 4:23.96 5:02.03 4:18.88
17 Leo Kurtz   Run Club at IU 4:14.73 4:45.30 4:12.19 4:12.19 4:02.00 3:00.86 3:11.05
18 Manny Villanueva SR-4 Goshen 4:15.62 3:14.28 5:01.64 4:38.63 3:27.06 3:29.61 5:16.97
19 Andrew Golba SO-2 Bethel (Ind.) 4:17.45 4:12.31 3:33.69 5:21.82 3:07.94 4:07.16 3:56.86
20 Jacob Stetzel SO-2 Indiana Tech 4:18.64 3:01.05 3:21.74 5:20.72 5:25.89 3:45.02 4:21.23
21 Mason Hendrickson SO-2 Mount Vernon Nazarene 4:18.72 5:36.34 5:36.34 4:29.07 3:50.26 4:52.36 3:39.92
23 Jonas Brooks FR-1 Indiana Kokomo 4:20.23 5:35.70 4:51.46 5:22.69 3:59.42 5:14.88 5:14.88
24 Aaron Yeakey JR-3 Goshen 4:20.54 5:36.10 4:51.81 3:49.28 5:25.68 4:54.41 3:20.62
25 Alex Hayden SO-2 Mount Vernon Nazarene 4:20.57 3:36.28 5:33.53 4:28.39 4:33.60 5:38.75 4:28.39
27 Edwin Kimutai SR-4 Goshen 4:21.10 5:15.94 4:02.83 4:05.44 3:23.66 3:52.38 4:28.94
30 Ian Harrold SO-2 Grace 4:23.19 5:10.57 3:06.87 4:23.19 4:25.83 4:20.56 5:23.73
31 Ethan Saylor FR-1 Goshen 4:23.59 4:52.59 4:13.05 4:52.59 5:18.95 4:15.69 3:07.15
34 Connor Jackson JR-3 St. Francis (Ind.) 4:26.29 5:27.54 5:38.19 4:50.26 5:35.53 4:47.60 5:46.18
39 Isaiah Kanable JR-3 Indiana Kokomo 4:33.84 3:28.12 5:39.57 4:55.75 4:44.80 3:17.17 5:20.40
  Cameron Nocton SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mylan Nocton SO-2 Indiana East DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jared Stayte SO-2 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
22 DeAndre Hall SO-2 Indiana East 5:24.09 4:19.27 3:30.01 4:47.79 3:53.35
26 Denis Kale FR-1 Indiana East 4:00.00 4:20.86 3:07.82 4:05.21 4:23.47
28 Caden Shumaker JR-3 Indiana East 4:55.21 4:21.24 3:55.12 5:16.10 4:08.18
29 Drew Lovelace FR-1 Indiana Kokomo 3:39.91 4:21.79 5:40.33 4:29.65 3:16.35
32 Cobin Moriarity SO-2 St. Francis (Ind.) 5:21.60 4:23.60 4:44.69 4:36.78 4:28.88
35 Ian Cross FR-1 Grace 4:03.65 4:27.74 4:17.03 4:17.03 3:12.78
36 Ezra Troyer JR-3 Bethel (Ind.) 5:30.21 4:28.46 5:03.36 3:21.35 5:49.00
37 Alexander Reagan FR-1 St. Francis (Ind.) 4:57.92 4:30.83 4:20.00 5:06.04 5:35.83
40 Mason Summers FR-1 Mount Vernon Nazarene 3:12.55 4:35.07 4:07.57 5:19.09 3:34.56
41 Logan Mann FR-1 Bethel (Ind.) 5:31.41 4:36.17 5:09.31 3:38.18 3:24.37
42 Demetrio Garcia FR-1 Goshen 4:03.16 4:36.31 4:05.92 5:17.76 4:22.50
43 Gadiel Montiel SO-2 Bethel (Ind.) 3:58.08 4:43.42 5:51.44 3:46.74 5:25.94
44 Cameron Cearns JR-3 Mount Vernon Nazarene 4:04.28 4:44.04 6:06.42 5:35.17 4:04.28
45 Nick Houck JR-3 Indiana Wesleyan 3:54.76 4:49.82 4:00.55 5:39.09 4:46.93
46 Austin Wenta SO-2 Indiana East 3:32.13 4:50.59 3:40.85 3:49.57 4:01.19
  Josiah Railton SR-4 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Ian Reitzel FR-1 Indiana Tech DNS DNS DNS DNS DNS
  Harrison Wealing SO-2 Grace DNS DNS DNS DNS DNS