March 29-30, 2024
|
SUNY Geneseo - Geneseo, NY
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC Empire 8 NJCAA DIII Liberty League NCCAA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Kylee Odell SR-4 Roberts Wesleyan 4:39.34
2 Rachel Hirschkind SR-4 SUNY Geneseo 4:42.29
3 Jacqueline Appenheimer SO-2 Canisius 4:42.76
4 Allison Newton JR-3 Buffalo 4:45.87
5 Raechel Zielinski   Unattached 4:46.90
6 Juliette Salazar FR-1 Buffalo 4:47.48
7 Abigail Nautel SO-2 RIT 4:55.87
8 Sydney Burgard SR-4 RIT 4:56.90
9 Julianne Wilson JR-3 Brockport St. 4:57.27
10 Hannah Thomas SR-4 Daemen 4:59.30
11 Hannah Wierer FR-1 SUNY Geneseo 4:59.65
12 Brianna Carter FR-1 Buffalo 4:59.84
13 Courtney Merrill SR-4 Daemen 5:00.77
14 Gwen Sullivan SO-2 Brockport St. 5:01.56
15 Megan Smith FR-1 Buffalo 5:04.05
16 Katie Edinger FR-1 Buffalo 5:04.75
17 Ishil Kirkhan SO-2 Buffalo 5:04.97
18 Lejla Borcilo JR-3 SUNY Geneseo 5:05.08
19 Kayleigh Milligan FR-1 Ithaca 5:05.57
20 Anita Jepchirchir JR-3 Le Moyne 5:06.25
21 Bethany Lorenzo SO-2 SUNY Geneseo 5:07.38
22 McKenzie Hall JR-3 Alfred 5:08.17
23 Payton Calkins FR-1 Canisius 5:09.37
24 Ella Herman FR-1 Canisius 5:09.44
25 Marlo Townsend FR-1 SUNY Geneseo 5:10.44
26 Kelsey Fahy FR-1 Nazareth 5:10.87
27 Emily Johnson JR-3 Ithaca 5:11.73
28 Emma Cain JR-3 Daemen 5:12.07
29 Christa Oates FR-1 Daemen 5:12.50
30 Abigail Thomas SO-2 RIT 5:13.33
31 Lydia Cox SR-4 Brockport St. 5:13.52
32 Julianna Lewis SR-4 Roberts Wesleyan 5:15.65
33 Alexandra Tucker SR-4 Roberts Wesleyan 5:16.40
34 Sophia Maum FR-1 Brockport St. 5:16.78
35 Alexandra Jacob JR-3 Le Moyne 5:17.01
36 Gianna Tribotte SO-2 Roberts Wesleyan 5:18.78
37 Paige Ackley SR-4 Nazareth 5:19.03
38 Hannah Reichard FR-1 Oswego State 5:19.17
39 Ally Zuidema SR-4 RIT 5:19.70
40 Esther Nankumba SO-2 Brockport St. 5:20.43
41 Leah Siegmann SO-2 Brockport St. 5:21.86
42 Sarah Pawlow JR-3 Canisius 5:22.28
43 Karly Smith JR-3 Roberts Wesleyan 5:22.66
44 Abbey Moose FR-1 SUNY Geneseo 5:23.07
45 Chloe Kirgan FR-1 SUNY Geneseo 5:24.49
46 Isabelle Popoff SR-4 Alfred State 5:27.30
47 Arden Brown SR-4 Fredonia 5:29.98
48 Abigail Polus FR-1 Brockport St. 5:30.08
49 Jocelyn Countryman SR-4 Brockport St. 5:30.74
50 Mia Servis FR-1 Canisius 5:32.95
51 Emma Rath SR-4 Roberts Wesleyan 5:33.06
52 Cassandra Collins FR-1 Canisius 5:35.50
53 Liz Gloss SR-4 Fredonia 5:36.10
54 Hilda Kiprono JR-3 Le Moyne 5:36.33
55 Stephanie James FR-1 Le Moyne 5:38.82
56 Emma Wendt FR-1 Nazareth 5:39.25
57 Madeline Straub FR-1 Daemen 5:40.25
58 Delaney Grant FR-1 Houghton 5:43.22
59 Holly Rohrbach SR-4 Fredonia 5:44.44
60 Phebe Grant SR-4 Houghton 5:45.22
61 Bonnie Dong SR-4 Rochester 5:46.12
62 Julia Weaver SO-2 Oswego State 5:46.27
63 Hayley Pizur SO-2 Daemen 5:50.29
64 Megan Calder FR-1 Finger Lakes CC 5:54.55
65 Juliana Rodriquez FR-1 Fredonia 5:56.26
66 Siera Porpiglia SO-2 Brockport St. 6:01.27
67 Desirea Stuart FR-1 Alfred 6:12.07
68 Angelina Rodriguez FR-1 Le Moyne 6:15.84
69 Olivia Snell SR-4 Le Moyne 6:26.14
70 McKenzie Gaffney SR-4 Hilbert 6:33.30
  Vanessa Ramos SO-2 Brockport St. DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kylee Odell SR-4 Roberts Wesleyan 3:40.68 4:39.34 5:54.77 4:42.14 4:14.20 4:42.14
2 Rachel Hirschkind SR-4 SUNY Geneseo 4:50.76 4:42.29 4:08.42 4:02.77 3:45.84 4:36.65
3 Jacqueline Appenheimer SO-2 Canisius 4:54.07 4:42.76 4:39.94 4:56.90 4:54.07 3:51.87
4 Allison Newton JR-3 Buffalo 4:45.87 4:45.87 6:08.78 4:17.29 4:51.59 5:51.62
5 Raechel Zielinski   Unattached 4:52.64 4:46.90 6:10.11 5:44.28 4:09.61 3:40.92
6 Juliette Salazar FR-1 Buffalo 5:42.11 4:47.48 5:24.86 5:10.48 5:13.36 4:18.74
7 Abigail Nautel SO-2 RIT 4:05.58 4:55.87 5:46.17 6:15.76 6:18.72 4:08.53
9 Julianne Wilson JR-3 Brockport St. 3:54.85 4:57.27 4:51.33 5:27.00 5:41.86 5:32.95
10 Hannah Thomas SR-4 Daemen 4:08.42 4:59.30 4:56.31 4:59.30 4:35.36 6:29.09
11 Hannah Wierer FR-1 SUNY Geneseo 4:26.69 4:59.65 6:23.56 4:23.70 6:20.56 5:44.60
12 Brianna Carter FR-1 Buffalo 4:14.87 4:59.84 4:20.86 3:59.88 4:02.87 5:11.84
14 Gwen Sullivan SO-2 Brockport St. 3:43.16 5:01.56 3:55.22 3:31.10 6:19.97 3:40.14
22 McKenzie Hall JR-3 Alfred 6:28.30 5:08.17 6:09.81 6:37.54 6:06.73 4:55.85
46 Isabelle Popoff SR-4 Alfred State 3:52.39 5:27.30 5:20.76 5:46.94 4:25.12 5:04.39
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Sydney Burgard SR-4 RIT 4:48.00 4:56.90 5:50.35 3:30.80 4:03.46
13 Courtney Merrill SR-4 Daemen 3:33.55 5:00.77 5:45.89 3:33.55 4:51.75
15 Megan Smith FR-1 Buffalo 6:23.11 5:04.05 5:55.74 6:20.07 3:38.92
16 Katie Edinger FR-1 Buffalo 4:00.76 5:04.75 5:16.94 3:36.38 6:17.89
17 Ishil Kirkhan SO-2 Buffalo 4:58.87 5:04.97 4:58.87 4:52.78 5:04.97
18 Lejla Borcilo JR-3 SUNY Geneseo 4:49.83 5:05.08 4:01.02 4:52.88 5:20.34
20 Anita Jepchirchir JR-3 Le Moyne 5:24.63 5:06.25 6:07.50 4:29.50 6:25.88
21 Bethany Lorenzo SO-2 SUNY Geneseo 6:05.79 5:07.38 5:25.83 6:05.79 3:44.39
23 Payton Calkins FR-1 Canisius 6:23.62 5:09.37 4:38.44 5:03.19 6:26.72
25 Marlo Townsend FR-1 SUNY Geneseo 6:40.47 5:10.44 4:58.03 4:11.46 5:50.80
27 Emily Johnson JR-3 Ithaca 4:28.09 5:11.73 5:14.85 6:29.67 4:43.68
30 Abigail Thomas SO-2 RIT 5:10.20 5:13.33 3:55.00 4:07.53 3:48.73
31 Lydia Cox SR-4 Brockport St. 5:35.47 5:13.52 5:32.34 3:55.14 3:45.74
36 Gianna Tribotte SO-2 Roberts Wesleyan 5:57.04 5:18.78 3:59.09 6:06.60 6:54.42
  Vanessa Ramos SO-2 Brockport St. DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
24 Ella Herman FR-1 Canisius 4:38.50 5:09.44 5:40.39 4:47.78 6:17.52 4:53.97 4:16.84
26 Kelsey Fahy FR-1 Nazareth 3:46.94 5:10.87 6:19.27 4:02.48 3:43.83 4:14.92 5:10.87
28 Emma Cain JR-3 Daemen 3:50.94 5:12.07 5:24.56 4:40.87 5:46.40 5:05.83 6:45.70
29 Christa Oates FR-1 Daemen 6:21.25 5:12.50 4:22.50 5:25.00 6:46.25 6:40.00 5:00.00
34 Sophia Maum FR-1 Brockport St. 4:26.10 5:16.78 3:41.75 5:42.13 5:45.29 5:29.46 4:54.61
37 Paige Ackley SR-4 Nazareth 6:32.41 5:19.03 5:25.41 5:09.46 3:52.90 5:54.13 4:21.61
39 Ally Zuidema SR-4 RIT 4:54.13 5:19.70 4:50.93 4:25.36 6:26.84 5:13.31 4:44.54
40 Esther Nankumba SO-2 Brockport St. 5:58.89 5:20.43 5:49.27 4:25.96 5:04.41 6:37.34 4:48.39
41 Leah Siegmann SO-2 Brockport St. 6:23.02 5:21.86 6:00.49 4:43.24 4:36.80 4:23.93 6:03.71
42 Sarah Pawlow JR-3 Canisius 6:55.75 5:22.28 4:11.38 5:35.18 4:43.61 4:37.16 4:01.71
44 Abbey Moose FR-1 SUNY Geneseo 6:50.30 5:23.07 6:40.61 5:42.46 4:50.77 4:41.07 5:39.23
48 Abigail Polus FR-1 Brockport St. 4:20.77 5:30.08 6:46.00 5:43.29 7:09.11 6:32.80 4:17.47
49 Jocelyn Countryman SR-4 Brockport St. 4:51.06 5:30.74 4:17.98 4:44.44 6:30.28 6:46.81 4:54.36
54 Hilda Kiprono JR-3 Le Moyne 5:39.70 5:36.33 4:42.52 4:25.70 5:19.52 6:16.69 4:22.34
56 Emma Wendt FR-1 Nazareth 7:00.67 5:39.25 6:09.79 6:06.39 4:04.26 4:04.26 5:42.65
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
19 Kayleigh Milligan FR-1 Ithaca 3:58.35 5:05.57 3:33.90 5:36.13
32 Julianna Lewis SR-4 Roberts Wesleyan 5:12.50 5:15.65 6:28.25 4:06.21
33 Alexandra Tucker SR-4 Roberts Wesleyan 4:47.93 5:16.40 6:32.34 3:57.30
35 Alexandra Jacob JR-3 Le Moyne 4:23.12 5:17.01 3:51.42 5:29.69
43 Karly Smith JR-3 Roberts Wesleyan 4:50.40 5:22.66 4:18.13 5:03.30
45 Chloe Kirgan FR-1 SUNY Geneseo 6:00.19 5:24.49 4:39.07 4:09.86
47 Arden Brown SR-4 Fredonia 6:49.18 5:29.98 5:59.68 6:52.48
50 Mia Servis FR-1 Canisius 5:16.31 5:32.95 5:12.98 7:09.51
52 Cassandra Collins FR-1 Canisius 6:29.18 5:35.50 4:21.69 4:11.63
53 Liz Gloss SR-4 Fredonia 7:06.85 5:36.10 5:22.66 4:05.36
55 Stephanie James FR-1 Le Moyne 5:28.66 5:38.82 5:59.15 6:29.65
59 Holly Rohrbach SR-4 Fredonia 6:56.78 5:44.44 5:13.44 5:30.67
61 Bonnie Dong SR-4 Rochester 5:59.97 5:46.12 5:11.51 4:19.59
65 Juliana Rodriquez FR-1 Fredonia 4:59.26 5:56.26 4:30.76 5:49.14
66 Siera Porpiglia SO-2 Brockport St. 7:46.04 6:01.27 4:12.89 5:28.76
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
38 Hannah Reichard FR-1 Oswego State 5:06.41 5:19.17
51 Emma Rath SR-4 Roberts Wesleyan 4:53.10 5:33.06
57 Madeline Straub FR-1 Daemen 4:25.40 5:40.25
58 Delaney Grant FR-1 Houghton 6:38.14 5:43.22
60 Phebe Grant SR-4 Houghton 4:18.92 5:45.22
62 Julia Weaver SO-2 Oswego State 6:20.90 5:46.27
63 Hayley Pizur SO-2 Daemen 5:22.27 5:50.29
64 Megan Calder FR-1 Finger Lakes CC 5:58.10 5:54.55
67 Desirea Stuart FR-1 Alfred 5:05.10 6:12.07
68 Angelina Rodriguez FR-1 Le Moyne 6:45.91 6:15.84
69 Olivia Snell SR-4 Le Moyne 7:24.06 6:26.14
70 McKenzie Gaffney SR-4 Hilbert 7:08.70 6:33.30