March 29-30, 2024
|
SUNY Geneseo - Geneseo, NY
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC Empire 8 NJCAA DIII Liberty League NCCAA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kylee Odell SR-4 Roberts Wesleyan 5:51.97 4:39.34 5:49.18 3:29.51 4:19.79 3:46.27
2 Rachel Hirschkind SR-4 SUNY Geneseo 5:52.87 4:42.29 5:07.70 5:18.99 5:13.35 3:23.25
3 Jacqueline Appenheimer SO-2 Canisius 4:06.01 4:42.76 5:11.04 6:01.94 5:05.38 4:42.76
4 Allison Newton JR-3 Buffalo 4:31.58 4:45.87 5:40.19 5:43.05 5:40.19 3:28.69
5 Raechel Zielinski   Unattached 4:58.38 4:46.90 5:12.73 5:58.63 3:20.83 5:38.55
6 Juliette Salazar FR-1 Buffalo 4:35.98 4:47.48 4:47.48 4:44.61 4:10.11 3:52.86
7 Abigail Nautel SO-2 RIT 3:35.99 4:55.87 3:56.70 4:17.41 3:47.82 6:21.68
8 Sydney Burgard SR-4 RIT 3:48.62 4:56.90 5:53.32 3:42.68 5:26.59 5:08.78
9 Julianne Wilson JR-3 Brockport St. 5:12.14 4:57.27 4:36.47 5:03.22 6:23.48 3:31.07
10 Hannah Thomas SR-4 Daemen 3:53.46 4:59.30 4:41.35 5:14.27 5:20.26 4:02.44
11 Hannah Wierer FR-1 SUNY Geneseo 3:32.76 4:59.65 3:35.75 3:32.76 5:02.65 3:56.73
12 Brianna Carter FR-1 Buffalo 4:23.86 4:59.84 4:50.85 6:05.81 3:29.89 5:44.82
13 Courtney Merrill SR-4 Daemen 5:18.82 5:00.77 3:30.54 6:06.94 3:51.60 6:12.96
14 Gwen Sullivan SO-2 Brockport St. 3:37.13 5:01.56 5:40.77 6:01.88 5:52.83 5:52.83
15 Megan Smith FR-1 Buffalo 5:58.78 5:04.05 6:26.15 5:58.78 6:01.82 4:21.49
16 Katie Edinger FR-1 Buffalo 6:23.99 5:04.75 4:22.09 6:14.85 4:49.52 3:48.57
17 Ishil Kirkhan SO-2 Buffalo 6:12.07 5:04.97 4:13.13 6:09.02 5:23.27 5:17.17
18 Lejla Borcilo JR-3 SUNY Geneseo 5:47.80 5:05.08 6:03.05 6:09.15 6:03.05 6:03.05
19 Kayleigh Milligan FR-1 Ithaca 3:52.24 5:05.57 5:20.85 3:43.07 5:20.85 3:55.29
20 Anita Jepchirchir JR-3 Le Moyne 5:43.00 5:06.25 5:49.13 4:20.32 3:49.69 5:03.19
21 Bethany Lorenzo SO-2 SUNY Geneseo 3:41.32 5:07.38 4:45.87 5:19.68 3:35.17 4:12.06
22 McKenzie Hall JR-3 Alfred 6:09.81 5:08.17 6:37.54 6:03.64 5:23.58 3:35.72
23 Payton Calkins FR-1 Canisius 5:55.78 5:09.37 5:46.50 4:35.34 4:07.50 6:39.09
24 Ella Herman FR-1 Canisius 6:23.71 5:09.44 4:35.41 5:24.92 6:26.80 4:04.46
25 Marlo Townsend FR-1 SUNY Geneseo 4:36.30 5:10.44 6:00.11 5:35.28 6:15.64 6:34.26
26 Kelsey Fahy FR-1 Nazareth 6:25.48 5:10.87 4:33.57 5:26.42 5:07.77 4:33.57
27 Emily Johnson JR-3 Ithaca 4:24.97 5:11.73 6:20.31 3:47.57 5:24.20 4:15.62
28 Emma Cain JR-3 Daemen 3:54.06 5:12.07 3:57.18 6:17.61 5:49.52 5:37.04
29 Christa Oates FR-1 Daemen 4:47.50 5:12.50 4:38.13 5:40.63 6:21.25 4:53.75
30 Abigail Thomas SO-2 RIT 6:19.13 5:13.33 6:06.60 4:45.13 6:06.60 6:12.87
31 Lydia Cox SR-4 Brockport St. 3:39.47 5:13.52 5:35.47 4:20.23 5:54.28 6:35.04
32 Julianna Lewis SR-4 Roberts Wesleyan 6:18.78 5:15.65 4:34.62 4:59.87 4:44.09 5:44.06
33 Alexandra Tucker SR-4 Roberts Wesleyan 4:44.76 5:16.40 4:54.26 5:29.06 6:38.67 4:44.76
34 Sophia Maum FR-1 Brockport St. 5:26.29 5:16.78 6:07.47 5:57.97 5:54.80 4:45.11
35 Alexandra Jacob JR-3 Le Moyne 5:07.50 5:17.01 4:07.27 4:35.80 4:45.31 5:26.52
36 Gianna Tribotte SO-2 Roberts Wesleyan 6:12.98 5:18.78 6:51.23 4:15.03 5:12.41 6:00.23
37 Paige Ackley SR-4 Nazareth 6:06.89 5:19.03 5:57.32 5:57.32 5:12.65 6:35.60
38 Hannah Reichard FR-1 Oswego State 3:53.00 5:19.17 5:15.98 5:03.22 5:12.79 4:50.45
39 Ally Zuidema SR-4 RIT 3:56.58 5:19.70 6:39.63 6:20.45 3:50.19 5:19.70
40 Esther Nankumba SO-2 Brockport St. 6:53.36 5:20.43 5:26.84 6:14.91 6:18.11 4:06.74
41 Leah Siegmann SO-2 Brockport St. 5:12.21 5:21.86 5:05.77 6:26.24 5:21.86 6:29.45
42 Sarah Pawlow JR-3 Canisius 5:44.84 5:22.28 4:59.72 6:33.19 5:44.84 6:10.63
43 Karly Smith JR-3 Roberts Wesleyan 3:55.55 5:22.66 4:08.45 4:18.13 6:01.38 3:55.55
44 Abbey Moose FR-1 SUNY Geneseo 4:08.77 5:23.07 4:47.54 5:26.30 3:46.15 4:50.77
45 Chloe Kirgan FR-1 SUNY Geneseo 4:03.37 5:24.49 6:22.90 5:14.76 6:29.39 6:35.88
46 Isabelle Popoff SR-4 Alfred State 6:32.76 5:27.30 4:38.21 6:39.31 6:39.31 6:52.40
47 Arden Brown SR-4 Fredonia 5:39.88 5:29.98 5:06.89 4:53.69 6:16.18 3:50.99
48 Abigail Polus FR-1 Brockport St. 5:13.58 5:30.08 5:59.79 5:59.79 6:06.39 6:16.30
49 Jocelyn Countryman SR-4 Brockport St. 3:51.52 5:30.74 7:03.35 5:17.51 7:06.66 5:34.05
50 Mia Servis FR-1 Canisius 4:16.38 5:32.95 4:06.39 7:09.51 6:32.89 4:26.36
51 Emma Rath SR-4 Roberts Wesleyan 4:53.10 5:33.06 4:06.47 5:49.72 4:36.44 6:53.00
52 Cassandra Collins FR-1 Canisius 4:51.89 5:35.50 6:39.25 6:12.41 5:22.08 5:25.44
53 Liz Gloss SR-4 Fredonia 5:12.58 5:36.10 6:39.96 5:26.02 6:43.32 6:23.16
54 Hilda Kiprono JR-3 Le Moyne 7:00.42 5:36.33 4:12.25 5:12.79 6:30.15 6:43.60
55 Stephanie James FR-1 Le Moyne 4:58.17 5:38.82 7:17.08 6:43.20 6:56.75 7:20.47
56 Emma Wendt FR-1 Nazareth 6:16.57 5:39.25 4:17.83 4:11.05 5:08.72 4:17.83
57 Madeline Straub FR-1 Daemen 5:02.83 5:40.25 7:05.32 6:10.88 4:11.79 4:25.40
58 Delaney Grant FR-1 Houghton 6:48.44 5:43.22 6:03.82 6:17.55 6:55.30 5:50.09
59 Holly Rohrbach SR-4 Fredonia 5:58.22 5:44.44 4:14.89 4:01.11 4:08.00 5:13.44
60 Phebe Grant SR-4 Houghton 6:43.91 5:45.22 4:39.63 6:05.94 4:08.56 5:07.25
61 Bonnie Dong SR-4 Rochester 6:20.74 5:46.12 6:31.12 5:21.90 5:39.20 6:06.89
62 Julia Weaver SO-2 Oswego State 4:37.02 5:46.27 5:11.65 5:15.11 5:42.81 4:09.32
63 Hayley Pizur SO-2 Daemen 4:50.74 5:50.29 5:53.80 4:57.75 5:11.76 7:14.36
64 Megan Calder FR-1 Finger Lakes CC 6:22.92 5:54.55 5:54.55 7:40.92 6:05.19 4:15.28
65 Juliana Rodriquez FR-1 Fredonia 5:31.33 5:56.26 7:25.33 5:56.26 6:17.64 7:21.77
66 Siera Porpiglia SO-2 Brockport St. 5:21.53 6:01.27 5:28.76 4:56.25 5:50.44 7:06.30
67 Desirea Stuart FR-1 Alfred 4:24.17 6:12.07 6:08.35 6:30.68 5:42.31 4:50.22
68 Angelina Rodriguez FR-1 Le Moyne 5:08.19 6:15.84 7:12.22 8:01.08 6:27.12 5:30.74
69 Olivia Snell SR-4 Le Moyne 4:34.16 6:26.14 6:30.01 6:14.56 8:21.99 8:21.99
70 McKenzie Gaffney SR-4 Hilbert 7:36.23 6:33.30 6:41.17 8:27.36 4:39.25 6:05.77
  Vanessa Ramos SO-2 Brockport St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Kylee Odell SR-4 Roberts Wesleyan 4:39.34
2 Rachel Hirschkind SR-4 SUNY Geneseo 4:42.29
3 Jacqueline Appenheimer SO-2 Canisius 4:42.76
4 Allison Newton JR-3 Buffalo 4:45.87
5 Raechel Zielinski   Unattached 4:46.90
6 Juliette Salazar FR-1 Buffalo 4:47.48
7 Abigail Nautel SO-2 RIT 4:55.87
9 Julianne Wilson JR-3 Brockport St. 4:57.27
10 Hannah Thomas SR-4 Daemen 4:59.30
11 Hannah Wierer FR-1 SUNY Geneseo 4:59.65
12 Brianna Carter FR-1 Buffalo 4:59.84
14 Gwen Sullivan SO-2 Brockport St. 5:01.56
22 McKenzie Hall JR-3 Alfred 5:08.17
46 Isabelle Popoff SR-4 Alfred State 5:27.30
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Sydney Burgard SR-4 RIT 4:56.90
13 Courtney Merrill SR-4 Daemen 5:00.77
15 Megan Smith FR-1 Buffalo 5:04.05
16 Katie Edinger FR-1 Buffalo 5:04.75
17 Ishil Kirkhan SO-2 Buffalo 5:04.97
18 Lejla Borcilo JR-3 SUNY Geneseo 5:05.08
20 Anita Jepchirchir JR-3 Le Moyne 5:06.25
21 Bethany Lorenzo SO-2 SUNY Geneseo 5:07.38
23 Payton Calkins FR-1 Canisius 5:09.37
25 Marlo Townsend FR-1 SUNY Geneseo 5:10.44
27 Emily Johnson JR-3 Ithaca 5:11.73
30 Abigail Thomas SO-2 RIT 5:13.33
31 Lydia Cox SR-4 Brockport St. 5:13.52
36 Gianna Tribotte SO-2 Roberts Wesleyan 5:18.78
  Vanessa Ramos SO-2 Brockport St. DNF
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
24 Ella Herman FR-1 Canisius 6:26.80 4:47.78 5:09.44 5:43.48 4:53.97
26 Kelsey Fahy FR-1 Nazareth 4:58.44 3:53.16 5:10.87 6:03.72 6:34.81
28 Emma Cain JR-3 Daemen 6:05.13 6:26.97 5:12.07 6:20.73 4:00.30
29 Christa Oates FR-1 Daemen 4:10.00 6:46.25 5:12.50 5:43.75 4:22.50
34 Sophia Maum FR-1 Brockport St. 4:51.44 6:07.47 5:16.78 5:45.29 4:10.26
37 Paige Ackley SR-4 Nazareth 6:06.89 6:10.08 5:19.03 6:38.79 4:34.37
39 Ally Zuidema SR-4 RIT 5:45.28 6:26.84 5:19.70 6:52.42 5:29.30
40 Esther Nankumba SO-2 Brockport St. 6:56.56 6:24.52 5:20.43 5:52.48 4:19.55
41 Leah Siegmann SO-2 Brockport St. 5:18.65 5:15.43 5:21.86 6:26.24 5:12.21
42 Sarah Pawlow JR-3 Canisius 6:39.63 5:57.73 5:22.28 6:52.52 4:17.83
44 Abbey Moose FR-1 SUNY Geneseo 3:52.61 6:11.53 5:23.07 3:46.15 4:44.31
48 Abigail Polus FR-1 Brockport St. 6:12.99 3:54.36 5:30.08 4:07.56 6:46.00
49 Jocelyn Countryman SR-4 Brockport St. 5:43.97 5:53.90 5:30.74 4:34.52 6:53.43
54 Hilda Kiprono JR-3 Le Moyne 6:40.24 7:10.51 5:36.33 6:20.06 5:16.15
56 Emma Wendt FR-1 Nazareth 4:11.05 6:50.50 5:39.25 5:46.04 5:52.82
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Kayleigh Milligan FR-1 Ithaca 5:05.57
32 Julianna Lewis SR-4 Roberts Wesleyan 5:15.65
33 Alexandra Tucker SR-4 Roberts Wesleyan 5:16.40
35 Alexandra Jacob JR-3 Le Moyne 5:17.01
43 Karly Smith JR-3 Roberts Wesleyan 5:22.66
45 Chloe Kirgan FR-1 SUNY Geneseo 5:24.49
47 Arden Brown SR-4 Fredonia 5:29.98
50 Mia Servis FR-1 Canisius 5:32.95
52 Cassandra Collins FR-1 Canisius 5:35.50
53 Liz Gloss SR-4 Fredonia 5:36.10
55 Stephanie James FR-1 Le Moyne 5:38.82
59 Holly Rohrbach SR-4 Fredonia 5:44.44
61 Bonnie Dong SR-4 Rochester 5:46.12
65 Juliana Rodriquez FR-1 Fredonia 5:56.26
66 Siera Porpiglia SO-2 Brockport St. 6:01.27
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
38 Hannah Reichard FR-1 Oswego State 5:03.22 5:15.98 4:56.83 6:16.62 5:19.17 4:40.87
51 Emma Rath SR-4 Roberts Wesleyan 7:02.99 6:46.34 7:09.65 4:59.76 5:33.06 5:29.73
57 Madeline Straub FR-1 Daemen 5:13.03 4:35.61 7:05.32 4:39.01 5:40.25 6:34.69
58 Delaney Grant FR-1 Houghton 7:02.16 6:41.57 6:20.98 5:32.93 5:43.22 6:41.57
60 Phebe Grant SR-4 Houghton 6:43.91 5:24.51 4:39.63 4:05.11 5:45.22 7:08.08
62 Julia Weaver SO-2 Oswego State 5:32.42 6:48.60 4:19.71 5:32.42 5:46.27 6:38.21
63 Hayley Pizur SO-2 Daemen 6:35.83 4:47.24 4:50.74 7:21.37 5:50.29 4:22.72
64 Megan Calder FR-1 Finger Lakes CC 5:26.19 6:08.74 4:08.19 6:01.65 5:54.55 5:26.19
67 Desirea Stuart FR-1 Alfred 8:03.70 7:22.77 6:08.35 6:19.52 6:12.07 7:00.44
68 Angelina Rodriguez FR-1 Le Moyne 6:04.57 5:11.95 4:53.16 7:12.22 6:15.84 4:45.64
69 Olivia Snell SR-4 Le Moyne 6:37.73 7:20.20 4:57.33 7:00.90 6:26.14 8:21.99
70 McKenzie Gaffney SR-4 Hilbert 5:26.44 5:53.97 8:03.76 4:47.11 6:33.30 7:16.57