April 6, 2024
|
Hamline - St. Paul, MN
ICON KEY: NCCAA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Fiona Smith SR-4 St. Benedict 3:43.72 5:51.94 5:51.94 3:38.26 4:32.82 4:51.92 3:16.43
2 Annessa Ihde JR-3 Bethel (Minn.) 4:13.26 4:44.22 5:01.10 3:31.05 4:41.40 4:27.33 3:19.80
3 Mary Blanchard JR-3 Carleton 5:42.52 3:53.15 6:05.55 4:56.47 4:47.83 4:50.71 5:25.25
4 Emery Maki FR-1 Northwestern (Minn.) 5:31.42 4:35.70 4:44.50 4:50.36 4:53.29 4:50.36 3:37.04
5 Ella Dufault FR-1 Crown 3:49.60 4:39.65 4:30.82 6:13.84 4:54.36 5:35.57 4:24.93
6 Alice Cutter JR-3 Carleton 6:17.63 5:27.48 5:33.38 4:13.72 4:55.02 4:31.42 3:35.37
7 Lara Erickson JR-3 Carleton 5:09.04 4:57.15 5:53.61 3:39.90 4:57.15 3:30.98 3:54.75
8 Simone Stephens FR-1 Wis.-Superior 3:45.15 3:30.14 5:30.21 5:21.21 5:00.19 4:24.17 4:27.17
9 Josie Harms SR-4 Bethel (Minn.) 4:14.81 3:50.54 5:12.44 5:12.44 5:03.34 6:22.21 5:24.58
10 Taylor Radaich FR-1 St. Benedict 5:21.94 4:39.42 4:21.19 4:12.08 5:03.71 5:46.23 4:45.49
11 Lucy Lyngen SR-4 St. Benedict 5:55.58 6:04.70 4:06.17 5:43.42 5:03.91 4:57.84 3:54.01
12 Keiley Maahs SR-4 St. Benedict 4:04.50 6:15.92 4:53.40 5:45.35 5:05.62 5:02.57 5:20.91
13 Findlay Drabant   Minnesota Running Club 6:31.33 4:47.38 4:41.27 5:51.58 5:05.72 3:49.29 5:36.30
14 Regan DeWitt FR-1 St. Scholastica 5:55.89 5:28.28 3:43.97 5:06.80 5:06.80 4:42.26 3:43.97
15 Anna Hay JR-3 Bethel (Minn.) 3:43.38 5:38.17 4:36.12 4:14.40 5:10.24 4:20.61 5:35.06
16 Amelia Rowley FR-1 Concordia-Moorhead 4:05.31 4:58.78 5:30.23 4:17.89 5:14.50 3:55.88 4:24.18
17 Esther Nelson SR-4 Bethel (Minn.) 6:33.59 3:46.71 4:02.45 6:43.04 5:14.87 5:18.02 5:21.17
18 Grace McCormick FR-1 St. Scholastica 4:55.23 5:04.86 6:21.88 4:58.44 5:20.90 6:02.62 5:56.20
19 Taylor DeCook FR-1 Wis.-Superior 7:00.72 5:33.34 4:05.96 6:18.65 5:23.63 5:30.11 4:54.51
20 Molly Balch   Minnesota Running Club 5:55.30 4:01.21 4:46.85 4:59.89 5:25.96 5:25.96 4:17.51
21 Jenna Terrio SR-4 St. Scholastica 6:21.53 6:50.88 5:48.92 6:54.14 5:26.09 6:21.53 4:04.57
22 Rachel Olinger SO-2 St. Benedict 4:06.60 3:53.27 6:36.56 4:03.27 5:33.24 4:19.93 6:09.90
23 Ilsa Hoaglund JR-3 Minnesota-Morris 7:22.32 5:33.44 5:40.24 5:43.65 5:40.24 5:19.83 6:58.50
24 Ayva Burshem SO-2 St. Benedict 4:20.27 7:27.66 7:24.19 6:21.73 5:47.02 6:11.32 5:53.96
25 Kristina Meiners   Minnesota Running Club 4:24.63 7:01.31 5:27.30 4:52.48 5:48.19 5:48.19 7:11.76
26 Isabel Kraabel SO-2 St. Benedict 7:14.45 6:28.54 7:28.58 6:03.81 5:53.21 7:35.64 5:46.15
27 Lilley Smith FR-1 Wis.-Superior 5:55.78 4:16.17 7:06.94 6:06.46 5:55.78 4:55.30 6:10.02
28 Lily Bandy FR-1 Crown 4:38.46 7:19.11 5:28.44 7:11.97 5:57.00 4:31.32 7:15.54
29 Abbie Hough FR-1 Crown 7:08.93 5:28.85 7:08.93 7:37.53 5:57.44 5:03.83 5:50.30
30 Liberty VanDenHeuvel FR-1 Martin Luther 6:48.06 7:46.88 6:59.09 5:27.19 6:07.62 5:08.80 6:33.36
31 Samantha Grass SO-2 Martin Luther 5:12.75 6:53.28 5:27.65 5:35.09 6:12.32 8:00.30 7:30.51
32 Annabel Lantz JR-3 Augsburg 6:29.83 6:37.63 8:26.78 6:45.43 6:29.83 7:51.70 6:49.33
33 Tatiana Otero-Ortiz FR-1 Hamline 7:52.23 8:28.87 4:53.11 5:46.03 6:47.09 5:17.53 5:01.25
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Fiona Smith SR-4 St. Benedict 4:32.82 4:35.55 3:38.26 4:19.18 5:43.76 5:43.76 5:21.93
2 Annessa Ihde JR-3 Bethel (Minn.) 4:41.40 4:49.85 3:45.12 5:15.17 3:22.61 4:07.64 3:59.19
3 Mary Blanchard JR-3 Carleton 4:47.83 4:30.56 3:58.90 4:47.83 5:19.50 5:22.37 5:51.16
4 Emery Maki FR-1 Northwestern (Minn.) 4:53.29 4:53.29 4:41.56 5:28.49 5:43.15 5:02.09 3:31.17
5 Ella Dufault FR-1 Crown 4:54.36 4:10.21 4:33.76 4:04.32 3:58.44 6:13.84 3:52.55
6 Alice Cutter JR-3 Carleton 4:55.02 5:45.18 4:10.77 3:32.42 3:38.32 4:31.42 3:47.17
7 Lara Erickson JR-3 Carleton 4:57.15 5:44.70 4:45.27 4:51.21 6:23.33 4:45.27 5:44.70
8 Simone Stephens FR-1 Wis.-Superior 5:00.19 5:15.20 4:42.18 5:48.22 6:21.25 5:06.20 5:21.21
9 Josie Harms SR-4 Bethel (Minn.) 5:03.34 4:48.18 5:18.51 5:57.95 5:12.44 5:33.68 3:41.44
10 Taylor Radaich FR-1 St. Benedict 5:03.71 6:28.75 6:34.83 3:35.64 5:46.23 5:03.71 6:07.49
11 Lucy Lyngen SR-4 St. Benedict 5:03.91 5:34.31 6:01.66 4:03.13 6:01.66 4:00.09 6:07.74
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Keiley Maahs SR-4 St. Benedict 4:32.01 3:40.05 4:01.44 3:46.16 5:23.96 5:36.19 5:05.62
13 Findlay Drabant   Minnesota Running Club 6:37.44 6:03.81 3:55.41 6:37.44 6:12.98 4:16.81 5:05.72
14 Regan DeWitt FR-1 St. Scholastica 5:34.42 4:39.19 3:40.90 5:06.80 5:55.89 5:03.74 5:06.80
15 Anna Hay JR-3 Bethel (Minn.) 4:33.02 6:30.91 4:33.02 4:54.73 5:04.04 4:26.81 5:10.24
16 Amelia Rowley FR-1 Concordia-Moorhead 5:05.07 5:36.52 5:55.39 6:04.82 4:46.20 5:39.66 5:14.50
17 Esther Nelson SR-4 Bethel (Minn.) 6:11.55 6:43.04 4:37.09 6:21.00 6:49.34 5:58.96 5:14.87
18 Grace McCormick FR-1 St. Scholastica 4:55.23 6:53.96 3:44.63 6:18.67 6:28.29 4:58.44 5:20.90
19 Taylor DeCook FR-1 Wis.-Superior 5:46.29 6:41.31 4:54.51 5:36.58 4:12.44 4:18.91 5:23.63
20 Molly Balch   Minnesota Running Club 6:31.16 6:53.97 6:34.42 6:40.93 5:06.41 5:06.41 5:25.96
21 Jenna Terrio SR-4 St. Scholastica 6:57.40 4:56.75 5:22.83 3:54.79 6:41.09 6:37.83 5:26.09
22 Rachel Olinger SO-2 St. Benedict 4:06.60 5:39.91 5:53.24 6:46.56 3:53.27 4:09.93 5:33.24
23 Ilsa Hoaglund JR-3 Minnesota-Morris 4:04.98 5:09.62 5:40.24 5:53.85 4:42.40 4:35.60 5:40.24
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
24 Ayva Burshem SO-2 St. Benedict 5:47.02 4:09.86 4:58.44 5:15.79 7:17.25 5:29.67 4:54.97
25 Kristina Meiners   Minnesota Running Club 5:48.19 5:37.75 5:30.78 7:04.80 6:26.49 7:22.21 5:13.38
26 Isabel Kraabel SO-2 St. Benedict 5:53.21 7:25.05 5:39.09 5:10.83 5:17.89 5:28.49 7:14.45
27 Lilley Smith FR-1 Wis.-Superior 5:55.78 7:31.84 6:31.36 4:12.61 6:34.92 4:19.72 6:06.46
28 Lily Bandy FR-1 Crown 5:57.00 4:56.31 6:32.70 5:17.73 7:04.83 6:32.70 6:36.27
29 Abbie Hough FR-1 Crown 5:57.44 4:31.66 5:36.00 5:25.27 6:36.76 7:30.38 5:03.83
30 Liberty VanDenHeuvel FR-1 Martin Luther 6:07.62 7:50.56 5:23.51 4:54.10 4:50.42 6:07.62 6:48.06
31 Samantha Grass SO-2 Martin Luther 6:12.32 7:26.79 6:34.66 6:01.15 7:15.62 6:27.22 7:26.79
32 Annabel Lantz JR-3 Augsburg 6:29.83 7:36.11 6:29.83 6:10.34 6:18.14 7:01.02 7:08.82
33 Tatiana Otero-Ortiz FR-1 Hamline 6:47.09 5:37.89 6:38.95 8:00.37 6:38.95 6:14.53 6:34.88