March 29-30, 2024
|
Carnegie Mellon - Pittsburgh, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC AARTFC

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Anna Igims SR-4 Slippery Rock 5:53.10 4:59.43 5:55.93 5:02.26 4:42.48 4:48.13 4:22.71 10
2 Claire Collison   Unattached 4:04.07 6:08.94 5:20.70 4:38.13 4:43.80 6:03.27 4:38.13 8
3 Ellie Kitsmiller JR-3 John Carroll 5:57.83 6:03.55 3:46.15 6:06.42 4:46.26 3:34.70 5:03.44 6
4 Ryley Schwalm SO-2 Duquesne 5:53.00 5:12.82 4:03.95 5:18.56 4:46.99 5:30.04 4:44.12 5
5 Sydney Urbine SR-4 Pittsburgh 5:38.95 4:35.75 5:01.61 5:44.69 4:47.24 5:07.35 5:56.18 4
6 Jacqueline Liu SO-2 Carnegie Mellon 5:31.07 3:35.91 5:05.16 4:24.85 4:47.88 4:07.58 3:58.94 3
7 Anna Cohen SO-2 Pittsburgh 3:30.16 4:45.02 4:30.62 4:33.50 4:47.89 3:27.28 3:53.19 2
8 Christina Elliott FR-1 Pittsburgh 4:16.31 5:16.78 5:08.14 4:50.86 4:47.98 3:50.39 6:02.86 1
9 Kathryn Saum SO-2 Duquesne 5:06.33 3:22.30 5:43.90 5:43.90 4:48.99 6:07.02 4:43.21 -
10 Sarah Hurst JR-3 Pittsburgh 4:59.76 3:32.46 4:24.84 4:16.11 4:51.03 4:24.84 3:26.64 -
11 Emma Jiacristoforo FR-1 Robert Morris 5:46.50 4:27.88 6:09.79 4:04.59 4:51.17 6:01.05 5:17.38 -
12 Franny Kabana JR-3 Robert Morris 5:58.48 5:14.76 6:15.96 4:54.36 4:51.44 4:04.81 5:40.99 -
13 Margaret Ann Healy SO-2 Carnegie Mellon 4:09.56 4:06.62 4:03.68 3:28.45 4:53.59 3:31.39 5:08.27 -
14 Jana Schmid JR-3 Point Park 3:33.90 5:06.00 5:56.50 3:42.81 4:57.08 4:45.20 5:35.70 -
15 Alyssa Vis FR-1 John Carroll 4:28.13 5:24.74 4:16.22 4:37.07 4:57.92 4:51.97 3:52.38 -
16 Cheyenne Mehl FR-1 Clarion 5:13.27 3:54.96 5:55.44 3:42.91 5:01.22 4:00.98 4:31.10 -
17 Jennifer Cichra SO-2 Slippery Rock 3:43.35 6:14.26 4:46.73 5:53.13 5:01.82 5:38.04 6:23.32 -
18 Laura Croco JR-3 Robert Morris 6:23.71 6:26.73 6:08.60 5:11.20 5:02.13 4:40.98 4:47.03 -
19 Jenna Smith JR-3 Pitt.-Johnstown 5:09.24 4:05.57 6:25.03 3:44.35 5:03.17 4:57.11 6:28.06 -
20 Mara Whalen JR-3 Duquesne 6:19.38 4:11.91 5:06.54 3:53.70 5:03.50 5:42.96 5:49.03 -
21 Alex Fleck SO-2 Pittsburgh 4:56.06 5:44.89 5:20.47 4:22.48 5:05.21 6:33.72 4:59.11 -
22 Olivia Hare FR-1 Point Park 6:26.62 4:02.41 5:52.87 4:08.54 5:06.84 6:20.49 5:37.53 -
23 Ava Barker SO-2 Pitt.-Johnstown 5:04.05 3:47.27 6:02.41 6:20.83 5:07.12 5:07.12 3:38.06 -
24 Cassondra O'Connor FR-1 Point Park 4:43.04 6:30.72 3:47.66 5:16.88 5:07.65 6:39.95 5:04.58 -
25 Skye Hackathorn SO-2 Slippery Rock 6:03.10 5:38.49 4:06.17 4:03.09 5:07.71 6:00.02 6:36.95 -
26 Reagan Ryen FR-1 Duquesne 6:24.65 4:15.41 4:24.64 4:15.41 5:07.72 5:04.65 4:52.34 -
27 Hannah Burgoon SO-2 Slippery Rock 6:37.52 4:52.75 6:19.03 3:57.28 5:08.15 5:23.56 4:37.34 -
28 Kadi Bauer FR-1 Edinboro 4:03.58 4:34.41 3:38.91 3:45.08 5:08.32 6:34.65 4:06.66 -
29 Lydia Valeriano SO-2 Slippery Rock 3:45.49 4:59.63 4:07.12 4:28.74 5:08.89 5:11.98 6:26.12 -
30 Sydney Pitcovich FR-1 Slippery Rock 5:34.96 6:21.48 5:50.46 6:24.58 5:10.14 4:32.93 6:36.98 -
31 Mia Constantin JR-3 Carnegie Mellon 5:26.64 5:14.19 3:53.31 4:46.20 5:11.08 4:36.87 5:45.30 -
32 Madison Conrad FR-1 Robert Morris 5:16.47 4:54.53 4:42.00 3:55.00 5:13.33 6:22.27 5:19.60 -
33 Lindsey Hartle SO-2 PSU-Behrend 5:46.34 4:58.68 3:48.78 4:36.44 5:17.74 3:55.13 4:11.02 -
34 Hayley Kilgore JR-3 Carnegie Mellon 6:21.86 5:30.94 6:12.31 5:02.30 5:18.21 6:37.77 5:46.85 -
35 Lexie Wyant SO-2 Slippery Rock 6:36.88 4:28.85 6:33.68 3:56.85 5:20.06 5:36.07 4:22.45 -
36 Madison Koza JR-3 Slippery Rock 4:09.80 6:27.51 5:17.05 6:49.92 5:20.25 6:37.11 6:08.29 -
37 Corinne Lee-Hauser JR-3 Point Park 6:05.62 4:58.27 5:20.72 5:07.90 5:20.72 6:15.25 4:03.75 -
38 Paige Greathouse JR-3 Pitt.-Johnstown 5:13.29 4:53.92 3:55.78 5:58.51 5:22.98 4:57.15 6:59.88 -
39 Alyssa Croco SO-2 Robert Morris 6:15.45 6:02.50 4:44.82 5:17.19 5:23.66 6:25.16 5:49.56 -
40 Caleigh Aigler SO-2 Clarion 4:31.36 5:17.14 6:22.52 6:48.68 5:26.94 4:21.56 3:48.86 -
41 Lizzie Higgins FR-1 Slippery Rock 3:52.99 6:12.78 7:12.70 5:12.87 5:32.84 4:49.57 5:46.16 -
42 Bethany Litwiler SO-2 PSU-Behrend 6:26.42 6:23.03 6:53.54 5:49.13 5:38.96 4:14.22 7:13.87 -
43 Sylvia Tsarnas FR-1 Westminster (Pa.) 4:56.18 6:56.72 4:14.85 7:03.60 5:44.39 4:28.63 6:08.50 -
44 Zaya McCune FR-1 Indiana (Pa.) 5:11.37 4:54.07 5:07.91 5:45.96 5:45.96 4:26.39 5:21.75 -
45 Morgan Dennison JR-3 Slippery Rock 5:53.91 7:15.31 5:32.68 5:50.37 5:53.91 7:29.47 6:25.77 -
46 Lacey Greathouse SR-4 Pitt.-Johnstown 6:02.60 6:23.93 7:10.15 5:48.38 5:55.49 7:20.81 5:19.95 -
47 Adrian David FR-1 Chatham 4:12.38 5:56.94 5:20.88 5:24.49 6:00.54 5:02.86 4:55.65 -
48 Lauren Cox JR-3 Chatham 8:18.40 6:41.06 6:44.95 7:04.42 6:29.37 7:31.67 7:04.42 -
  Isabella Bufalini JR-3 Pittsburgh DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Anna Igims SR-4 Slippery Rock 4:42.48 5:30.51 10
2 Claire Collison   Unattached 4:43.80 3:30.02 8
3 Ellie Kitsmiller JR-3 John Carroll 4:46.26 5:32.07 6
4 Ryley Schwalm SO-2 Duquesne 4:46.99 4:01.08 5
5 Sydney Urbine SR-4 Pittsburgh 4:47.24 5:15.97 4
6 Jacqueline Liu SO-2 Carnegie Mellon 4:47.88 4:24.85 3
7 Anna Cohen SO-2 Pittsburgh 4:47.89 5:05.17 2
8 Christina Elliott FR-1 Pittsburgh 4:47.98 4:07.67 1
9 Kathryn Saum SO-2 Duquesne 4:48.99 3:36.75 -
10 Sarah Hurst JR-3 Pittsburgh 4:51.03 5:08.50 -
11 Emma Jiacristoforo FR-1 Robert Morris 4:51.17 4:22.06 -
12 Franny Kabana JR-3 Robert Morris 4:51.44 5:06.02 -
13 Margaret Ann Healy SO-2 Carnegie Mellon 4:53.59 4:18.36 -
17 Jennifer Cichra SO-2 Slippery Rock 5:01.82 6:11.24 -
20 Mara Whalen JR-3 Duquesne 5:03.50 3:41.56 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
14 Jana Schmid JR-3 Point Park 5:06.00 5:08.97 4:57.08 6:05.41 -
15 Alyssa Vis FR-1 John Carroll 4:51.97 5:18.78 4:57.92 6:24.32 -
16 Cheyenne Mehl FR-1 Clarion 3:36.88 3:36.88 5:01.22 3:57.97 -
18 Laura Croco JR-3 Robert Morris 3:37.54 3:46.60 5:02.13 4:56.09 -
19 Jenna Smith JR-3 Pitt.-Johnstown 5:06.21 5:15.30 5:03.17 5:12.27 -
21 Alex Fleck SO-2 Pittsburgh 3:55.02 6:00.15 5:05.21 5:57.10 -
22 Olivia Hare FR-1 Point Park 6:26.62 4:51.50 5:06.84 6:05.14 -
24 Cassondra O'Connor FR-1 Point Park 6:33.80 5:47.65 5:07.65 4:33.81 -
25 Skye Hackathorn SO-2 Slippery Rock 3:53.86 5:56.95 5:07.71 6:33.87 -
27 Hannah Burgoon SO-2 Slippery Rock 5:20.48 4:06.52 5:08.15 5:54.38 -
28 Kadi Bauer FR-1 Edinboro 5:26.82 4:03.58 5:08.32 4:34.41 -
29 Lydia Valeriano SO-2 Slippery Rock 6:01.41 5:08.89 5:08.89 4:44.18 -
30 Sydney Pitcovich FR-1 Slippery Rock 3:46.41 4:45.33 5:10.14 4:23.62 -
33 Lindsey Hartle SO-2 PSU-Behrend 6:21.29 4:52.32 5:17.74 4:45.97 -
35 Lexie Wyant SO-2 Slippery Rock 6:36.88 6:27.28 5:20.06 4:12.85 -
39 Alyssa Croco SO-2 Robert Morris 4:15.70 5:49.56 5:23.66 4:48.06 -
  Isabella Bufalini JR-3 Pittsburgh DNF DNF DNF DNF -
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
23 Ava Barker SO-2 Pitt.-Johnstown 5:13.27 5:07.12 -
26 Reagan Ryen FR-1 Duquesne 5:56.96 5:07.72 -
31 Mia Constantin JR-3 Carnegie Mellon 6:38.19 5:11.08 -
32 Madison Conrad FR-1 Robert Morris 4:29.47 5:13.33 -
34 Hayley Kilgore JR-3 Carnegie Mellon 4:14.57 5:18.21 -
36 Madison Koza JR-3 Slippery Rock 5:07.44 5:20.25 -
37 Corinne Lee-Hauser JR-3 Point Park 6:53.73 5:20.72 -
38 Paige Greathouse JR-3 Pitt.-Johnstown 6:37.27 5:22.98 -
40 Caleigh Aigler SO-2 Clarion 7:05.03 5:26.94 -
41 Lizzie Higgins FR-1 Slippery Rock 6:32.76 5:32.84 -
42 Bethany Litwiler SO-2 PSU-Behrend 4:44.73 5:38.96 -
43 Sylvia Tsarnas FR-1 Westminster (Pa.) 5:30.62 5:44.39 -
44 Zaya McCune FR-1 Indiana (Pa.) 5:59.80 5:45.96 -
45 Morgan Dennison JR-3 Slippery Rock 6:25.77 5:53.91 -
46 Lacey Greathouse SR-4 Pitt.-Johnstown 7:35.03 5:55.49 -
47 Adrian David FR-1 Chatham 4:19.59 6:00.54 -
48 Lauren Cox JR-3 Chatham 4:59.82 6:29.37 -