March 9, 2024
|
McNeese State - Lake Charles, LA
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Alex Martin FR-1 McNeese State 4:28.78 2:52.79 3:11.99 3:59.98 3:59.98 2:57.59 4:16.78 10
2 Filippo Squassina JR-3 McNeese State 2:58.60 3:51.70 3:01.02 4:01.35 3:17.91 4:13.42 3:27.56 8
3 DeVante Jack Senior Unattached 4:22.28 4:07.15 5:07.68 4:12.19 4:07.15 4:42.46 4:57.59   
4 John Klein SO-2 Northwestern St. 5:31.31 3:34.08 4:19.95 4:14.85 3:46.82 4:40.34 4:55.63 6
5 Abdullah Elkhair SO-2 McNeese State 4:15.98 5:27.66 3:19.67 4:15.98 5:25.10 4:59.50 4:03.18 5
6 Brian Norton FR-1 Northwestern St. 3:12.30 5:28.20 3:58.46 4:16.40 3:04.61 4:49.74 3:40.51 4
7 Korbin Shumate JR-3 Northwestern St. 3:22.23 3:53.74 5:30.92 4:22.63 4:12.13 4:54.15 5:12.53 3
8 Diego Moya FR-1 St. Thomas (Tex.) 5:25.63 5:04.45 4:40.63 4:24.74 3:47.68 3:21.21 4:06.21 2
9 Mason McFeeters SO-2 St. Thomas (Tex.) 4:32.84 5:17.87 4:48.73 4:24.89 3:16.02 3:50.46 5:28.47 1
10 Trey Showen Sophomore Unattached 5:07.49 3:39.26 4:38.08 4:27.38 4:43.43 5:39.58 4:35.41   
11 Bethwel Limo SR-4 Alcorn State 3:30.58 3:55.20 4:58.10 4:33.48 5:25.45 4:00.67 4:44.42 -
12 Landan Gillespie FR-1 Xavier-Louisiana 4:35.02 4:01.35 5:11.50 4:40.63 4:54.67 3:38.90 3:33.28 -
13 Juan Silva SO-2 St. Thomas (Tex.) 5:42.28 4:47.63 4:18.87 4:47.63 6:02.42 4:41.88 4:13.12 -
14 Jaden Ramos SO-2 Alcorn State 3:51.61 3:57.63 5:21.85 5:00.79 5:03.80 5:33.88 6:06.97 -
  Omer El-Fadl JR-3 McNeese State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF   
  Race Pacer   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF   
  Kelvin Kipkemboi SO-2 Alcorn State DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ameariun Harper FR-1 Wiley DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jaylon Donson SO-2 Wiley DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jhancarlos Carpio JR-3 St. Thomas (Tex.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lejaune George SO-2 Xavier-Louisiana DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Damoy Boyd SR-4 Xavier-Louisiana DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Skyler Madison SO-2 Xavier-Louisiana DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Osvaldo Jasso FR-1 St. Thomas (Tex.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Alex Martin FR-1 McNeese State 4:23.98 3:59.98 4:02.38 4:52.78 3:14.39 10
2 Filippo Squassina JR-3 McNeese State 3:42.05 4:01.35 4:39.97 3:34.81 4:39.97 8
4 John Klein SO-2 Northwestern St. 5:23.66 4:14.85 4:55.63 4:53.08 5:03.28 6
5 Abdullah Elkhair SO-2 McNeese State 4:39.02 4:15.98 3:29.91 4:59.50 3:27.35 5
7 Korbin Shumate JR-3 Northwestern St. 5:12.53 4:22.63 3:06.47 4:17.38 3:56.37 3
8 Diego Moya FR-1 St. Thomas (Tex.) 3:42.39 4:24.74 5:15.04 5:04.45 5:33.58 2
10 Trey Showen Sophomore Unattached 5:42.25 4:27.38 4:00.65 4:22.04 4:59.47   
  Omer El-Fadl JR-3 McNeese State DNF DNF DNF DNF DNF   
  Race Pacer   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF   
  Jhancarlos Carpio JR-3 St. Thomas (Tex.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Kelvin Kipkemboi SO-2 Alcorn State DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lejaune George SO-2 Xavier-Louisiana DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
3 DeVante Jack Senior Unattached 4:24.80 4:12.19   
6 Brian Norton FR-1 Northwestern St. 3:45.64 4:16.40 4
9 Mason McFeeters SO-2 St. Thomas (Tex.) 5:17.87 4:24.89 1
11 Bethwel Limo SR-4 Alcorn State 4:49.89 4:33.48 -
12 Landan Gillespie FR-1 Xavier-Louisiana 4:35.02 4:40.63 -
13 Juan Silva SO-2 St. Thomas (Tex.) 3:38.60 4:47.63 -
14 Jaden Ramos SO-2 Alcorn State 5:45.91 5:00.79 -
  Osvaldo Jasso FR-1 St. Thomas (Tex.) DNS DNS   
  Jaylon Donson SO-2 Wiley DNS DNS   
  Ameariun Harper FR-1 Wiley DNS DNS   
  Damoy Boyd SR-4 Xavier-Louisiana DNS DNS   
  Skyler Madison SO-2 Xavier-Louisiana DNS DNS