April 27, 2024
|
Shippensburg U. - Shippensburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC NJCAA DI MAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ian Sherlock JR-3 Shippensburg 3:04.69 3:48.01 2:48.73
2 Drew Dailey SR-4 Shippensburg 3:58.19 3:53.52 4:37.89
3 Hunter Brignall SR-4 Cortland St. 4:22.88 3:58.98 4:27.66
4 Jackson Gutekunst FR-1 Shippensburg 3:00.55 4:00.73 4:53.69
5 Anthony Boscolo Sophomore Maryland Club Running 4:09.86 4:02.58 3:14.07
6 Vince Ferrizzi SR-4 Lebanon Valley 3:18.94 4:02.60 5:05.68
7 Adam Beach JR-3 Cortland St. 5:10.94 4:02.92 5:13.37
8 Nolan Meincke JR-3 Dickinson 3:39.06 4:03.40 3:53.67
9 Jack Baronski JR-3 Marywood 5:10.80 4:04.72 4:21.85
10 Matthew Mullen JR-3 Cortland St. 3:01.10 4:04.73 4:51.23
11 Noah Calisti JR-3 Messiah 3:41.00 4:05.55 4:27.65
12 Eric Shelton JR-3 Lebanon Valley 3:46.13 4:08.49 3:26.25
13 Marco Cardone SR-4 Indiana (Pa.) 4:46.23 4:08.89 2:56.72
14 Samuel Rothstein SO-2 Lebanon Valley 3:40.02 4:10.02 4:05.02
15 Josh Bauman JR-3 Messiah 5:10.14 4:10.11 4:20.12
16 Thomas Lee JR-3 Marywood 5:08.50 4:10.81 4:03.29
17 Raidan Francis FR-1 Marywood 4:25.37 4:12.73 4:38.01
18 Daniel Lanahan FR-1 Scranton 3:57.80 4:12.97 4:45.86
19 Connor Murphy FR-1 Kutztown 4:31.61 4:13.84 3:20.54
20 Dylan Schmidt   Maryland Club Running 3:57.47 4:15.34 3:21.72
21 Ryan Tyberg   Maryland Club Running 4:24.34 4:16.64 5:02.84
22 Nathan Eberly SO-2 Indiana (Pa.) 5:11.63 4:17.54 3:05.43
23 Jakob Seamans FR-1 Marywood 4:11.04 4:18.80 4:34.33
24 Ben Aris Junior Unattached 5:26.32 4:18.98 5:03.01
25 Maddon McNicholas FR-1 Gettysburg 4:13.84 4:19.02 4:47.52
26 Matthew Santana FR-1 Lebanon Valley 4:04.66 4:20.27 4:22.88
27 Alex Seskar SO-2 Hood 3:50.36 4:21.77 5:24.60
28 Owen Sparks FR-1 Indiana (Pa.) 5:19.39 4:21.79 3:55.62
29 Abhyuday Srivatsa   Maryland Club Running 5:33.10 4:24.36 4:56.09
30 Keynaud Randolph SO-2 CCBC Catonsville 4:59.86 4:25.36 4:43.94
31 Jonathan Wyrick JR-3 Messiah 4:52.24 4:25.67 3:51.14
32 Brodyn Hebert Freshman Unattached 3:28.49 4:27.29 3:15.13
33 Ian Kovatch JR-3 Marywood 3:30.49 4:29.86 3:19.70
34 Liam Hutchinson   Delaware TC 3:44.68 4:30.69 5:30.25
35 David Orellana FR-1 York (Pa.) 4:39.75 4:31.60 3:10.12
36 Samson Abraham FR-1 Gallaudet 4:24.62 4:35.64 5:05.96
37 John Clacko FR-1 California (Pa.) 4:16.39 4:38.68 4:21.96
38 Justin Knab JR-3 Scranton 5:28.88 4:38.71 5:03.80
39 Zafit Olea JR-3 Marymount (Va.) 3:41.18 4:39.97 3:35.58
40 Ronak Rami FR-1 CCBC Catonsville 4:55.90 4:41.81 5:26.90
41 Alex Reese   Penn State T&F Club 4:48.36 4:42.70 4:45.53
42 Dave Kenney FR-1 Marywood 5:19.97 4:43.16 4:43.16
43 Evan Pawlik   Delaware TC 5:15.19 4:43.95 5:18.03
44 Joshua Brown FR-1 CCBC Essex 5:23.50 4:46.28 4:57.74
45 Robert Casey SO-2 Scranton 3:51.92 4:46.32 4:26.28
46 Leule Yohannes FR-1 Hood 6:13.72 4:47.47 3:32.73
47 Jeremiah King SO-2 Scranton 3:47.56 4:48.05 4:45.17
48 John Healy   Delaware TC 3:48.26 4:48.93 4:05.59
49 Hunter Valentino FR-1 Susquehanna 4:43.78 4:49.57 5:15.64
50 Josh Penny FR-1 Dickinson 5:41.70 4:49.57 4:11.93
51 Will Kain   Delaware TC 3:29.01 4:50.28 4:50.28
52 Xander Smith JR-3 Messiah 4:22.41 5:01.62 4:46.54
53 Ethan Storm   Delaware TC 6:09.73 5:03.05 6:06.69
54 Ethan Johnson FR-1 Messiah 4:12.41 5:04.10 3:32.87
55 Vincent Guarino   Delaware TC 5:21.44 5:09.07 4:07.26
56 Michael Sutera SR-4 Gettysburg 3:58.34 5:09.53 3:36.67
57 Kyle D'Amore SO-2 Gallaudet 6:48.16 5:16.40 6:10.19
58 Alex Sakal   Penn State T&F Club 4:01.07 5:17.19 4:20.10
59 Osvaldo Cruz FR-1 Gallaudet 7:59.03 6:08.48 4:28.99
  Colin Schweitzer SR-4 Dickinson DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ian Sherlock JR-3 Shippensburg 3:48.01
2 Drew Dailey SR-4 Shippensburg 3:53.52
3 Hunter Brignall SR-4 Cortland St. 3:58.98
4 Jackson Gutekunst FR-1 Shippensburg 4:00.73
5 Anthony Boscolo Sophomore Maryland Club Running 4:02.58
6 Vince Ferrizzi SR-4 Lebanon Valley 4:02.60
7 Adam Beach JR-3 Cortland St. 4:02.92
8 Nolan Meincke JR-3 Dickinson 4:03.40
9 Jack Baronski JR-3 Marywood 4:04.72
11 Noah Calisti JR-3 Messiah 4:05.55
13 Marco Cardone SR-4 Indiana (Pa.) 4:08.89
14 Samuel Rothstein SO-2 Lebanon Valley 4:10.02
16 Thomas Lee JR-3 Marywood 4:10.81
19 Connor Murphy FR-1 Kutztown 4:13.84
  Colin Schweitzer SR-4 Dickinson DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Matthew Mullen JR-3 Cortland St. 4:04.73 5:15.71 3:28.02
12 Eric Shelton JR-3 Lebanon Valley 4:08.49 3:13.83 3:01.40
15 Josh Bauman JR-3 Messiah 4:10.11 3:42.60 4:07.61
17 Raidan Francis FR-1 Marywood 4:12.73 3:17.13 4:05.15
18 Daniel Lanahan FR-1 Scranton 4:12.97 5:16.22 3:12.26
21 Ryan Tyberg   Maryland Club Running 4:16.64 4:39.74 4:32.04
22 Nathan Eberly SO-2 Indiana (Pa.) 4:17.54 3:00.28 3:41.49
23 Jakob Seamans FR-1 Marywood 4:18.80 4:36.92 4:31.74
25 Maddon McNicholas FR-1 Gettysburg 4:19.02 4:13.84 4:31.98
27 Alex Seskar SO-2 Hood 4:21.77 5:27.22 3:26.80
28 Owen Sparks FR-1 Indiana (Pa.) 4:21.79 3:53.00 4:45.36
30 Keynaud Randolph SO-2 CCBC Catonsville 4:25.36 4:28.02 5:18.44
33 Ian Kovatch JR-3 Marywood 4:29.86 4:05.58 4:27.17
35 David Orellana FR-1 York (Pa.) 4:31.60 4:15.31 5:39.50
38 Justin Knab JR-3 Scranton 4:38.71 4:38.71 4:10.84
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
31 Jonathan Wyrick JR-3 Messiah 3:35.20 3:11.29 3:48.48 4:30.99 4:28.33 5:37.40 4:25.67
34 Liam Hutchinson   Delaware TC 5:16.71 4:14.45 5:19.42 5:05.88 3:23.02 5:16.71 4:30.69
36 Samson Abraham FR-1 Gallaudet 4:10.84 4:02.57 4:52.18 5:55.58 4:30.13 5:47.31 4:35.64
37 John Clacko FR-1 California (Pa.) 4:55.40 3:59.67 4:05.24 4:47.04 5:45.57 5:34.42 4:38.68
39 Zafit Olea JR-3 Marymount (Va.) 3:32.78 3:46.78 5:07.97 3:57.98 3:52.38 3:38.38 4:39.97
40 Ronak Rami FR-1 CCBC Catonsville 5:07.18 4:58.72 5:10.00 3:34.18 4:05.18 5:29.72 4:41.81
42 Dave Kenney FR-1 Marywood 4:43.16 4:54.49 5:45.46 4:00.69 4:48.83 5:08.65 4:43.16
43 Evan Pawlik   Delaware TC 3:47.16 3:52.84 5:40.74 6:03.46 5:43.58 3:24.45 4:43.95
44 Joshua Brown FR-1 CCBC Essex 4:57.74 4:09.07 6:06.44 5:43.54 5:29.23 4:14.79 4:46.28
46 Leule Yohannes FR-1 Hood 6:13.72 3:38.48 4:04.35 4:30.23 5:27.72 4:58.97 4:47.47
47 Jeremiah King SO-2 Scranton 5:37.02 5:48.54 5:22.62 5:37.02 5:39.90 5:16.86 4:48.05
48 John Healy   Delaware TC 3:25.14 5:58.28 5:17.83 6:12.72 6:04.06 3:28.03 4:48.93
49 Hunter Valentino FR-1 Susquehanna 3:51.66 3:40.08 4:11.93 3:51.66 6:07.76 5:06.95 4:49.57
50 Josh Penny FR-1 Dickinson 4:46.68 4:26.41 5:33.01 5:21.43 5:09.84 5:21.43 4:49.57
52 Xander Smith JR-3 Messiah 4:37.49 3:52.25 3:46.22 6:23.06 4:31.46 4:58.61 5:01.62
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
20 Dylan Schmidt   Maryland Club Running 4:15.34 4:45.98 4:23.00
24 Ben Aris Junior Unattached 4:18.98 5:10.78 3:06.47
26 Matthew Santana FR-1 Lebanon Valley 4:20.27 3:33.43 4:38.49
29 Abhyuday Srivatsa   Maryland Club Running 4:24.36 3:47.35 3:20.92
32 Brodyn Hebert Freshman Unattached 4:27.29 3:07.11 5:44.81
41 Alex Reese   Penn State T&F Club 4:42.70 3:54.65 6:04.69
45 Robert Casey SO-2 Scranton 4:46.32 4:40.60 3:40.47
51 Will Kain   Delaware TC 4:50.28 4:24.16 3:26.10
53 Ethan Storm   Delaware TC 5:03.05 5:51.54 3:56.38
54 Ethan Johnson FR-1 Messiah 5:04.10 5:34.51 6:29.25
55 Vincent Guarino   Delaware TC 5:09.07 5:52.34 3:42.53
56 Michael Sutera SR-4 Gettysburg 5:09.53 4:29.30 5:55.96
57 Kyle D'Amore SO-2 Gallaudet 5:16.40 4:06.80 3:47.81
58 Alex Sakal   Penn State T&F Club 5:17.19 5:45.74 4:35.96
59 Osvaldo Cruz FR-1 Gallaudet 6:08.48 6:49.02 7:29.55