April 17, 2024
|
Shippensburg U. - Shippensburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC MAC

Men's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Lavar Jackson FR-1 Shippensburg 9.01 13.24 13.24 11.65 10.59 1.8
2 Miguel Charlery SO-2 East Stroudsburg 13.66 12.91 9.50 9.39 10.67 1.8
3 Maurice Whittle JR-3 Shippensburg 11.32 10.47 11.43 13.14 10.68 1.8
4 Eric Kirk SR-4 Shippensburg 9.42 13.81 11.02 13.59 10.70 1.8
5 Tyler Boone JR-3 East Stroudsburg 13.01 12.47 11.94 9.89 10.75 1.8
6 Colson Lewis SR-4 Juniata 7.65 8.08 10.56 11.96 10.77 1.8
7 Michael Lawrence SO-2 Lock Haven 13.01 11.48 12.57 11.04 10.93 2.0
8 Teagan Weaver SO-2 Shippensburg 12.06 8.22 9.98 9.54 10.96 1.8
9 Herb Quarterman SO-2 Shippensburg 11.64 8.90 10.00 13.51 10.98 2.0
10 Kwame Whitaker FR-1 Lock Haven 12.00 14.21 13.11 13.55 11.01 2.0
11 Ragiariki Lewis FR-1 East Stroudsburg 10.47 8.27 10.14 10.14 11.02 2.0
12 Justin Gockley SO-2 East Stroudsburg 8.28 13.68 9.05 12.58 11.03 2.0
13 Ryan Miller SR-4 Lock Haven 10.71 13.14 13.69 10.82 11.04 2.4
14 Justice Shoats SO-2 Lock Haven 10.27 9.94 8.95 13.03 11.04 2.0
15 Damon Morgan JR-3 Eastern Mennonite 7.85 11.61 10.39 8.73 11.05 1.8
16 Oral-Anthony Coleman JR-3 McDaniel 12.49 9.18 10.94 13.04 11.05 2.0
17 Dylan Cassetori FR-1 Lock Haven 10.54 8.32 14.20 11.20 11.09 2.4
18 Harrison Cronan FR-1 Bloomsburg 10.39 13.52 10.62 11.51 11.17 2.4
19 Jaden Wright FR-1 Lock Haven 11.53 13.43 13.88 9.85 11.19 2.4
20 Tyler Thompson JR-3 Eastern Mennonite 14.12 12.10 9.97 11.76 11.20 2.4
21 Bryson Hunter SR-4 Eastern Mennonite 9.70 9.14 12.75 10.61 11.28 1.8
22 Matt Reinard SO-2 Lock Haven 9.62 11.31 8.49 8.60 11.31 1.8
23 Zandray Thompson SO-2 East Stroudsburg 10.65 11.56 12.01 12.47 11.33 1.8
24 Josiah Schans FR-1 Lock Haven 12.47 9.97 9.29 12.69 11.33 2.0
25 Ian Higgins SO-2 York (Pa.) 8.73 8.84 11.22 10.77 11.33 2.4
26 Benjamin Terry SO-2 East Stroudsburg 11.90 9.07 11.90 8.16 11.33 1.8
27 Lucca Capparelli JR-3 Lock Haven 8.98 8.98 9.77 8.86 11.36 1.8
27 Lukas Epitropakis FR-1 Lock Haven 7.96 14.09 11.36 13.75 11.36 1.9
29 William O'Connor JR-3 Dickinson 13.07 8.98 11.70 10.46 11.36 1.8
30 Shaddai Bailey FR-1 Eastern Mennonite 13.65 12.85 9.21 13.65 11.37 1.6
31 Ivan Ramos-Lopez FR-1 Georgian Court 14.57 9.64 13.77 11.82 11.47 2.0
32 Xaiden Simmons FR-1 Caldwell 11.13 12.62 12.39 10.10 11.47 1.9
33 Keiron Wilson FR-1 McDaniel 11.83 11.25 9.42 11.94 11.48 2.4
33 Peter Umbenhaur FR-1 Bloomsburg 11.71 10.45 9.19 8.73 11.48 1.9
35 Neville Smith SR-4 Lock Haven 13.47 9.56 12.67 8.18 11.51 2.0
36 Gage Chipeleski FR-1 Lock Haven 10.40 10.63 14.21 9.94 11.55 1.8
37 Geraldy Volcy SO-2 Caldwell 9.84 10.30 13.31 8.10 11.57 1.6
38 Tarik Jones FR-1 McDaniel 10.31 9.50 12.05 9.73 11.58 2.0
39 Quincy Hardison JR-3 York (Pa.) 8.70 12.06 12.29 11.25 11.59 2.0
40 Jalen Hinnant FR-1 Caldwell 13.46 12.53 13.69 12.88 11.60 1.9
41 Kyle Friend FR-1 York (Pa.) 12.30 14.62 13.69 11.60 11.60 2.0
42 Jack Brunner FR-1 Bloomsburg 14.76 13.72 14.76 9.18 11.62 2.0
43 Caleb Diaz Viola JR-3 East Stroudsburg 14.07 14.19 10.55 9.97 11.72 1.9
44 Brian Barnes FR-1 Georgian Court 12.00 9.53 13.76 14.47 11.76 2.0
45 Sam Saydowary FR-1 Albright 8.27 9.45 10.16 10.99 11.81 1.9
46 Michael Maley JR-3 Albright 13.72 9.93 14.78 15.25 11.82 2.4
47 Samael Joseph SO-2 Caldwell 8.69 12.14 14.05 15.24 11.90 1.8
48 Braylon Johnson FR-1 McDaniel 15.12 11.76 12.96 14.88 12.00 1.6
49 Micah Inch JR-3 Lock Haven 14.33 12.16 12.41 12.53 12.04 1.9
50 Justin Rizzo FR-1 York (Pa.) 10.38 12.18 14.23 10.74 12.06 2.4
51 Justin Herrmann FR-1 Bloomsburg 8.71 9.19 10.16 11.25 12.09 2.4
52 DaVaughn Joyner SO-2 McDaniel 14.03 12.45 15.74 11.11 12.20 2.4
53 Ivan Foreman FR-1 Juniata 14.15 10.68 14.15 15.89 12.41 1.6
54 Chris Wilson FR-1 McDaniel 11.56 15.79 14.55 12.81 12.43 2.4
55 Ethan Jones FR-1 York (Pa.) 10.37 15.49 9.50 11.87 12.49 2.4
56 Joshua Tipaldo FR-1 Georgian Court 13.74 15.24 13.99 14.74 12.49 2.4
57 Desmond Barnes FR-1 York (Pa.) 13.40 12.64 10.34 9.06 12.76 1.6
58 Nick Hernandez FR-1 Caldwell 13.30 13.57 11.55 12.49 13.43 1.6
59 Carl Jordan SO-2 Caldwell 14.97 16.96 11.97 13.40 14.25 1.6
  Doug Walsh JR-3 Bloomsburg DNS DNS DNS DNS DNS -
  Julian Lucas FR-1 Albright DNS DNS DNS DNS DNS -
  John Gorham JR-3 East Stroudsburg DNS DNS DNS DNS DNS -
  Austin Kravetz JR-3 Lock Haven DNS DNS DNS DNS DNS -
Men's 100 Meters Section 1
W: 1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Lavar Jackson FR-1 Shippensburg 9.75 11.65 8.58 10.49 13.77 10.59
2 Miguel Charlery SO-2 East Stroudsburg 10.57 7.58 7.90 9.61 9.18 10.67
3 Maurice Whittle JR-3 Shippensburg 9.83 11.97 10.15 7.91 12.93 10.68
4 Eric Kirk SR-4 Shippensburg 9.96 9.85 13.17 9.74 8.24 10.70
5 Tyler Boone JR-3 East Stroudsburg 10.32 9.14 9.25 13.44 8.93 10.75
6 Colson Lewis SR-4 Juniata 12.50 12.28 7.65 14.01 11.53 10.77
15 Damon Morgan JR-3 Eastern Mennonite 11.61 11.39 10.28 12.82 12.49 11.05
21 Bryson Hunter SR-4 Eastern Mennonite 13.31 10.83 11.85 10.95 11.51 11.28
Men's 100 Meters Section 2
W: 2.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Michael Lawrence SO-2 Lock Haven 8.86 13.56 9.29 13.23 9.29 13.89 10.93
9 Herb Quarterman SO-2 Shippensburg 11.42 13.51 10.87 11.97 12.30 10.33 10.98
10 Kwame Whitaker FR-1 Lock Haven 13.11 7.82 13.77 12.67 8.15 11.34 11.01
11 Ragiariki Lewis FR-1 East Stroudsburg 13.34 8.71 9.48 9.26 10.36 10.91 11.02
12 Justin Gockley SO-2 East Stroudsburg 13.57 8.39 10.15 9.27 9.82 7.84 11.03
14 Justice Shoats SO-2 Lock Haven 10.49 8.84 14.02 9.83 12.37 10.38 11.04
16 Oral-Anthony Coleman JR-3 McDaniel 9.73 8.62 9.51 12.38 9.62 12.60 11.05
  Austin Kravetz JR-3 Lock Haven DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 100 Meters Section 3
W: 2.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
13 Ryan Miller SR-4 Lock Haven 13.03 8.28 13.03 11.04
17 Dylan Cassetori FR-1 Lock Haven 11.87 11.32 11.43 11.09
18 Harrison Cronan FR-1 Bloomsburg 11.51 12.63 9.61 11.17
19 Jaden Wright FR-1 Lock Haven 8.73 12.87 13.99 11.19
20 Tyler Thompson JR-3 Eastern Mennonite 9.75 13.33 11.09 11.20
25 Ian Higgins SO-2 York (Pa.) 9.63 8.84 12.35 11.33
  John Gorham JR-3 East Stroudsburg DNS DNS DNS DNS
  Doug Walsh JR-3 Bloomsburg DNS DNS DNS DNS
Men's 100 Meters Section 4
W: 1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Teagan Weaver SO-2 Shippensburg 13.05 13.59 12.50 10.64 10.96
22 Matt Reinard SO-2 Lock Haven 12.90 10.30 9.73 14.37 11.31
23 Zandray Thompson SO-2 East Stroudsburg 9.86 14.17 12.81 13.71 11.33
26 Benjamin Terry SO-2 East Stroudsburg 10.43 8.39 8.50 9.52 11.33
27 Lucca Capparelli JR-3 Lock Haven 10.68 13.18 8.52 11.36 11.36
29 William O'Connor JR-3 Dickinson 11.48 11.59 12.95 11.48 11.36
36 Gage Chipeleski FR-1 Lock Haven 12.48 13.17 11.44 12.59 11.55
47 Samael Joseph SO-2 Caldwell 9.88 12.62 12.50 8.81 11.90
Men's 100 Meters Section 5
W: 2.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
24 Josiah Schans FR-1 Lock Haven 8.39 10.65 13.94 11.33 10.31
31 Ivan Ramos-Lopez FR-1 Georgian Court 8.72 8.26 8.61 11.47 9.64
35 Neville Smith SR-4 Lock Haven 8.64 8.87 12.32 11.51 9.79
38 Tarik Jones FR-1 McDaniel 11.58 9.38 12.74 11.58 9.73
39 Quincy Hardison JR-3 York (Pa.) 9.51 9.28 9.39 11.59 10.44
41 Kyle Friend FR-1 York (Pa.) 12.18 11.72 14.50 11.60 13.46
42 Jack Brunner FR-1 Bloomsburg 13.25 14.65 12.79 11.62 14.30
44 Brian Barnes FR-1 Georgian Court 9.29 14.94 10.71 11.76 8.24
Men's 100 Meters Section 6
W: 1.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
27 Lukas Epitropakis FR-1 Lock Haven 10.11 11.36
32 Xaiden Simmons FR-1 Caldwell 13.19 11.47
33 Peter Umbenhaur FR-1 Bloomsburg 11.94 11.48
40 Jalen Hinnant FR-1 Caldwell 8.59 11.60
43 Caleb Diaz Viola JR-3 East Stroudsburg 9.73 11.72
45 Sam Saydowary FR-1 Albright 10.04 11.81
49 Micah Inch JR-3 Lock Haven 11.08 12.04
  Julian Lucas FR-1 Albright DNS DNS
Men's 100 Meters Section 7
W: 2.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
33 Keiron Wilson FR-1 McDaniel 14.24 14.24 11.48
46 Michael Maley JR-3 Albright 8.63 13.83 11.82
50 Justin Rizzo FR-1 York (Pa.) 13.51 13.51 12.06
51 Justin Herrmann FR-1 Bloomsburg 11.13 14.03 12.09
52 DaVaughn Joyner SO-2 McDaniel 12.69 9.52 12.20
54 Chris Wilson FR-1 McDaniel 14.42 15.67 12.43
55 Ethan Jones FR-1 York (Pa.) 12.12 14.99 12.49
56 Joshua Tipaldo FR-1 Georgian Court 10.25 13.37 12.49
Men's 100 Meters Section 8
W: 1.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Shaddai Bailey FR-1 Eastern Mennonite 10.24 11.60 14.56 12.85 10.12 8.19 11.37
37 Geraldy Volcy SO-2 Caldwell 13.77 14.12 9.95 13.43 12.04 12.50 11.57
48 Braylon Johnson FR-1 McDaniel 11.04 11.52 13.20 12.24 13.80 10.08 12.00
53 Ivan Foreman FR-1 Juniata 14.90 8.94 12.79 9.19 13.53 12.04 12.41
57 Desmond Barnes FR-1 York (Pa.) 11.49 10.21 11.49 12.51 14.30 10.98 12.76
58 Nick Hernandez FR-1 Caldwell 11.82 14.37 15.72 17.33 11.29 12.76 13.43
59 Carl Jordan SO-2 Caldwell 10.41 10.55 14.11 13.68 13.11 14.11 14.25