April 17, 2024
|
Shippensburg U. - Shippensburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC MAC

Men's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME WIND
1 Lavar Jackson FR-1 Shippensburg 10.59 12.50 7.52 10.28 1.8
2 Miguel Charlery SO-2 East Stroudsburg 10.67 10.46 8.65 7.79 1.8
3 Maurice Whittle JR-3 Shippensburg 10.68 12.93 12.82 9.30 1.8
4 Eric Kirk SR-4 Shippensburg 10.70 10.06 8.56 9.21 1.8
5 Tyler Boone JR-3 East Stroudsburg 10.75 7.53 12.04 11.18 1.8
6 Colson Lewis SR-4 Juniata 10.77 7.97 11.85 8.19 1.8
7 Michael Lawrence SO-2 Lock Haven 10.93 10.50 8.31 11.26 2.0
8 Teagan Weaver SO-2 Shippensburg 10.96 12.28 9.98 7.90 1.8
9 Herb Quarterman SO-2 Shippensburg 10.98 8.46 13.18 9.67 2.0
10 Kwame Whitaker FR-1 Lock Haven 11.01 10.13 11.34 8.15 2.0
11 Ragiariki Lewis FR-1 East Stroudsburg 11.02 13.34 8.60 10.80 2.0
12 Justin Gockley SO-2 East Stroudsburg 11.03 8.17 8.72 12.14 2.0
13 Ryan Miller SR-4 Lock Haven 11.04 14.02 13.58 12.81 2.4
14 Justice Shoats SO-2 Lock Haven 11.04 12.15 9.17 9.06 2.0
15 Damon Morgan JR-3 Eastern Mennonite 11.05 11.83 9.73 7.85 1.8
16 Oral-Anthony Coleman JR-3 McDaniel 11.05 11.72 12.05 13.37 2.0
17 Dylan Cassetori FR-1 Lock Haven 11.09 11.76 10.65 8.77 2.4
18 Harrison Cronan FR-1 Bloomsburg 11.17 13.07 10.06 7.82 2.4
19 Jaden Wright FR-1 Lock Haven 11.19 12.98 8.40 10.19 2.4
20 Tyler Thompson JR-3 Eastern Mennonite 11.20 9.41 11.20 14.12 2.4
21 Bryson Hunter SR-4 Eastern Mennonite 11.28 8.35 9.93 13.43 1.8
22 Matt Reinard SO-2 Lock Haven 11.31 14.37 10.75 8.94 1.8
23 Zandray Thompson SO-2 East Stroudsburg 11.33 11.67 13.15 13.94 1.8
24 Josiah Schans FR-1 Lock Haven 11.33 11.56 9.07 12.47 2.0
25 Ian Higgins SO-2 York (Pa.) 11.33 14.17 8.39 13.03 2.4
26 Benjamin Terry SO-2 East Stroudsburg 11.33 8.61 12.69 8.16 1.8
27 Lucca Capparelli JR-3 Lock Haven 11.36 12.05 11.59 13.18 1.8
27 Lukas Epitropakis FR-1 Lock Haven 11.36 9.09 14.20 10.80 1.9
29 William O'Connor JR-3 Dickinson 11.36 10.23 10.80 10.46 1.8
30 Shaddai Bailey FR-1 Eastern Mennonite 11.37 11.83 11.26 9.78 1.6
31 Ivan Ramos-Lopez FR-1 Georgian Court 11.47 12.62 11.82 12.39 2.0
32 Xaiden Simmons FR-1 Caldwell 11.47 10.10 9.18 14.11 1.9
33 Keiron Wilson FR-1 McDaniel 11.48 8.96 8.61 14.93 2.4
33 Peter Umbenhaur FR-1 Bloomsburg 11.48 11.37 13.55 9.99 1.9
35 Neville Smith SR-4 Lock Haven 11.51 11.97 8.98 14.28 2.0
36 Gage Chipeleski FR-1 Lock Haven 11.55 14.79 9.48 14.67 1.8
37 Geraldy Volcy SO-2 Caldwell 11.57 12.27 9.03 8.80 1.6
38 Tarik Jones FR-1 McDaniel 11.58 9.62 9.50 10.54 2.0
39 Quincy Hardison JR-3 York (Pa.) 11.59 8.46 13.22 12.29 2.0
40 Jalen Hinnant FR-1 Caldwell 11.60 8.24 14.97 11.84 1.9
41 Kyle Friend FR-1 York (Pa.) 11.60 14.50 10.91 10.68 2.0
42 Jack Brunner FR-1 Bloomsburg 11.62 13.13 13.25 12.90 2.0
43 Caleb Diaz Viola JR-3 East Stroudsburg 11.72 8.68 11.49 8.68 1.9
44 Brian Barnes FR-1 Georgian Court 11.76 12.82 10.35 13.53 2.0
45 Sam Saydowary FR-1 Albright 11.81 12.29 11.70 13.82 1.9
46 Michael Maley JR-3 Albright 11.82 10.64 10.76 8.40 2.4
47 Samael Joseph SO-2 Caldwell 11.90 15.24 8.81 9.17 1.8
48 Braylon Johnson FR-1 McDaniel 12.00 10.08 11.40 11.52 1.6
49 Micah Inch JR-3 Lock Haven 12.04 13.97 10.96 11.80 1.9
50 Justin Rizzo FR-1 York (Pa.) 12.06 9.05 9.05 9.53 2.4
51 Justin Herrmann FR-1 Bloomsburg 12.09 11.73 8.47 9.56 2.4
52 DaVaughn Joyner SO-2 McDaniel 12.20 14.64 11.72 10.74 2.4
53 Ivan Foreman FR-1 Juniata 12.41 10.18 10.92 13.28 1.6
54 Chris Wilson FR-1 McDaniel 12.43 13.06 8.95 15.17 2.4
55 Ethan Jones FR-1 York (Pa.) 12.49 13.74 9.12 14.24 2.4
56 Joshua Tipaldo FR-1 Georgian Court 12.49 12.12 10.50 15.24 2.4
57 Desmond Barnes FR-1 York (Pa.) 12.76 15.06 10.34 9.57 1.6
58 Nick Hernandez FR-1 Caldwell 13.43 13.97 12.90 16.12 1.6
59 Carl Jordan SO-2 Caldwell 14.25 13.68 15.54 11.83 1.6
  Doug Walsh JR-3 Bloomsburg DNS DNS DNS DNS -
  Julian Lucas FR-1 Albright DNS DNS DNS DNS -
  John Gorham JR-3 East Stroudsburg DNS DNS DNS DNS -
  Austin Kravetz JR-3 Lock Haven DNS DNS DNS DNS -
Men's 100 Meters Section 1
W: 1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Lavar Jackson FR-1 Shippensburg 10.17 13.67 9.85 10.59
2 Miguel Charlery SO-2 East Stroudsburg 12.59 12.59 13.77 10.67
3 Maurice Whittle JR-3 Shippensburg 12.07 13.14 13.03 10.68
4 Eric Kirk SR-4 Shippensburg 9.10 12.84 13.27 10.70
5 Tyler Boone JR-3 East Stroudsburg 10.43 7.64 12.15 10.75
6 Colson Lewis SR-4 Juniata 13.14 8.84 10.13 10.77
15 Damon Morgan JR-3 Eastern Mennonite 12.05 13.04 10.94 11.05
21 Bryson Hunter SR-4 Eastern Mennonite 13.31 12.07 12.07 11.28
Men's 100 Meters Section 2
W: 2.0
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Michael Lawrence SO-2 Lock Haven 10.93
9 Herb Quarterman SO-2 Shippensburg 10.98
10 Kwame Whitaker FR-1 Lock Haven 11.01
11 Ragiariki Lewis FR-1 East Stroudsburg 11.02
12 Justin Gockley SO-2 East Stroudsburg 11.03
14 Justice Shoats SO-2 Lock Haven 11.04
16 Oral-Anthony Coleman JR-3 McDaniel 11.05
  Austin Kravetz JR-3 Lock Haven DNS
Men's 100 Meters Section 3
W: 2.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
13 Ryan Miller SR-4 Lock Haven 11.04 11.04
17 Dylan Cassetori FR-1 Lock Haven 11.09 10.65
18 Harrison Cronan FR-1 Bloomsburg 11.17 13.63
19 Jaden Wright FR-1 Lock Haven 11.19 10.75
20 Tyler Thompson JR-3 Eastern Mennonite 11.20 13.44
25 Ian Higgins SO-2 York (Pa.) 11.33 12.01
  John Gorham JR-3 East Stroudsburg DNS DNS
  Doug Walsh JR-3 Bloomsburg DNS DNS
Men's 100 Meters Section 4
W: 1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Teagan Weaver SO-2 Shippensburg 10.96 8.99 9.65
22 Matt Reinard SO-2 Lock Haven 11.31 10.64 9.05
23 Zandray Thompson SO-2 East Stroudsburg 11.33 12.81 10.09
26 Benjamin Terry SO-2 East Stroudsburg 11.33 12.81 9.07
27 Lucca Capparelli JR-3 Lock Haven 11.36 10.80 11.02
29 William O'Connor JR-3 Dickinson 11.36 8.30 11.59
36 Gage Chipeleski FR-1 Lock Haven 11.55 12.82 9.94
47 Samael Joseph SO-2 Caldwell 11.90 11.55 12.14
Men's 100 Meters Section 5
W: 2.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
24 Josiah Schans FR-1 Lock Haven 14.05 11.79 14.39 11.79 11.33
31 Ivan Ramos-Lopez FR-1 Georgian Court 14.23 12.62 14.57 10.90 11.47
35 Neville Smith SR-4 Lock Haven 9.56 10.13 11.05 13.93 11.51
38 Tarik Jones FR-1 McDaniel 10.19 8.69 8.23 14.48 11.58
39 Quincy Hardison JR-3 York (Pa.) 10.78 9.74 13.91 14.72 11.59
41 Kyle Friend FR-1 York (Pa.) 12.65 11.02 9.05 14.50 11.60
42 Jack Brunner FR-1 Bloomsburg 9.76 15.11 13.48 10.81 11.62
44 Brian Barnes FR-1 Georgian Court 12.82 10.59 12.70 8.24 11.76
Men's 100 Meters Section 6
W: 1.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
27 Lukas Epitropakis FR-1 Lock Haven 11.36 11.70
32 Xaiden Simmons FR-1 Caldwell 11.47 11.36
33 Peter Umbenhaur FR-1 Bloomsburg 11.48 11.02
40 Jalen Hinnant FR-1 Caldwell 11.60 13.46
43 Caleb Diaz Viola JR-3 East Stroudsburg 11.72 12.54
45 Sam Saydowary FR-1 Albright 11.81 10.75
49 Micah Inch JR-3 Lock Haven 12.04 12.65
  Julian Lucas FR-1 Albright DNS DNS
Men's 100 Meters Section 7
W: 2.4
PL NAME YEAR TEAM TIME
33 Keiron Wilson FR-1 McDaniel 11.48
46 Michael Maley JR-3 Albright 11.82
50 Justin Rizzo FR-1 York (Pa.) 12.06
51 Justin Herrmann FR-1 Bloomsburg 12.09
52 DaVaughn Joyner SO-2 McDaniel 12.20
54 Chris Wilson FR-1 McDaniel 12.43
55 Ethan Jones FR-1 York (Pa.) 12.49
56 Joshua Tipaldo FR-1 Georgian Court 12.49
Men's 100 Meters Section 8
W: 1.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Shaddai Bailey FR-1 Eastern Mennonite 8.65 13.19 11.94 9.21 11.37 11.37 11.72
37 Geraldy Volcy SO-2 Caldwell 11.69 11.46 9.03 13.54 11.57 12.27 14.81
48 Braylon Johnson FR-1 McDaniel 14.52 12.60 11.88 9.00 12.00 15.24 12.84
53 Ivan Foreman FR-1 Juniata 11.30 11.92 15.39 9.56 12.41 8.94 10.06
57 Desmond Barnes FR-1 York (Pa.) 11.36 15.57 11.49 10.21 12.76 12.51 14.55
58 Nick Hernandez FR-1 Caldwell 17.19 9.67 14.24 11.69 13.43 14.37 16.52
59 Carl Jordan SO-2 Caldwell 15.82 15.25 9.98 17.25 14.25 12.26 14.54