April 12-13, 2024
|
Connecticut - Storrs, CT
ICON KEY: NCAA DII Prov NESCAC DIII NE

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tanish Chettiar SO-2 Yale 3:51.21 3:21.16 4:00.46 4:00.46 3:28.09 4:21.27 3:55.84 10
2 Kevin Cawley SR-4 Connecticut 3:52.15 4:01.44 4:50.19 4:50.19 3:45.19 3:17.33 3:52.15 8
3 Jonathan Volpe   UNAT-So. Conn. St. 3:52.76 4:48.63 4:27.68 3:13.19 3:43.45 4:25.35 3:36.47 -
4 Ronan Luff FR-1 Yale 3:54.94 3:05.61 3:36.15 3:52.59 3:29.10 4:46.63 4:48.98 6
5 Wondu Summa JR-3 Franklin Pierce 4:01.01 3:53.78 4:51.63 4:13.06 3:07.99 3:22.45 4:13.06 5
6 Tobias L'Esperance-Kerckhof JR-3 Trinity (Conn.) 4:01.92 4:18.86 2:51.77 3:01.44 4:18.86 4:30.95 3:44.99 4
7 Salvatore Masciarelli JR-3 Central Connecticut 4:02.25 3:40.45 5:14.93 3:52.56 3:40.45 4:48.28 3:06.54 3
8 Samuel Geisler JR-3 Connecticut 4:02.59 3:31.06 4:26.85 4:48.69 4:02.59 4:07.45 4:07.45 2
9 Max Cunningham   University of Birmingham UK 4:03.55 3:46.51 4:15.73 3:17.28 5:09.31 4:44.96 3:17.28 1
10 Steven Baah-Mensah SR-4 Central Connecticut 4:03.67 4:35.35 3:05.19 3:22.25 4:52.41 3:51.49 3:34.43 -
11 Rigoberto Alfonso SR-4 Holy Cross 4:03.95 4:52.74 4:47.87 4:38.11 4:47.87 4:50.30 3:51.76 -
12 Noah Bennett   University of Birmingham UK 4:04.04 3:59.16 3:44.52 4:28.45 5:12.38 5:07.49 3:20.12 -
13 Vedang Lad SR-4 MIT 4:04.05 5:02.63 4:21.14 4:30.90 5:05.07 4:16.26 3:17.68 -
13 Isaac Graber FR-1 Albany 4:04.05 4:55.30 4:16.26 4:38.22 4:04.05 5:07.51 3:46.97 -
15 Chris Bertola JR-3 Albany 4:04.28 4:58.03 5:05.35 3:34.97 3:27.64 3:30.08 3:49.63 -
16 Finn Burke FR-1 Stony Brook 4:05.68 4:35.17 3:14.09 3:21.46 4:49.91 3:55.86 5:14.47 -
17 Mason Talarico FR-1 Stony Brook 4:07.59 3:35.41 3:25.50 3:15.60 4:32.35 5:07.02 5:04.54 -
18 Sean Barkasy SO-2 So. Conn. St. 4:08.66 3:11.47 4:58.40 4:16.12 4:38.50 4:53.42 3:33.85 -
19 Cyrus Kurd SR-4 Northeastern 4:08.95 4:13.93 3:46.55 3:56.51 3:24.14 4:51.28 3:19.16 -
20 William Newcombe-Vile   University of Birmingham UK 4:08.97 5:06.24 4:48.81 2:59.26 3:19.18 3:09.22 3:06.73 -
21 Jack Slavinsky FR-1 Central Connecticut 4:09.10 3:46.69 3:26.76 5:06.40 3:21.78 5:06.40 5:11.38 -
22 Harry Sinclair   University of Birmingham UK 4:11.15 3:53.57 3:08.37 4:51.34 3:38.50 3:15.90 3:43.53 -
23 Luca Maneri JR-3 Stony Brook 4:11.47 4:39.14 5:11.83 4:46.68 3:06.09 4:41.65 5:19.37 -
24 Alex Craig JR-3 Dartmouth 4:11.90 4:49.69 3:41.68 4:24.50 5:24.96 5:14.88 4:39.61 -
25 Joseph Bertola FR-1 Stony Brook 4:12.52 3:19.49 3:27.07 5:18.18 3:11.92 3:34.65 4:02.42 -
25 Jack Noble SO-2 Holy Cross 4:12.52 3:16.97 5:08.08 3:47.27 4:42.83 5:00.50 2:56.77 -
27 James Fahey JR-3 Maine 4:12.60 3:57.45 5:00.60 5:13.23 5:20.81 4:50.49 4:58.07 -
28 Steve Hines JR-3 Albany 4:12.88 4:28.06 4:55.87 4:38.17 4:28.06 4:30.59 3:09.66 -
29 Jacob Robinson-Smey FR-1 Maine 4:14.98 5:31.48 3:31.64 3:13.79 4:43.03 5:08.53 3:41.84 -
30 Augustine Smith SR-4 Holy Cross 4:15.83 4:51.65 5:22.35 5:14.67 3:04.20 4:33.74 3:14.43 -
31 Neel Chittur FR-1 Stony Brook 4:16.53 5:12.97 3:58.58 3:02.14 5:10.41 5:33.49 4:08.84 -
32 Owen Gagne JR-3 So. Conn. St. 4:17.29 4:09.58 5:06.18 3:54.14 5:31.91 3:38.70 4:19.87 -
33 Joshua Fisher   University of Birmingham UK 4:17.86 4:56.54 3:59.81 3:54.66 3:26.29 3:18.56 3:28.87 -
34 Jack Burns FR-1 Maine 4:18.34 4:08.01 5:04.85 4:23.51 5:07.43 5:33.26 4:05.43 -
35 Edward Brown   University of Birmingham UK 4:29.07 5:14.82 5:17.51 5:39.03 4:34.46 3:48.71 4:45.22 -
36 Ayush Saran FR-1 Dartmouth 4:32.40 3:51.54 5:29.61 4:48.75 4:37.85 5:21.44 5:21.44 -
37 Joshua Ballinger   University of Birmingham UK 4:34.53 4:42.77 5:54.15 4:18.06 3:20.41 4:51.01 5:37.68 -
  Travis Martin JR-3 Connecticut DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tanish Chettiar SO-2 Yale 5:00.58 3:07.28 3:02.66 4:28.21 3:51.21 3:25.78 4:58.26 10
2 Kevin Cawley SR-4 Connecticut 4:22.33 3:03.40 4:43.23 2:56.44 3:52.15 3:05.72 3:10.37 8
3 Jonathan Volpe   UNAT-So. Conn. St. 4:06.73 3:29.49 4:36.99 3:38.80 3:52.76 3:08.54 4:20.70 -
4 Ronan Luff FR-1 Yale 4:51.33 3:57.29 3:00.91 2:44.46 3:54.94 2:51.51 2:56.21 6
6 Tobias L'Esperance-Kerckhof JR-3 Trinity (Conn.) 3:25.64 3:13.54 4:18.86 2:49.35 4:01.92 4:23.70 4:11.60 4
8 Samuel Geisler JR-3 Connecticut 3:50.46 4:31.70 4:38.98 4:00.17 4:02.59 4:05.02 4:48.69 2
12 Noah Bennett   University of Birmingham UK 2:55.71 3:37.20 4:47.97 4:11.37 4:04.04 4:08.92 3:37.20 -
  Travis Martin JR-3 Connecticut DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
5 Wondu Summa JR-3 Franklin Pierce 3:24.86 4:01.01 3:32.09 4:10.65 4:41.99 4:37.17 3:34.50 5
7 Salvatore Masciarelli JR-3 Central Connecticut 3:33.18 4:02.25 4:36.17 4:07.10 3:52.56 5:07.66 5:07.66 3
9 Max Cunningham   University of Birmingham UK 2:52.92 4:03.55 4:35.22 3:22.15 4:42.52 3:22.15 3:07.54 1
15 Chris Bertola JR-3 Albany 4:26.27 4:04.28 5:00.47 4:33.60 4:53.14 5:07.80 4:16.50 -
22 Harry Sinclair   University of Birmingham UK 3:00.83 4:11.15 4:31.25 3:33.48 4:08.64 4:28.73 4:46.32 -
24 Alex Craig JR-3 Dartmouth 4:19.46 4:11.90 4:09.39 4:49.69 5:22.44 5:17.40 3:34.12 -
28 Steve Hines JR-3 Albany 4:53.34 4:12.88 3:45.07 4:05.30 4:12.88 5:26.22 4:28.06 -
33 Joshua Fisher   University of Birmingham UK 4:35.91 4:17.86 4:48.81 3:34.03 4:41.07 3:21.13 4:15.29 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
10 Steven Baah-Mensah SR-4 Central Connecticut 4:03.67 4:23.17 4:20.73 -
11 Rigoberto Alfonso SR-4 Holy Cross 4:03.95 3:05.41 4:03.95 -
13 Vedang Lad SR-4 MIT 4:04.05 3:49.41 4:52.86 -
16 Finn Burke FR-1 Stony Brook 4:05.68 2:59.35 4:54.82 -
17 Mason Talarico FR-1 Stony Brook 4:07.59 4:22.45 3:40.36 -
18 Sean Barkasy SO-2 So. Conn. St. 4:08.66 4:28.56 4:16.12 -
19 Cyrus Kurd SR-4 Northeastern 4:08.95 4:36.34 5:23.64 -
23 Luca Maneri JR-3 Stony Brook 4:11.47 4:54.22 3:01.06 -
25 Joseph Bertola FR-1 Stony Brook 4:12.52 2:56.77 4:10.00 -
32 Owen Gagne JR-3 So. Conn. St. 4:17.29 5:01.03 3:48.99 -
36 Ayush Saran FR-1 Dartmouth 4:32.40 5:35.06 3:56.99 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
13 Isaac Graber FR-1 Albany 4:50.42 4:04.05 3:07.92 4:55.30 -
20 William Newcombe-Vile   University of Birmingham UK 3:14.20 4:08.97 3:11.71 3:24.16 -
21 Jack Slavinsky FR-1 Central Connecticut 4:19.07 4:09.10 4:58.92 3:11.81 -
25 Jack Noble SO-2 Holy Cross 4:40.30 4:12.52 4:20.10 4:04.95 -
27 James Fahey JR-3 Maine 5:18.28 4:12.60 4:55.55 3:17.03 -
29 Jacob Robinson-Smey FR-1 Maine 3:13.79 4:14.98 4:55.78 3:39.29 -
30 Augustine Smith SR-4 Holy Cross 3:57.93 4:15.83 5:27.47 4:13.28 -
31 Neel Chittur FR-1 Stony Brook 3:04.71 4:16.53 4:21.66 4:01.14 -
34 Jack Burns FR-1 Maine 3:52.51 4:18.34 4:02.84 4:18.34 -
35 Edward Brown   University of Birmingham UK 5:25.58 4:29.07 4:10.24 4:58.67 -
37 Joshua Ballinger   University of Birmingham UK 4:18.06 4:34.53 3:17.67 5:54.15 -