February 29-March 2, 2024
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B Appalachian AC

Men's 1000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Luca Santorum FR-1 Cumberlands 1:45.60 2:22.70 1:59.87 1:48.46 10
2 Evan Hodkinson JR-3 Mount Vernon Nazarene 1:41.71 2:25.30 2:18.04 2:28.21 8
3 Liam Neidig JR-3 St. Mary (Kan.) 2:25.36 2:25.36 3:01.70 2:19.55 6
4 Tristan Trevino FR-1 Marian (Ind.) 2:15.26 2:25.44 3:00.35 2:54.53 5
5 Luis Perez SO-2 St. Mary (Kan.) 2:41.84 2:25.80 1:46.44 1:43.52 4
6 Zach Garey SR-4 The Master's 2:49.39 2:26.02 2:18.72 1:48.06 3
7 Craig Becker SO-2 Dordt 2:52.79 2:26.43 2:07.40 2:00.08 2
8 Ruchen Blaauw JR-3 Montreat 3:09.27 2:26.72 2:29.66 2:09.12 1
9 Hauke Trost FR-1 Cumberlands 2:54.17 2:27.60 1:44.80 3:10.41 -
10 Julian Avila JR-3 Kansas Wesleyan 2:33.25 2:30.24 2:57.29 1:55.69 -

Men's 1000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Luca Santorum FR-1 Cumberlands 2:23.99 2:19.67 2:36.95
2 Evan Hodkinson JR-3 Mount Vernon Nazarene 2:24.66 1:58.63 2:20.32
3 Tristan Trevino FR-1 Marian (Ind.) 2:27.35 2:05.25 1:54.94
4 Liam Neidig JR-3 St. Mary (Kan.) 2:25.46 1:53.46 2:58.92
5 Craig Becker SO-2 Dordt 2:26.29 2:29.22 2:38.00
6 Luis Perez SO-2 St. Mary (Kan.) 2:28.52 1:58.82 2:41.89
7 Ruchen Blaauw JR-3 Montreat 2:25.96 3:03.91 2:59.53
8 Hauke Trost FR-1 Cumberlands 2:27.69 3:09.05 1:43.39
9 Dillon Callaway JR-3 Tabor 2:28.11 2:45.89 1:49.61
10 Roger Reyes SR-4 St. Thomas (Fla.) 2:28.26 1:43.79 2:44.57
11 Jonny Wind JR-3 Eastern Oregon 2:28.91 2:40.83 2:14.02
12 Chris Miserendino SO-2 St. Ambrose 2:29.01 3:00.31 3:01.80
13 Hunter Nichols SR-4 Eastern Oregon 2:29.13 1:56.33 2:50.01
14 Nolan Foushee JR-3 Lindsey Wilson 2:29.24 1:57.90 2:05.37
15 Jonah Heckenberg SR-4 William Penn 2:30.92 3:05.64 2:09.80
16 Brendan Robeaux JR-3 Oklahoma City 2:31.27 2:01.02 2:34.30
17 Luke Droz SO-2 Lawrence Tech 2:31.42 2:54.14 1:46.00
18 Robin Aguilar-Gonzalez SR-4 Marian (Ind.) 2:33.19 2:53.11 2:57.70
19 Trae Corby JR-3 St. Ambrose 2:35.29 2:46.16 3:01.69
20 Julian Avila JR-3 Kansas Wesleyan 2:36.44 2:03.59 2:47.39
21 Zach Garey SR-4 The Master's 2:45.26 2:46.92 3:16.66
  Jannik Windelband JR-3 Point Park DQ DQ DQ
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Luca Santorum FR-1 Cumberlands 2:22.55 2:29.75 2:23.99 1:49.44
4 Liam Neidig JR-3 St. Mary (Kan.) 3:01.83 2:00.74 2:25.46 2:24.01
7 Ruchen Blaauw JR-3 Montreat 2:55.16 2:18.67 2:25.96 1:56.77
8 Hauke Trost FR-1 Cumberlands 2:26.22 1:58.16 2:27.69 2:09.97
10 Roger Reyes SR-4 St. Thomas (Fla.) 2:28.26 1:52.68 2:28.26 2:53.47
16 Brendan Robeaux JR-3 Oklahoma City 2:55.48 3:16.66 2:31.27 2:40.35
18 Robin Aguilar-Gonzalez SR-4 Marian (Ind.) 2:04.09 2:28.60 2:33.19 2:27.07
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Evan Hodkinson JR-3 Mount Vernon Nazarene 2:18.88 2:24.66 2:26.11
5 Craig Becker SO-2 Dordt 2:33.61 2:26.29 2:54.09
9 Dillon Callaway JR-3 Tabor 1:57.01 2:28.11 1:46.64
12 Chris Miserendino SO-2 St. Ambrose 2:05.17 2:29.01 1:53.25
14 Nolan Foushee JR-3 Lindsey Wilson 2:45.66 2:29.24 2:15.81
15 Jonah Heckenberg SR-4 William Penn 2:08.29 2:30.92 2:21.87
19 Trae Corby JR-3 St. Ambrose 2:43.06 2:35.29 1:51.81
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Tristan Trevino FR-1 Marian (Ind.) 2:59.77 2:27.35 1:59.36 2:36.20 2:58.30
6 Luis Perez SO-2 St. Mary (Kan.) 2:40.41 2:28.52 2:28.52 2:44.86 2:31.49
11 Jonny Wind JR-3 Eastern Oregon 3:13.59 2:28.91 2:19.98 1:44.24 2:54.23
13 Hunter Nichols SR-4 Eastern Oregon 2:14.22 2:29.13 2:21.68 1:59.31 3:03.43
17 Luke Droz SO-2 Lawrence Tech 1:50.54 2:31.42 2:13.25 2:32.94 2:14.77
20 Julian Avila JR-3 Kansas Wesleyan 1:49.51 2:36.44 2:03.59 3:12.43 2:34.88
21 Zach Garey SR-4 The Master's 3:00.14 2:45.26 2:46.92 3:00.14 3:15.01
  Jannik Windelband JR-3 Point Park DQ DQ DQ DQ DQ