February 29-March 2, 2024
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B Appalachian AC

Men's Mile Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Luca Santorum FR-1 Cumberlands 5:18.45 4:06.86 3:02.68 4:01.93 5:01.17 10
2 Mathew Keitany JR-3 Goshen 3:31.19 4:08.45 4:08.45 3:11.31 3:06.34 8
3 Mehdi Nait Hamoud FR-1 Madonna 4:35.85 4:08.51 5:08.16 5:23.07 4:33.37 6
4 Dimitri Margaritidis SR-4 Grace 4:26.55 4:09.11 4:31.53 4:56.44 4:56.44 5
5 Hendrick Ramirez SO-2 Our Lady of the Lake 4:57.47 4:09.97 4:49.97 3:02.48 4:04.97 4
6 Calvin Rohde JR-3 Concordia (Neb.) 3:53.09 4:10.63 3:50.58 3:33.04 3:20.51 3
7 Cody Farland SO-2 Dakota State 5:01.58 4:11.31 3:21.05 4:18.85 5:26.71 2
8 Thaniel Schroeder SR-4 Dordt 3:01.31 4:11.81 3:11.38 4:54.62 3:46.63 1
9 Giulio Romano FR-1 Indiana Tech 3:24.57 4:18.95 4:16.36 4:03.42 5:31.46 -
10 Matthew Conrad FR-1 Rocky Mountain 4:28.18 4:28.18 4:25.50 4:25.50 3:53.32 -

Men's Mile Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Calvin Rohde JR-3 Concordia (Neb.) 4:28.09 3:34.98 3:55.21 4:12.91 4:28.09
2 Luca Santorum FR-1 Cumberlands 4:40.35 3:43.24 3:17.28 4:19.58 3:53.63
3 Mathew Keitany JR-3 Goshen 5:14.49 3:05.15 5:29.71 4:13.62 4:16.16
4 Mehdi Nait Hamoud FR-1 Madonna 4:43.38 4:30.38 4:56.38 4:19.98 5:11.98
5 Dimitri Margaritidis SR-4 Grace 4:47.52 4:27.17 4:42.43 4:14.44 4:52.61
6 Hendrick Ramirez SO-2 Our Lady of the Lake 3:09.82 4:01.82 4:09.62 4:20.02 5:22.43
7 Thaniel Schroeder SR-4 Dordt 5:16.22 4:32.86 3:01.06 4:15.01 5:03.47
8 Cody Farland SO-2 Dakota State 5:14.42 5:16.97 4:28.41 4:15.62 3:37.28
9 Giulio Romano FR-1 Indiana Tech 3:31.53 3:54.75 5:09.56 4:17.96 3:34.11
10 Matthew Conrad FR-1 Rocky Mountain 3:42.22 3:44.80 4:41.65 4:18.39 5:12.66
11 Jack Anderson SO-2 The Master's 4:33.41 3:54.36 3:23.11 4:20.39 3:15.30
12 Walid Jarfani SO-2 Texas Wesleyan 3:05.70 4:26.77 3:42.31 4:21.54 4:32.01
13 Sylas Chambers JR-3 Milligan 3:17.91 5:40.41 5:29.85 4:23.88 4:47.63
14 Drew Hogan SO-2 Goshen 3:34.12 4:03.20 3:12.97 4:24.34 5:17.21
15 Landon Dunlap SR-4 William Woods 3:44.74 3:18.30 5:22.56 4:24.39 3:52.67
16 Ethan Montgomery SO-2 Evangel 3:10.54 3:21.12 4:08.76 4:24.63 5:44.02
17 Zander Moha SO-2 Corban 3:52.15 5:20.21 5:22.88 4:26.84 5:20.21
18 Alec Shaw JR-3 Rochester (MI) 4:03.61 4:14.32 5:23.92 4:27.70 5:29.27
19 Isaac Sytsma JR-3 St. Xavier 3:29.56 3:48.37 3:32.25 4:28.66 4:28.66
20 Jacob Friesen FR-1 Goshen 3:12.13 5:30.14 3:41.90 4:30.60 5:43.67
21 Caleb Sayler JR-3 Dakota Wesleyan 4:03.99 5:11.76 5:30.73 4:31.09 5:00.91
22 Caleb Rigney JR-3 Cumberlands 3:25.05 3:38.72 4:08.79 4:33.39 3:44.18
Men's Mile Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Luca Santorum FR-1 Cumberlands 4:16.99 4:19.58 3:32.86
4 Mehdi Nait Hamoud FR-1 Madonna 5:30.18 4:19.98 4:14.78
6 Hendrick Ramirez SO-2 Our Lady of the Lake 4:35.63 4:20.02 3:43.62
11 Jack Anderson SO-2 The Master's 5:30.70 4:20.39 3:33.52
12 Walid Jarfani SO-2 Texas Wesleyan 3:50.16 4:21.54 3:29.24
13 Sylas Chambers JR-3 Milligan 3:49.58 4:23.88 4:08.05
15 Landon Dunlap SR-4 William Woods 4:00.60 4:24.39 4:27.04
17 Zander Moha SO-2 Corban 3:30.81 4:26.84 4:34.85
18 Alec Shaw JR-3 Rochester (MI) 4:27.70 4:27.70 5:48.01
19 Isaac Sytsma JR-3 St. Xavier 3:56.42 4:28.66 5:43.89
20 Jacob Friesen FR-1 Goshen 5:13.90 4:30.60 3:50.01
Men's Mile Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Calvin Rohde JR-3 Concordia (Neb.) 4:12.91
3 Mathew Keitany JR-3 Goshen 4:13.62
5 Dimitri Margaritidis SR-4 Grace 4:14.44
7 Thaniel Schroeder SR-4 Dordt 4:15.01
8 Cody Farland SO-2 Dakota State 4:15.62
9 Giulio Romano FR-1 Indiana Tech 4:17.96
10 Matthew Conrad FR-1 Rocky Mountain 4:18.39
14 Drew Hogan SO-2 Goshen 4:24.34
16 Ethan Montgomery SO-2 Evangel 4:24.63
21 Caleb Sayler JR-3 Dakota Wesleyan 4:31.09
22 Caleb Rigney JR-3 Cumberlands 4:33.39