April 12-13, 2024
|
Westminster (Pa.) - New Wilmington, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC AARTFC NCCAA

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Micah Good FR-1 Slippery Rock 50.49 48.47 42.42 1:01.10 43.93
2 Kyle Rauchut FR-1 Slippery Rock 50.92 46.85 40.74 46.34 1:00.60
3 Blaise Verrastro FR-1 Seton Hill 51.35 40.57 1:06.25 47.25 1:00.08
4 Jacy Willis FR-1 Seton Hill 51.58 1:05.51 58.81 49.01 52.62
5 Lincoln Riddle SO-2 Juniata 51.87 49.80 58.10 1:07.44 44.09
6 Bennett Wong SO-2 Carnegie Mellon 52.15 50.07 41.20 51.63 58.41
7 Pranav Rajbhandari JR-3 Carnegie Mellon 52.38 1:07.05 39.29 52.38 1:08.10
8 Ben Wagner   Moore Elite TC 52.79 36.96 48.04 1:08.10 50.68
9 Jarett Gordulic FR-1 Youngstown St. 52.86 1:06.61 41.76 1:03.44 50.75
10 Vinson Eggleston FR-1 Slippery Rock 52.99 41.34 1:01.47 53.52 1:00.94
11 Josh Haines SR-4 Geneva 53.17 1:08.59 1:02.21 59.55 38.82
12 Joseph Piper SR-4 Seton Hill 53.34 1:07.75 58.68 48.01 1:04.01
13 Steve Bradley JR-3 Point Park 53.36 51.76 1:08.30 44.83 56.57
14 Trey Young JR-3 Bethany (W.V.) 53.52 1:03.69 1:09.58 47.10 47.64
15 Toby Wright JR-3 Point Park 53.54 48.73 1:03.18 40.69 38.02
16 Jake Walden SO-2 PSU-Behrend 53.67 40.26 1:06.02 54.21 1:03.33
17 PJ McNeal FR-1 St. Vincent (Pa.) 53.87 37.71 58.72 1:07.88 1:10.04
18 Trey Huha FR-1 Slippery Rock 53.88 1:07.35 51.73 1:08.97 1:05.20
19 Dez Lewis JR-3 Geneva 53.91 56.07 1:03.08 43.13 59.31
20 Aaron Sanders SO-2 Waynesburg 54.08 49.76 47.59 1:07.60 1:10.31
21 Ian Campbell FR-1 Slippery Rock 54.27 1:07.30 1:08.38 46.68 1:00.79
22 Tyler Morosky SO-2 Slippery Rock 54.41 58.22 1:06.93 1:07.47 1:06.93
23 Jeremy Uher SO-2 Slippery Rock 54.67 54.13 49.75 39.37 44.83
24 Logan Smith FR-1 Thiel 54.99 1:02.69 42.90 47.85 1:04.34
25 William Montague FR-1 Carnegie Mellon 55.09 1:00.05 44.63 46.83 1:00.60
26 Brian Meadows SO-2 PSU-Behrend 55.15 49.09 1:00.67 53.50 1:10.60
27 Alec McCready SO-2 Geneva 55.16 44.13 1:05.09 58.47 54.06
28 James Yoho FR-1 Grove City 55.47 45.49 1:05.46 1:01.58 1:06.57
29 Daryes'e Fleming FR-1 Bethany (W.V.) 55.63 42.84 47.29 50.07 45.62
30 Emmanuel Akpoli JR-3 Point Park 55.71 50.70 58.50 1:05.18 54.04
31 Noah Jones FR-1 Waynesburg 56.39 1:03.16 49.06 59.78 40.60
32 David Friedrich FR-1 PSU-Behrend 56.72 53.89 1:13.74 56.16 1:04.10
33 Eliel Cortez JR-3 Allegheny 56.91 1:11.14 58.05 48.95 1:03.17
34 Brandon Hernandez FR-1 Fredonia 57.65 54.19 45.55 1:14.95 1:09.18
35 Juan Cedeno SO-2 Washington & Jefferson 59.25 56.29 58.07 1:10.51 1:14.66
36 Gavin Robb FR-1 Juniata 59.33 56.96 43.31 50.43 1:13.57
37 Patrick Benedict JR-3 Westminster (Pa.) 1:05.78 1:11.70 46.05 1:12.36 48.68
  Dwayne Gethard SO-2 Franciscan (Ohio) DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Micah Good FR-1 Slippery Rock 58.57 50.49 53.52 38.88 41.41 49.99 42.42
2 Kyle Rauchut FR-1 Slippery Rock 50.41 50.92 55.51 54.49 43.29 44.81 1:00.09
4 Jacy Willis FR-1 Seton Hill 42.30 51.58 56.74 37.14 1:04.48 42.82 1:03.96
5 Lincoln Riddle SO-2 Juniata 47.72 51.87 52.39 1:05.88 44.61 53.95 50.32
13 Steve Bradley JR-3 Point Park 1:01.90 53.36 1:00.30 58.17 1:00.30 44.83 1:03.50
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Blaise Verrastro FR-1 Seton Hill 51.35 50.33 1:00.08 44.17
8 Ben Wagner   Moore Elite TC 52.79 46.99 1:07.58 55.43
15 Toby Wright JR-3 Point Park 53.54 1:06.93 1:06.93 51.94
17 PJ McNeal FR-1 St. Vincent (Pa.) 53.87 1:03.03 49.03 58.72
18 Trey Huha FR-1 Slippery Rock 53.88 44.72 49.03 53.35
22 Tyler Morosky SO-2 Slippery Rock 54.41 1:07.47 41.36 56.59
23 Jeremy Uher SO-2 Slippery Rock 54.67 48.11 57.41 49.75
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Bennett Wong SO-2 Carnegie Mellon 59.45 1:06.76 52.15 53.72 41.20 44.85 38.60
7 Pranav Rajbhandari JR-3 Carnegie Mellon 1:06.00 1:06.00 52.38 1:01.29 37.72 1:01.29 47.15
9 Jarett Gordulic FR-1 Youngstown St. 1:03.44 42.29 52.86 58.15 1:03.96 52.34 48.64
10 Vinson Eggleston FR-1 Slippery Rock 40.81 1:08.89 52.99 1:07.83 51.93 1:07.83 51.40
14 Trey Young JR-3 Bethany (W.V.) 1:01.02 59.95 53.52 1:09.04 1:05.83 41.75 1:00.48
19 Dez Lewis JR-3 Geneva 1:07.39 59.31 53.91 38.28 50.68 1:03.08 42.59
21 Ian Campbell FR-1 Slippery Rock 43.42 43.42 54.27 45.59 59.16 1:08.93 1:01.87
  Dwayne Gethard SO-2 Franciscan (Ohio) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Joseph Piper SR-4 Seton Hill 40.01 53.34 53.34 1:08.81
16 Jake Walden SO-2 PSU-Behrend 46.16 1:04.94 53.67 1:02.26
25 William Montague FR-1 Carnegie Mellon 1:09.42 1:03.36 55.09 58.40
27 Alec McCready SO-2 Geneva 53.51 56.27 55.16 1:06.75
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Josh Haines SR-4 Geneva 37.75 53.17
20 Aaron Sanders SO-2 Waynesburg 58.41 54.08
24 Logan Smith FR-1 Thiel 1:01.59 54.99
26 Brian Meadows SO-2 PSU-Behrend 41.92 55.15
30 Emmanuel Akpoli JR-3 Point Park 59.06 55.71
31 Noah Jones FR-1 Waynesburg 39.48 56.39
33 Eliel Cortez JR-3 Allegheny 59.76 56.91
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 David Friedrich FR-1 PSU-Behrend 55.59 1:01.26 1:00.69 56.72 1:05.80 49.35 1:04.10
34 Brandon Hernandez FR-1 Fredonia 54.77 40.94 1:08.03 57.65 47.85 1:01.69 1:13.22
35 Juan Cedeno SO-2 Washington & Jefferson 55.70 1:11.70 1:08.14 59.25 1:01.62 1:08.73 49.77
36 Gavin Robb FR-1 Juniata 59.33 1:14.17 58.74 59.33 42.13 1:02.89 51.03
37 Patrick Benedict JR-3 Westminster (Pa.) 1:13.68 59.21 1:18.94 1:05.78 59.21 1:08.42 51.97
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
28 James Yoho FR-1 Grove City 55.47 41.05
29 Daryes'e Fleming FR-1 Bethany (W.V.) 55.63 47.29