March 15-16, 2024
|
Washington & Lee - Lexington, VA
ICON KEY: AARTFC MAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ethan Hughes FR-1 Southern Virginia 1:24.94 2:23.11 1:56.35 1:21.45
2 Joseph Hughes FR-1 Southern Virginia 2:23.43 1:23.96 1:56.61 2:02.44
3 Zach Moore JR-3 Washington and Lee 1:23.14 1:41.87 1:57.09 2:17.00
4 Brock Pennington JR-3 Washington & Jefferson 1:50.45 1:55.15 1:57.50 2:01.03
5 Luke Blair SO-2 Mary Washington 2:11.77 1:27.07 1:57.65 2:32.95
6 Nathan Horn FR-1 Misericordia 1:40.28 2:27.47 1:57.97 2:16.85
7 Tim Patterson SR-4 St. Vincent (Pa.) 1:56.92 1:47.37 1:59.30 1:28.29
8 Trey Rhinehart JR-3 Misericordia 2:26.15 2:16.56 1:59.79 1:56.20
9 Praveen Sureshkumar FR-1 Case Western 1:44.93 2:07.84 2:00.60 2:19.90
10 William Fitch FR-1 Washington and Lee 1:49.86 2:20.04 2:00.72 2:00.72
11 Aidan Girard SO-2 Mary Washington 1:59.85 2:18.19 2:02.29 2:12.08
12 Aidan Kimener SO-2 Mary Washington 2:20.74 1:53.82 2:02.38 1:53.82
13 Jaden Brighter FR-1 Washington and Lee 1:41.64 1:46.54 2:02.45 1:46.54
14 Ian Fellows FR-1 Roanoke 2:06.13 1:25.72 2:02.45 2:11.03
15 Austin Karwacki SO-2 Misericordia 1:34.39 2:00.13 2:02.58 2:27.10
16 Brad Beaver SO-2 Southern Virginia 1:36.99 1:59.09 2:02.77 1:48.04
17 Tavian McKenna JR-3 Misericordia 1:51.06 1:30.08 2:03.39 2:31.77
18 Nick Trapani SR-4 Franklin & Marshall 1:35.32 1:51.42 2:03.79 2:22.36
19 Sean Toliver JR-3 Roanoke 2:33.50 2:34.74 2:03.79 2:06.27
20 Denver Norcross SR-4 Southern Virginia 2:14.11 2:02.93 2:04.17 1:53.00
21 Jack Donovan SR-4 Bridgewater (Va.) 2:41.67 2:36.70 2:04.36 1:55.66
22 Jacob Lohr JR-3 Mary Washington 2:09.61 2:03.38 2:04.62 1:28.48
23 Jordan Raynor SO-2 St. Vincent (Pa.) 1:48.71 1:29.97 2:04.95 1:44.96
24 Ashton Shultz FR-1 Mary Washington 2:07.48 1:51.24 2:04.98 1:54.99
25 Noah Hall SR-4 Franklin & Marshall 1:47.59 1:32.58 2:05.10 1:27.57
26 Tre Jackson FR-1 Muskingum 1:58.45 1:28.21 2:06.01 1:28.21
27 Dom Flitcraft FR-1 Washington & Jefferson 2:30.08 1:32.85 2:07.18 2:02.10
28 Jake Naddelman SR-4 Franklin & Marshall 2:35.63 2:16.49 2:07.56 2:17.77
29 Alfonso Knoll SR-4 Franklin & Marshall 2:06.82 1:39.92 2:08.10 2:08.10
30 Ryan Cawley JR-3 St. Vincent (Pa.) 1:32.88 2:20.61 2:09.00 1:45.78
31 Michael Dye JR-3 Mary Washington 2:31.16 2:41.49 2:09.19 1:38.19
32 Carter Johnson SO-2 Southern Virginia 1:40.61 1:39.31 2:10.66 2:34.18
33 Benjamin Arp FR-1 Mary Washington 1:42.38 2:03.38 2:11.25 2:27.00
34 Henry Clapper FR-1 Franklin & Marshall 2:47.49 2:15.84 2:11.88 1:40.23
35 Matt Garis JR-3 Roanoke 2:48.41 1:59.34 2:12.60 1:35.48
36 Matthew Thomas SO-2 St. Vincent (Pa.) 2:33.24 2:37.24 2:13.25 1:38.61
37 Cole Smith FR-1 Franklin & Marshall 2:05.39 2:04.04 2:14.82 2:52.57
38 Ben Huyard FR-1 Eastern Mennonite 2:56.47 1:43.17 2:15.74 2:18.46
39 Abdul Yakubu JR-3 Marymount (Va.) 2:18.36 1:45.16 2:18.36 2:14.21
40 George Williams FR-1 Franklin & Marshall 2:42.00 1:56.31 2:18.46 2:29.54
41 Truman Meyer FR-1 Southern Virginia 2:34.78 2:51.15 2:28.82 2:10.97
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ethan Hughes FR-1 Southern Virginia 1:36.57 1:56.35 1:45.88 1:34.25
2 Joseph Hughes FR-1 Southern Virginia 1:29.79 1:56.61 1:32.13 1:21.63
3 Zach Moore JR-3 Washington and Lee 2:24.02 1:57.09 1:50.07 2:31.05
4 Brock Pennington JR-3 Washington & Jefferson 2:28.05 1:57.50 1:41.05 2:06.90
6 Nathan Horn FR-1 Misericordia 1:28.48 1:57.97 1:22.58 2:06.23
7 Tim Patterson SR-4 St. Vincent (Pa.) 1:35.44 1:59.30 1:36.64 2:04.08
8 Trey Rhinehart JR-3 Misericordia 1:32.24 1:59.79 2:28.54 2:21.36
10 William Fitch FR-1 Washington and Lee 2:05.55 2:00.72 1:54.69 2:26.08
13 Jaden Brighter FR-1 Washington and Lee 1:33.07 2:02.45 2:07.35 2:08.58
17 Tavian McKenna JR-3 Misericordia 1:58.46 2:03.39 1:55.99 1:36.25
18 Nick Trapani SR-4 Franklin & Marshall 2:33.50 2:03.79 1:57.60 1:32.85
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Luke Blair SO-2 Mary Washington 1:48.24 1:30.59 2:20.01 2:01.18 1:57.65
9 Praveen Sureshkumar FR-1 Case Western 2:21.11 1:26.84 2:35.58 2:27.14 2:00.60
11 Aidan Girard SO-2 Mary Washington 1:30.50 2:32.87 1:56.18 2:15.75 2:02.29
12 Aidan Kimener SO-2 Mary Washington 2:01.16 2:13.40 1:29.34 2:10.95 2:02.38
14 Ian Fellows FR-1 Roanoke 2:06.13 1:50.21 1:46.54 2:02.45 2:02.45
15 Austin Karwacki SO-2 Misericordia 2:02.58 2:12.39 2:27.10 1:46.65 2:02.58
16 Brad Beaver SO-2 Southern Virginia 2:26.10 1:48.04 2:37.15 2:31.01 2:02.77
19 Sean Toliver JR-3 Roanoke 2:19.89 2:32.27 1:48.94 1:41.51 2:03.79
22 Jacob Lohr JR-3 Mary Washington 2:28.30 1:43.44 2:15.84 2:35.78 2:04.62
23 Jordan Raynor SO-2 St. Vincent (Pa.) 2:42.44 2:18.70 2:27.45 1:49.96 2:04.95
35 Matt Garis JR-3 Roanoke 1:43.43 2:28.52 2:48.41 2:27.19 2:12.60
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Denver Norcross SR-4 Southern Virginia 2:19.07 2:04.17 1:38.10 1:55.48 2:37.70 1:35.61 2:22.80
21 Jack Donovan SR-4 Bridgewater (Va.) 1:55.66 2:04.36 1:30.79 1:45.71 2:15.56 2:40.43 1:51.93
24 Ashton Shultz FR-1 Mary Washington 2:07.48 2:04.98 1:56.24 2:09.98 1:41.24 1:51.24 1:36.24
25 Noah Hall SR-4 Franklin & Marshall 1:53.85 2:05.10 2:08.86 1:53.85 2:35.13 2:41.38 2:33.88
27 Dom Flitcraft FR-1 Washington & Jefferson 1:34.12 2:07.18 1:34.12 1:48.11 1:55.74 1:54.47 2:04.64
28 Jake Naddelman SR-4 Franklin & Marshall 2:21.60 2:07.56 1:53.53 2:21.60 2:29.25 2:29.25 2:02.46
31 Michael Dye JR-3 Mary Washington 1:39.48 2:09.19 2:22.11 2:15.65 2:04.03 1:39.48 2:14.36
32 Carter Johnson SO-2 Southern Virginia 2:49.86 2:10.66 1:36.69 2:32.88 1:53.68 2:01.52 2:17.20
36 Matthew Thomas SO-2 St. Vincent (Pa.) 1:41.27 2:13.25 1:58.60 2:21.25 1:47.94 2:19.92 2:02.59
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
26 Tre Jackson FR-1 Muskingum 2:00.97 2:06.01 2:00.97
29 Alfonso Knoll SR-4 Franklin & Marshall 1:59.14 2:08.10 2:19.63
30 Ryan Cawley JR-3 St. Vincent (Pa.) 1:56.10 2:09.00 1:48.36
33 Benjamin Arp FR-1 Mary Washington 2:37.50 2:11.25 1:52.88
34 Henry Clapper FR-1 Franklin & Marshall 2:17.16 2:11.88 2:19.80
37 Cole Smith FR-1 Franklin & Marshall 1:47.86 2:14.82 2:16.17
38 Ben Huyard FR-1 Eastern Mennonite 2:03.53 2:15.74 1:56.74
39 Abdul Yakubu JR-3 Marymount (Va.) 2:59.87 2:18.36 2:05.91
40 George Williams FR-1 Franklin & Marshall 1:56.31 2:18.46 1:52.16
41 Truman Meyer FR-1 Southern Virginia 2:52.64 2:28.82 2:16.92