April 4- 6, 2024
|
Friends University - Wichita, KS
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Aspel Kiprob JR-3 East Central 14:14.91 17:31.54 15:23.31 15:23.31
2 Kgadi Monyebodi SO-2 Colby CC 14:15.27 15:49.35 11:15.67 17:40.54
3 Peter Kipkemboi SO-2 East Central 14:19.38 11:18.91 16:19.70 15:53.92
4 Sibonelo Khumalo FR-1 Colby CC 14:42.39 16:01.81 13:31.80 17:56.52
5 Paul Korir SO-2 East Central 14:56.85 15:50.67 11:12.64 11:03.67
6 Matheo Guimene FR-1 Colby CC 15:00.70 14:51.70 11:33.54 12:27.59
7 Siyabonga Mokgothu SO-2 Cloud County CC 15:03.02 18:48.78 12:38.54 11:26.30
8 Melvin Kipkemboi SO-2 East Central 15:11.84 15:57.44 12:55.07 19:45.40
9 Robbie Schmidt Senior Unattached 15:13.72 19:47.84 10:48.75 13:42.35
10 Aidan Reyna FR-1 Wichita State 15:16.53 12:22.39 15:34.86 16:57.35
11 Michael Iyali JR-3 East Central 15:18.02 18:21.63 13:55.40 16:03.93
12 David Mannella SR-4 Benedictine (Kan.) 15:23.50 10:46.45 15:14.27 20:00.55
13 Bennett Meoli   Unattached 15:29.63 15:01.75 15:11.04 14:33.86
14 Aidan Wells JR-3 East Central 15:51.79 16:39.38 14:54.69 19:11.67
15 Sebastian Michael SO-2 Benedictine (Kan.) 16:00.13 14:04.92 13:07.31 15:40.93
16 Ian Hunter   Unattached 16:02.29 16:21.54 20:31.74 20:12.49
17 Salat Ibrahim JR-3 Northwestern Oklahoma 16:06.26 15:17.95 19:00.19 18:02.22
18 Tytus Reed FR-1 Kansas Wesleyan 16:07.20 15:28.52 16:16.88 20:47.69
19 Rhett Davis SO-2 Friends 16:08.78 14:12.53 20:49.73 17:45.66
20 Ian Doss SO-2 Kansas Wesleyan 16:13.28 12:00.23 20:26.34 18:49.01
21 Kamogelo Thipe FR-1 Cloud County CC 16:15.52 12:21.40 20:09.65 16:54.54
22 Brenden Ellis FR-1 Kansas Wesleyan 16:16.19 15:07.86 13:30.24 16:16.19
23 Joel Rodriguez JR-3 East Central 16:31.95 20:00.26 20:00.26 17:01.71
24 ZANDER WOOD SO-2 East Central 16:39.73 17:49.72 18:59.70 14:19.77
25 Justin Holak FR-1 Friends 16:44.36 17:44.63 18:24.80 21:45.67
26 Zachary Cox FR-1 Northwestern Oklahoma 16:46.12 19:47.23 15:45.76 13:55.08
27 Zack Tibbits FR-1 Kansas Wesleyan 16:57.02 17:27.53 21:51.96 12:52.94
28 Aaron Medrano JR-3 Northwestern Oklahoma 16:58.85 20:22.62 11:53.20 17:49.80
29 Edgar Reyes JR-3 Northwestern Oklahoma 17:00.11 13:25.89 13:56.49 17:10.32
30 Braden Esau FR-1 Bethel (Kan.) 17:01.06 15:49.59 20:55.91 14:38.12
31 Shane Calvin SR-4 Kansas Wesleyan 17:04.63 21:20.79 19:38.33 19:58.82
32 Edward Robledo-Gonzalez FR-1 Northwestern Oklahoma 17:04.70 14:51.49 12:17.79 14:31.00
33 Trey Bruton   Unattached 17:24.60 21:03.97 21:14.42 14:16.58
34 Brodie Bradshaw FR-1 Kansas Wesleyan 17:28.51 18:52.39 12:34.93 20:37.25
35 Nathan Barrett SO-2 Neosho County CC 17:55.69 19:10.99 15:35.85 17:01.91
36 Brock Godinez FR-1 Neosho County CC 18:11.03 15:05.56 19:27.41 22:32.88
37 Jamell Sanchez SO-2 Southwestern (Kan.) 19:44.50 21:07.42 15:12.07 19:56.35
38 Gabriel Clark FR-1 Hesston 24:13.98 19:37.73 25:26.68 25:12.14
  Nirmit Dahiya FR-1 Cloud County CC DNF DNF DNF DNF
  Ishmael Acheampong FR-1 Cloud County CC DNS DNS DNS DNS
  Jake Cruz SO-2 Kansas Wesleyan DNS DNS DNS DNS
  Zander Cobb SO-2 Wichita State DNS DNS DNS DNS
  Jonathan Jeffcoat   Unattached DNS DNS DNS DNS
  Alex Teffu FR-1 Colby CC DNS DNS DNS DNS
  Cayde de Waal FR-1 Colby CC DNS DNS DNS DNS
  Leandre Lahalle SO-2 Colby CC DNS DNS DNS DNS
  Erik Enriquez SO-2 Wichita State DNS DNS DNS DNS
  Manuel Leos FR-1 Cowley College DNS DNS DNS DNS
  Kevin Rivas-Guillen FR-1 Cowley College DNS DNS DNS DNS
  Oliver Kiptoo JR-3 East Central DNS DNS DNS DNS
  Luke Schmidt JR-3 Bethel (Kan.) DNS DNS DNS DNS
  Jack Horacek JR-3 Kansas Wesleyan DNS DNS DNS DNS
  Jacob Meyers FR-1 Wichita State DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
26 Zachary Cox FR-1 Northwestern Oklahoma 16:46.12
27 Zack Tibbits FR-1 Kansas Wesleyan 16:57.02
28 Aaron Medrano JR-3 Northwestern Oklahoma 16:58.85
29 Edgar Reyes JR-3 Northwestern Oklahoma 17:00.11
30 Braden Esau FR-1 Bethel (Kan.) 17:01.06
32 Edward Robledo-Gonzalez FR-1 Northwestern Oklahoma 17:04.70
33 Trey Bruton   Unattached 17:24.60
34 Brodie Bradshaw FR-1 Kansas Wesleyan 17:28.51
35 Nathan Barrett SO-2 Neosho County CC 17:55.69
36 Brock Godinez FR-1 Neosho County CC 18:11.03
37 Jamell Sanchez SO-2 Southwestern (Kan.) 19:44.50
38 Gabriel Clark FR-1 Hesston 24:13.98
  Alex Teffu FR-1 Colby CC DNS
  Manuel Leos FR-1 Cowley College DNS
  Kevin Rivas-Guillen FR-1 Cowley College DNS
  Luke Schmidt JR-3 Bethel (Kan.) DNS
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Robbie Schmidt Senior Unattached 11:16.16 15:13.72 13:14.94 13:14.94
13 Bennett Meoli   Unattached 12:33.00 15:29.63 13:19.49 16:34.71
14 Aidan Wells JR-3 East Central 13:00.47 15:51.79 13:29.03 18:24.08
15 Sebastian Michael SO-2 Benedictine (Kan.) 15:50.53 16:00.13 18:43.36 16:28.94
16 Ian Hunter   Unattached 18:26.64 16:02.29 11:32.85 17:28.90
17 Salat Ibrahim JR-3 Northwestern Oklahoma 15:37.28 16:06.26 11:26.05 17:23.56
18 Tytus Reed FR-1 Kansas Wesleyan 14:01.47 16:07.20 13:22.78 17:14.91
19 Rhett Davis SO-2 Friends 12:55.03 16:08.78 12:45.34 14:12.53
20 Ian Doss SO-2 Kansas Wesleyan 21:05.27 16:13.28 17:11.68 20:55.54
21 Kamogelo Thipe FR-1 Cloud County CC 16:25.28 16:15.52 14:47.73 16:44.79
22 Brenden Ellis FR-1 Kansas Wesleyan 15:46.91 16:16.19 19:21.67 13:20.48
23 Joel Rodriguez JR-3 East Central 11:34.37 16:31.95 15:02.68 13:43.32
24 ZANDER WOOD SO-2 East Central 14:09.77 16:39.73 21:39.65 13:29.79
25 Justin Holak FR-1 Friends 12:23.23 16:44.36 18:24.80 17:44.63
31 Shane Calvin SR-4 Kansas Wesleyan 20:29.56 17:04.63 12:38.23 13:49.95
  Jack Horacek JR-3 Kansas Wesleyan DNS DNS DNS DNS
  Jake Cruz SO-2 Kansas Wesleyan DNS DNS DNS DNS
  Jonathan Jeffcoat   Unattached DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Aspel Kiprob JR-3 East Central 16:23.15 14:14.91 15:14.76 10:49.74 10:58.28 11:32.48
2 Kgadi Monyebodi SO-2 Colby CC 16:15.01 14:15.27 18:23.30 11:15.67 16:49.22 14:23.83
3 Peter Kipkemboi SO-2 East Central 18:28.60 14:19.38 18:20.01 11:53.29 12:27.66 10:01.57
4 Sibonelo Khumalo FR-1 Colby CC 13:31.80 14:42.39 17:38.87 13:40.63 18:22.99 18:40.64
5 Paul Korir SO-2 East Central 12:33.36 14:56.85 12:24.39 15:59.63 11:48.52 15:05.82
6 Matheo Guimene FR-1 Colby CC 11:15.53 15:00.70 17:15.81 10:39.50 15:36.73 13:21.63
7 Siyabonga Mokgothu SO-2 Cloud County CC 11:53.39 15:03.02 11:44.36 18:12.66 15:12.05 16:06.24
8 Melvin Kipkemboi SO-2 East Central 19:08.92 15:11.84 13:13.30 18:41.57 11:05.65 13:40.66
10 Aidan Reyna FR-1 Wichita State 19:05.67 15:16.53 17:24.85 14:30.71 14:12.38 18:47.34
11 Michael Iyali JR-3 East Central 16:59.01 15:18.02 18:12.45 19:53.43 13:09.50 13:55.40
12 David Mannella SR-4 Benedictine (Kan.) 17:42.03 15:23.50 16:18.91 18:46.67 12:28.04 17:32.79
  Nirmit Dahiya FR-1 Cloud County CC DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Oliver Kiptoo JR-3 East Central DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ishmael Acheampong FR-1 Cloud County CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Leandre Lahalle SO-2 Colby CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jacob Meyers FR-1 Wichita State DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Erik Enriquez SO-2 Wichita State DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Zander Cobb SO-2 Wichita State DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Cayde de Waal FR-1 Colby CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS