March 8- 9, 2024
|
Virginia Beach Sports Center - Virginia Beach, VA
|
200m (Banked)
ICON KEY: AARTFC Liberty League

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 1:17.40 2:07.15 1:50.56 1:54.99 1:38.40 1:33.98 10
2 Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire 1:29.58 1:47.28 1:50.59 1:40.64 2:07.18 2:00.55 8
3 Caleb Correia JR-3 John Carroll 2:21.85 1:48.34 1:51.69 1:42.76 2:21.85 1:39.41 6
4 Sam Llaneza JR-3 Lynchburg 2:20.75 1:56.17 1:51.70 1:57.29 1:22.66 1:21.55 5
5 Trevor Richwine SO-2 Dickinson 2:24.12 1:46.96 1:52.59 1:54.85 1:34.58 2:25.25 4
6 Braedon Gilles SR-4 Wis.-Stevens Point 1:44.83 1:45.96 1:52.72 2:24.29 1:57.23 1:32.43 3
7 Sean Hendricks JR-3 Rochester 2:17.77 2:18.90 1:52.92 1:37.12 1:54.05 2:24.54 2
8 Chase Upmann SR-4 Carthage 2:09.04 2:31.13 1:56.25 1:28.35 2:31.13 2:31.13 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caleb Correia JR-3 John Carroll 1:18.63 1:50.74 2:02.93 1:24.17 1:35.24
2 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 1:31.11 1:51.10 1:31.11 2:08.88 1:46.66
3 Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire 1:20.05 1:52.74 1:31.32 1:52.74 1:18.92
4 Trevor Richwine SO-2 Dickinson 1:48.56 1:50.77 1:41.91 1:43.02 1:17.54
5 Chase Upmann SR-4 Carthage 1:41.29 1:51.30 2:06.89 1:50.19 1:40.17
6 Braedon Gilles SR-4 Wis.-Stevens Point 1:42.68 1:52.83 1:38.17 1:50.58 2:07.50
7 Sam Llaneza JR-3 Lynchburg 1:55.28 1:50.84 1:58.60 1:51.95 1:22.03
8 Sean Hendricks JR-3 Rochester 1:41.13 1:51.13 1:52.25 2:08.91 2:04.47
9 Andrew McGovern SR-4 Carnegie Mellon 2:05.61 1:51.16 2:18.95 1:50.05 1:27.82
10 Jake Shumaker JR-3 Millikin 1:21.37 1:51.46 1:31.40 2:01.50 1:21.37
11 Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh 1:37.53 1:52.10 1:31.93 2:24.61 1:40.89
12 Michael Olson SR-4 Plymouth State 1:29.34 1:53.08 1:24.81 1:48.56 2:07.78
13 Elijah Meder SR-4 Hope 2:12.45 1:53.20 2:11.32 2:27.16 1:20.38
14 Julian Aske FR-1 NYU 1:22.90 1:53.56 2:14.00 2:23.09 2:03.78
15 Zachary Liu-Walter SO-2 Williams 1:46.88 1:53.70 1:44.61 1:58.25 2:19.86
16 Kyle Miller JR-3 Buena Vista 1:31.05 1:53.81 2:23.40 1:44.71 1:35.60
17 Simon Opsahl SO-2 MIT 1:24.36 1:54.00 2:22.50 1:24.36 2:16.80
18 TJ Carleo SO-2 Brandeis 2:20.63 1:54.33 1:53.19 1:41.76 2:00.05
19 Joe Franke JR-3 Loras 1:30.55 1:54.61 1:25.96 2:07.22 1:27.11
20 Andrew Hutchinson SR-4 Dubuque 1:50.80 2:03.11 1:26.18 2:09.27 2:26.50
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Sam Verkerke JR-3 Wis.-Eau Claire 1:52.74 2:06.27
6 Braedon Gilles SR-4 Wis.-Stevens Point 1:52.83 1:34.78
13 Elijah Meder SR-4 Hope 1:53.20 1:20.38
15 Zachary Liu-Walter SO-2 Williams 1:53.70 1:49.16
16 Kyle Miller JR-3 Buena Vista 1:53.81 1:43.57
17 Simon Opsahl SO-2 MIT 1:54.00 1:57.42
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Cael Schoemann SO-2 Wis.-La Crosse 2:05.55 1:51.10
5 Chase Upmann SR-4 Carthage 2:08.00 1:51.30
10 Jake Shumaker JR-3 Millikin 1:36.97 1:51.46
11 Dwight Hosni JR-3 Wis.-Oshkosh 2:14.52 1:52.10
14 Julian Aske FR-1 NYU 2:07.19 1:53.56
19 Joe Franke JR-3 Loras 1:48.88 1:54.61
20 Andrew Hutchinson SR-4 Dubuque 2:36.35 2:03.11
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caleb Correia JR-3 John Carroll 2:20.64 1:17.52 1:50.74 1:44.10 2:17.32 1:45.21
4 Trevor Richwine SO-2 Dickinson 1:55.20 1:30.84 1:50.77 1:39.70 1:38.59 2:15.14
7 Sam Llaneza JR-3 Lynchburg 2:01.93 1:39.76 1:50.84 1:23.13 2:22.99 1:51.95
8 Sean Hendricks JR-3 Rochester 1:51.13 1:34.46 1:51.13 1:28.91 1:25.57 1:25.57
9 Andrew McGovern SR-4 Carnegie Mellon 2:24.51 1:57.83 1:51.16 1:57.83 1:50.05 1:42.27
12 Michael Olson SR-4 Plymouth State 2:21.35 2:17.96 1:53.08 2:03.26 1:58.74 2:04.39
18 TJ Carleo SO-2 Brandeis 1:45.19 1:41.76 1:54.33 1:29.18 2:05.77 2:05.77